Německý rex

Název je mírně zavádějící, německý rex není pes, ale označení plemene kočky původem z Německa. Tato kočka z Německa je typická kadeřavou srstí, odtud pochází pojem rex. V současnosti je jedním ze čtyř rexů, které mezi kočičími plemeny najdeme.

Na rozdíl od exotických koček cornish rex či devon rex připomíná německý rex (german rex) typově klasickou evropskou kočku domácí, ostatně jde o přírodní plemeno odvozené právě od evropské kočky.

Plemeno – Charakteristika – Povaha kočky – Chovatelské stanice – Péče o kočku – Strava

O plemeni

Německý rex (german rex) je zástupcem koček s geny pro kadeřavou srst. Tyto geny se čas od času objevovaly v kočičí populaci vždycky, dokonce nemusejí být vždy stejné. Gen, který dává kadeřavou srst německému rexovi, je stejný jako ten, který dává kadeřavou srst i plemenu cornish rex. Plemeno devon rex má gen pro kadeřavost jiný.

Historie plemene německý rex se začala psát ve třicátých letech minulého století v Německu. Zkřížením ruské modré kočky a angorské kočky v hnědé barvě se zrodila modrá kočka s kadeřavou srsti jménem Munk. Mělo jít o nejstaršího zástupce plemene německý rex, ovšem další chov není nijak dokumentován. Až v roce 1951 se v Německu, konkrétně berlínské Hufenladově nemocnici objevila další kudrnatá kočka.

Lékařka a milovnice koček se zájmem o genetiku Rosa Scheuer-Karpinová kočku pojmenovala Ovečka (Lämmchen). Zkřížila ji s černým kocourem, dalším z toulavých koček z okolí nemocnice. Koťata však měla klasickou rovnou srst. Až zpětné zkřížení Ovečky s jejím synem dalo vznik dvěma kadeřavým koťatům. Tak byla prokázána přítomnost genové mutace pro kadeřavou srst a také položen základ plemene german rex. Stejně jako se ve šlechtění využil cornish rex, posloužil i německý rex v chovu cornwallských koček. Jedna linie chovu mířila i do USA, ale chov tady na dlouhá léta zamrzl. Až nedávno byl obnoven, aby vzniklo samostatné plemeno selkirk rex.

Kvůli omezenému genofondu německých rexů se při šlechtění využily i další evropské a britské kočky. Plemeno bylo organizací FIFe oficiálně uznáno v roce 1982, ale dodnes patří mezi vzácná plemena koček. Tomu odpovídá také cena kočky, resp. koťat. Kotě německého rexe se dá pořídit v ceně 5 až 10 tisíc korun, špičkové výstavní kočky jsou řádově dražší.

Devon Rex Cat Breed

Video: Plemeno German Rex (YouTube)

Charakteristika plemene

Germanka je středně velká kočka s mohutnou stavbou těla, avšak nikdy není zavalitá. Má dobře osvalenou, ale výborně pružnou konstituci nápadně podobnou evropské krátkosrsté kočce. Středně dlouhé nohy s kulatými tlapami nesou pružné tělo se středně dlouhým ocasem, u kořene je široký, směrem ke špičce se zužuje.

Hlava kočky je typická výraznými tvářemi a širokou bradou, má zakulacený tvar s dostatečnou šířkou mezi ušima. Uši jsou středně velké, u hlavy široké, na koncích s kulatými špičkami. Oči oválného tvaru bývají většinou zelené nebo žluté, ladí s barvou srsti.

Plemeno německý rex charakterizuje zejména pravidelně zvlněná nebo zkadeřená struktura srsti, především na hřbetě a a ocase. Někdy se kvůli své srsti označuje také jako pudlí kočka. Kadeřavé má kočka i hmatové vousy a obočí. Zvlnění srsti přitom nemusí být zcela patrné u koťat, plně se vyvíjí až do dvou let věku.

Standard povoluje všechny barvy srsti, také jakýkoliv podíl bílé barvy. Srst je na pohled sametová až plyšovitá, na dotek jemná a příjemná, ostatně jde o podsadu, kočce chybí krycí chlupy. Hustota srsti je individuální, záleží na konkrétní kočce, může být jen řídká a měkká, ale i velmi hustá. Vždy je však kadeřavá či vlnitá jako po trvalé. Nezvlněná nebo rozcuchaná srst je dle standardu vadou, stejně jako lysiny na těle. V chovu se vzácně objevují i dlouhosrsté kočky, do genofondu plemene se totiž dostala také perská kočka. Protože minimálně líná, doporučuje se germanka i pro alergiky, ale ne každý alergik tuto kočku snese.

German Rex 🐱🦁🐯 EVERYTHING CATS 🐯🦁🐱

Video: Plemeno German Rex (YouTube)

Povaha německého rexe

Germanský rex má vyrovnanou povahu, je přizpůsobivý, tolerantní a přátelský. Zpravidla se snese i s jinými kočkami či dalšími mazlíčky v domácnosti, ač se může projevovat dominantními sklony. Pudlí kočka chce být pánem domu, ale není to sólistka, samota jí nesvědčí. Společnost vítá.

Je to spíše aktivní kočka, které nechybí temperament a inteligence. Vyžívá se v pozornosti člověka a také se ráda předvádí, třeba prostřednictvím kočičí akrobacie. I proto by v domácnosti s touto kočkou neměly chybět hračky a příležitosti pro hraní, šplhadla, škrabadla, skrýše a pelíšky.

Video: Plemeno German Rex (YouTube)

Péče o kočku

Je to kočka do bytu, která ocení skutečné teplo domova. Kvůli řidší srsti se však může snadno přehřát či podchladit, nesedí jí proto změny teplot. Plemeno netrpí žádnými zdravotními neduhy, ale rizikem je stres, způsobený například osamělostí kočky. V důsledku stresu pak může docházet i k vykusování srsti a následným zánětům kůže.

Germanka bude vyžadovat pozornost člověka, hry a hračky. Samotná péče o kočku je minimální. Srst stačí hladit nebo česat jemným kartáčem. Intenzivní vyčesávání a hrubá síla naopak nejsou žádoucí, mohlo by dojít k poškození srsti. Stejně jako jiné kočky se i německému rexovi občas kontrolují a čistí uši, případně zastřihují drápky.

Krmení

Tělesná teplota germanského rexe asi o dva stupně vyšší než u jiných koček. S vyšší teplotou má kočka i rychlejší metabolismus a zvýšené pocity hladu. Vyplatí se proto obezřetné dávkování. Samozřejmostí by měly být kvalitní granule založené na mase.

Literatura:

  • Gordoň, Zdeněk; Thámová, Olga: Plemena koček: Průvodce do kapsy. Praha: Aventinum, 1999.
  • Verhoef – Verhallen, Ester: Kočky – Velký atlas plemen. Praha: Rebo Production, 2015.
  • Gordoň, Zdeněk, Kočky – příruční atlas. Praha: Universum, 2018.
  • Říhová, Marie: Chov koček. Praha: Grada, 2007.
  • Hüsemann, Lena: Kočka: chov, bydlení, hry. Praha: Grada, 2010.

Internet:

/1/ Německý rex, German Rex. HelloSandy.cz [online]. Brno: Hello Sandy, 2020 [cit. 2021-01-21]. Dostupné z: https://www.hellosandy.cz/nemecky-rex/

/2/ Německý rex, plemeno kočky. Moulík.cz [online]. Moulík.cz, 2020 [cit. 2021-01-21]. Dostupné z: https://www.moulik.cz/nemecky-rex-2994

/3/ Německý rex, plemeno kočky. iFauna.cz [online]. Brno: iFauna.cz, 2020 [cit. 2021-01-21]. Dostupné z: https://www.ifauna.cz/kocky/atlas/nemecky-rex

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Německý rex

Německý rex není pes, ale plemeno kočky původem z Německa. Tato kočka je typická kadeřavou srstí, odtud pochází pojem rex. V současnosti je jedním ze čtyř rexů, které mezi kočičími plemeny najdeme.Na rozdíl od exotických koček cornish rex či devon rex připomíná německý rex typově klasickou evropskou kočku domácí, ostatně jde o přírodní plemeno odvozené právě od evropské kočky.

Autor: Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

PLEMENA KOČEK PODLE ABECEDY | PLEMENA KOČEK | KOČKA |  NÁVODY PRO KOČKOMILY

5/5 - (6 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *