Ruská modrá kočka

Patří mezi nejstarší přírodní plemena koček. Vyniká atraktivním vzhledem, pozoruhodnou modrou barvou i příjemně hebkou texturou srsti nebo zářivýma očima smaragdově zelené barvy.

Štíhlá aristokratická kráska zaujme také svojí ladností, elegancí, ale i inteligencí a nekonfliktní povahou. Ruská modrá kočka, původně archangelská kočka, někdy nazývaná také španělská modrá, maltézká modrá nebo anglicky jen Blue Foreign, je kočka, jak má být. Seznamte se s neobyčejnou kočičí kráskou.

Plemeno – Charakteristika – Povaha kočky – Chovatelské stanice – Péče o kočku – Strava

 

O plemeni


Plemeno Ruská modrá kočka patří dle FIFé (Fédération International Féline) do III. skupiny mezi krátkosrsté a somálské kočky. Již název vypovídá o původu kočky. Ruská modrá pochází z Ruska, ale je také spojována se severním Finskem a Norskem. Měli ji chovat již Vikingové, aby využívali její kožešinu. Brali si ji také na své lodě, aby lovila hlodavce. Na severu Ruska, v přístavním městě Archangelsk se tato kočka údajně vyskytovala přirozeně. Odtud byla na konci 19. století odvezena námořníky do Anglie. V roce 1865 zde byla dokumentována jako Archangel Cat – archangelská kočka.

V Anglii se těšila téměř stejné oblibě jako ve své domovině, kde byla domácím mazlíčkem carských rodin. Kočky měly spát v postelích s carskými dětmi, aby je hlídaly před zlými duchy. Jednou z nejznámějších ruských modrých koček, resp. kocourů byl Vasko, mazlíček cara Mikuláše I. Mikuláš II. pak pár chovných koček věnoval anglické královně Viktorii.

V roce 1937 byla uznána jako samostatné plemeno, původně jako archangelská kočka, ale druhá světová válka plemeno podstatně zdecimovala. Po válce se plemeno zachránilo novým křížením s britskou krátkosrstou kočkou, siamskou kočkou a evropskými krátkosrstými plemeny. Tak dostala ruská modrá kočka svoji typickou hustou srst a zelené oči.

Video: Ruská modrá kočka (chovatelská stanice)

Standard plemene nepovoluje jiné zbarvení, ale vyskytují se i bílé a černé variety kočky a snahy o jejich uznání. V budoucnu se tak můžeme nejspíš dočkat i koček ruská bílá nebo ruská černá.

Charakteristika plemene


Na první pohled může její vzhled připomínat britskou modrou kočku nebo kočku kartouzskou původem z Francie. Na druhý pohled je však tato kočičí carevna specifická. Má dvojitou srst, podsada i krycí srst mají stejnou délku. Takovou srst nemá žádné jiné kočičí plemeno. Vedle modrošedé barvy s výrazným stříbřitým leskem tak srst ruské modré ohromí i mimořádnou měkkostí a hedvábnou strukturou.

Přestože standard nepovoluje žádnou kresbu, skvrny ani barevné odstíny, koťata se často s kresbou rodí, během prvního roku života však kresba mizí.
K charakteristickým rysům ruské modré patří sytě zelené oči, takovou barvu očí nenabízí ani britská, ani kartouzská kočka. Hlava kočky má klínovitý tvar, typické jsou výrazné polštářky s fousky a nápadně velké uši. Špičaté uši zdobí krátké štětinky. Typický znak ruské modré kočky je nos svírající s čelem tupý úhel v místě nadočnicových oblouků. Na obličeji bývá patrný úsměv.

Oproti podsadité postavě britské kočky má ruská modrá atletickou postavu, štíhlé nohy a dlouhý ocas. Ruská modrá kočka má elegantní vzhled, svalnatá postava je předurčena pro rychlý běh a obratný lov. Je to středně velké plemeno, které dorůstá do hmotnosti 3,5 až 5,5 kilogramů. Kocouři bývají mohutnější než kočky.

Ruská modrá koťátka VRH "C" 13 TÝDEN, CHS VAMIRON, CZ

Video: Ruská modrá kočka (koťata, chovatelská stanice)

Povaha ruské modré kočky


Ruská modrá kočka upoutá pozornost svou něžností, hravostí a mírnou povahou. Je to středně aktivní kočka, která se bude vyžívat v lenošení, ale i zábavě a nejrůznějších hrách a hračkách. Dokonce se bez větších potíží naučí i různé triky. Doporučuje se i na výcvik s klikerem. Vyniká intuicí a inteligencí, v praxi může otevírat dveře, aportovat nebo chodit na vodítku. Na rozdíl od jiných koček má ráda vodu. Je to vynikající akrobat, ale údajně také jedno z nejméně destruktivních kočičích plemen. I proto je skvělou společnicí a uplatňuje se jako kočka do bytu.

Patří spíš mezi plaché kočky, vyhovuje jí klid. Lidskou společnost však vítá, je oddaná a věrná. Přizpůsobí se zvyklostem své rodiny, většinou bez problémů snese i další zvířata, dokonce i psy v domácnosti.

Chovatelské stanice


Chovatelské stanice tohoto pozoruhodného plemene sdružuje Klub chovatelů ruských modrých koček. Pavlína Zemanová z chovatelská stanice Kings´ Blue Cats popisuje, že ruská modrá kočka je velmi něžná, ušlechtilá, ale současně i divoká a přirozená. Dle chovatelky má v sobě ojedinělé kouzlo, kterému nejeden jedinec podlehne. Pokud jste podlehli a chcete si ruskou modrou kočku pořídit domů, obraťte se na některou z chovatelských stanic…

Péče o kočku


Atraktivní bohatá srst není zdaleka tak náročná na péči, jak by se mohlo zdát. Naopak, dvojitá srst minimálně líná, a tak jí stačí vyčesávání či kartáčování třeba jednou týdně. Zvláštností je i nízká produkce glykoproteinu, který bývá spouštěčem alergie na kočičí srst. Přestože nejde o hypoalergenní plemeno, zpravidla bývá alergiky lépe snášena než plemena jiná.

Ruská modrá kočka je typická svým jemným melodickým hlasem. Má oproti jiným kočkám tichý hlas. Ve spojení s její klidnou povahou tak nebude obtěžovat hlasitými zvukovými projevy. I proto to má být ideální kočka do bytu. I ruská modrá však bude potřebovat vybít svoji kočičí energii, bude potřebovat prostor pro škrabání, šplhání, skákání, běhání, ale také skrývání a odpočinek.

Kvalitní strava pro kočku

Je to odolné plemeno, které netrpí genetickými chorobami jako plemena jiná. I kondice a zdraví ruské modré kočky je ve velké míře dána vhodnou stravou. Kočka je ryzí masožravec, který potřebuje stravu s obsahem vysoce kvalitních živočišných bílkovin. I to je důvod, proč tolik chovatelů koček upřednostňuje BARF stravu. I mezi granulemi se však dají najít takové, které nabízejí vysoký podíl kvalitních živočišných bílkovin i další živiny nezbytné pro kočičí organismus. Takové granule nabízí značka Nativia.

REKLAMA

JASNÝ POHLED NA VÝŽIVU. NATIVIA

Značka Nativia představuje české granule pro kočky (a také granule pro psy) s vysokým podílem živočišných surovin s výjimečnou chutností a stravitelností. Krmivo pro kočky Nativia je sestaveno s ohledem na skutečnost, že kočka je striktní masožravec. Až 94 % bílkovin má živočišný původ, tím se řadí mezi přední krmivo na českém trhu. Neobsahuje žádné rostlinné bílkovinné náhražky.

Složení krmiva pro kočky Nativia je obohaceno o probiotika a prebiotika pro lepší fungování trávicí soustavy zvířete. V recepturách najdete novátorskou složku – sušený arktický kril, který se stará o chutnost krmiva, ale je také zdrojem omega 3 nenasycených mastných kyselin nebo přírodního antioxidantu astaxantinu.

Tags: ruská modrá kočka

Internetové zdroje: 

/1/ Zajíčková, Radka: Kočičí plemena: Ruská modrá carevna. Abíčko.cz [online]. Praha: CZECH NEWS CENTER, 17. května 2019 [cit. 2020-05-06]. Dostupné z: https://www.abicko.cz/clanek/precti-si-priroda/24829/kocici-plemena-ruska-modra-carevna.html

https://www.holidaycat.cz/plemena-kocek-ruska-modra-kocka-elegantni-osobnost-rozhovor-s-chovatelkou/

https://primanapady.cz/clanek-12-ruska-modra-kocka-dobrosrdecna-kocka-s-vyrovnanou-povahou

https://cs.wikipedia.org/wiki/Rusk%C3%A1_modr%C3%A1_ko%C4%8Dka

https://krmeni.cz/ruska-modra-kocka-96193 …

Obrázky:

Zdroj ilustračních obrázků: Pixabay.com, Unsplush.com, commons.wikipedia.org

Pečlivě studujeme všechny dostupné zdroje, hledáme na internetu, v herbářích a další literatuře, v odborných časopisech. Čerpáme z rad veterinářů i zkušenějších chovatelů, a nejenom jich. Přesto nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné péče. Web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog.

Disclaimer. Tyto webové stránky mají má pouze informativní charakter. Nemůžeme nahradit lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky, v jejich rukou by měla být i léčba zvířat. Samozřejmě chápeme, že nejvíce pro své miláčky může udělat zejména jejich majitel. To nejdůležitější je láska.:-)

Nejsme a nechceme se tvářit jako odborníci. Jsme jenom nadšení chovatelé, milovníci přírody a bylinek, co se snaží sdílet zkušenosti a získané informace s ostatními.

Nejsme eshop. 

Jsme pisálci, fotografové a designéři života. Jsme také autoři, redaktoři, tvůrci obsahu, správci a provozovatelé webu.

Chceme být otevření a pravdiví. Přestože web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog, nevylučujeme ani placené formy spolupráce tak, abychom alespoň částečně pokryli náklady na provoz, správu webu a tvorbu obsahu.

Sdílíme své vlastní zkušenosti, čerpáme ze zkušeností jiných, jako zdroj využíváme i odborníky a experty z oboru, z nekomerční i komerční sféry. Nebráníme se různým formám #spolupráce, pokud nám umožní zachovat si autenticitu webu.

Těší nás, že za námi stojí partneři, kteří nám v rámci spolupráce dávají veškerý prostor pro zachování autenticity a co nejkvalitnějšího obsahu. Za to jim děkujeme.

PLEMENA KOČEK | KOČKA |  NÁVODY PRO KOČKOMILY | KOČIČÍ PŘÍBĚHY

Diskuze

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *