Pes nebo kočka? Pejskaři nebo kočkomilové?

Lidé se údajně dělí na milovníky psů (tzv. pejskaře) a milovníky koček, říkejme jim třeba kočičí lidé, kočkomilové nebo kočkaři. Pochopitelně jsou i tací, kteří nemají rádi žádné zvíře nebo dokonce vůbec nikoho. A pak se najdou i lidé, kteří mají rádi psi i kočky. Pravdou však zůstává, že pes a kočka jsou naprosto odlišné druhy. Přestože jde o dva nejoblíbenější domácí mazlíčky, každý z nich je jiný.

Úvodní foto: Pixabay.com

Oddaný pes nebo hrdá kočka?

Pokud nemáte vyhraněný názor a zvažujete, zda si do domácnosti pořídit psa nebo kočku, možná se vám bude hodit naše charakteristika.

  • Pes je věrný a oddaný svému pánovi. Respektuje autoritu, poslouchá a přizpůsobuje se.
  • Kočka je nezávislá a hrdá. Je to osobnost, která se nenechá do ničeho nutit.

Přestože je pes mnohem více vázaný na svého pána, ani kočka nebývá ke svému pánovi zcela netečná. Řada lidí považuje kočky za samotáře. U většiny koček to tak není, i kočky vyhledávají lidskou společnost, jen na ní netrvají tolik jako psi. I kočky potřebují pozornost a rozptýlení.

Pravda, časově náročnější bývají psi, nejenom kvůli výcviku, bez kterého se kočka obejde. Zatímco kočky mívají doma své kočičí toalety, psa je potřeba venčit, i to vezme určitý čas.

Každý je z jiného těsta

Je to jako srovnávat muže (z Marsu) a ženy (z Venuše), míchat hrušky a jablka. Pes i kočka si nás lidi dokážou získat, každý však trochu jiným způsobem.

Nedá se říct, jestli je lepší pes nebo kočka. Dá se však říct, v čem jsou jiní. Dokonce existují i psychologické studie zkoumající milovníky psů a milovníky koček. Ano, jde o dvě různé skupiny lidí. Pejskaři bývají racionálně založení lidé, spíše extroverti. Milovníci koček naopak spíše náleží k introvertům, mají méně zodpovědnosti, zato více fantazie a kreativity.

Foto: Náš pes/štěně/fenka – no, není k zežrání?

ag_ab

Foto: Ondřej Musil, archiv U kocoura doma

Podobná zjištění přinesla i studie z wisconsinské Carroll University, o které informoval i server Time. Milovníci psů dle ní bývají lidé aktivnější. Také mají tendence dodržovat pravidla. Kočičí lidé jsou spíše citliví introverti, pro které je důležitější účelnost než respektování pravidel. Dle závěrů této studie mají kočkomilové oproti pejskařům v průměru vyšší inteligenci.

Foto: A naše kočka/kocour – kdo by ho nezbožňoval?

gaucing_kocka

Foto: Ondřej Musil, archiv U kocoura doma

Pes, u kocoura doma

U nás doma máme možnost pozorovat rozdíly mezi psem a kočkou přímo. Můžeme potvrdit vše, co je výše o těchto pozoruhodných zvířatech napsané. Kočka, resp. kocour je svůj, je to osobnost, pes (u nás zatím ještě pořád spíš štěně) je oddaný, hodně fixovaný na lidskou společnost…

Jen k těm pejskařům a kočkomilům se nemůžeme vyjádřit, jsme totiž obojí.

Literatura

  • Lockerová, J.: Náš pes naše kočka Jiřina Lockerová Praha: Axióma Praha, 2003. ISBN: 80-85788-35-7
  • Borgesová, M., Štorkán, R.: Pes pro naši rodinu… A co kočka? Storkan, 2018.

Internetové zdroje

/1/ Chayka, K.: Studies Show Cat People Are Smarter Than Dog People. Time.com [online]. Time.com, 30. květen 2014 [cit. 2016-11-12]. Dostupné z: https://time.com/2798972/studies-show-cat-people-are-smarter-than-dog-people/

/2/ Barry, L.: Research finds cat people are smarter than dog people. BHG.com.au [online]. BetterHomes and Gardens, 2020 [cit. 2016-11-12]. Dostupné z: https://www.bhg.com.au/research-finds-cat-people-are-smarter-than-dog-people

/3/ Psí a kočičí lidé, dva úplně odlišné druhy. National-Geographic.cz [online]. Praha: VLTAVA LABE MEDIA, 30. květen 204 [cit. 2016-11-12]. Dostupné z: https://www.national-geographic.cz/clanky/psi-a-kocici-lide-dva-uplne-odlisne-druhy.html

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Pes nebo kočka? Pejskaři nebo kočkomilové?

Pes nebo kočka? Lidé se dělí na milovníky psů (tzv. pejskaře) a milovníky koček, říkejme jim třeba kočičí lidé, kočkomilové nebo kočkaři. A pak se najdou i lidé, kteří mají rádi psi i kočky. Pochopitelně jsou i tací, kteří nemají rádi žádné zvíře, nebo dokonce vůbec nikoho.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

Hvězdičkujeme...

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *