Sluch je pro kočky velmi významným smyslem. Je to ostatně patrné na první pohled. Převážně vzpřímené kočičí uši jsou nepřehlédnutelné. Ovšem stojí za to se na ně čas od času podívat zblízka. Předejdete tak možným potížím. Kočky totiž často trápí ušní svrab. Před ním kočku ochrání péče o uši spočívající především v jejich kontrole a čištění.
Jak čistit kočce uši? Kdy kočce čistit uši? To se dozvíte na řádcích níže. Dozvíte se také o samočištění uší kočky, ušních kapkách, přírodní péči s ušním olejem, problémech uší kočky a kočičím sluchu. Nejdříve ze všeho musíte umět poznat, zda má kočka uši čisté nebo špinavé…
Úvodní foto: Pixabay.com
Zdravé uši jsou čisté
Zdravé kočičí ucho je uvnitř hladké a růžové. Nesvědí, nenutí kočku k drbání se nebo třepání hlavou. Bohužel, kočičí uši jsou často napadány nepříjemným parazitem (jde především pro ušní svrab). Je-li pro kočičí uši něco typické, je to jejich sklon trpět ušním svrabem. Jak se tomu bránit? Ve většině případů stačí správná péče o uši jako prevence.
Péče o kočičí uši, která není nijak náročná, pochopitelně funguje i jako prevence dalších problémů kočičích uší.
REKLAMA
Jak pečovat o uši kočky?
Občas, ideálně asi jednou za měsíc, uši vizuálně zkontrolujte. Právě v kontrole spočívá hlavní péče o uši kočky. Běžně je v nich malé množství ušního mazu, které nepředstavuje větší problém. Horší jsou tmavé částečky vzhledu kávové sedliny, které poukazují na nepříjemného parazita – ušní svrab. Některým kočkám se uši nešpiní. Další kočky zvládnou čištění uší sami pomocí tlapičky a jazýčku.
Část koček potřebuje občas ucho vyčistit. S čištěním to však nikdy nepřehánějte a buďte maximálně opatrní. Přehnanou či nesprávnou péčí můžete kočce snadno ublížit! Stačí otřít přebytečný ušní maz kouskem gázy, hadříkem, vatovým polštářkem či papírovým kapesníčkem. Vždy je důležité především to, aby šlo o pevný materiál a kousíčky materiálu (vlákénka vaty, kousky bavlny apod.) nezůstávaly v uchu, kde by mohly způsobit problém. Pomoc s čištěním uší bývá nezbytná zejména pro stárnoucí kočky a případně nezkušená koťata.
Foto: Pixabay.com
Kdy čistit kočce uši?
U zdravých koček stačí zkontrolovat a případně vyčistit uši – zpravidla jednou za půl roku (pokud na to kočky nestačí sami). Nadbytečné čištění uší může být příčinou potíží, přehnaná péče je tedy spíše na škodu.
Pokud kočku trápí ušní svrab (kvůli svědění si uši drbe, třepe hlavou a v uších má viditelné tmavé částečky), většinou vyžaduje zvláštní léčbu s pomocí veterináře. Jinak hrozí dalšími zdravotními komplikacemi. Více o příznacích i léčbě ušního svrabu se dozvíte v samostatném článku Kočičí ušní svrab.
Jak kočce čistit uši? NÁVOD
- Než se pustíte do čištění, uvědomte si, že kočičí ucho je jiné než ucho člověka nebo ucho psa. Ušní bubínek je uložený jen v malé hloubce a při neopatrném čištění ho můžete zasáhnout.
- Hrozí také, že nečistoty zanesete hlouběji do ucha a způsobíte tak třeba nepříjemný zánět uší. Proto se nedoporučuje kočce čistit uši pomocí vatových tyčinek (určených pro lidi).
- Jakkoli, pokud budete s vatovými tyčinkami manipulovat šetrně, je možné s nimi odstranit nečistoty z horní části ušního boltce. Musíte však počítat s tím, že kočce čištění uší nemusí být příjemné, a tak sebou kdykoliv může trhnout.
