Sibiřská kočka

Sibiřská kočka nabízí jako původně přírodní plemeno divokou krásu a instinkty lovce. Divoká kočka na pohled však překvapí přátelským charakterem a přítulnou povahou.

Je to otužilé plemeno, které se přizpůsobilo těm nejdrsnějším přírodním podmínkám, přesto je to mazlivá a hravá kočka. Honosný vzhled provází zvídavost, vynalézavost a inteligence. Pro její krásu i povahu si sibiřskou kočku její rodina zamiluje, stejně tak si kočka zamiluje svoji rodinu…

Plemeno – Charakteristika – Povaha kočky – Zajímavosti Standard

O plemeni

Není jasné, jak se kočky dostaly na Sibiř. Historie sibiřských koček je zahalena tajemstvím. Jako sibirskaja koschka se v Rusku v minulosti označovala každá kočka s robustní postavou a bujnou srstí. Dlouhá srst je přitom charakteristická pro mnoho zvířat, které obývají mrazivé oblasti Ruska a Sibiře. Je podmínkou pro přežití v extrémní zimě. Zato v Evropě je dlouhá srst výjimečná. Také typické evropské kočky jsou na rozdíl od těch ruských krátkosrsté. I proto zde sibiřské kočky vzbudily takový obdiv. Přestože sibiřské kočky zdobily již londýnskou výstavu v Crystal Palace v roce 1871, byly na desítky let zapomenuty. Přispěla k tomu politická situace v bývalém Sovětském svazu.

Přestože se sibiřská kočka ve městech jako je Moskva, Oděsa, Kujbyševě nebo Petěrburg (česky Petrohrad, původně Leningrad) potuluje od pradávna, moderní chov a šlechtění plemene má kořeny v 80. letech minulého století, kdy sovětská vláda přestala cíleně potlačovat chov domácích mazlíčků. Zpočátku se označovaly jako ruské dlouhosrsté kočky. V roce 1987 plemeno, po jeho znovuzrození a experimentálním šlechtění různých typů koček, uznala mezinárodní chovatelská organizace FIFe jako sibiřskou lesní kočku. V roce 1992 se pak plemeno přejmenovalo, aby se odlišilo od norské lesní kočky. Oficiálně se tak zrodila sibiřská kočka (v angličtině siberian cat nebo jen siberian).

V roce 2009 ji doplnila i něvská maškaráda, dle FIFe sesterské plemeno sibiřské kočky. Něvská maškaráda se vyznačuje siamským zbarvením, tzv. colorpoint. To je také jediný znak, kterým se odlišuje od sibiřské kočky. V Rusku se dodnes považuje za colorpoint varietu sibiřanky.

Literatura

  • Gordoň, Zdeněk; Thámová, Olga: Plemena koček: Průvodce do kapsy. Praha: Aventinum, 1999.
  • Verhoef – Verhallen, Ester: Kočky – Velký atlas plemen. Praha: Rebo Production, 2015.
  • Gordoň, Zdeněk, Kočky – příruční atlas. Praha: Universum, 2018.
  • Říhová, Marie: Chov koček. Praha: Grada, 2007.
  • Hüsemann, Lena: Kočka: chov, bydlení, hry. Praha: Grada, 2010.

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Sibiřská kočka, kočičí plemeno

Sibiřská kočka má jako přírodní plemeno divokou krásu a instinkty lovce. Divoká kočka na pohled však překvapí přátelským charakterem a přítulnou povahou. Je to otužilé plemeno, které se přizpůsobilo těm nejdrsnějším přírodním podmínkám, přesto je to mazlivá a hravá kočka.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

 

Jak zlepšit vzduch v interiéru

Zdravý domov: 5 tipů jak zlepšit ovzduší v interiéru

Znečištěné ovzduší? Ano, vzduch ve městech není právě nejčistší. Vzduch uvnitř budov je však až…

Energizující atmosféra borovice. Naplňte vzduch svěžestí lesa!

Čistý vzduch je klíčovou podmínkou života. Bohužel, aniž bychom si to uvědomovali, většina z nás…

5/5 - (3 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.