Tajemná kočičí carevna: Smaragdové oči a stříbřitě zářivá srst této kočky uhranou každého

Modré kočky stojí od těch ostatních tak trochu bokem. Barva jejich kožíšku vždy vzbudí pozornost, přestože jde o kočky, které se na různých místech světa vyskytovaly přirozeně.

Také ruská modrá kočka zaujme na první pohled. Její nádherná bohatá srst má však ryze praktický význam. Díky ní kočka obstála i v extrémních podmínkách mrazivé Sibiře. Jde o přírodní plemeno, které se původně vyskytovalo v ruském přístavním městě Archangels.

Kočka bájných Vikingů

Přístav Archangelsk se nachází dvě stě kilometrů za polárním kruhem. V zimě zde teploty klesají až -50 stupňům Celsia. I v zimě zde dokázala přežít tzv. archangelská kočka s výjimečně hustým kožichem modré barvy s odlesky připomínajícími stříbřitý mráz.

Z přístavu Archangels se ruská modrá kočka měla s námořníky dostat do celého světa, zejména do Británie. Dávno předtím se však měla plavit na lodích s Vikingy. Ti byli rádi, že jim kočka ochrání zásoby před hlodavci, proto ji brali na své objevitelské a dobyvačné výpravy. Současně si však považovali i její kožešiny. To potvrzují i archeologické nálezy rukavic mořeplavců z 9. století. Byly vyrobeny z kočičí srsti.

Is a Russian Blue the Right Cat for You?

Video: Ruská modrá kočka, YouTube

Carské plemeno

V Rusku se traduje, že kočky spávaly s dětmi carů. Zatímco jinde se staraly o vyhánění myší a jiných hlodavců, v ložnicích panovníků měly zajišťovat ochranu před zlými duchy. Magické schopnosti ostatně kočkám přisuzovali již staří Egypťané. Ruská modrá kočka se však spojuje se severskými národy a označuje také za carské plemeno.

Ruská modrá kočka byla v historii mazlíčkem carských rodin. Modrý byl i kocour ruského cara Mikuláše I. Jmenoval se Vasko. Ruský car měl v roce 1901 také darovat pár chovných koček královně Viktorii. Tu kočičí krásky se smaragdovými očima očarovaly. Její syn Eduard VII. na tom byl podobně a také posléze zřídil chovatelskou stanici.

Až do roku 1912 byly ruské modré kočky spojovány s britskými modrými kočkami, poté se tato plemena začala rozlišovat. Jako samostatné plemeno byla ruská modrá kočka, původně kočka archangelská, uznána v roce 1937. Od britské kočky se ruská kočka liší i svojí štíhlou postavou, britská kočka je robustnější. To platí i pro další modrou kočku – kočku kartouzskou (chartreux), původem z Francie.

Ruská, britská nebo francouzská modrá?

Modrá kočka nenáleží jenom Rusům. S modrou barvou srsti se pojí i britská kočka, ačkoli ta může mít srst v nejrůznějších barvách. V současnosti však registrujeme i ruskou modrou kočku v barvě bílé či černé (zatím ovšem mimo standard). Pokud bychom měli pátrat po modré kočce, z Ruska či Británie se přesuneme do Francie. Právě zde se v minulosti vyskytovala modrá kočka, která dala základ modernímu plemenu chartreux (kartouzská kočka).

Peterbald sphynx

Vypadá jako z jiné planety. Mimozemšťan to však není, ve skutečnosti tato kočka pochází z Ruska

„Kočka mimozemšťan.“ I takové přízvisko si získala bezsrstá kočka, jedno z nových kočičích plemen –…

Ruská modrá kočka

Modrá kočka? Nejznámější je asi ta britská, ovšem může být také francouzská nebo ruská

Řekne-li se modrá kočka, většina těch neznalých, tedy alespoň se základním přehledem o plemenech koček,…

Literatura:

  • Gordoň, Zdeněk; Thámová, Olga: Plemena koček: Průvodce do kapsy. Praha: Aventinum, 1999.
  • Verhoef – Verhallen, Ester: Kočky – Velký atlas plemen. Praha: Rebo Production, 2015.
  • Gordoň, Zdeněk, Kočky – příruční atlas. Praha: Universum, 2018.
  • Říhová, Marie: Chov koček. Praha: Grada, 2007.
  • Hüsemann, Lena: Kočka: chov, bydlení, hry. Praha: Grada, 2010.

Internet:

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Tajemná kočičí carevna: Smaragdové oči a stříbřitě zářivá srst této kočky uhranou každého

Modré kočky stojí od těch ostatních tak trochu bokem. Barva jejich kožíšku vždy vzbudí pozornost, přestože jde o kočky, které se na různých místech světa vyskytovaly přirozeně. Také ruská modrá kočka zaujme na první pohled. Její nádherná bohatá srst má však ryze praktický význam.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

PLEMENA KOČEK PODLE ABECEDY | PLEMENA KOČEK | KOČKA |  NÁVODY PRO KOČKOMILY

5/5 - (6 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *