Sphynx

Kočka sphynxSpynx je pozoruhodné kočičí plemeno, jedno z mála reprezentující bezsrsté kočky. Přestože vrásky dávají sphynxům někdy až umračený výraz, jsou to velmi přátelské, společenské a dobromyslné kočky, které si ke svým chovatelům vytvářejí silné pouto. Seznamte se s kočkou, která se ke svému pánovi chová podobně jako pes.

O plemeni


Přestože bezsrsté kočky známe již z dob starých Aztéků, plemeno sphynx se poprvé objevilo v Kanadě v roce 1966, tehdy jedno z koťat z vrhu běžné krátkosrsté kočky nemělo srst.

Charakteristika


Sphynx je typická bezsrstá kočka, ale při bližší pohledu na její kůži přece jenom velmi krátké a jemné chlupy zaznamenáte. Jakkoli, chlupy rozhodně nejsou tak nápadné jako vrásky, ty jsou charakteristickým rysem této zvláštní kočky. Vrásky kočkám sphynx dávají také zvláštní výraz ve tváři, dělají z ní vskutku pozoruhodné stvoření.

Povaha


Sphynx je mazlivá a inteligentní kočka, která si se svým chovatelem vytváří takový vztah, že bývá přirovnávána k psovi. Je to vysoce sociální kočka. Vyhovuje ji společnost lidí a zpravidla bez potíží snese i jiná domácí zvířata. Je to kočka, která vyžaduje přítomnost lidí, pozornost a kontakt, samota jí nesvědčí. Snáší naopak velmi dobře stres, takže bude i přívětivým členem rušné domácnosti s dětmi.

Sphynx je přátelská kočka s dobrým srdcem. Jen výjimečně zaznamenáme u tohoto plemene znaky agresivity, kočky naopak zaujmou svoji hravostí a mazlivostí. Jsou to aktivní kočky. Většinou dobře zvládnou život uvnitř domu či bytu, nepotřebují ven, ale potřebují si nějak vybít svoji aktivitu. Škrabadlo by mělo být samozřejmostí, stejně jako hračky a příležitosti ke hraní.

Péče o kočku sphynx


Zdálo by se, že sphynx jsou nenáročné, protože péče o srst je minimalizována podobně jako množství chlupů, ale v praxi to tak zcela není. Sphynx sice nevyžaduje vyčesávání jako krátkosrsté nebo ještě více dlouhosrsté kočky, ale na rozdíl od krátkosrstých či dlouhosrstých koček se potí a její pokožka produkuje větší množství kožního mazu. Na rozdíl od krátkosrstých či dlouhosrstých koček tak péče o kočku spočívá také v pravidelném koupání, kočka se myje především vodou a velmi šetrným mýdlem s neutrálním pH. Většina sphynxů koupání ocení.

Zatímco péče o bezsrsté psy spočívá také v ochraně před slunečními paprsky, sphynxy mají tu zvláštnost, že se na slunci zpravidla nespálí. Pokožka je chráněna zmíněným mazem a také pigmentem, který se působením slunce většinou ještě zvýrazňuje.

Sphynx má výrazné také uši, ještě výraznější než kočky jiné. Protože uši navíc nechrání chlupy, péče o uši je u sphynxů ještě důležitější než u jiných koček.

Diskuze

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *