Serval. Africká šelma, kterou můžete mít i doma

Serval, divoká kočka, kočkovitá šelmaServal, serval stepní je kočka se zvláštní stavbou těla. Ta z ní z ní dělá vynikajícího lovce, který se však zaměřuje spíše na menší kořist. I proto není nebezpečný člověku tak jako jiné šelmy. I proto se tato teplomilná kočka s domovem v afrických savanách chová také v některých domácnostech Česka jako exotický domácí mazlíček.

Jak vypadá serval?


Trochu jako kočka, trochu jako pes

Serval stepní je zvíře elegantního vzhledu, má vysokou a štíhlou postavu, která je podobná víc psovi než kočce. Díky dlouhým nohám se dokáže i ve vysoké trávě pohybovat s lehkostí. Dlouhé nohy a stavba těla dělají ze servala také mistra rychlého běhu na krátké tratě a mistra dlouhých skoků. Několikametrový skok není pro servala žádný problém, do dálky doskočí až čtyři, do výšky vyskočí i více než dva metry.

Tak trochu gepard

Serval je typický svým krémovým, černě skvrnitým kožichem, který je svým zbarvením nápadně podobný gepardovi. V africké savaně funguje kožich servala jako dokonalé maskování. Zejména v horských oblastech Keni a Etiopie se však pohybují i černě zbarvení jedinci.

Video: Nejenom malá, ale ještě menší kočkovitá šelma -- serval, resp. kotě servala:

Serval Kitten Gets Licking From Mom

Serval vypadá trochu jako kočka, ale jen trochu

Servala charakterizují také velké uši, které jsou na koncích zakulacené více, než jsme zvyklí od běžných domácích koček. Má vynikající sluch a schopnost zachytit tóny, které člověk neslyší. Také díky sluchu je serval dokonalým lovcem. Stačí mu lokalizovat oběť a pak zaútočit prudkým skokem. V úspěšnosti lovu překoná většinu ostatních koček. Stejně jako jiné kočky si i serval se svoji kořistí často i „hraje“.

Loví zejména malé savce jako jsou myši, krysy, pískomilové, rypoši nebo zemní veverky. Tím se liší od svého příbuzného karakala, který běžně loví i zajíce, menší antilopy a gazely. Serval si dokáže postarat také potravu v podobě plazů, žab nebo ryb. Na rozdíl od jiných koček mu voda nijak nevadí, naopak, kvůli potravě její přítomnost vyhledává. Nejsou to však jen ryby, serval se s chutí pouští i do lovu ptáků, k tomu mu pomáhají jeho dlouhé nohy a schopnost vysokých skoků. Ptáci, zejména perličky jsou loveckou specialitou servala. Nepohrdne však ani hmyzem jako jsou kobylky apod. 

K živočišné stravě přidává serval i trávu nebo ovocné plody (banány, avokádo).

Video: koťata servala hned třikrát

Our 3 Little Serval Kittens

Malá kočkovitá šelma a velký lovec

Kočky obydlují celý svět, najdeme je nejenom v blízkosti člověka, ale i v těch největších pustinách. Na většině míst také patří mezi původní druhy. Serval stepní (Leptailurus serval, dříve Caracal serval) je typickou kočkovitou šelmou Afriky, resp. africké Tanzanie. Jeho domovina leží jižně od Sahary. Je rozšířen zejména v savanách, bydlí i ve stepích a lesostepích, obydluje i horské oblasti nebo okraje tropických deštných lesů. Vyhovuje mu travnatá krajina, pro život potřebuje i dostatek vody.

  • Náleží do podčeledi malých koček. Dle některé taxanomie se řadí do rodu Caracal a je tak úzce příbuzný kočce zlaté nebo karakalovi. Karakal a serval mají zhruba stejnou hmostnost od 8 – 18 kg, serval je však vyšší a štíhlejší.
  • Dle dalších, novějších zdrojů je serval řazen do samostatného rodu Leptailurus.

Název leptailurus má původ v řečtině a dal by se přeložit jako „mimořádně mrštný“. Název serval má původ v portugalštině a překládá se jako „rys“. Rys však zdaleka není jediným zvířetem, které se v souvislosti se servalem skloňuje, ale to už víte.

Video: Serval jako domácí mazlíček

Smart Serval Stops Biting Hard

Chov servala


Serval má domov v subsaharské Africe. Přesto se dá chovat i našich podmínkách, ačkoliv mu místní mrazy a vlhké počasí nevyhovuje. V zajetí se dožívá asi dvaceti let.

Serval, italsky gattopardo, sice není typickým domáckým mazlíčkem, ale pokud jde o sicilskou šlechtickou rodinu Lampedusa, dá se jako typický mazlíček označit. Tento rod původem z ostrova Lampedusa pojal servala dokonce jako svůj symbol. Giuseppe Tomasi di Lampedusa, vévoda z Palmy, kníže z Lampedusy, také proslul jako autor románu II Gattopardo. Ten se sice do češtiny překládá jako Gepart, ale jedná se reálně o servala.

Jeho chov je pochopitelně mnohem náročnější než chov kočky domácí. Je vhodný jen pro odpovědné chovatele, kteří počítají s vyššími finančními i časovými nároky této krásné šelmy.

Serval se dá ochočit, ale stále jde o šelmu. Zkrotne zejména v případě, kdy je s člověkem v kontaktu od brzkého věku. Dospělý jedinec chovaný v zajetí bývá spíše nepředvídatelný až útočný.

