MÁME RÁDI KOŤATA

Kdo by neměl koťata rád? Jsou chlupatá a mají hebkou srst… Také jsou symbolem roztomilosti, stejně jako štěňátka nebo malé děti využívají tzv. baby schéma, které dle vědců vzbuzují příjemné pocity a touhu opečovávat. Psychologové z britské univerzity v Lincolnu zjistili, že tyto pocity vnímají intuitivně dospělí, ale i děti od tří let.

Je jedno, zda jde o koťátka klasické kočky domácí, koťata šlechtěná, která nabízejí chovatelské stanice, anebo divoké kočičí šelmičky, všechna kouzlo roztomilosti ovládají dokonale. Žádná kočka není obyčejná…

Margay kotě

Zoo Jihlava se chlubí vzácným kotětem. Margay konečně začíná vykukovat na svět

Nápadně velké oči a výrazná kresba srsti. To jsou charakteristické rysy jihoamerické kočkovité šelmy margay. Stavbou těla připomíná kočku domácí, avšak rozhodně není člověku tak nakloněná, aby se dala chovat jako domácí mazlíček. V Česku je tak k vidění zejména v zoologických zahradách, zdobí Zoo Brno, Zoo Děčín a Zoo Jihlava. A právě ze Zoo…

Bílá lvíčata Zoo Hodonín

2020: Lví radost v Zoo Hodonín: Narodila se tu čtyři bílá lvíčata

Již od roku 2013 chová hodonínská zoo lvy jihoafrické vzácné smetanově bílé barvy. Na celém světě bílých lvů najdeme v zoo jen kolem tří set, v Hodoníně se přitom nyní pyšní hned čtyřnásobným přírůstkem, narodila se tam čtyři bílá lvíčata. Bílý lev připomíná toho ze znaku Česka, a i proto budí pozornost.

Serval –⁠ koťata

Servalí rodinka v Zoo Dvůr Králové se rozrostla o dvě koťata

Safari Park Dvůr Králové se specializuje na zvířata Afriky. Zástupcem je i serval. Mrštná kočka s nápadně velkýma ušima, která se v Česku chová dokonce jako exotický domácí mazlíček, v Safari Parku porodila dvě koťata, nyní předvádí příkladnou mateřskou péči a rodinnou lásku.

Máme rádi koťata

Čím nás tak okouzlují koťátka a štěňátka? Vědci mají vysvětlení

Existuje mnoho vědeckých studií, které potvrzují pozitivní vliv domácích mazlíčků na zdraví člověka, ať již je to kočka, pes, papoušek, rybičky či jiné zvířátko. Ovšem mláďata zvířat na člověka působí pozitivně i zprostředkovaně, na dálku, prostřednictvím obrázků. To vysvětluje, proč všechna ta koťátka, štěňátka, potažmo slůňata, opičky či třeba velbouďata ze ZOO vzbuzují takový zájem. Může za to tzv. baby schéma.

Kotě puma americká

Fauna park Horní Lipová láká na roztomilé kotě

Soukromá zoo v Jeseníkách přes karanténu získala novou podobu. Stejně jako v jiných zoo i tady se, bez ohledu na koronavirus, prožívalo jaro naplno, a tak zde přivítali i nové přírůstky. Hvězdou se stalo kotě pumy americké.

Kočky, tajuplné bytosti, které jsou spojovány s božstvy. Mají oči, které zrcadlí tajemství, která nám lidem vždy zůstanou zahalena. A přece si můžeme užívat jejich přítomnosti a náklonnost. Přece se můžeme inspirovat kočičím kouzlem, jejich lehkostí a nadhledem připomínajícím zenového mistra, ale i schopnostmi superzvířete. Přinášíme fakta i zajímavosti o kočkách, ale máme i návody na péči o kočku tak, aby naše společné soužití bylo naplněné vrnivou spokojeností.

Autor: Radka Křivánková 2020/06/27

KOCOUR/KOČKA | NÁVODY PRO KOČKOMILY | KOČIČÍ PŘÍBĚHY | KOČIČÍ MAGIE