Oči kočky. Jak o ně pečovat a jak je čistit?

Kočičí pohled je nepopsatelný. Jsou to především hluboké oči kočky, které prozrazují, že s kočkou to nikdy není jen tak. Je to prostě magické zvíře. Ať již jde o oči zářivě zelené, žluté, oranžové, zelené, blankytně zelené či jakékoliv jiné, budou u koček nádherné, tedy pokud jsou zdravé. Jak udržovat oči kočky zdravé? To se dozvíte v tomto článku.

Níže najdete informace k péči o oči kočky a odpovědi na otázky Jak čistit kočce oči?Jak se starat o oči kočky? Čím jsou kočičí oči specifické, jaké problémy je potkávají a co je to mžurka?

Úvodní foto: Pixabay.com

Péče o oči kočky

Šlechtěné kočky mají nezřídka upravený obličej. Estetická stránka je pak vykoupena zdravotními obtížemi. Například perské a exotické kočky často kvůli krátkému čenichu trpí neprůchodnými slznými kanálky. To způsobuje výtoky z očí. Dispozice k očním potížím a vadám mají i další plemena, například kočka habešská. Nezbývá pak než zvýšená hygiena očí. Oči se musejí čistit a utírat více než je u jiných koček obvyklé. Péče o kočky je v tomto případě specifická.

Jak čistit oči kočky?

Oči běžných domácích a také většiny šlechtěných koček, které jsou umístěné fyziologicky výhodně, nevyžadují zvláštní péči. Péče o kočky, resp. jejich oči je pak snadná. Zdravé oči jsou lesklé, září životem. Není třeba s nimi cokoliv dělat.

Některé kočky mají sklon k nadměrnému slzení, to je pak třeba oči otírat, pochopitelně čistým ubrouskem nebo bavlněnou látkou. Také u koček s nenáročnýma očima se občas může objevit drobný ospalek, který se dá jednoduše odstranit vatovým tamponkem namočeným v převařené vodě, bylinném nálevu či speciálních očních kapkách.

Oční kapky pro kočky, psy a jiná zvířata se dají bez potíží obstarat… Najdete je například pod značkou beaphar. Jejich složení je téměř podobné jako slzy, proto čistí oči bezpečně, nedráždí citlivé sliznice.

REKLAMA

Oční kapky pro kočky a psy

Oční kapky Oftal – příbalový leták

Přípravek pro péči o oči psů a koček značky Beaphar. Beaphar se zabývá vývojem a výrobou produktů specializovaných na výživu, výchovu, péči a léčbu domácích mazlíčků. Společnost byla založena v roce 1942 podnikatelem Bernardem Aa.

Užití očních kapek Oftal: Čištění očí kočky, psa (či jiného zvířete), také čištění očního okolí předchází vzniku podráždění, to může pocházet od špíny, prachu apod. Oční kapky napododují přirozený proces čištění. Chovatelé ocení také to, zamezují tvorbě tmavých skvrn pod očima.

Složení produktu:

Voda, chlorid sodíku, sodium sulfáte, sodium EDTA, chlorid benzalkonium, dymethyl sulfon (MSM).

Návod k použití:

Kápněte několik kapek do očí zvířete, poté očistěte smotkem vaty, navlhčené v očních kapkách. Čištění očí provádějte vždy směrem od
vnějšího koutku oka.

Co byste měli o čištění očí vědět?

 • Pamatujte! Oči se vytírají vždy ven od oka, směrem k periferiím.

Vytíráním očními kapkami se dá zbavit i neškodného podráždění očí. Pokud z očí vytéká žlutě nebo zeleně zbarvený hnis, kočka má zarudlé či nepřirozeně vypadající oči, je lepší se obrátit na veterináře. Ten na základě odborného vyšetření a posouzení stanoví příčinu a předepíše kapky dle konkrétní příčiny potíží.

Hodí se, pokud budete mít oční kapky doma. Musíte však počítat s tím, že u některých kapek, zvláště u těch veterinárních, se jejich použitelnost výrazně zkracuje po prvním otevření.

Video: Jak vyčistit oči mazlíčka? (Youtube)

JAK JE TO U KOCOURA DOMA?

Náš kocour mívá někdy podrážděné oči, zvláště v době určité pylové sezóny. Většinou nám stačí vytírat oči nálevem z natrhané chrpy nebo ze světlíku. Tyto domácí oční kapky čistí a hojí oko. Stačí pár dnů a oči jsou zase krásné jako vždy.

Zatímco chrpa  se dá obstarat pouze na louce, na poli nebo jinde v přírodě, a není tak dostupná po celý rok, světlík se dá sušený zakoupit v přírodní lékárně, resp. téměř v každé lékárně. Jakkoli, nálev z chrpy i ze světlíku je nejlepší čerstvý, ale studený. Po omezenou dobu ho lze uchovávat v chladničce. My tyto domácí oční kapky pro kočky necháváme doma v chladničce cca 1 – 2 dny, pak připravujeme nový nálev.

Když není čas a člověk hledá nejjednodušší řešení, jsou tu oční kapky pro kočky, třeba zmiňované oční kapky Oftal. Oční kapky pro kočky seženete v každém dobrém zverimexu nebo eshopu, například tady.

Světlík lékařskýFoto: Světlík lékařský, zdroj: Pixabay.com

Kočičí oči

Jako predátor má kočka oči směřující dopředu, umístěné vedle sebe. Kočičí oko je stejně jako u člověka komorové. Má tvar koule a je vyplněné nitrooční tekutinou. Kvůli omezenému pohybu do stran má kočka oproti člověku užší zorné pole. Má však lépe vyvinuté prostorové vidění. Je to i díky horizontální zornici, která umí velmi rychle měnit svůj tvar. Při nedostatku světla pokryje zornice téměř celou duhovku. Kočce dává také schopnost dokonale zaostřit na několik metrů. Udává se, že kočka nejlépe vidí na vzdálenost 2 – 6 metrů. To platí pro kočky asi od druhého týdne věku. Koťata se rodí slepá, velmi brzy však oči otevírají a krátce na to již mají svůj dokonalý zrak.

Dokonalost kočičího zraku spočívá také ve schopnosti vidět i s minimem světla, i díky tomu se kočka označuje jako superzvíře. Díky stavbě kočičího oka kočky vidí ve tmě, resp. v šeru. Napomáhá tomu vysoce flexibilní zornice a také vyklenutá rohovka, která je schopná zachytit více světelných paprsků.

Noční vidění koček však umožňuje zejména tzv. tapetum lucidum – cévnatá vrstva umístěná mezi sítnicí a cévnatkou oka. Tapetum lucidum představuje jakési zrcadlo, které odráží světlo. Kočka tak zachycuje obraz hned dvakrát, přímo a potom ještě odražený od zrcadlové části svého oka. Tato zrcadlová vrstva také způsobuje ve tmě efekt svítících očí. Právě pro své svítící oči je kočkám přisuzována magická moc, možná i kvůli jejich očím bývají kočky spojovány s nadpřirozenými silami a také se stávají pomocníky čarodějnic.

Pozor, noční vidění a svítící oči nejsou jen kočičí záležitostí. Tapedum lucidum najdeme u celé řady nočních šelem, ale také koňů, některých ryb (žraloci), krokodýlů nebo výjimečně i ptáků.

Bílá kočka - očiOči kočky září, ať již mají jakoukoli barvu, zdroj: Pixabay.com

Mžurka – třetí víčko

Kočky nemají jenom dvě víčka, ale hned tři. Tzv. třetí víčko, nazývané také mžurka, představuje narůžovělou blanku, která zakrývá oko směrem od vnitřního koutku. Tato mžurka, podobně jako horní a spodní víčko hydratuje a čistí kočičí oči. Třetí víčko je ve zvlhčování a čištění očí natolik efektivní, že kočka téměř nemrká.

Za normálních okolností by třetí víčko u koček nemělo být viditelné. Pokud je třetí víčko patrné, může signalizovat dehydrataci, ale také některé z mnoha zdravotních potíží. Může být první známkou toho, že kočka není zdravotně v pořádku.

Mžurka u kočkyMžurka – třetí víčko člověk nemá, pro kočky je typické, zdroj: Pixabay.com

Problémy aneb Když něco padne do oka…

Ve většině případů si kočka s cizím tělesem v oku poradí sama prostřednictvím slz. Pokud se do oka zabodne trn, tříska či něco jiného, nedoporučuje se to vytahovat. Můžeme zkusit oko vypláchnout očními kapkami. Pokud si s trnem neporadí oční kapky, raději se obrátíme na veterináře.

Další možné problémy očí u koček

 • Kočky často trápí výtok. Pokud je čirý, může jít o projev chřipky, alergie nebo ucpaného slzného kanálku. Pokud je žlutavý či zelenkavý s lepkavou konzistencí, často ukazuje na zánět spojivek nebo problémy s tvorbou slz.
 • Zánět spojivek se může projevovat i zarudnutím oka.
 • Alergie se nezřídka projevuje i přivřeným okem.
 • Pokud je oční zornice našedlá či bělavá, může jít o šedý zákal.
 • Zelený zákal je často patrný v podobě rozšířených zornic, pojí se i se zčervenáním nebo vyboulením oka.
 • Rozšířené zornice jsou projevem i dalších potíží.

Oko je pro kočky natolik důležitým orgánem, že v případě některých z jmenovaných příznaků, je vhodné vyhledat odbornou veterinární pomoc. Zánět spojivek u koček, šedý zákal, zelený zákal i další onemocnění očí by měl léčit odborník.

Literatura

 • Gordoň, Zdeněk; Thámová, Olga: Plemena koček: Průvodce do kapsy. Praha: Aventinum, 1999.
 • Verhoef – Verhallen, Ester: Kočky – Velký atlas plemen. Praha: Rebo Production, 2015.
 • Gordoň, Zdeněk, Kočky – příruční atlas. Praha: Universum, 2018.
 • Říhová, Marie: Chov koček. Praha: Grada, 2007.
 • Hüsemann, Lena: Kočka: chov, bydlení, hry. Praha: Grada, 2010.

Internetové zdroje

/1/ Čištění očí a uší kočky. Zoohit.cz [online]. Zoohit.cz, 2020 [cit. 2017-11-07]. Dostupné z: https://www.zoohit.cz/magazin/kocky/pece-o-zdravi-kocky/cisteni-oci-a-usi-kocky

/2/ Kočičí oči – okno do duše. Srdcemprokočky.cz [online]. Srdcem pro kočky, 26. leden 2011 [cit. 2017-11-07]. Dostupné z: http://www.srdcemprokocky.cz/?q=node/965

/3/ Kočičí oči. Krmení.cz (Moje kočka) [online]. Úpice: TV PROBBE, 16. září 2008 [cit. 2017-11-07]. Dostupné z: https://krmeni.cz/kocici-oci

/4/ Moualla, H.: Co všechno mohou prozradit kočičí oči. Catio.cz [online]. Praha: LazyFriday, 30. září 2019 [cit. 2019-09-30]. Dostupné z: https://www.catio.cz/magazin/co-vsechno-mohou-prozradit-kocici-oci/

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Oči kočky. Jak o ně pečovat a jak je čistit?

Kočičí oči budí pozornost. Nejsou náročné na péči, ale přece jenom je občas vhodné je třeba vyčistit. Jak o ně pečovat? Jak oči kočce čistit? To se dozvíte v našem článku.

Redakce U kocoura doma

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

5/5 - (4 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *