Sphynx

Spynx je pozoruhodné kočičí plemeno, jedno z mála reprezentující bezsrsté kočky. Inteligentní kočka má zvláštní vzhled, který někdy působí jako z jiného světa.

Přestože vrásky dávají sphynxům někdy až umračený výraz, jsou to velmi přátelské, společenské a dobromyslné kočky, které si ke svým chovatelům vytvářejí silné pouto. I proto se někdy označují jako kočky na suchý zip.

Seznamte se s kočkou, která se ke svému pánovi chová podobně jako pes a řadí se mezi ty nejmazlivější kočky vůbec.

Plemeno – Charakteristika – Povaha kočky  Standard – Péče o kočku

 

O plemeni

Přestože bezsrsté kočky známe již z dob starých Aztéků, plemeno sphynx se poprvé objevilo v Kanadě v roce 1966, tehdy jedno z koťat z vrhu běžné krátkosrsté kočky nemělo srst.

8. díl - O kočičím plemeni Sphynx | Vše o kočkách

Video: O plemeni Sphynx

Charakteristika

Sphynx je typická bezsrstá kočka, ale při bližší pohledu na její kůži přece jenom velmi krátké a jemné chlupy zaznamenáte. Jakkoli, chlupy rozhodně nejsou tak nápadné jako vrásky, ty jsou charakteristickým rysem této zvláštní kočky. Vrásky kočkám sphynx dávají také zvláštní výraz ve tváři, dělají z ní vskutku pozoruhodné stvoření.

Povaha

Sphynx je mazlivá a inteligentní kočka, která si se svým chovatelem vytváří takový vztah, že bývá přirovnávána k psovi. Je to vysoce sociální kočka. Vyhovuje ji společnost lidí a zpravidla bez potíží snese i jiná domácí zvířata. Je to kočka, která vyžaduje přítomnost lidí, pozornost a kontakt, samota jí nesvědčí, často pak trpí poruchami chování. Snáší naopak velmi dobře stres, takže bude i přívětivým členem rušné domácnosti s dětmi.

Sphynx je přátelská kočka s dobrým srdcem. Jen výjimečně zaznamenáme u tohoto plemene znaky agresivity, kočky naopak zaujmou svoji hravostí a mazlivostí. Jsou to aktivní kočky. Většinou dobře zvládnou život uvnitř domu či bytu, nepotřebují ven, ale potřebují si nějak vybít svoji aktivitu. Škrabadlo by mělo být samozřejmostí, stejně jako hračky a příležitosti ke hraní.

Video: Sphynx

Standard

Standard řadí sphynx mezi kočky střední velikosti. Klasifikace FIFe do skupiny II – Krátkosrsté a somálské kočky. Poměrně svalnaté tělo pokrývá zvrásněná kůže v různých barvách. Nejčastěji je to barva černá, čokoládová, červená, modrá a krémová. Velké oči tvaru citronu jsou oranžové, modré nebo zelené. Barva očí se dle standardu musí shodovat s barvou kůže.

Péče o kočku sphynx

Zdálo by se, že sphynx jsou nenáročné, protože péče o srst je minimalizována podobně jako množství chlupů, ale v praxi to tak zcela není. Sphynx sice nevyžaduje vyčesávání jako krátkosrsté nebo ještě více dlouhosrsté kočky, ale na rozdíl od krátkosrstých či dlouhosrstých koček se potí a její pokožka produkuje větší množství kožního mazu. Na rozdíl od krátkosrstých či dlouhosrstých koček tak péče o kočku spočívá také v pravidelném koupání, kočka se myje především vodou a velmi šetrným mýdlem s neutrálním pH. Většina sphynxů koupání ocení.

Zatímco péče o bezsrsté psy spočívá také v ochraně před slunečními paprsky, sphynxy mají tu zvláštnost, že se na slunci zpravidla nespálí. Pokožka je chráněna zmíněným mazem a také pigmentem, který se působením slunce většinou ještě zvýrazňuje.

Sphynx má výrazné také uši, ještě výraznější než kočky jiné. Protože uši navíc nechrání chlupy, péče o uši je u sphynxů ještě důležitější než u jiných koček.

Internetové zdroje: 

/1/ Furminátor – zkušenosti? iFauna.cz [online]. Brno: iFauna.cz, 12. dubna 2015 [cit. 2019-10-12]. Dostupné z: https://www.ifauna.cz/psi/diskuse/detail/2923699/furminator

ZDROJE, další informace: Plemeno na Modrý kocouř, Popis plemene na Moje kočkaS bengálskou kočkou vám vstoupí do bytu malý nefalšovaný leopard

Obrázky:

Zdroj ilustračních obrázků: Pixabay.com, Unsplush.com, commons.wikipedia.org

Pečlivě studujeme všechny dostupné zdroje, hledáme na internetu, v herbářích a další literatuře, v odborných časopisech. Čerpáme z rad veterinářů i zkušenějších chovatelů, a nejenom jich. Přesto nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné péče. Web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog.

Disclaimer. Tyto webové stránky mají má pouze informativní charakter. Nemůžeme nahradit lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky, v jejich rukou by měla být i léčba zvířat. Samozřejmě chápeme, že nejvíce pro své miláčky může udělat zejména jejich majitel. To nejdůležitější je láska.:-)

Nejsme a nechceme se tvářit jako odborníci. Jsme jenom nadšení chovatelé, milovníci přírody a bylinek, co se snaží sdílet zkušenosti a získané informace s ostatními.

Nejsme eshop. 

PLEMENA KOČEK | KOČKA |  NÁVODY PRO KOČKOMILY | KOČIČÍ PŘÍBĚHY

Diskuze

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *