Šlechtična z ruského lesa a blondýna mezi kočkami. To je něva. Seznamte se!

Přestože vypadá jako šlechtična, je tato majestátní kočka vlastně ruskou alternativou klasické kočky domácí. Tak jako se po ulicích evropských měst a dvorcích evropských vesnic prohánějí kočky evropské, v Rusku se přirozeně proháněly huňaté kočky sibiřské. A co víc, bohatá srst kočky sibiřské může mít přirozeně i siamské zbarvení.

Nezvyklé kontrastní zbarvení provází i nezvyklý název. Kočce se říká něvská maškaráda, a přestože je v Rusku považována za siamskou varietu kočky sibiřské, mezinárodní chovatelská stanice FIFe uznala něvskou maškarádu jako samostatné plemeno. Je to jediná kočka siamského zbarvení, která se řadí mezi lesní kočky.

Jak to s tou něvou vlastně je?

Kočka má pocházet z okolí řeky Něvy. První část názvu plemene je tedy jasná, avšak druhá je ve hvězdách. Možná je to právě zajímavé kontrastní zbarvení, které může za označení maškaráda. Možná má co do činění se slavným ruským loutkohercem. Sergej Vladimirovič Obrazcov byl velkým milovníkem loutek, někdy nazývaných maškary, a také velkým milovníkem koček.

Nejenom samotný název, i původ něvské kočky je zahalený tajemstvím. Stejně jako sibiřská kočka se i něvská maškaráda považuje za přirozené kočičí plemeno. Ovšem teorie o tom, že gen způsobující siamské zbarvení, se u sibiřských koček objevil přirozeně a náhodně, provázejí i teorie o tom, že se do chovu dostal uměle. Pravdu se již asi nikdy nedozvíme. Přesto toho o tomto genu víme dost.

Něvská maškaráda

Video: Něvská maškaráda, YouTube

Siamské zbarvení, ale siamská kočka to není…

Siamské zbarvení, resp. siamské potlačení původní základní barvy, chovateli označované jako colorpoint, způsobuje u něvy recesivní cs gen. Recesivní gen se projeví pouze tehdy, je-li přítomný u obou rodičů. Pokud má z dvojice recesivní gen pouze jeden, koťata se rodí v klasických barvách. Aby se objevilo siamské zbarvení, musí nést recesivní gen oba rodiče. Tak se po celé generace nemusí v linii sibiřské kočky projevit, až jednou se překvapivě dvěma sibiřským kočkám narodí něva.

Kitten’s day. Neva masquerade

Video: Kotě Neva Masquerade, YouTube

Gen, který stojí za siamským zbarvením, ovlivňuje distribuci pigmentu melanin. Způsobuje tzv. částečný albinismus. Základní barva kočky se projevuje pouze v odznacích na tzv. chladných částech těla. Jde o koncové části – končetiny, ocas, obličej a uši.

Beautiful Siberian cat relaxing on his cat condo, fluffy Neva masquerade

Video: Neva Masquerade, YouTube

Bílá kočka, ozdobená výraznými odznaky

Zajímavé je, že koťata něvské maškarády se rodí světlá. Až během prvních let života dochází k tmavnutí koncových částí těla. Končetiny, ocas, hlava a uši se zbarvují do různých tmavých odstínů, může to být čokoládově černá (sealpoint), červená, modrá, lila, želvovinová, krémová… častá je i kresba.

Zbarvení znaků vždy odpovídá základnímu zbarvení sibiřské kočky. Většina těla však zůstává světlá, proto se také něvská maškaráda označuje za blondýnu mezi kočkami. Kočka může být vyjma odznaků celá bílá, ale také nemusí.

Siamský gen stojí i za pozoruhodnou barvou očí. Ty jsou vždy modré, avšak v průběhu života mohou získávat na sytosti, anebo sytost ztrácet. Nádherná kočka okouzlí svým vzhledem, ale i přátelskou, přítulnou a upovídanou povahou, pro kterou ji také využívá felinoterapie.

Kočičí blondýna s modrýma očima. Kdo by odolal?

Něvská maškaráda, Neva Masquerade je vzácné plemeno, které sice v Evropě budí velký rozruch, avšak chovatelské stanice se zaměřují na plemena jiná. I v České republice připomíná hledání chovatelské stanice něvské maškarády hledání jehly v kupce sena. Vzácnosti kočky také odpovídá její cena.

To ragdoll, další plemeno typické siamským zbarvením, je po mainské mývalí a britské kočce tím nejoblíbenějším kočičím plemenem v Česku. Oblibu si u nás získala i ruská modrá kočka. Nemá sice modré oči jako něva, ale zato září zelenou barvou jako smaragdy. A pozoruhodně modrou má srst.

Kartouzská kočka, chartreux

Kde se vlastně vzala modrá kočka? V Británii to nebylo. Původem je to Francouzka

Když se řekne modrá kočka, v našich končinách si zpravidla vybavíme kočku britskou, resp. britskou…

Kočka siamská a koťata

Plemena koček, druhy koček

Žádná kočka není obyčejná. Vedle té klasické kočky domácí známe ještě kočky šlechtěné. Rozlišujeme různá…

Literatura:

  • Gordoň, Zdeněk; Thámová, Olga: Plemena koček: Průvodce do kapsy. Praha: Aventinum, 1999.
  • Verhoef – Verhallen, Ester: Kočky – Velký atlas plemen. Praha: Rebo Production, 2015.
  • Gordoň, Zdeněk, Kočky – příruční atlas. Praha: Universum, 2018.
  • Říhová, Marie: Chov koček. Praha: Grada, 2007.
  • Hüsemann, Lena: Kočka: chov, bydlení, hry. Praha: Grada, 2010.

Internet:

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Šlechtična z ruského lesa a blondýna mezi kočkami. To je něva. Seznamte se!

Přestože vypadá jako šlechtična, je tato majestátní kočka vlastně ruskou alternativou klasické kočky domácí. Tak jako se po ulicích evropských měst a dvorcích evropských vesnic prohánějí kočky evropské, v Rusku se přirozeně proháněly huňaté kočky sibiřské. A co víc, bohatá srst kočky sibiřské může mít přirozeně i siamské zbarvení.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

PLEMENA KOČEK PODLE ABECEDY | PLEMENA KOČEK | KOČKA |  NÁVODY PRO KOČKOMILY

5/5 - (4 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.