Britská kočka

Vypadá jako roztomilý plyšák, i proto celosvětově patří mezi ty nejoblíbenější kočičí plemena. Česko není výjimkou. Spolu s mainskou mývalí kočkou, původem v USA, nebo perskou kočkou u nás kraluje žebříčkům nejrozšířenějších kočičích plemen.

Vznešený vzhled britské kočky doplňuje i mírná a tolerantní povaha, ve které se však nezapře hrdá aristokratka. Seznamte se s kočkou, která nepotřebuje být středem pozornosti, přesto pro svůj majestátný vzhled je.

Plemeno – Charakteristika – Povaha kočky

O plemeni

Britská kočka má historii sahající do 19. století, kdy Britové začali budovat svoji národní kočičí rasu. Zrodila se ze statných domácích koček s hustým kožichem, které se křížily s perskými kočkami. Zpočátku měla britská kočka pouze modrou barvu srsti. Britská modrá kočka i v současnosti patří mezi nejžádanější variety, ale standard plemene povoluje i další barvy vždy bohatého kožichu britské kočky. Zbarvení může být různorodé. Britská kočka tak může být modrá nebo lila, ale také černá, čokoládová, červená, krémová, také želvovinová, modře, lila, čokoládově želvovinová, vedle toho i bílá nebo žíhaná (mramorovaně, tečkovaně), žíhaná se znaky. Barvy srsti se vyskytují jako kouřové nebo se závojem.

Plemena koček: BRITSKÁ MODRÁ KOČKA

Video: O plemeni Britská modrá kočka (Youtube)

Charakteristika

Je to středně velké až velké plemeno s hmotností od 4 do 8 kilogramů. Britská kočka působí podsaditě, je to i kvůli krátké husté srsti s bohatou podsadou. Vypadá plyšově a říká se jí křupavá. Nepřiléhá totiž těsně k tělu. Je natolik kvalitní, že britská kočka zvládá s přehledem všechny nepřízně počasí.

Pro toto plemeno je typická masivní kulatá hlava s krátkým, lehce prohnutým čumáčkem. Britská kočka má také velké, široce otevřené oči, které se odvíjejí od barvy srsti, nejčastěji jsou měděné nebo zlaté. Uši britská kočky jsou středně velké, typicky na vrcholcích zaoblené.

Video: Britská kočka –⁠ chovatelská stanice (Youtube)

Povaha

Existují akční kočičí plemena (například bengálská kočka), toto plemeno je spíše jejich opakem. Britská kočka není žádný akrobat, zato má vyrovnanou povahu. Je to ideální kočka do bytu, která uvítá prostor k povalování a vyznává gaučing. Přesto je jí vlastní i hraní a ocení možnosti, jak zahnat nudu –⁠ různé hračky, škrabadla, především pelíšky a skrýše. Koťata nepostrádají temperament a vyžívají se ve společnosti, v dospělosti už si zpravidla vystačí skoro sami. Dospělé britské kočky bývají lenivější, někdy i krapet nevrlé až arogantní. Mají rády svůj klid, zaběhnuté rituály, jsou citlivé na změny. Stanou se doma nevtíravými a důvěrnými společníky, umí si vychutnat i lidskou přítomnost a mazlení, ale musí sami chtít.

Britská kočka je prostě aristokratka.  A je to také příjemný kočičí společník s pozoruhodnou osobností.

British Shorthair Cat 101 - Learn EVERYTHING About Them!!

Video: Britská krátkosrstá kočka (Youtube)

 

Literatura

  • Gordoň, Zdeněk; Thámová, Olga: Plemena koček: Průvodce do kapsy. Praha: Aventinum, 1999.
  • Verhoef – Verhallen, Ester: Kočky – Velký atlas plemen. Praha: Rebo Production, 2015.
  • Gordoň, Zdeněk, Kočky – příruční atlas. Praha: Universum, 2018.
  • Říhová, Marie: Chov koček. Praha: Grada, 2007.
  • Hüsemann, Lena: Kočka: chov, bydlení, hry. Praha: Grada, 2010.

Internet

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Britská kočka, plemeno

Britská kočka, celosvětově nejoblíbenější kočičí plemeno. Její vznešený vzhled doplňuje i klidná a mírná povaha, ve které se však nezapře britská aristokratka.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

 

Jak zlepšit vzduch v interiéru

Zdravý domov: 5 tipů jak zlepšit ovzduší v interiéru

Znečištěné ovzduší? Ano, vzduch ve městech není právě nejčistší. Vzduch uvnitř budov je však až…

Energizující atmosféra borovice. Naplňte vzduch svěžestí lesa!

Čistý vzduch je klíčovou podmínkou života. Bohužel, aniž bychom si to uvědomovali, většina z nás…

5/5 - (1 vote)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *