Britská kočka

Britská kočka

Vypadá jako roztomilý plyšák, i proto celosvětově patří mezi ty nejoblíbenější kočičí plemena. Česko není výjimkou. Spolu s mainskou mývalí kočkou, původem v USA, nebo perskou kočkou u nás kraluje žebříčkům nejrozšířenějších kočičích plemen.

Vznešený vzhled britské kočky doplňuje i mírná a tolerantní povaha, ve které se však nezapře hrdá aristokratka. Seznamte se s kočkou, která nepotřebuje být středem pozornosti, přesto pro svůj majestátný vzhled je.

Plemeno – Charakteristika – Povaha kočky

 

O plemeni

Britská kočka má historii sahající do 19. století, kdy Britové začali budovat svoji národní kočičí rasu. Zrodila se ze statných domácích koček s hustým kožichem, které se křížily s perskými kočkami. Zpočátku měla britská kočka pouze modrou barvu srsti. Britská modrá kočka i v současnosti patří mezi nejžádanější variety, ale standard plemene povoluje i další barvy vždy bohatého kožichu britské kočky. Zbarvení může být různorodé. Britská kočka tak může být modrá nebo lila, ale také černá, čokoládová, červená, krémová, také želvovinová, modře, lila, čokoládově želvovinová, vedle toho i bílá nebo žíhaná (mramorovaně, tečkovaně), žíhaná se znaky. Barvy srsti se vyskytují jako kouřové nebo se závojem.

Plemena koček: BRITSKÁ MODRÁ KOČKA

Video: O plemeni Britská modrá kočka

Charakteristika

Je to středně velké až velké plemeno s hmotností od 4 do 8 kilogramů. Britská kočka působí podsaditě, je to i kvůli krátké husté srsti s bohatou podsadou. Vypadá plyšově a říká se jí křupavá. Nepřiléhá totiž těsně k tělu. Je natolik kvalitní, že britská kočka zvládá s přehledem všechny nepřízně počasí.

Pro toto plemeno je typická masivní kulatá hlava s krátkým, lehce prohnutým čumáčkem. Má také velké, široce otevřené oči, které se odvíjejí od barvy srsti, nejčastěji jsou měděné nebo zlaté. Uši britská kočky jsou středně velké, typicky na vrcholcích zaoblené.

Britská modrá kočička Ophaline Bugaboo*CZ z chovatelské stanice Great Eli*CZ.

Video: Britská kočka –⁠ chovatelská stanice

Povaha

Existují akční kočičí plemena (například bengálská kočka), toto plemeno je spíše jejich opakem. Britská kočka není žádný akrobat, zato má vyrovnanou povahu. Je to ideální kočka do bytu, která uvítá prostor k povalování a vyznává gaučing. Přesto je jí vlastní i hraní a ocení možnosti, jak zahnat nudu –⁠ různé hračky, škrabadla, především pelíšky a skrýše. Koťata nepostrádají temperament a vyžívají se ve společnosti, v dospělosti už si zpravidla vystačí skoro sami. Dospělé britské kočky bývají lenivější, někdy i krapet nevrlé až arogantní. Mají rády svůj klid, zaběhnuté rituály, jsou citlivé na změny. Stanou se doma nevtíravými a důvěrnými společníky, umí si vychutnat i lidskou přítomnost a mazlení, ale musí sami chtít.

Britská kočka je prostě aristokratka.  A je to také příjemný kočičí společník s pozoruhodnou osobností –⁠ viz video:

Kelly- 2 roky (British blue cat)

Video: Britská modrá kočka

Internetové zdroje: 

/1/ Furminátor – zkušenosti? iFauna.cz [online]. Brno: iFauna.cz, 12. dubna 2015 [cit. 2019-10-12]. Dostupné z: https://www.ifauna.cz/psi/diskuse/detail/2923699/furminator

Zdroje, další informace:

Obrázky:

Zdroj ilustračních obrázků: Pixabay.com, Unsplush.com, commons.wikipedia.org

Pečlivě studujeme všechny dostupné zdroje, hledáme na internetu, v herbářích a další literatuře, v odborných časopisech. Čerpáme z rad veterinářů i zkušenějších chovatelů, a nejenom jich. Přesto nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné péče. Web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog.

Disclaimer. Tyto webové stránky mají má pouze informativní charakter. Nemůžeme nahradit lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky, v jejich rukou by měla být i léčba zvířat. Samozřejmě chápeme, že nejvíce pro své miláčky může udělat zejména jejich majitel. To nejdůležitější je láska.:-)

Nejsme a nechceme se tvářit jako odborníci. Jsme jenom nadšení chovatelé, milovníci přírody a bylinek, co se snaží sdílet zkušenosti a získané informace s ostatními.

Nejsme eshop. 

PLEMENA KOČEK | KOČKA |  NÁVODY PRO KOČKOMILY | KOČIČÍ PŘÍBĚHY

Diskuze

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *