Jsou na zemi miliony let a nepřestávají fascinovat. Kočka domácí, evropská kočka je příbuzná s africkou kočkou plavou nebo asijskou kočkou stepní. Přestože je původ kočky obestřený tajemstvím, nejspíš je to Střední východ a starověký Egypt, kde byly kočky uctívány jako bohyně. Dodnes má Egypt také své kočičí plemeno, egyptskou mau.
Kočka provází člověka od nepaměti, ačkoliv si stále zachovává také svoji divokou duši. Poslední stovky let dochází také ke šlechtění koček, systematickému chovu, který upřednostňuje určité charakteristiky, vzhled, zbarvení, stavbu těla nebo srst kočky. Tak v různých zemích vznikla různá plemena koček. Svoje plemeno má vedle Egypta mnoho dalších zemí po celém světě. Vévodí jim USA, kde byla vyšlechtěna více než desítka kočičích plemen. Nutno podotknout, že šlechtění stále pokračuje a stále se objevují nová a nová kočičí plemena. Seznam plemen podle země původu se tak stále rozrůstá.
Americké kočky – Ruské kočky – Britské kočky – Thajské kočky – Přehled
Plemena koček podle země původu
Americké kočky, plemena koček z USA
Na světě není země, která by se co do počtu vyšlechtěných kočičích plemen USA vyrovnala. USA se však nepyšní jenom počtem plemen, právě odtud také pocházejí v současnosti ta nejoblíbenější kočičí plemena – mainská mývalí kočka, v současnosti nejoblíbenější kočičí plemeno v ČR nebo ragdoll, třetí nejoblíbenější kočičí plemeno v ČR. Kočičí hvězdou, která zaznamenává raketový vzestup je aktuálně také bengálská kočka, i ta byla vyšlechtěna v USA křížením domácí kočky a divoké kočky bengálské (asijská leopardí kočka). Ke šlechtění však byla využita i ocicat, egyptská mau, barmská kočka nebo habešská kočka (viz úvodní foto). Bengálská kočka je tzv. kočka hybrid, stejně jako dosud neuznané plemeno Californian spangled.
Mezi americkými kočkami najdeme i kuriózní plemena jako munchkin, nebelung, snowshoe, lykoi nebo americký curl. USA má také svého bobtaila, bezocasou kočku. Těch koček bez ocasu však má v USA původ víc, je to také manská a kymerská kočka. Za oceánem se zrodila i orientální krátkosrstá kočka nebo orientální kočka, ale šlechtí se tu i další plemena, mj. americká hrubosrstá kočka, La Perm (permská kočka), toyger, tonkinská kočka aj.
Video: Bengálská kočka, USA, YouTube
Ruské kočky, plemena koček z Ruska
Ruské kočky reprezentuje především kočičí carevna ruská modrá kočka. Honosný huňatý kožíšek je poznávacím znamením sibiřské kočky, zástupkyně lesních koček a sestry něvské maškarády. Ovšem vedle extrémně chlupatých koček byla v Rusku vyšlechtěna i bezsrstá plemena – donský sphynx a peterburgský sphynx, peterbald. I Rusko má svého bobtaila, je to kurilský bobtail.
Video: Kurilský bobtail, výstava koček (Youtube)
Britské kočky, plemena koček z Británie
Britská kočka patří celosvětově mezi ta nejznámější kočičí plemena, FIFe plemeno rozděluje na dvě: britská kočka krátkosrstá a britská kočka dlouhosrstá. Ve Velké Británii má kupodivu původ i somálská kočka (o kočku se přitom dělí s Kanadou), a burmilla a částečně i bezocasé kočky manská a kymerská.
Video: Burmilla (Youtube)
Thajské kočky, plemena koček z Thajska
Co do počtu kočičích plemen se za USA, Ruskem a Velkou Británii v žebříčku objevila překvapivá země. Je to Thajsko se třemi kočičími plemeny: siamská kočka, barmská kočka a modrá kočka korat.
Dvě kočičí plemena najdeme v Turecku: turecká angora, turecká van, stejně tak i Kanadě. Odtud pochází zmiňovaná somálská kočka a bezsrstá kočka sphynx.
Video: Korat cat (Thajsko), Youtube
Přehled plemen dle země původu
- Austrálie: australská mist
- Barma: (Myanmar): birma
- Egypt: egyptská mau
- Etiopie: habešská kočka
- Francie: kartouzská kočka
- Írán: perská kočka, perská kočka činčila
- Japonsko: japonský bobtail
- Kanada: somálská kočka, sphynx
- Keňa: sokoke
- Německo: německý rex
- Norsko: norská lesní kočka
- Rusko: donský sphynx, kurilský bobtail, něvská maškaráda, peterbald, ruská modrá kočka, sibiřská kočka
- Švédsko: evropská krátkosrstá kočka
- Thajsko: barmská kočka, korat, siamská kočka
- Turecko: turecká angora, turecká van
- Ukrajina: ukrajinský levkoj
- Velká Británie: britská kočka krátkosrstá a dlouhosrstá, burmilla, somálská kočka, (manská a kymerská kočka)
- USA: americký bobtail, americký curl, bengálská kočka, exotická kočka, mainská mývalí kočka, munchkin, nebelung, ocicat, orientální krátkosrstá kočka, ragdoll, snowshoe, lykoi, manská kočka, kymerská kočka; nová plemena americká hrubosrstá kudrnatá kočka, La Perm (permská kočka), toyger, tonkinská kočka, selkirk rex aj.
Literatura
- Gordoň, Zdeněk; Thámová, Olga: Plemena koček: Průvodce do kapsy. Praha: Aventinum, 1999.
- Verhoef – Verhallen, Ester: Kočky – Velký atlas plemen. Praha: Rebo Production, 2015.
- Gordoň, Zdeněk, Kočky – příruční atlas. Praha: Universum, 2018.
- Říhová, Marie: Chov koček. Praha: Grada, 2007.
- Hüsemann, Lena: Kočka: chov, bydlení, hry. Praha: Grada, 2010.
…a vlastní poznatky a zkušenosti
Plemena koček podle země původu
Kočka domácí, evropská kočka je příbuzná s africkou kočkou plavou nebo asijskou kočkou stepní. Poslední stovky let dochází také ke šlechtění koček, tím se dají rozlišovat kočky dle země původu. Známe americké kočky, ruské kočky, britské kočky nebo thajské kočky, svoje plemeno má i Egypt a mnoho další zemí světa.
Redakce U KOCOURA DOMA
Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…