Sphynx

Spynx je pozoruhodné kočičí plemeno, jedno z mála reprezentující bezsrsté kočky. Inteligentní kočka má zvláštní vzhled, který někdy působí jako z jiného světa. Přestože vrásky dávají sphynxům někdy až umračený výraz, jsou to velmi přátelské, společenské a dobromyslné kočky, které si ke svým chovatelům vytvářejí silné pouto. I proto se někdy označují jako kočky na suchý zip.

Seznamte se s kočkou, která se ke svému pánovi chová podobně jako pes a řadí se mezi ty nejmazlivější kočky vůbec.

Plemeno – Charakteristika – Povaha kočky  Standard – Péče o kočku

O plemeni

Přestože bezsrsté kočky známe již z dob starých Aztéků, plemeno sphynx se poprvé objevilo v Kanadě v roce 1966, tehdy jedno z koťat z vrhu běžné krátkosrsté kočky nemělo srst.

8. díl - O kočičím plemeni Sphynx | Vše o kočkách

Video: O plemeni Sphynx (Youtube)

Charakteristika

Sphynx je typická bezsrstá kočka, ale při bližší pohledu na její kůži přece jenom velmi krátké a jemné chlupy zaznamenáte. Jakkoli, chlupy rozhodně nejsou tak nápadné jako vrásky, ty jsou charakteristickým rysem této zvláštní kočky. Vrásky kočkám sphynx dávají také zvláštní výraz ve tváři, dělají z ní vskutku pozoruhodné stvoření.

Povaha

Sphynx je mazlivá a inteligentní kočka, která si se svým chovatelem vytváří takový vztah, že bývá přirovnávána k psovi. Je to vysoce sociální kočka. Vyhovuje ji společnost lidí a zpravidla bez potíží snese i jiná domácí zvířata. Je to kočka, která vyžaduje přítomnost lidí, pozornost a kontakt, samota jí nesvědčí, často pak trpí poruchami chování. Snáší naopak velmi dobře stres, takže bude i přívětivým členem rušné domácnosti s dětmi.

Sphynx je přátelská kočka s dobrým srdcem. Jen výjimečně zaznamenáme u tohoto plemene znaky agresivity, kočky naopak zaujmou svoji hravostí a mazlivostí. Jsou to aktivní kočky. Většinou dobře zvládnou život uvnitř domu či bytu, nepotřebují ven, ale potřebují si nějak vybít svoji aktivitu. Škrabadlo by mělo být samozřejmostí, stejně jako hračky a příležitosti ke hraní.

Video: Sphynx (Youtube)

Standard

Standard řadí sphynx mezi kočky střední velikosti. Klasifikace FIFe do skupiny II Krátkosrsté a somálské kočky. Poměrně svalnaté tělo pokrývá zvrásněná kůže v různých barvách. Nejčastěji je to barva černá, čokoládová, červená, modrá a krémová. Velké oči tvaru citronu jsou oranžové, modré nebo zelené. Barva očí se dle standardu musí shodovat s barvou kůže.

Péče o kočku sphynx

Zdálo by se, že sphynx jsou nenáročné, protože péče o srst je minimalizována podobně jako množství chlupů, ale v praxi to tak zcela není. Sphynx sice nevyžaduje vyčesávání jako krátkosrsté nebo ještě více dlouhosrsté kočky, ale na rozdíl od krátkosrstých či dlouhosrstých koček se potí a její pokožka produkuje větší množství kožního mazu. Na rozdíl od krátkosrstých či dlouhosrstých koček tak péče o kočku spočívá také v pravidelném koupání, kočka se myje především vodou a velmi šetrným mýdlem s neutrálním pH. Většina sphynxů koupání ocení.

Zatímco péče o bezsrsté psy spočívá také v ochraně před slunečními paprsky, sphynxy mají tu zvláštnost, že se na slunci zpravidla nespálí. Pokožka je chráněna zmíněným mazem a také pigmentem, který se působením slunce většinou ještě zvýrazňuje.

Sphynx má výrazné také uši, ještě výraznější než kočky jiné. Protože uši navíc nechrání chlupy, péče o uši je u sphynxů ještě důležitější než u jiných koček.

Literatura

  • Gordoň, Zdeněk; Thámová, Olga: Plemena koček: Průvodce do kapsy. Praha: Aventinum, 1999.
  • Verhoef – Verhallen, Ester: Kočky – Velký atlas plemen. Praha: Rebo Production, 2015.
  • Gordoň, Zdeněk, Kočky – příruční atlas. Praha: Universum, 2018.
  • Říhová, Marie: Chov koček. Praha: Grada, 2007.
  • Hüsemann, Lena: Kočka: chov, bydlení, hry. Praha: Grada, 2010.

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Sphynx, kočičí plemeno

Spynx je pozoruhodné kočičí plemeno, jedno z mála reprezentující bezsrsté kočky. Inteligentní kočka má zvláštní vzhled, i přes umračený výraz je to přátelské, společenské a dobromyslné plemeno. I proto se někdy sphynxové označují jako kočky na suchý zip.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

 

Jak zlepšit vzduch v interiéru

Zdravý domov: 5 tipů jak zlepšit ovzduší v interiéru

Znečištěné ovzduší? Ano, vzduch ve městech není právě nejčistší. Vzduch uvnitř budov je však až…

Energizující atmosféra borovice. Naplňte vzduch svěžestí lesa!

Čistý vzduch je klíčovou podmínkou života. Bohužel, aniž bychom si to uvědomovali, většina z nás…

5/5 - (1 vote)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *