Plemena koček podle povahy

Každá kočka je unikát, přesto se ke každé šlechtěné kočce, každému plemenu přiřazuje souhrn charakteristických vlastností. Charakteristika se týká stavby těla, velikost, zbarvení nebo srsti, ale i povahy kočky. Plemeno kočky předurčuje nejenom vzhled, ale také chování a temperament kočky nebo míru, s jakou se bude oddávat kontaktu a mazlení se svým člověkem. Aktivní kočičí plemena tak doplňují i plemena klidná, společenské a hravé kočky kočičí introverti.

Aktivní nebo klidná kočka?

I. Aktivní kočky

Malá kočkovitá šelma, kočka divoká a další druhy malých koček jsou předky všech domácích koček bez výjimky. Přesto jsou některá kočičí plemena více temperamentní než jiná, přesto některé domácí kočky své divoké předky připomínají více než ostatní. Temperament a divokou duši pak provázejí i silně vyvinuté lovecké pudy. Aktivní kočka tak bude pro spokojenost potřebovat příležitosti k vybití energie a dostatečný životní prostor. Bez škrabadla to jistě nepůjde, ovšem nejlépe si kočka vyhraje se svým člověkem. Kočičí extroverti bývají kontaktní a společenští. Přestože mohou být jejich hry na někoho příliš, mohou se také projevovat jako mazlivé kočky s velkým srdcem.

Bengálská kočka

Typická aktivní kočka je kočka bengálská. Jde o moderní kočičí plemeno, které bylo vyšlechtěno v USA a má přímé příbuzné mezi divokými kočkami (bengálská, asijská leopardí kočka). Bengálská kočka je temperamentní, nechybí ji silný lovecký a mateřský pud, ale není agresivní. Má přátelskou a milující povahu, řadí se tak i mezi hravé a mazlivé kočky.

Meet the designer cats with wild blood

Video: Bengal cat (Bengálská kočka), Youtube

Habešská kočka

Společenskou, přátelskou a milující povahu má i habešská kočka. Aktivní kočka původem z Etiopie je extrovert, který se vyžívá v pozornosti. Nechybí ji smysl pro humor a chuť učit se nové věci. Osvojí si tak řadu triků a povelů, zvládá i aportovat nebo chodit na vodítku.

Abyssinian Cat Compilation

Video: Abissinian cat (Habešská kočka), Youtube

Siamská kočka

Energická povaha a schopnost učit se různé povely je vlastní i siamské kočce. Siamská kočka (viz úvodní foto) je temperamentní extrovert, který se vyžívá ve společnosti, mazlení, hlazení i nejrůznějších hrách.

Lesní kočky

Mezi aktivní kočky se řadí i všechny lesní kočky. Mohutný vzhled s huňatou srstí dotváří i svalnaté tělo a síla. Norská lesní kočka, také sibiřská kočka, něvská maškaráda nebo mainská mývalí kočka (lesní kočka původem z USA) milují pohyb, šplhání a skákání. Hravost kombinují s přátelským přístupem člověku. Zpravidla s lidmi navazují pevný vztah a pro svoji mazlivost se jim přezdívá i něžní obři.

Bezsrsté kočky

Aktivita je charakteristická nejenom pro dlouhosrsté lesní kočky, ale i pro kočky bezsrsté. I sphynx, ať již kanadský, donský nebo petěrburgský, se řadí mezi aktivní kočky. Jsou hravé, přítulné, inteligentní a učenlivé.

II. Klidné kočky

Kočka nemusí být ztělesněním sršící energie, některá kočičí plemena spíš připomínají klidnou sílu. Klidné kočky nezapomínají na své lovecké instinkty, ale upřednostňují pohodlí a teplo domova. Oproti typicky aktivním kočkám jsou tak trochu líné, někdy i malinko nesnášenlivé a protivné. Bývají to introverti a pozorovatelé života v domácnosti. Nevyžadují tolik zábavy, zpravidla se však neobejdou bez vyčesávání a péče o srst z rukou chovatele. Jejich srst bývá huňatá a dlouhá, klidné kočky i díky ní připomínají plyšového medvídka.

Perská kočka

Typická klidná kočka s vrozenou trpělivostí a atraktivním vzhledem. To je perská kočka. Robustní dlouhosrstá kočka se řadí mezi ta nejoblíbenější plemena vůbec, ačkoliv je v poslední době v popularitě překonávají aktivní kočky a moderní plemena jako kočka bengálská. Zatímco aktivní kočky většinou milují svého člověka, klidné kočky milují své pelíšky, nejvíc ty s výhledy. Vyžívají se v gaučingu a válení u topení, ačkoliv chvílemi dostanou chuť i na tulení a mazlení s člověkem.

How to Identify Types of Persian Cats

Video: Persian cats (Perské kočky), Youtube

Exotická kočka

Klidná kočka s přítulnou povahou, která se ráda pomazlí a ještě raději se bude věnovat spánku v posteli. To je exotická kočka se vzhledem plyšového medvídka, která vznikla křížením perské kočky, americké krátkosrsté a barmské kočky. Temperament exotické kočky ustupuje poklidné povaze, nad šplhání či skákání tato kočka upřednostňuje spánek. I přes mírný charakter je to však komunikativní kočka, která si bude se svým člověkem povídat různými tóny mňoukání.

Exotic Shorthair - One of MOST LOVING Cat Breeds

Video: Exotic shorthair cat (Exotická kočka), Youtube

Britská kočka

Mezi klidné kočky se řadí i kočičí aristokratky z Velké Británie. Britská kočka se podobně jako kočka perská nebo exotická snáze zvykne na prostředí bytu.

Britská kočka se vyskytuje v mnoha barevných variacích, i její povaha bývá různorodá. Někdy je kočka závislá na své rodině, někdy ji ignoruje. Vždy je jí však vlastní spánek, takové to domácí povalování a gaučing. Jako všechna koťata i ta britská bývají hravá, v dospělosti však britská kočka zpravidla netrpí nadmírou energie.

Literatura:

 • Gordoň, Zdeněk; Thámová, Olga: Plemena koček: Průvodce do kapsy. Praha: Aventinum, 1999.
 • Verhoef – Verhallen, Ester: Kočky – Velký atlas plemen. Praha: Rebo Production, 2015.
 • Gordoň, Zdeněk, Kočky – příruční atlas. Praha: Universum, 2018.
 • Říhová, Marie: Chov koček. Praha: Grada, 2007.
 • Hüsemann, Lena: Kočka: chov, bydlení, hry. Praha: Grada, 2010.

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Plemena koček podle povahy

Každá kočka je unikát, přesto se ke každému plemenu přiřazuje souhrn charakteristických vlastností. Plemeno kočky předurčuje nejenom vzhled, ale také chování a temperament kočky. Aktivní kočičí plemena tak doplňují i plemena klidná, společenské a hravé kočky kočičí introverti.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

4.7/5 - (7 votes)

5 názorů na “Plemena koček podle povahy”

 1. Milena Špačková

  Dobrý den, jsem velký obránce všech zvířat (můžu-li říct „velký“, protože jsem v kontaktu s mnoha organizacemi na ochranu zvířat v ČR a v zahraničí, např. PETA a jiné a snažím se jako jeden ze statisíců dělat pro ně a pro zvířata, co je v mých silách). A mou celožitovní láskou jsou kočky. Doma mám už velikou sbírku časopisů a knížek o kočkách a vždy, když je otevřu, zopakuju si něco nebo si přečtu mé oblíbené čtivo – o osobnosti a psychologii koček. Kočky (jednu nebo dvě) jsem měla vždycky, zrovna tu úžasnou bytost doma nemám (moje kočička umřela, tak to nějakou dobu trvá, než bude další, kočka se nedá jen tak „vyměnit“). Když jsem se dostala na stránky ke Kocourovi doma, jsem unešená z článků paní Radky Křivánkové. Troufám si říct, že nejen o fyziologii, ale i o psychologii koček toho vím dost. Ale Vaše slova a postřehy o kočkách, paní Radko, jsou něco tak úžasného, že to neumím popsat. Tak dokonale vystihují kočku, osobnost, bytost nezávislou a současně neuvěřitelně citlivou, nadanou něčím, co my lidi ani neumíme nazvat a všechno další, co JE KOČKA… A Vy to přesto umíte popsat jako málokdo další. Při čtení Vašich slov – teď, když bohyně Bastet zrovna u mně doma není – je mi úplně tak, jako by mi zrovna seděla na klíně (pokud tedy vznešeně uzná za vhodné :-). Skoro fyzicky jako bych cítila tlapku, která se natahuje na klávesnici, protože jí vadí, že moje ruce se věnují něčemu jinému než jí. Děkuji Vám za Vaše úžasná slova. Jsem šťastná, že jsem vaše stránky objevila a budu se k vám ke Kocourovi doma a k Vám paní Radko, už napořád vracet. Časem i s bohyní, která ke mně přijde z útulku.

  1. Dobrý den Mileno, za celou naší smečku děkuji za milý komentář a Vaše povzbudivá slova. Opravdu mě velmi těší, že někdo ocení to, co děláme. Ačkoliv, jak už název našeho webu napovídá, největší zásluhu na to všem má náš kocour, potažmo kočička, která k němu časem přibyla. Opravdu, to kočky jsou má inspirace a bez nich by to nešlo. Jak píšete, je to celoživotní láska. Také Vám děkuji za všechny kočky a zvířata, kterým pomáháte, protože právě ta pravá lidskost je dnes potřeba víc než kdy jindy. Mějte se krásně, Mileno, ať vás v těchto pochmurných dnech hřejí alespoň myšlenky na huňatý kožíšek. Radka od kocoura

 2. Milena Špačková

  Moje kamarádka, taky milovnice koček, poddaná a sloužící jedné kočce (druhá, Kleonka, nedávno odešla k Velké Kočce), říká, že „kočky jsou lifting na zvrásněnou duši“. Naprosto výstižné, ona má spoustu dalších výrazů. A Vy, paní Radko, jste na několika místech použila přirovnání kočky k zenovému mistru. Mně je buddhismus velmi blízký, kdybych byla neskromná, řekla bych, že jsem nepraktikující buddhista. Takže tohle přirovnání mě dostalo. Geniální. Hned je předám té mojí kamarádce. Děkuju za Vaše výjimečná slova o kočce. Kdybyste napsala jen spojení, že kočka umí…. jako zenový mistr, řekla byste o kočce úplně, doslova kompletně vše. Ale dobře, že píšete ještě další slova, která je přímo blaho číst. Děkuji Vám po kočičím způsobu vrrrrouééííoůů muuuéééííí 🙂

  1. „Lifting na zvrásněnou duši“ zní dobře. Tak to s těmi kočkami je.:-) Nepsala bych něco o buddhismu, který je mi také blízký, ale nepíšu. Co my jen víme? Nakonec nejde o slova, ale o činy, nic víc a nic míň – než život. Mileno, i já Vám děkuji za Vaše povzbudivé komentáře a čin v podobě těch komentářů, který mi udělal ohromnou radost. Je to opravdu velká motivace do další „práce“ na našem webu, resp. webu kocoura. To jemu patří.:-) vrrrrouééííoůů muuuéééííí

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.