Himalájská kočka: Unikátní kombinace siamské kočky a peršanky

Je to vlastně perská kočka, ale má zbarvení kočky siamské. Himalájská kočka je typická svými odznaky, tedy tmavšími částmi okrajových částí těla, které je jinak světlé. Typické jsou pro ni také výrazné, intenzivně modré oči.

Jak vypadá himalájská kočka?

První, čeho si na himalájské kočce všimnete, budou nejspíš její oči, typicky v modré barvě. Modré oči zdědila po siamské kočce, která u zrodu plemene stála stejně jako kočka perská. Bylo to v první polovině dvacátého století v USA. Chovatelé začali křížit perské a siamky, aby získali kočku s bohatou srstí a zářivýma očima. Povedlo se. Přesto prozatím není himalájská kočka samostatným plemenem. Americká CFA i evropská FIFe ji řadí mezi perské kočky. Od klasické perské kočky se ostatně odlišuje jenom zbarvením s odznaky, označovaným jako pointed. Nechybí ji ani kratičký nos, klíčový znak pro peršanky.

Perská kočka - Atlas plemen - Tlapka TV

Video: Perská kočka, YouTube

Himalájskou kočku charakterizuje, stejně jako kočku perskou, také hustý kožíšek světlé barvy. Doplňuje ho huňatý límec kolem krku. Vybavení do vysokých hor tak himalájské kočce nechybí. Uši kočky, také čenich, tlapky a konec ocasu jsou ve srovnání se zbytkem těla podstatně tmavší, jako by kočka měla ponožky nebo klapky na uších, aby obstála i při mrazivých teplotách. Ve skutečnosti je to ideální kočka do bytu.

Himalájská kočka v bytě

Bohatá srst hedvábné struktury, kterou se himalájská kočka pyšní, navíc zdobená tmavými znaky, udělá v domácnosti velkou parádu. Je však třeba počítat s pravidelným vyčesáváním, stejně jako je tomu u klasické perské kočky. Jinak bude himalájská kočka v bytě nenáročným a bezproblémovým společníkem. Ze všeho nejradši má totiž lenošení a klid, ačkoliv nepohrdne ani mazlením a občas se nechá zlákat i na kočičí hry a různé kočičí hračky.

Himalájská kočka má nezávislou, mírnou a nekonfliktní povahu. Nevadí jí ani samota. Nepatří mezi společenská plemena koček, ač by to tak podle filmu Walta Disneye Neuvěřitelná cesta mohlo vypadat. V něm se totiž himalájská kočka vydává z dvojicí psů na cestu kanadskou divočinou. Právě tento film stojí v USA za velkou oblibou tohoto plemene, zatímco u nás patří k těm méně známým.

Kočka do bytu

Aktivní kočka potřebuje prostor a vyžití, mezi čtyřmi stěnami nemusí být bez náležitých příležitostí pro aktivitu spokojená. Klidná kočka naopak byt ocení, jako prostor pro odpočinek a lenošení, ve kterém se bude vyžívat. Mezi klidná plemena koček patří typicky perská kočka, také kočka himalájská, stejně jako kočka britská. Klidná plemena koček reprezentuje i exotická kočka, která je příbuzná perské kočky, barmské kočky a americké krátkosrsté.

Peterbald sphynx

Vypadá jako z jiné planety. Mimozemšťan to však není, ve skutečnosti tato kočka pochází z Ruska

„Kočka mimozemšťan.“ I takové přízvisko si získala bezsrstá kočka, jedno z nových kočičích plemen –…

Ruská modrá kočka

Modrá kočka? Nejznámější je asi ta britská, ovšem může být také francouzská nebo ruská

Řekne-li se modrá kočka, většina těch neznalých, tedy alespoň se základním přehledem o plemenech koček,…

Literatura:

  • Gordoň, Zdeněk; Thámová, Olga: Plemena koček: Průvodce do kapsy. Praha: Aventinum, 1999.
  • Verhoef – Verhallen, Ester: Kočky – Velký atlas plemen. Praha: Rebo Production, 2015.
  • Gordoň, Zdeněk, Kočky – příruční atlas. Praha: Universum, 2018.
  • Říhová, Marie: Chov koček. Praha: Grada, 2007.
  • Hüsemann, Lena: Kočka: chov, bydlení, hry. Praha: Grada, 2010.

Himalájská kočka: Unikátní kombinace siamské kočky a peršanky

Je to vlastně perská kočka, ale má zbarvení kočky siamské. Himalájská kočka je typická svými odznaky, tedy tmavšími částmi okrajových částí těla, které je jinak světlé. Typické jsou pro ni také výrazné, intenzivně modré oči.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

PLEMENA KOČEK PODLE ABECEDY | PLEMENA KOČEK | KOČKA |  NÁVODY PRO KOČKOMILY

5/5 - (6 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.