Není tak nebezpečný jako jiné šelmy, přesto je jeho chov rizikem, zvláště pro malé děti. Má velmi ostré drápky a pocítit je na vlastní kůži rozhodně není příjemné. Je třeba také počítat s tím, že serval je aktivní zejména v noci a za soumraku.

Serval stepní je chráněným druhem, patří do skupiny málo dotčených. K jeho chovu je potřeba povolení Krajské veterinární správy, přesně jde o povolení k chovu zvířete vyžadujícího zvláštní péči. Toto povolení je vázáno na zabezpečení podmínek chovu, které zajistí fyziologické funkce a zachovají biologické potřeby zvířat. Zvíře je také třeba evidovat na Ministerstvu životního prostředí do evidence Cites II.

Chcete kotě servala?

Upozorňujeme, že jeho chov servala v domácnosti rozhodně není srovnatelný s chovem kočky domácí. Jedná se o exotickou šelmu se specifickými nároky a potřebami. Její chov bude pod dohledem veterinární správy a rozhodně nebude jednoduchý.

Pokud vážně uvažujete o chovu servala, doporučujeme nejprve dohledat další informace a svůj záměr konzultovat  se zkušenými chovateli, nejlépe z registrované chovatelské stanice. My chovatelská stanice servalů rozhodně nejsme, U KOCOURA DOMA najdete jenom kočky domácí.

Jedna chovatelská stanice, kde najdete nejenom servaly (a jejich koťata), ale je zde dostupná také kočka savanová, kočka bengálská, kočka bažinná, ALC -- asijská leopardní kočka, také švýcarský salašnický pes nebo papoušek Žako leží v Teplicích nad Metují, kousek od skal. Na webu této chovatelské stanice najdete také Podmínky k chovu šelem a savannah KVS.

 

Serval v ZOO


Serval je k vidění nejenom u zkušených chovatelů, ve specializovaných chovatelských stanicích, ale především v zoologických zahradách, kde se s oblibou chová. Servala tak můžete navštívit například v ZOO Olomouc, ZOO Liberec, ZOO Dvůr Králové, ZOO Jihlava nebo ZOO Ostrava. Ostrava a její ZOO dala domov nejenom rodině servalů, ale také kočce divoké, kočce cejlonské, kočce slaništní nebo kočce rybářské. V pavilonu malých šelem jim dělají společnost i jaguarundi.

 

AKTUÁLNĚ | KOČKA | PES | DŮM & ZAHRADA | ZAHRADA

Internetové zdroje: 

/1/  Serval. Wikipedie [online]. 2019 [cit. 2019-01-01]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Serval

ZDROJE a další informace: 

Zdroje: Wikipedia/1/, Česká televize: Serval -- skokan savany/2/, iFauna: Ocelot nebo serval/3/

Obrázky:

Zdroj ilustračních obrázků: Pixabay.com

Pečlivě studujeme všechny dostupné zdroje, hledáme na internetu, v herbářích a další literatuře, v odborných časopisech. Čerpáme z rad veterinářů i zkušenějších chovatelů, a nejenom jich. Přesto nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné péče. Web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog.

Disclaimer. Tyto webové stránky mají má pouze informativní charakter. Nemůžeme nahradit lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky, v jejich rukou by měla být i léčba zvířat. Samozřejmě chápeme, že nejvíce pro své miláčky může udělat zejména jejich majitel. To nejdůležitější je láska.:-)

Nejsme a nechceme se tvářit jako odborníci. Jsme jenom nadšení chovatelé, milovníci přírody a bylinek, co se snaží sdílet zkušenosti a získané informace s ostatními.

Nejsme eshop. 

Tags: Zdravé bydlení

NECHYBÍ VÁM DOMA NĚCO?


Čistě přírodní extrakty bylinek, květů, listů i plodů dokážou provonět vzduch. Zbaví pachu, ale pročistí ovzduší také od patogenů. Přírodní vonné esence působí proti nežádoucím mikroorganismům, jako jsou bakterie, viry a plísně. Navíc mají i terapeutické účinky. Objevte svět kouzelných vonných esencí, které vytvářejí  atmosféru pohody. Rozmarýn například posiluje, levandule zbavuje stresu, nervozity a vnitřního napětí. Levandule, stejně tak i citrusové esence nebo vavřín navíc zlepší náladu. Všechny esence dodávají energii…

Osvěžovače vzduchu Tierra Verde

Svoji domácnost bohužel často sami zamořujeme toxickými látkami, říkáme jim paradoxně právě čističe nebo osvěžovače. Pokud jsou však založeny na chemii, jejich terapeutický efekt je nulový, agresivní chemie navíc dráždí citlivé sliznice a ohrožuje naše zdraví. Přírodní osvěžovače založené na esenciálních olejích jsou přitom dostupnou alternativou, osvěžují vzduch, podporují pocit čerstvého vzduchu, usnadňují dýchání a často pomáhají i jako prevence či přímo při respiračních onemocněních.

Ideální kombinace proti stresu a úzkostem, také při nachlazení a viróze nabízí rozmarýn a citron, esenciální oleje, které jsou základem BIO osvěžovače vzduchu české značky Tierra Verde. Posilující vůně, bez chemie, rozproudí energii, zažene únavu i stres. Napomáhá vytvořit zdravé ovzduší v domácnosti a přispívá k dobré náladě, stejně tak i další BIO osvěžovače vzduchu Tierra Verde: levandule, pomeranč nebo vavřín kubébový.

BIO osvěžovače vzduchu Tiera Verde najdete v eshopu BIOOO:

reklama

Diskuze

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *