Skip to content →

Oči kočky. Jak o ně pečovat a jak je čistit?

 

Kočičí pohled je nepopsatelný. Jsou to především hluboké oči kočky, které prozrazují, že s kočkou to nikdy není jen tak. Je to prostě magické zvíře. Ať již jde o oči zářivě zelené, žluté, oranžové, zelené, blankytně zelené či jakékoliv jiné, budou u koček nádherné, tedy pokud jsou zdravé. Jak udržovat oči kočky zdravé? To se dozvíte v tomto článku.

Níže najdete informace k péči o oči kočky a odpovědi na otázky Jak čistit kočce oči? Jak se starat o oči kočky? Čím jsou kočičí oči specifické a co je to mžurka?

Péče o oči kočky

Šlechtěné kočky mají nezřídka upravený obličej. Estetická stránka je pak vykoupena zdravotními obtížemi. Například perské a exotické kočky často kvůli krátkému čenichu trpí neprůchodnými slznými kanálky. Nezbývá pak než zvýšená hygiena očí. Oči se pak musejí čistit a utírat více než je u jiných koček obvyklé. Péče o kočky je v tomto případě specifická.

Jak čistit oči kočky?

Oči běžných domácích a také většiny šlechtěných koček, které jsou umístěné fyziologicky výhodně, nevyžadují zvláštní péči. Péče o kočky, resp. jejich oči je pak snadná. Zdravé oči jsou lesklé, září životem. Není třeba s nimi cokoliv dělat.

Některé kočky mají sklon k nadměrnému slzení, to je pak třeba oči otírat, pochopitelně čistým ubrouskem nebo bavlněnou látkou.

Také u koček s nenáročnýma očima se občas může objevit drobný ospalek, který se dá jednoduše odstranit vatovým tamponkem namočeným v převařené vodě, bylinném nálevu či speciálních očních kapkách.

Oční kapky pro kočky, psy a jiná zvířata se dají bez potíží obstarat… Najdete je například pod značkou Frontline. Jejich složení je téměř podobné jako slzy, proto čistí oči bezpečně, nedráždí citlivé sliznice.

Oční kapky pro kočky a psy

Pamatujte. Oči se vytírají vždy ven od oka, směrem k periferiím.

Vytíráním očními kapkami se dá zbavit i neškodného podráždění očí.

Pokud z očí vytéká žlutě nebo zeleně zbarvený hnis, kočka má zarudlé či nepřirozeně vypadající oči, je lepší se obrátit na veterináře. Ten na základě odborného vyšetření a posouzení stanoví příčinu a předepíše kapky dle konkrétní příčiny potíží.

Hodí se, pokud budete mít oční kapky doma, avšak mějte na paměti, že u některých se jejich použitelnost výrazně zkracuje při prvním otevření, zvláště u těch veterinárních.

Jak je to U KOCOURA DOMA?

Náš kocour mívá někdy podrážděné oči, zvláště v době určité pylové sezóny.

Většinou nám stačí vytírat oči nálevem z natrhané chrpy nebo ze světlíku. Tyto domácí oční kapky čistí a hojí oko. Stačí pár dnů a oči jsou zase krásné jako vždy.

Zatímco chrpa  se dá obstarat pouze na louce, na poli nebo jinde v přírodě, a není tak dostupná po celý rok, světlík se dá sušený zakoupit v přírodní lékárně.

Jakkoli, nálev z chrpy i ze světlíku je nejlepší čerstvý, ale studený. Po omezenou dobu ho lze uchovávat v chladničce. My tyto domácí oční kapky pro kočky necháváme doma v chladničce cca 1 – 2 dny, pak připravujeme nový nálev.

Světlík lékařský
Foto: Světlík lékařský

Když není čas a člověk hledá nejjednodušší řešení, jsou tu oční kapky pro kočky, třeba zmiňované oční kapky, resp. oční roztok Frontline. Oční kapky pro kočky seženete v každém dobrém zverimexu nebo eshopu, třeba eshopu Dobrá miska.cz.:-)

Oční kapky pro kočky a psy

A nyní něco o samotných kočičích očích…

Kočičí oči

Jako predátor má kočka oči směřující dopředu, umístěné vedle sebe. Kočičí oko je stejně jako u člověka komorové. Má tvar koule a je vyplněné nitrooční tekutinou.

Kvůli omezenému pohybu do stran má kočka oproti člověku užší zorné pole. Má však lépe vyvinuté prostorové vidění. Je to i díky horizontální zornici, která umí velmi rychle měnit svůj tvar. Při nedostatku světla pokryje zornice téměř celou duhovku. Kočce dává také schopnost dokonale zaostřit na několik metrů. Udává se, že kočka nejlépe vidí na vzdálenost 2 – 6 metrů.

