V Rusku je možné všechno. Mají tam i lesní kočku se zbarvením nóbl šlechtičen

Mrazivé podmínky ruské Sibiře dovolí přežít jen těm nejlépe přizpůsobeným tvorům. To platí i pro ruské kočky, které jsou typické bohatou srstí. Právě hustý kožíšek z nich dělá i nezvyklé kočičí krasavice. Není divu, že v historii uchvátily a stále uchvacují i Evropany, protože evropské kočky takový kožíšek přirozeně nemívají.

Něvská maškaráda, kočka s nádhernou srstí těch nejušlechtilejších kočičích královen, vznikla zcela přirozeně. Je to přirozené plemeno, ovšem s takovým vzhledem, že vzbuzuje údiv i u šlechty a panovnických dvorů.

Ruské kočičí carevny

Ruské kočky charakterizuje vzhled kočičích šlechtičen, přestože je převážně o přirozená plemena. Pokud jde o šlechtu, nelze opomenout ruskou modrou kočku. Modrá kočka právem okouzlí každého a okouzlila také ruské cary. Ruská modrá kočka dokonce spávala v ložnicích carských dětí.

Ovšem je tu i kočka, která září svýma modrýma očima. Je to sestra lesní kočky, kočky sibiřské. Pyšní se však nezvyklým siamským zbarvením, typickým pro siamské kočky nebo plemeno ragdoll. Jsou pro ni typické právě zářivě modré oči. Jde o přirozené plemeno původem z oblastí okolo řeky Něvy. Odtud také pochází její pojmenování: Něvská maškaráda, Neva Masquerade, rusky Něvskaja maskaradnaja.

Neva Masquerade / Raza de Gatos

Video: Neva Masquerade, YouTube

Něvská maškaráda

Povahou je to kočka divoká. Je temperamentní, inteligentní a zvídavá. Nádhernou srst doplňuje i mohutné osvalené tělo, které z ní dělá skvělého lovce. Tato kočka však nebudí pozornost jenom svým temperamentem a povahou, která nezapře ruský původ. Na první pohled upoutá zbarvením, které nemá žádná jiná lesní kočka.

Siberian Neva Masquerade

Video: Neva Masquerade, YouTube

Něvská maškaráda je bílá kočka se základním zbarvením, které je patrné jenom na tzv. chladných částech těla. A to ještě až v dospělosti. Koťata se rodí světlá, až postupně se ocas, hlava, uši a konce končetin barví do výraznějších odstínů. Kvůli zvláštní genetické mutaci je pak zbarvení dospělé kočky výrazně kontrastní. Chovatelé ho označují jako colorpoint. Charakterizují ho i sytě modré oči. Specialitou této kočky však je, že sytost jejich očí se v průběhu života mění. S přibývajícím věkem postupně oči září čím dál sytější modrou, aby ke stáru zase pomalu zesvětlávaly.

Zaujala vás něvská maškaráda?

Jistě je to pozoruhodné kočičí plemeno, je to také plemeno vzácné, a tím i drahé. Cena něvské maškarády se pohybuje v řádech desítek tisíc korun. Chovatelských stanic v Česku není tolik, avšak najdou se tady. V počtu odchovaných koťat se nemůže rovnat například plemenu ragdoll, které také nabízí úchvatné siamské zbarvení, přesto se něvská maškaráda umístila v desítce nejoblíbenějších kočičích plemen v Česku.

Kočky z Ruska

Z Ruska pochází hned několik úchvatných kočičích plemen. Vedle mohutné sibiřské kočky a něvy je to také štíhlá kočičí kráska ruská modrá. I ruská modrá kočka má hustý, na dotek hedvábný kožíšek atraktivní modré barvy, ačkoliv není tak dlouhý.

Rusko jako země protikladů však nabízí i bezsrsté kočky, a to hned dvě. Je to donský sphynx a peterbald, plemeno které vzniklo zkřížením donského sphynxe a orientální kočky. Překvapivá kombinace dělá i z peterbalda vskutku neobyčejné plemeno, ne náhodou se mu přezdívá „kočka mimozemšťan.“

Peterbald sphynx

Vypadá jako z jiné planety. Mimozemšťan to však není, ve skutečnosti tato kočka pochází z Ruska

„Kočka mimozemšťan.“ I takové přízvisko si získala bezsrstá kočka, jedno z nových kočičích plemen –…

Ruská modrá kočka

Modrá kočka? Nejznámější je asi ta britská, ovšem může být také francouzská nebo ruská

Řekne-li se modrá kočka, většina těch neznalých, tedy alespoň se základním přehledem o plemenech koček,…

Literatura:

  • Gordoň, Zdeněk; Thámová, Olga: Plemena koček: Průvodce do kapsy. Praha: Aventinum, 1999.
  • Verhoef – Verhallen, Ester: Kočky – Velký atlas plemen. Praha: Rebo Production, 2015.
  • Gordoň, Zdeněk, Kočky – příruční atlas. Praha: Universum, 2018.
  • Říhová, Marie: Chov koček. Praha: Grada, 2007.
  • Hüsemann, Lena: Kočka: chov, bydlení, hry. Praha: Grada, 2010.

Internet:

…a vlastní poznatky a zkušenosti

V Rusku je možné všechno. Mají tam i lesní kočku se zbarvením nóbl šlechtičen

Něvská maškaráda je přirozené plemeno, ovšem s takovým vzhledem, že vzbuzuje údiv. Ruské kočky charakterizuje vzhled šlechtičen, nemusí to být přitom jen lesní kočka. Také ruská modrá kočka právem okouzlí každého a okouzlila také ruské cary. Ruská modrá kočka dokonce spávala v ložnicích carských dětí.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

PLEMENA KOČEK PODLE ABECEDY | PLEMENA KOČEK | KOČKA |  NÁVODY PRO KOČKOMILY

5/5 - (5 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.