Oči kočky. Jak o ně pečovat a jak je čistit?

Kočičí pohled je nepopsatelný. Jsou to především hluboké oči kočky, které prozrazují, že s kočkou to nikdy není jen tak. Je to prostě magické zvíře. Ať již jde o oči zářivě zelené, žluté, oranžové, zelené, blankytně zelené či jakékoliv jiné, budou u koček nádherné, tedy pokud jsou zdravé. Jak udržovat oči kočky zdravé? To se dozvíte v tomto článku.

Níže najdete informace k péči o oči kočky a odpovědi na otázky Jak čistit kočce oči? Jak se starat o oči kočky? Čím jsou kočičí oči specifické a co je to mžurka?

Péče o oči kočky

Šlechtěné kočky mají nezřídka upravený obličej. Estetická stránka je pak vykoupena zdravotními obtížemi. Například perské a exotické kočky často kvůli krátkému čenichu trpí neprůchodnými slznými kanálky. Nezbývá pak než zvýšená hygiena očí. Oči se pak musejí čistit a utírat více než je u jiných koček obvyklé. Péče o kočky je v tomto případě specifická.

Jak čistit oči kočky?

Oči běžných domácích a také většiny šlechtěných koček, které jsou umístěné fyziologicky výhodně, nevyžadují zvláštní péči. Péče o kočky, resp. jejich oči je pak snadná. Zdravé oči jsou lesklé, září životem. Není třeba s nimi cokoliv dělat.

Některé kočky mají sklon k nadměrnému slzení, to je pak třeba oči otírat, pochopitelně čistým ubrouskem nebo bavlněnou látkou.

Také u koček s nenáročnýma očima se občas může objevit drobný ospalek, který se dá jednoduše odstranit vatovým tamponkem namočeným v převařené vodě, bylinném nálevu či speciálních očních kapkách.

Oční kapky pro kočky, psy a jiná zvířata se dají bez potíží obstarat… Najdete je například pod značkou Frontline. Jejich složení je téměř podobné jako slzy, proto čistí oči bezpečně, nedráždí citlivé sliznice.

reklama

Pamatujte. Oči se vytírají vždy ven od oka, směrem k periferiím.

Vytíráním očními kapkami se dá zbavit i neškodného podráždění očí.

Pokud z očí vytéká žlutě nebo zeleně zbarvený hnis, kočka má zarudlé či nepřirozeně vypadající oči, je lepší se obrátit na veterináře. Ten na základě odborného vyšetření a posouzení stanoví příčinu a předepíše kapky dle konkrétní příčiny potíží.

Hodí se, pokud budete mít oční kapky doma. Musíte však počítat s tím, že u některých kapek, zvláště u těch veterinárních, se jejich použitelnost výrazně zkracuje po prvním otevření.

Jak čistit oči kočce?

Jak je to U KOCOURA DOMA?

Náš kocour mívá někdy podrážděné oči, zvláště v době určité pylové sezóny.

Většinou nám stačí vytírat oči nálevem z natrhané chrpy nebo ze světlíku. Tyto domácí oční kapky čistí a hojí oko. Stačí pár dnů a oči jsou zase krásné jako vždy.

Zatímco chrpa  se dá obstarat pouze na louce, na poli nebo jinde v přírodě, a není tak dostupná po celý rok, světlík se dá sušený zakoupit v přírodní lékárně.

Jakkoli, nálev z chrpy i ze světlíku je nejlepší čerstvý, ale studený. Po omezenou dobu ho lze uchovávat v chladničce. My tyto domácí oční kapky pro kočky necháváme doma v chladničce cca 1 – 2 dny, pak připravujeme nový nálev.

Světlík lékařskýFoto: Světlík lékařský

Když není čas a člověk hledá nejjednodušší řešení, jsou tu oční kapky pro kočky, třeba oční kapky Oftal. Oční kapky pro kočky seženete v každém dobrém zverimexu nebo eshopu.

reklama

A nyní něco o samotných kočičích očích…

Kočičí oči

Jako predátor má kočka oči směřující dopředu, umístěné vedle sebe. Kočičí oko je stejně jako u člověka komorové. Má tvar koule a je vyplněné nitrooční tekutinou.

Kvůli omezenému pohybu do stran má kočka oproti člověku užší zorné pole. Má však lépe vyvinuté prostorové vidění. Je to i díky horizontální zornici, která umí velmi rychle měnit svůj tvar. Při nedostatku světla pokryje zornice téměř celou duhovku. Kočce dává také schopnost dokonale zaostřit na několik metrů. Udává se, že kočka nejlépe vidí na vzdálenost 2 – 6 metrů.

To platí pro kočky asi od druhého týdne věku. Koťata se rodí slepá, velmi brzy však oči otevírají a krátce na to již mají svůj dokonalý zrak.

Dokonalost kočičího zraku spočívá také ve schopnosti vidět i s minimem světla. Díky stavbě kočičího oka kočky vidí ve tmě, resp. v šeru. Napomáhá tomu vysoce flexibilní zornice a také vyklenutá rohovka, která je schopná zachytit více světelných paprsků.

Noční vidění koček však umožňuje zejména tzv. tapetum lucidum – cévnatá vrstva umístěná mezi sítnicí a cévnatkou oka. Tapetum lucidum představuje jakési zrcadlo, které odráží světlo. Kočka tak zachycuje obraz hned dvakrát, přímo a potom ještě odražený od zrcadlové části svého oka. Tato zrcadlová vrstva také způsobuje ve tmě efekt svítících očí. Právě pro své svítící oči je kočkám přisuzována magická moc, možná i kvůli jejich očím bývají kočky spojovány s nadpřirozenými silami a také se stávají pomocníky čarodějnic.

Pozor, noční vidění a svítící oči nejsou jen kočičí záležitostí. Tapedum lucidum najdeme u celé řady nočních šelem, ale také koňů, některých ryb (žraloci), krokodýlů nebo výjimečně i ptáků.

Bílá kočka - očiOči kočky září, ať již mají jakoukoli barvu

Mžurka – třetí víčko

Kočky nemají jenom dvě víčka, ale hned tři. Tzv. třetí víčko, nazývané také mžurka, představuje narůžovělou blanku, která zakrývá oko směrem od vnitřního koutku. Tato mžurka, podobně jako horní a spodní víčko hydratuje a čistí kočičí oči. Třetí víčko je ve zvlhčování a čištění očí natolik efektivní, že kočka téměř nemrká.

Za normálních okolností by třetí víčko u koček nemělo být viditelné. Pokud je třetí víčko patrné, může signalizovat dehydrataci, ale také některé z mnoha zdravotních potíží. Může být první známkou toho, že kočka není zdravotně v pořádku.

Mžurka u kočkyMžurka – třetí víčko člověk nemá, pro kočky je typické

Když něco padne do oka…

Ve většině případů si kočka s cizím tělesem v oku poradí sama prostřednictvím slz. Pokud se do oka zabodne trn, tříska či něco jiného, nedoporučuje se to vytahovat. Můžeme zkusit oko vypláchnout očními kapkami. Pokud si s trnem neporadí oční kapky, raději se obrátíme na veterináře.

Další možné problémy očí u koček

  • Kočky často trápí výtok. Pokud je čirý, může jít o projev chřipky, alergie nebo ucpaného slzného kanálku. Pokud je žlutavý či zelenkavý s lepkavou konzistencí, často ukazuje na zánět spojivek nebo problémy s tvorbou slz.
  • Zánět spojivek se může projevovat i zarudnutím oka.
  • Alergie se nezřídka projevuje i přivřeným okem.
  • Pokud je oční zornice našedlá či bělavá, může jít o šedý zákal.
  • Zelený zákal je často patrný v podobě rozšířených zornic, pojí se i se zčervenáním nebo vyboulením oka.
  • Rozšířené zornice jsou projevem i dalších potíží.

Oko je pro kočky natolik důležitým orgánem, že v případě některých z jmenovaných příznaků, je vhodné vyhledat odbornou veterinární pomoc. Zánět spojivek u koček, šedý zákal, zelený zákal i další onemocnění očí by měl léčit odborník.

Každá hvězdička je dobrá! Ušlo to.Bylo to fajn, ale...Článek se líbil.Super článek.Super článek, chválím. 17x, ø4,94


Loading...

Áďa a Ráďa

Panička a pes at U KOCOURA DOMA
To víte, že i my, panička a pes, vlastně fenka, máme U KOCOURA DOMA své místo. A jako správné ženské máme co říct, máme hodně co říct, tedy říkáme, resp. píšeme. Co vy říkáte na nás, jde nám to?

Zdroje: vlastní poznatky a zkušenosti, literatura, internet...

Internetové zdroje a další informace: 

/1/ Co na ušní svrab? Diskuze na iFauna.cz [online]. 2018 [cit. 2018-12-25]. Dostupné z: https://www.ifauna.cz/kocky/nemodforum/r/detail/787956/co-na-usni-svrab

Obrázky:

  • Zdroj ilustračních obrázků: Pixabay.com, commons.wikipedia.org

Disclaimer: informace nemají odborný charakter...