To platí pro kočky asi od druhého týdne věku. Koťata se rodí slepá, velmi brzy však oči otevírají a krátce na to již mají svůj dokonalý zrak.

Dokonalost kočičího zraku spočívá také ve schopnosti vidět i s minimem světla. Díky stavbě kočičího oka kočky vidí ve tmě, resp. v šeru. Napomáhá tomu vysoce flexibilní zornice a také vyklenutá rohovka, která je schopná zachytit více světelných paprsků.

Noční vidění koček však umožňuje zejména tzv. tapetum lucidum – cévnatá vrstva umístěná mezi sítnicí a cévnatkou oka. Tapetum lucidum představuje jakési zrcadlo, které odráží světlo. Kočka tak zachycuje obraz hned dvakrát, přímo a potom ještě odražený od zrcadlové části svého oka. Tato zrcadlová vrstva také způsobuje ve tmě efekt svítících očí. Právě pro své svítící oči je kočkám přisuzována magická moc, možná i kvůli jejich očím bývají kočky spojovány s nadpřirozenými silami a také se stávají pomocníky čarodějnic.

Pozor, noční vidění a svítící oči nejsou jen kočičí záležitostí. Tapedum lucidum najdeme u celé řady nočních šelem, ale také koňů, některých ryb (žraloci), krokodýlů nebo výjimečně i ptáků.

Mžurka u kočky
Mžurka – třetí víčko člověk nemá, pro kočky je typické

Mžurka – třetí víčko

Kočky nemají jenom dvě víčka, ale hned tři. Tzv. třetí víčko, nazývané také mžurka, představuje narůžovělou blanku, která zakrývá oko směrem od vnitřního koutku. Tato mžurka, podobně jako horní a spodní víčko hydratuje a čistí kočičí oči. Třetí víčko je ve zvlhčování a čištění očí natolik efektivní, že kočka téměř nemrká.

Za normálních okolností by třetí víčko u koček nemělo být viditelné. Pokud je třetí víčko patrné, může signalizovat dehydrataci, ale také některé z mnoha zdravotních potíží. Může být první známkou toho, že kočka není zdravotně v pořádku.

Bílá kočka - oči
Oči kočky září, ať již mají jakoukoli barvu

Když něco padne do oka…

Ve většině případů si kočka s cizím tělesem v oku poradí sama prostřednictvím slz. Pokud se do oka zabodne trn, tříska či něco jiného, nedoporučuje se to vytahovat. Můžeme zkusit oko vypláchnout očními kapkami. Pokud si s trnem neporadí oční kapky, raději se obrátíme na veterináře.

Další možné problémy očí u koček

  • Kočky často trápí výtok. Pokud je čirý, může jít o projev chřipky, alergie nebo ucpaného slzného kanálku. Pokud je žlutavý či zelenkavý s lepkavou konzistencí, často ukazuje na zánět spojivek nebo problémy s tvorbou slz.
  • Zánět spojivek se může projevovat i zarudnutím oka.
  • Alergie se nezřídka projevuje i přivřeným okem.
  • Pokud je oční zornice našedlá či bělavá, může jít o šedý zákal.
  • Zelený zákal je často patrný v podobě rozšířených zornic, pojí se i se zčervenáním nebo vyboulením oka.
  • Rozšířené zornice jsou projevem i dalších potíží.

Oko je pro kočky natolik důležitým orgánem, že v případě některých z jmenovaných příznaků, je vhodné vyhledat odbornou veterinární pomoc. Zánět spojivek u koček, šedý zákal, zelený zákal i další onemocnění očí by měl léčit odborník.

Hvězdičky se hodí! Ušlo to.Bylo to fajn, ale...Článek se líbil.Super článek.Super článek, chválím. 14x, ø4,93

Loading...


Upozornění: pečlivě studujeme dostupné zdroje, čerpáme z rad veterinářů i zkušenějších chovatelů. Přesto nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné veterinární péče. Jsme jenom chovatelé, co se snaží sdílet zkušenosti a získané informace s ostatními. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky, v jejich rukou by měla být i léčba zvířat. Samozřejmě chápeme, že nejvíce pro své miláčky může udělat zejména jejich majitel.

Zdroje: internet a vlastní poznatky

© 2016 – 2018 Všechna práva vyhrazena. Pokud čerpáte z našeho obsahu, nezapomeňte nás uvést jako zdroj. V případě zájmu o spolupráci nás kontaktujte.

Published in All Kočka domácí Návody pro kočkomily Péče o kočku