- Posloužit k čištění horní části ušního boltce může i vatový polštářek (bavlněný hadřík, papírový kapesníček apod.). Opět je důležité ohlídat, abychom nečistoty nezanesly hlouběji do uší. V žádném případě by v uchu neměly zůstat ani kousíčky vaty či jiného materiálu.
- Nikdy nečistěte obě uši stejným vatovým tamponkem, kapesníkem apod. Hrozí, že infekci zavlečete z jednoho, nemocného ucha do ucha druhého, zdravého.
Nikdy kočičí uši nečistíme do hloubky. Čistíme je pouze tam, kam vidíme. Jinak je pro kočku čištění bolestivé a co hůř – nešetrné hloubkové čištění uší je také nebezpečné.
V případě čistění horní části boltce využijete ušní kapky či některý z čističů uší pro kočky. Tyto roztoky rozpouštějí ušní maz, působí preventivně proti nemocem, ničí zárodky parazitů. Lze využít i převařenou vodu nebo některý z jemných rostlinných olejů (olivový olej). Pozor, voda ani olej by se v žádném případě neměly dostat do zvukovodu.
Jednodušším způsobem čistění kočičích uší je tzv. samočištění. Vyžaduje speciální ušní kapky. Může jít například o ušní roztok Otofin pro samočištění.
REKLAMA
Ušní kapky Otofin – příbalový leták
Otofin ušní roztok rozpouští ušní maz, čistí zevní zvukovod kočky nebo psa. Pečuje o pokožku a zanechává příjemnou vůni. Jeho pravidelné používání napomáhá udržovat uši čisté a zdravé. Svým složením odpovídá současným požadavkům na kompozici přípravků určených pro efektivní a bezpečné výplachy a čištění uší psů a koček.
Účinné látky jsou získané z přírodních drog, ty přinášejí antiseptický efekt, obsah je přitom pro zvířata bezpečný. Měsíček, levandule, bazalka a propylenglykol jsou známy svou schopností redukovat počty bakterií a kvasinek; působí též proti některým virům a roztočům. Měsíček a alfa-bisabolol mají prokázaný zklidňující a protizánětlivé účinky.
Využití: Preventivní ošetření zvukovodu a boltců psů a koček. V případě nadměrného znečištění zvukovodu cerumenem a odumřelou tkání lze roztok po poradě s veterinárním lékařem aplikovat jednou denně po dobu osmi dní. Výplach zvukovodů tvoří součást terapie infekčních a parazitárních otitid, nenahrazuje však jejich léčbu.
Aplikace: Snadnou aplikaci umožňuje elastický aplikátor. Zvukovod zvířete se pomocí aplikátoru vyplní roztokem. Opatrně se masíruje, nadbytek tekutiny lze odsát vatou nebo tamponem. Roztok by měl chvíli ve zvukovodu působit, poté může zvíře roztok a uvolněný maz vytřepat. Zbytek přípravku lze opět odsát tamponem, cerumen je možné vytřít gázou nebo tamponem. Vatové tyčinky nepoužívejte! Pokud je zvukovod silně znečištěný, aplikujte opakovaně.
Obsah léčivých a ostatních látek (složení): Propylenglykol 40,0 g; (±) – alfa-bisabolol 100 mg; Tekutý měsíčkový extrakt lihový 3,0 g; levandulová silice 100 mg; bazalková silice 280 mg; glyceromakrogol-7- kokoát; regulátor kyselosti; dihydrát edetanu disodného, regulátor pěnivosti, čištěná voda.
Samočištění uší kočky
Samočištění uší představuje nenásilné, jemné, přesto účinné čištění uší kočky, kdy nehrozí poškození ucha. Také se snižuje dráždění ucha. Využívá se k tomu speciální ušní roztok (ušní kapky pro kočky). Jde o jemný výplach zvukovodu.
Samočištění – jak na to? POSTUP
- Při samočištění stačí kočku podržet tak dlouho, dokud do zvukovodu nenakapete několik kapek speciálního přípravku (voda ani olej do kočičího ucha nepatří, speciální kapky jsou výjimkou).
- Poté ucho uchopíme mezi dva prsty a promačkáváme. Je slyšet pro výplach typické šplouchání.
- Kočce se to pochopitelně nelíbí, proto jakmile jí dáte prostor, začne mohutně třepat hlavou. Snažte se ji chvíli udržet, aby roztok v uchu působil. Třepáním hlavy kočka kapky nakonec z ucha dostane, s nimi i zaschlý ušní maz a další nečistoty z vnitřních částí ucha.
- Tyto nečistoty, vytřepané na horní části boltce, při ústí zvukovodu, pak jen jednoduše otřete vatovým tamponkem nebo papírovým kapesníkem. Ucho je současně dezinfikované.
I v případě samočištění platí, že na každé ucho vezmeme nový vatový tampon nebo kapesník. Pokud uši čistíte samočištěním, rozhodně nesahejte po vatových tyčinkách. Stále platí důraz na maximální šetrnost a opatrnost.
Video: Jak vyčistit uši mazlíčka? (Youtube)
Problémy uší kočky
Tak, jako je kočka náchylná na ušní svrab, je pes, zejména ten se sklopenýma ušima, náchylný na zánět zvukovodu. Prevencí je opět péče o uši a čištění uší psa (která se podobá péči o kočku). Již bylo zmíněno, že i u kočky může ušní svrab může přerůst v zánět zvukovodu. Ten může být způsobený nešetrným, ale také nadměrným čištěním uší. Proto do uší kočky výrazně nezasahujte.
Zánět zvukovodu (kanálku směřujícího od ušního boltce k bubínku) se projevuje větším množstvím ušního mazu a hnisu v uchu. Výtok zpravidla zapáchá. Příčiny mohou být bakteriální, plísňové nebo parazitální. Ty jsou u koček nejčastější. Původcem potíží s ušima jsou i kvasinky. Léčba by měla být vždy v rukou odborníka, který nejprve určí příčinu potíží, dle toho pak i léčbu.
Problémem mohou být i ostnatá semena trav, které se zapíchnou v uších. Travní osina se pak může stát mechanickým spouštěčem ušního zánětu. Tento problém se pochopitelně týká výhradně venkovních koček.
Výhradně kocourů se pak týkají i kocouří bitky, které nezřídka končí natržením uší. Malé poranění se časem zahojí samo, větší natržení ucha může být příčinou zánětu, se kterým si kocour sám nemusí poradit. Pak je na místě pomoc veterináře.
Dalšími problémy, se kterými se můžete u uší kočky setkat, jsou zánětlivé polypy ucha (nezhoubné stopkaté výrůstky). Mohou být i důsledkem chronického zánětu nebo projevem rýmy. Vyžadují chirurgické odstranění.
Starší kočky mohou trpět ušními nádory, i ty se léčí chirurgicky. Jako následek krvácení vzniká ušní hematom. I ten může provázet zánět zevního zvukovodu, může mít původ i v agresivním škrábání.
Specifickou skupinou jsou kočky plemene sphynx. Sphynx nemá srst, které u jiných koček slouží i k absorpci kožního mazu. Maz zůstává na kůži, také v uších sphynxe je více mazu než u chlupatých koček. Péče o kůži a uši kočky sphynx je tak o něco náročnější.
Zdroj: Pixabay.com
Zatímco na tlapky si náš kocour nedá sáhnout, při čištění uší se dá udržet. S kočičkou to máme opačně. To aby bylo veselo. Péče o uši však zcela jednoduchá není ani s jednou z našich koček. Mají prostě svoji hlavu (a na ní své uši).
Čas od času v oušku objevíme tmavé částečky, to pak čistíme samočistícími kapkami (roztokem). Nejprve nečistoty šetrně sejmeme vatovým polštářkem, příp. tyčinkou – vždy směrem ven z ucha. A až poté aplikujeme kapky. Pro běžné čištění uší, resp. ušního boltce využíváme rostlinný olej, který doma zrovna máme. Není na škodu do něho přikápnout hojivý a dezinfekční esenciální olej levandule – pozor, vždy musí být hodně ředěný, aby byl bezpečný. Avšak musíme upozornit, že dle některých zdrojů je to špatně. Někteří veterináři olej do ucha vůbec nedoporučují. Na druhé straně, např. MVDr. Ota Ondráček v textu pro iReceptář doporučuje čištění olejem i v případě zánětu zvukovodu./1/ Jakkoli, rozhodně se pro čištění uší nehodí minerální oleje.
U KOCOURA DOMA máme pro čištění uší i domácí olejový čistič – směs rostlinných olejů s výluhem z konopí. V jejím čele je kokosový olej – působí protizánětlivě, funguje jako přírodní antibiotikum. Oproti jiným olejům má však při běžné teplotě tuhou konzistenci, to je jeho nevýhoda i výhoda, záleží na situaci. Konopí povyšuje protizánětlivé a hojivé vlastnosti rostlinných olejů. Tento domácí olej s konopím má u kocoura doma všestranné využití.
Pokud nemáte vlastní domácí hojivý olej pro své domácí mazlíčky, pořád máte možnost zakoupit ušní kapky, speciálně vytvořené pro kočky (a jiná zvířata), vhodné i pro samočištění. Existuje však i přírodní alternativa klasických ušních kapek v podobě aromaterapeutického veterinárního přípravku – ušního oleje FAUNA OTIS. Jde o kombinaci rostlinných olejů a éterických olejů, jako je šalvěj nebo tymián, tedy kombinaci přesně podle našeho gusta.:-)
Kapky do uší pro kočky
Na trhu jsou k dostání rozličné kapky do uší pro kočky, ne všechny však jsou určeny pro samočištění. Pokud hledáte kapky pro samočištění uší kočky (nebo psa), narazíte vedle zmiňovaných kapek Otofin například také na kapky Vetoquinol Otifree, ICF Otodine, Bioveta Otipur sol, Bioveta Biodexin ušní lotio, VIRBAC EPIOTIC III aj.
Za pozornost stojí ušní roztok Aptus Orisolve Vet – na rozdíl od jiných totiž obsahuje ionty stříbra. Stříbrné ionty fungují jako dezinfekce, mají antibakteriální účinky, stejně jako obsažený rozmarýn…
REKLAMA
REKLAMA
Aptus Orisolve Vet – příbalový leták
Roztok na čištění uší s účinnými složkami pro rozpuštění mazu (Alcohol, Propylene Glycol), solubilizátorem pro usnadnění rozpuštění mazu, s antibakteriálními ionty stříbra, s antibakteriálním esenciálním olejem z rozmarýnu, se změkčujícími a protiplísňovými kyselinami salicylovu a mléčnou, s lokálně znecitlivující protisvědivou složkou, a s tišícím s regeneračním a hojivým Allantoinem. Roztok na čištění uší s účinnými složkami pro rozpuštění mazu (Alcohol, Propylene Glycol), solubilizátorem pro usnadnění rozpuštění mazu, s antibakteriálními ionty stříbra, s antibakteriálním esenciálním olejem z rozmarýnu, se změkčujícími a protiplísňovými kyselinami salicylovu a mléčnou, s lokálně znecitlivující protisvědivou složkou, a s tišícím s regeneračním a hojivým Allantoinem.
Návod k použití
Preventivní: Pevně uchopte ušní boltec za jeho konec, mírně jej táhněte směrem od hlavy (takto jej narovnáte). Naplňte celý zevní zvukovod roztokem (musíte vidět hladinku roztoku) a přibližně 2 minuty masírujte tak, aby se roztok uvnitř zvukovodu pohyboval nahoru a dolů (nezapomeňte stále pevně držet mírně natažený ušní boltec). Poté osušte viditelnou tekutinu, nechejte zvíře zatřepat hlavou a opět vysušte tekutinu v ústí zvukovodu. Preventivní: Pevně uchopte ušní boltec za jeho konec, mírně jej táhněte směrem od hlavy (takto jej narovnáte). Naplňte celý zevní zvukovod roztokem (musíte vidět hladinku roztoku) a přibližně 2 minuty masírujte tak, aby se roztok uvnitř zvukovodu pohyboval nahoru a dolů (nezapomeňte stále pevně držet mírně natažený ušní boltec). Poté osušte viditelnou tekutinu, nechejte zvíře zatřepat hlavou a opět vysušte tekutinu v ústí zvukovodu.
Terapeutické: Opakujte čištění zevního zvukovodu (popsané výše) 2x denně po dobu trvání léčby, a 1-3x týdně ještě měsíc po ukončení léčby. Jestliže po vyčištění zvukovodu zaznamenáte mazlavé vločky na srsti v okolí ucha, jedná se o cerumen (ušní maz), který byl přípravkem rozpuštěn, vynesen na povrch a po odpaření alkoholu se opět zformoval. Terapeutické: Opakujte čištění zevního zvukovodu (popsané výše) 2x denně po dobu trvání léčby, a 1-3x týdně ještě měsíc po ukončení léčby. Jestliže po vyčištění zvukovodu zaznamenáte mazlavé vločky na srsti v okolí ucha, jedná se o cerumen (ušní maz), který byl přípravkem rozpuštěn, vynesen na povrch a po odpaření alkoholu se opět zformoval.
Dávkování: Dávka závisí na velikosti zvířete, obvykle se pohybuje mezi 1-4 ml na jedno ucho.
Složení: Aqua, Alcohol denat., Propylene Glycol, Polysorbate 80, Laureth-9, Rosmarinus Officinalis Oil, Lactic Acid, Salicylic Acid, Allantoin, Citric Acid, Silver Citrate.
Ušní olej – speciální přírodní péče o uši
Pro běžné čištění, ošetření a péči o uši kočky či jiného domácího mazlíčka neslouží jenom kapky do uší pro kočky a jiná zvířata. Lze využít také ušní olej. Nabízí specifický, účinný a současně jemný způsob péče o uši zvířat. Ušní olej najdete pod značkou AROMAFAUNA. Jde o aromaterapeutický veterinární přípravek. To znamená, že je založený na působení aromaterapeutických esencí – éterických, také esenciálních olejů. Ty se v přípravku kombinují s nosnými rostlinnými oleji. Rostlinné oleje koncentrované esence ředí. Tak je jejich použití u zvířat bezpečné.
Ušní olej FAUNA OTIS může ulevit i při chronických potížích, působí jako prevence i doplňková léčba při napadení parazity, při zánětu apod.
REKLAMA
Ušní olej FAUNA OTIS – informace
Ušní olej představuje účinný přírodní prostředek. Jemné rostlinné oleje (mandlový olej, brutnákový olej, sojový olej, slunečnicový olej, jojobový olej aj.), které obsahuje, vytvářejí na sliznicích ucha ochranný film. Chrání před vysušováním, reguluje mazotok, má silné protizánětlivé působení.
Ušní olej obsahuje účinné látky výhradně rostlinného původu, které uklidňují, ošetřují sliznice ucha a optimalizují fyziologické funkce ucha. Díky obsahu éterických olejů (tymián, šalvěj, jalovec) působí proti rozmnožování nežádoucích mikroorganismů, které jsou původci zánětů vnějšího či vnitřního ucha, způsobují svědění i další potíže. Olej se osvědčil i proti usídlení parazitů v ušní mušli.
Vlastnosti
Ošetřuje sliznici vnitřního ucha. Napomáhá průtoku mazu. Éterické oleje působí preventivně proti usídlování a rozmnožování nežádoucích mikroorganismů, které způsobují svědění a mnohdy i záněty.
Použití
Preventivní použití: 1–2x týdně pomocí pipetky kápneme do ucha 1–2 kapky přípravku, v závislosti na velikosti psa, resp. ucha. Olej se rozprostře jemným masírováním po sliznici ucha.
Při potížích: Olej se doporučuje použít i při onemocnění ucha – napadení bakteriemi, plísněmi i parazity např. svrab a další. Při nemoci nutno zvýšit na 1–2 kapky 2x denně, po dobu 14 dní. Dávku je vhodné upravit dle velikosti zvířete.
Tip: Ušní olej lze aplikovat před koupelí nebo před procházkou v neznámém prostředí (les, louky, prostory s volně pobíhajícími zvířaty).
Složení/INCI: Prunus amygdalus Dulcis Oil, Canola Oil, Glycine soja Oil, Hypericum perforatum Flower Extract, Olea europaea Fruit Oil, Simmondsia chinensis Seed Oil, Lecithin, Borago officinalis Seed Oil, Tocopheryl acetate, Thymus vulgaris Flower/Leaf Oil, Melaleuca alternifolia Leaf Oil, Retinyl palmitate, Salvia officinalis Oil, Juniperus communis Fruit
Kočičí sluch
Ucho kočky se skládá z vnějšího ucha (ušního boltce), vnějšího zvukovodu, středního ucha a vnitřního ucha. Ve vnitřním uchu jsou umístěny i receptory pro vnímání rovnováhy. Tzv. vestibulární aparát umožňuje udržet kočce rovnováhu i v těch nejdivnějších pozicích a miniaturní ploše, dělá z ní také skvělého provazochodce. Ve vnitřním uchu kočky dochází k neustálému vnímání pohybu, směru a rychlosti, díky tomu se kočka svůj pohyb, směr a rychlost průběžně měnit tak, aby udržela rovnováhu.
Kočka má dokonale vyvinutý sluch s rozsahem od 30 hertzů do 45 kilohertzů. Zatímco lidské ucho neslyší tóny s kmitočtem vyšším než 20 hertzů, některé kočky údajně dokážou zaslechnout i tóny s kmitočtem do 75 hertzů. Většinou jde o zvuky, které způsobuje svým pohybem kočičí kořist. Sluch tak kočce slouží k lovu a obživě. V divoké přírodě jí umožňuje přežití. Ve společnosti lidí si díky skvělému sluchu získává pochvalu (třeba za lovení myší). Výjimkou bývají kočky čistě bílé, s modrýma očima, které se velmi často rodí zcela hluché.
Kočičí uši
Uši kočky stojí většinou vzpřímeně po stranách vrcholu hlavy. Ani mezi šlechtěnými kočkami nejsou v postavení a vzhledu uší velké rozdíly. Největší ušní boltce mají právě jmenované kočky sphynx, také siamské a orientální kočky, nejmenší naopak perské kočky. Malé uši perské kočky jsou typicky zaoblené a nasazené nízko na hlavě. Skutečně zvláštní uši má však plemeno jiné… Zatímco uši naprosté většiny koček jsou nápadné, nápadné pro své sklopené uši jsou skotské klapouché kočky (viz foto) a několik málo dalších kočičích plemen.
Zdroj: Pixabay.com
Na rozdíl od člověka dokáže kočka svýma ušima pohybovat. To zdokonaluje její sluchové schopnosti. Uši ovládá celé spektrum svalů, které umí natočit ucho přesně tím směrem, odkud přichází zvuk. Zvíře přitom nemusí vůbec otáčet hlavou. Pohyby uší umožňují velmi přesně lokalizovat zdroj zvuku. Kočka toho však umí mnohem víc, je to prostě superzvíře.
Literatura
- Gordoň, Zdeněk; Thámová, Olga: Plemena koček: Průvodce do kapsy. Praha: Aventinum, 1999.
- Verhoef – Verhallen, Ester: Kočky – Velký atlas plemen. Praha: Rebo Production, 2015.
- Gordoň, Zdeněk, Kočky – příruční atlas. Praha: Universum, 2018.
- Říhová, Marie: Chov koček. Praha: Grada, 2007.
- Hüsemann, Lena: Kočka: chov, bydlení, hry. Praha: Grada, 2010.
Internetové zdroje
/1/ Kdy kočkám čistit uši? iReceptář.cz [online]. 2020 [cit. 2017-11-16]. Dostupné z: https://www.ireceptar.cz/zvirata/kdy-kockam-cistit-usi/
/2/ Otofin, ušní lotio, roztok. Bioveta.cz [online]. 2020 [cit. 2017-11-16]]. Dostupné z: https://www.bioveta.cz/pripravky/veterinarni-pripravky/otofin-usni-lotio-roztok.html
/3/ Aptus Orisolve Vet. Veterinárnípéče.cz [online]. 2020 [cit. 2017-11-16]]. Dostupné z: https://www.veterinarnipece.cz/aptus-orisolve-vet-3975.html
/4/ FAUNA OTIS. aromafauna.eu [online]. Heřmanův Městec: AROMATERAPIE FAUNA s. r. o., 7. prosince 2017 [cit. 2017-12-07]]. Dostupné z: https://eshop.aromafauna.eu/fauna-otis
/5/ MVDr. Richterová, Z. Zánět zevního ucha psů a koček: 12 příznaků, které nesmíte podcenit. Radaveterináře.cz [online]. Praha: HKR Vet s.r.o., 3. prosince 2018 [cit. 2018-12-03]. Dostupné z: https://www.radaveterinare.cz/clanky/zanet-zevniho-ucha-psu-a-kocek-12-priznaku-ktere-nesmite-podcenit-297
/6/ MVDr. Malatková, P. Vše, co by měl každý majitel psa vědět o ušním svrabu. Petramalatkova.cz [online]. 2020 [cit. 2017-11-16]]. Dostupné z: http://petramalatkova.cz/odhalte-pricinu-bolestivych-usi-vaseho-psa-nebo-kocky-muze-to-byt-usni-svrab/
/7/ Ušní choroby koček. Zooo.cz [online]. 2020 [cit. 2017-11-16]]. Dostupné z: https://www.zooo.cz/infekce-zanety-usi-u-kocek/
/8/ Co na ušní svrab? Diskuze na iFauna.cz [online]. 2020 [cit. 2017-11-16]]. Dostupné z: https://www.ifauna.cz/kocky/nemodforum/r/detail/787956/co-na-usni-svrab
…a vlastní poznatky a zkušenosti
Kočičí uši. Jak je čistit? Kdy a proč? Co je správně?
Uši kočky jsou nepřehlédnutelné, přesto se do nich občas podívejte. Hrozí totiž ušní svrab a další potíže. Jak pečovat o uši kočky? Jak uši čistit? Co je to samočištění?
Redakce U kocoura doma
Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…
Jsme pisálci, fotografové a designéři života. Jsme také autoři, redaktoři, tvůrci obsahu, správci a provozovatelé webu.
Chceme být otevření a pravdiví. Přestože web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog, nevylučujeme ani placené formy spolupráce tak, abychom alespoň částečně pokryli náklady na provoz, správu webu a tvorbu obsahu.
Sdílíme své vlastní zkušenosti, čerpáme ze zkušeností jiných, jako zdroj využíváme i odborníky a experty z oboru, z nekomerční i komerční sféry. Nebráníme se různým formám #spolupráce, pokud nám umožní zachovat si autenticitu webu.
Tento článek vznikl na základě spolupráce.