Pečlivě studujeme všechny dostupné zdroje, hledáme na internetu, v herbářích a další literatuře, v odborných časopisech. Čerpáme z rad veterinářů i zkušenějších chovatelů, a nejenom jich. Přesto nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné péče.

Náš web má pouze informativní charakter. Nemůžeme nahradit lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky, v jejich rukou by měla být i léčba zvířat. Samozřejmě chápeme, že nejvíce pro své miláčky může udělat zejména jejich majitel. To nejdůležitější je láska.:-)

Nejsme a nechceme se tvářit jako odborníci. Jsme jenom nadšení chovatelé, milovníci přírody a bylinek, co se snaží sdílet zkušenosti a získané informace s ostatními. 

Nejsme eshop. Disclaimer

Naší smečce vládne černý kocour. Máme i kočičku a nechybí nám ani pes.

  • Černý kocour se svým sametově něžným kožíškem přímo vybízí k pohlazení. Jen si ho pohlaďte! Jen se podívejte do jeho magických očí a nechte všechny starosti zmizet.
  • Máme i kočičku. Je to potvora, ale hlavně je to radost!
  • Největší mazel sice vypadá jako pes baskervillský, ale jenom vypadá, opravdu. Náš pes, tedy fenka je doslova ten největší mazel.:-)

Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, vrnivou spokojenost a harmonii. Náš web U KOCOURA DOMA má být útočištěm pro všechny milovníky zvířat a přírody. Jsme tady pro všechny vyznavače šťastného domova, věčné hledače krásy, i pro ty, kterým voní bylinky nebo jim přirostla k srdci zahradaVíce o nás…

Buďte s námi v kontaktu na sítích:  Facebook instagram pinterest youtube 

Kontaktujte nás na emailu ukocouradoma/zavináč/seznam.cz anebo využijte kontaktní formulář.

Jsme otevřeni různým formám spolupráce.

© 2016 – 2019 U KOCOURA DOMA Všechna práva vyhrazena.

Stojíme si za svým.

Aby tento web za něco stál.

Píšeme o tom, co se nás týká. Jsme osobní. Jsme chovatelé, ale nejsme odborníci. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odbornou pomoc, ať již lékařskou či veterinární v případě, že půjde o zvíře.

Nejsme eshop. Pouze doporučujeme, doporučujeme produkty, které známe, máme rádi a sami používáme. Naše tipy jsou skutečně naše tipy. Představujeme to, co se nám fakt líbí, nejenom na oko.

Affiliate Disclaimer

Když něco doporučujeme, tak to doporučujeme z vlastní vůle, nikoli proto, že nám za to někdo zaplatil.

Náš web má pouze informativní charakter, nejsme a netváříme se jako odborníci. Nemůžeme nahradit odbornou lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky. Nedáváme odborná ani obchodní doporučení. Tím však nevylučujeme partnerskou spolupráci.

Vyloučení odpovědnosti

www.ukocouradoma.cz slouží primárně jako osobní blog. Disclaimer

Jde o informační webové stránky pro širokou veřejnost s obsahem přizpůsobeným především srozumitelnosti a čitelnosti. Texty jsou vytvářeny s ohledem na přesnost a faktickou správnost, přesto autor/autoři ani provozovatel webu nenese odpovědnost za případnou škodu v důsledku nepřesných informací. Nenese a nemůže nést zodpovědnost ani za případnou škodu, která vznikla v souvislosti s užíváním webu a obsažených informací.

Tento web má pouze informační charakter. Informace si nekladou za cíl a v žádném případě nenahrazují konzultaci u odborníka. V případě konkrétních zdravotních potíží vyhledejte odbornou lékařskou pomoc.

Cookies a GDPR

Věnujeme pozornost GDPR a ochraně osobních údajů tak, jak nejlépe to umíme. Využíváme soubory cookie a další technologie, které nám pomáhají vytvářet tento web tak, aby svým návštěvníkům nabízel co možná nejlepší obsah. Používáním webu vyjadřujete souhlas s podmínkami použití webu, principy ochrany osobních údajů a zásadami cookies.

NĚCO PRO PANIČKY A PÁNÍČKY

Udělejte něco pro spokojenost svých mazlíčků, dopřejte jim spokojené paničky a páníčky. Inspirujte se u chlupáčů, radujte se ze života, relaxujte, nedejte šanci stresu.

Komentáře

Your email address will not be published. Required fields are marked *