Hračky pro kočky – tunely, krabice, skrýše

Kočky jsou šelmy. Kočky jsou navíc takové šelmy, které neloví jenom proto, aby se najedly, ale také pro zábavu. Lov potřebují, tak budou spokojené a v kondici.

Jenže jak zařídit, aby i takové vnitřní kočky mohly lovit? Od toho jsou nejrůznější hračky pro kočky, je to pro ně zábava i způsob, jak vybít své lovecké potřeby. Pozor, nejedná se jenom o hračky simulující kořist, ale také o hračky, které fungují jako úkryt, odkud kočka na kořist číhá.

  • K samotnému lovu jsou určeny hračky v podobě myšek, mávátek, příp. různých kuliček, laserových světýlek apod.
  • S lovem však souvisí i číhání na kořist, hledání a objevování nejrůznějších skrýší. A v tu chvíli přicházejí na řadu další kočičí hračky – tunely, krabice, koše, příp. tašky, boudy, budky, domečky aj.

Kočky skrýše baví. Mají i ty vaše kočky o zábavu postaráno?

Hračky pro kočky ke schovávání – TUNELY

Tunely se uplatňují jako úkryt, ale díky šustivému materiálu, ze kterého jsou často vyrobeny, slouží také ke hře. Tvar tunelu většinou udržují (dobře obalené) kovové obruče. Konstrukce zpravidla umožňuje jednoduché složení a rozložení tunelu.

Tunel pro kočky může být jednoduchý, tedy mít jeden vchod a východ – viz video.

Unpacking Cat Tunnel with my Ragdoll cats

Existují však i složitější tunely s několika postranními tunely (viz druhé video).

Cat Osamu crazy about Kitten. 子猫に夢中な猫のおさむ

Tunel pro kočky může vypadat hezky, viz naše tipy níže.

Hračky pro kočky ke schovávání – KRABICE

Kočky mají rády úkryty a skrýše všeho druhu. I proto se jim zavděčíte s tunely. Podobně jako tunel bude fungovat jakákoliv roura či skrýš, třeba v podobě obyčejné papírové krabice nebo dokonce papírové tašky (velmi jednoduchá a levná hračka pro kočky).

Paper bag = cheap and effective cat toy!

Krabice, resp. domečky, možnost úkrytu jsou více než hračka. Skrýše jsou nezbytné pro psychiku kočky. Vědci zjistili, že zkoumali kočky v novém prostředí a zjistili, že ty, které mají k dispozici krabici (skrýš) si rychleji a lépe na nové prostředí zvyknou (zdroj: http://hobby.idnes.cz).

Proč mají kočky rády krabice?

  • Je to pro ně skrýš, kde mohou číhat na kořist.
  • Současně je bezpečné útočiště, místo, kam se můžou schovat. Instinktivně se schovávají před možnými predátory.
  • Kočky se mají do krabice schovávat i před negativními emocemi – anebo před lidmi, ne vždy totiž mají chuť na přítomnost člověka nebo nějakou pozornost.
  • Kočkám totiž vyhovuje, když jsou v teple. Těsný prostor je pro zahřátí výhodnější, lepenková krabice navíc funguje jako izolant.

 DIY Jak vyrobit kočce jednoduchou skrýš?

  • Pokud jakoukoliv pevnější krabici otevřete ze dvou stran, máte jednoduchý tunel pro kočky!
  • Každý majitel kočky jistě ví, že skvělou skrýší je pro kočičáky každý krabice od bot, vlastně každá krabice, nejlépe neokoukaná. 
  • Kočky se však klidně schovají i do papírové tašky – anebo do otevřené skříně:-). 

DIY Hračka pro kočky – krabice s překvapením

 Vezměte jakoukoliv krabici spíše menší velikosti, která se dá ze všech stran uzavřít. Izolepou zajistěte, že ji kočka jen tak neotevře. Předtím však do krabice vykrájejte dírky tak, aby jimi kočka prostrčila packu. Neměly by však být větší, kočka by do díry v žádném případě neměla prostrčit hlavu. Dírek by mělo být vždy několik, ze všech stran krabice – vyjma jedné, té spodní.

Pak už zbývá jenom do krabice vložit granulky a nechat kočku, ať si je z krabice vydoluje.

 

Hračky pro kočky ke schovávání – DOMEČKY

Jako hračky mohou fungovat i domečky a různé pelíšky a pelechy pro kočky, třeba i spací pytle. Kočky v nich pak můžou odpočívat a současně si s vámi hrát na schovávanou.

Náš tip – u nás jako domeček poslouží i obyčejný přepravní box. Jen je potřeba ho něčím vystlat, aby se v něm kočka cítila pohodlně.

kocour-box-3

Pokud kočkám pořídíte velké škrabadlo nebo kočičí strom, zpravidla na něm nebudou chybět ani odpočívací zóny, domečky a skrýše. Jako hračky pro kočky tak můžeme označit i škrabadla pro kočky nebo celé sestavy škrabadel s odpočívadly, pelíšky, domečky, prolézačkami, hračkami apod.

Zajímají vás další hračky pro kočky?

Pak se vám budou hodit naše další články:

Hvězdičkujeme...

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.