Čas je neúprosný, rok 2021 je tady. Praha má však místo, kde čas běží pomaleji

Sotva jsme si stihli pořídit nové diáře na rok 2021, už se ve velkém plní. Sotva jsme se rozloučili se starým rokem, pomalu abychom se loučili s prvním měsícem roku nového… Ať chceme nebo ne, vypadá to, že tempo světa se stále zrychluje. Krize spojená s koronavirovou pandemií jen zvýšila všudypřítomný tlak a rozšířila seznam úkolů o zcela nové, neočekávané, dosud neznámé, o to náročnější.

Relativita času dle Einsteina

Již Einstein se svojí teorií relativity vetkl času lidské rozměry. Možná se i přičiněním slavného vědce všemožně snažíme svůj čas usměrnit a vést. Time management nebo work-life balance se dostávají do centra pozornosti nejenom našich pracovních životů. Někomu se to řízení času daří více, někomu méně, dalšímu vůbec. Ovšem všichni máme možnost sledovat plynutí času na pražské Letné. Právě tady je čas k lidem milostivý.

PRAGUE Metronome + beautiful views of bridges from Letná Park.

Video: Pražský Metronom, Letná (YouTube)

Z dočasného kyvadla je dominanta Prahy

Slavné kyvadlo v letenských sadech, postavené na místě původního Stalinova pomníku, nemá ambice svádět marný boj s vteřinovou ručičkou běžných hodin. Za minutu se Metronom na Letné pohne pouze 3,5 krát. Měří čas pomaleji, než jsme zvyklí, a to již od roku 1991. Velkolepé kyvadlo, které svým vzhledem připomíná Mälzelův metronom a také se jako Metronom označuje, byl nainstalován v rámci Všeobecné československé výstavy. Mělo jít o dočasnou instalaci, kterou autor Vratislav Karel Novák pojmenoval Stroj času. Od té doby se stal jednou z ikonických dominant Prahy. Přes občasné výpadky dané nutnými opravami a údržbou to vypadá, že tento stroj se jen tak nezastaví.

Pražský metronom je nedílnou součástí loga společnosti PSN. Stal se chloubou PSN podobně jako další ikonické architektonické perly Prahy. Společnost PSN se také stará o to, aby se ručička nad Prahou stále hýbala. Roční provoz přitom přijde asi na 1,6 milionu korun. V roce 1991, v roce instalace Metronomu, vstoupila na český trh také společnost PSN, tehdy jako Pražská správa nemovitostí.

Jak vznikal Palác Dlážděná (long version)

Video: Palác Dlážděná, PSN (YouTube)

Za tři dekády si společnost PSN vybudovala postavení jednoho z klíčových hráčů v oblasti pražských realit. Získala pozici spolehlivého partnera, který se o nemovitosti dokáže postarat s maximální péčí. Prostřednictvím citlivé rekonstrukce zajišťuje také nejlepší využití nemovitostí. Díky know-how a vlastnímu kapitálu to jako majitel umí lépe než mnoho jiných. Důkazem je portfolio nemovitostí PSN, kde vedle Metronomu stojí i Tančící dům, areál továrny Koh-i-noor, mrakodrap City Empiria či nově zrekonstruovaný Palác Dlážděná. Portfolio PSN je přitom stále otevřené, i v době krize společnost proklamuje ochotu investovat a nakupovat další nemovitosti.

Literatura:

  • Kocourek, O., Kocourková, P.: Praha. Karmášek, 2008. ISBN: 978-80-87101-05-6
  • Praha: Průvodce s mapou. Praha: CPress, 2008. ISBN: 978-80-2641-475-9

Internet:

/1/ Metronom. PSNkupuje.cz [online]. Praha: PSN, 2021 [cit. 2021-01-22]. Dostupné z: https://psnkupuje.cz/nemovitost/24-metronom

/2/ Metronom na Letné – kyvadlo nad Prahou. Kudyznudy.cz [online]. Praha: EMPRESA MEDIA, 2021 [cit. 2021-01-22]. Dostupné z: https://www.kudyznudy.cz/aktivity/metronom-na-letne-kyvadlo-nad-prahou

/3/ Metronom a podzemní prostory pomníku. Praguecityline.cz [online]. Praha: Rozvoj cestovního ruchu, 2021 [cit. 2021-01-22]. Dostupné z: http://www.praguecityline.cz/prazske-pamatky/metronom-a-podzemni-prostory-pomniku

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Čas je neúprosný, rok 2021 je tady. Praha má však místo, kde čas běží pomaleji

Slavné kyvadlo na Letné nahradilo v roce 1991 původní Stalinův pomník. Svým pohybem dokládá neúprosné plynutí času, ale měří čas pomaleji. Za minutu se Metronom na Letné pohne pouze 3,5 krát.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

Chceme být otevření a pravdivíPřestože web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog, nevylučujeme ani placené formy spolupráce tak, abychom alespoň částečně pokryli náklady na provoz, správu webu a tvorbu obsahu.

Sdílíme své vlastní zkušenosti, čerpáme ze zkušeností jiných, jako zdroj využíváme i odborníky a experty z oboru, z nekomerční i komerční sféry. Nebráníme se různým formám #spolupráce, pokud nám umožní zachovat si autenticitu webu.

Tento článek vznikl na základě spolupráce.

5/5 - (5 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *