Současné trendy ve výživě psa

Trendy ve výživě psa

Nejenom lidská výživa, ale i výživa psa podléhá různým módním trendům. Tím největším trendem, se kterým se v souvislosti s domácími mazlíčky setkáváme, je tzv. humanizace, tedy polidšťování zvířat. Stejně jako se lidé zajímají o zdravou výživu, zajímají se o zdravou výživu psů nebo koček.

Kvůli zdraví chtějí pro svého chlupáče do misky to nejlepší, avšak jednoznačně určit to nejlepší není tak jednoduché. Trendy také velí návrat k přírodě, výsledkem je mj. holistické krmivo, krmivo s čerstvým masem nebo Grain free granule.

Holistické krmivo – Novel pet food – Grain free granule – Ekologie a udržitelnost – České granule

 

Návrat k přírodě a holistické krmivo

V ideálním případě bude krmivo podporovat zdraví a kondici zvířete, ještě lépe, bude-li prospěšná každá jednotlivá složka krmiva. Holistické granule a holistické krmivo obecně sestává dle výrobců pouze z takových ingrediencí, které mají pozitivní vliv na organismus zvířete, pro jeho trávicí i imunitní systém, který se z velké části nachází ve střevech.

V rámci holistického přístupu, který na život nahlíží komplexně a zabývá se všemi možnými souvislosti, směřuje i oblast pet food zpátky k přírodě. Granule pro psa tak obsahují nejrůznější bylinky, zeleninu, ovoce a dokonce superpotraviny. Nežádoucí jsou naopak chemická aditiva a náhražky, umělé konzervanty, aromata, dochucovadla, barviva, ale také obiloviny jako zdroj lepku. Holistické granule mají vycházet z přirozeného stravování. Odkazují na to, že pes je masožravec, stejně jako jeho předek vlk (ačkoliv se pes během tisíciletého soužití přiblížil k člověku jako všežravci a vlkovi částečně vzdálil). Maso je tak základní složkou holistických granulí, ale nejenom těch holistických.

Vlci versus Bizoni priběh Storma dokument

Video: Vlci versus bizoni, Příběh Storma (dokument)

Na druhé straně se dnes paradoxně setkáváme i s vegetariánskými granulemi pro psa. Krmení psa vegetariánskou stravou je však přinejmenším diskutabilní. Přestože se pes za tisíce let domestikace přiblížil člověku jako všežravci, maso je pro něho stále základním zdrojem potřebných živin. Maso mezi všemi novými trendy ve výživě rezonuje, ačkoliv se do popředí dostávají nové druhy masa.

 

Novel pet food a čerstvé maso

Na trhu krmiv pro zvířata aktuálně vévodí vlna nazývaná jako „novel pet food“. I ta souvisí s humanizací. Stejně jako člověk objevuje stále nové a nové superpotraviny, v oblasti pet food se setkáváme se stále novými druhy zdrojů bílkovin (novel protein).

Pomalu se odstupuje od krmiva založeného na kuřecím mase, které se také skloňuje se stále častějšími alergiemi, aby je nahradilo maso jehněčí, hovězí, králík, zvěřina nebo exotické druhy masa, jako například maso z bizona, losa, antilopy, velblouda, pštrosa, klokaní maso aj. V budoucnu se počítá i s využitím hmyzího proteinu. Hmyzí protein se skloňuje s ohledem na trend ekologie a udržitelnosti, kterému se věnujeme níže.

Se zdokonalováním technologií extruze se do hledáčku dostává čerstvé maso. Moderní extrudéry již nezpracovávají pouze dehydratované, sušené maso nebo masovou moučku, ale poradí si i se zpracováním čerstvého masa. A tak se kvalitní granule v současnosti pyšní i podílem čerstvého, resp. syrového masa. Může se jím říkat granule holistické, ale také nemusí. Přestože mezi žhavé trendy současnosti řadíme i tzv. raw food – syrovou stravu u lidí, nazývanou BARF u psů, tepelnému zpracování se při extruzi čerstvé maso nevyhne.

RAW FOOD FOR DOGS - THE BARF DIET / Animal Watch

Video: Raw Food for dogs, The BARF diet (v angličtině)

Grain free krmivo

Zatímco čerstvé maso nebo nové proteiny, resp. nové zdroje proteinů jsou vyzdvihovány, naopak se dnes ve stravě pro psa zavrhují obiloviny. Grain free krmiva poukazují na potenciální riziko alergií i dalších civilizačních chorob i na to, že pes stále není všežravec jako člověk. Stejně jako člověk se však i pes potýká s negativními dopady obilovin, lepku, ale i rafinovaných surovin ve stravě obecně.

Grain free granule s obsahem čerstvého masa

Současné trendy se odrážejí v aktuální poptávce i nabídce na trhu, která tyto trendy musí nutně reflektovat. Příkladem jsou grain free granule s obsahem čerstvého masa Nativia REAL MEAT. Jde o české granule, které výrobce definuje jako krmivo pro nejnáročnější chovatele. Granulím je vlastní skvělá stravitelnost a chutnost, bezobilné složení a vysoký podíl čerstvého masa, hovězího, kuřecího nebo králičího.

 

Ekologie a udržitelnost

Celé odvětví pet food charakterizuje humanizace. Stejně jako u „lidského“ jídla i v tom zvířecím se projevují trendy ať už ze zdravého životního stylu, například grain-free nebo lactose-free krmivo či z oblasti ekologie a udržitelnosti, tedy krmivo bez plastového obalu, případně prodej bez obalu vůbec.

České granule

Granule se do Česka dovážejí z celého světa, doprava přestavuje zátěž, která se dá eliminovat. Existují totiž i české granule kvalitativně srovnatelné s těmi zahraničními. Ty navíc odpovídají ekologickým principům a udržitelnosti, které patří k hlavním trendům současnosti.

REKLAMA

České granule najdete například pod značkou Nativia. Mezi několika produktovými řadami krmiva pro psy i kočky si můžete vybírat i ze zmiňované řady Nativia REAL MEAT. Jde o vysoce stravitelné granule s čerstvým masem. Vedle hodnotných, vysoce stravitelných bílkovin živočišného původu nabízejí i stopové prvky v chelátové podobě, tedy té, kterou organismus psa skutečně dokáže využít. Ve složení najdete také extrakt z ostropestřce mariánského. Nechybí ani probiotika a prebiotika nebo SYSADOA látky pro optimální vývoj a regeneraci kloubních chrupavek.

Tags: alergie psa, bílkoviny, krmivo pro psa, výživář

Internetové zdroje: 

/1/ Hemolová, Jitka: Zboží&Prodej 9/2019: Pet food mění humanizace. Zboziaprodej.cz. [online]. Praha: ATOZ Marketing Services, listopad 2019 [cit. 2020-05-06]. Dostupné z: https://www.zboziaprodej.cz/2019/09/19/zboziprodej-9-2019-pet-food-meni-humanizace/

/2/ Patočková, Martina: Zdraví i ve zvířecích miskách. Lidé chtějí krmiva s vysokým obsahem masa. iDnes.cz [online]. Praha: MAFRA, 21. dubna 2018 [cit. 2020-05-06]. Dostupné z: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/domaci-mazlicci-zvirata-krmivo-maso-granule.A180420_201247_ekonomika_mpl

/3/ Nováková, Markéta: Výživa psů. ecanis.cz [online]. České Budějovice, eCanis Media, 15. října 2017 [cit. 2020-05-06]. Dostupné z: https://www.ecanis.cz/clanky/vyziva-psu_350.html

/4/ Tři zásadní trendy v psí výživě. Mazlíčci v pohybu. [online]. mazliccivpohybu.cz, 29. ledna 2019 [cit. 2020-05-06]. Dostupné z: https://mazliccivpohybu.cz/blog/article/2169-tri-zasadni-trendy-v-psi-vyzive/

/5/ Zdravý trend v krmení psů. vse-o-krmivech.cz [online]. vse-o-krmivech.cz, 23. dubna 2017 [cit. 2020-05-06]. Dostupné z: https://vse-o-krmivech.cz/clanky-blogy/zdravy-trend-v-krmeni-psu

/6/ Tři nejžhavější trendy ve výživě psů. Pethome.cz [online]. Brno: PETHOME, 2020 [cit. 2020-05-06]. Dostupné z: https://pethome.cz/cs/blog/post/vyziva-psu-granule-pro-psy

/7/ Sekaninová, Irena: BARF trend – výhody, nevýhody a rizika (z anglického originálu přeložila MVDr. Jolana Snížková). Vetweb.cz [online]. Praha: Profi Press, 23. února 2015 [cit. 2020-05-06]. Dostupné z: https://www.vetweb.cz/barf-trend-vyhody-nevyhody-a-rizika/

Obrázky:

Zdroj ilustračních obrázků: Pixabay.com, Unsplush.com, commons.wikipedia.org

Pečlivě studujeme všechny dostupné zdroje, hledáme na internetu, v herbářích a další literatuře, v odborných časopisech. Čerpáme z rad veterinářů i zkušenějších chovatelů, a nejenom jich. Přesto nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné péče. Web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog.

Disclaimer. Tyto webové stránky mají má pouze informativní charakter. Nemůžeme nahradit lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky, v jejich rukou by měla být i léčba zvířat. Samozřejmě chápeme, že nejvíce pro své miláčky může udělat zejména jejich majitel. To nejdůležitější je láska.:-)

Nejsme a nechceme se tvářit jako odborníci. Jsme jenom nadšení chovatelé, milovníci přírody a bylinek, co se snaží sdílet zkušenosti a získané informace s ostatními.

Nejsme eshop. 

Jsme pisálci, fotografové a designéři života. Jsme také autoři, redaktoři, tvůrci obsahu, správci a provozovatelé webu.

Chceme být otevření a pravdiví. Přestože web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog, nevylučujeme ani placené formy spolupráce tak, abychom alespoň částečně pokryli náklady na provoz, správu webu a tvorbu obsahu.

Sdílíme své vlastní zkušenosti, čerpáme ze zkušeností jiných, jako zdroj využíváme i odborníky a experty z oboru, z nekomerční i komerční sféry. Nebráníme se různým formám #spolupráce, pokud nám umožní zachovat si autenticitu webu.

Těší nás, že za námi stojí partneři, kteří nám v rámci spolupráce dávají veškerý prostor pro zachování autenticity a co nejkvalitnějšího obsahu. Za to jim děkujeme.

PES | GRANULE PRO PSA | ČESKÉ GRANULE | NATIVIA | KOČKA

Pes, krmivo pro psa

Co obsahuje krmivo pro psa? Zeptali jsme se výživářského specialisty…

Strava, vhodné krmivo hraje rozhodující roli v tom, jak je pes zdravý a vitální. Nevhodné krmivo může zvířeti uškodit. Každý chovatel chce pro svého psa jistě to nejlepší, a tak se snaží pro něho vybrat i to nejlepší krmivo. Jde převážně o granule pro psa. Většina chovatelů chápe, že kvalitu granulí určuje především jejich složení.…

Pes - mikrobiom

Mikrosvět v trávicím traktu

Mikrobiom je fenoménem současnosti. Zatímco dříve se tajuplný svět mikroorganismů přehlížel nebo zkoušel potlačovat těmi nejdrastičtějšími metodami sterilizace a dezinfekce, dnes se na něho díváme úplně jinak. V posledních letech se totiž objevují stále nové a nové studie, které mikrobiom spojují s mnoha přínosy. A zdaleka nejde jenom o přínosy pro zdravé trávení a samotný…

Radka Křivánková

Radka Křivánková

Content Manager & redaktor at U KOCOURA DOMA
Mám ráda, když jsem obklopena těmi, které mám ráda. Jsou to mé kočky, tedy kocour a kočka, taky pes. Líbí se mi, když mám kolem sebe věci, které se mi líbí. Nabízím inspiraci pro šťastný domov, a spokojenost. Kdo jsem? Jsem obyvatel planety Země, obdivovatel přírody, nadšený chovatel, pěstitel, bylinkář nebo aromaterapeut. Jsem také redaktor, kreativec nebo stratég. Mojí profesí je Content marketing. Jednoduše tvořím obsah, nejenom na webu U KOCOURA DOMA.
Radka Křivánková

Diskuze

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *