Burmilla

Burmilla (někdy jen burmila) je atraktivní společenská kočka, pro svoji přívětivou povahu se označuje i jako kočkopes. Vyznává smečku a klid, je inteligentní a elegantní, nejenom svým chováním, ale i vzhledem. Oslní stříbřitě bílou srstí v kombinaci s výraznýma zářivýma očima. Řadí se mezi nová plemena, krátkosrsté kočky. Říká se jí také barmská činčila, název odkazuje na její přímé příbuzné – barmskou kočku a perskou činčilu.

Plemeno – Charakteristika – Povaha kočky – Chovatelské stanice – Péče o kočku

O plemeni

Zatímco zrod plemene byl dílem náhody, další šlechtění je přesně zdokumentováno. Vývoj plemene započal téměř okamžitě, provází je název vytvořený z výchozích plemen BURMese (barmská kočka) a chinchILLA (perská činčila). Kočka se zpočátku nazývala také barmská činčila, název burmilla (burmila) se ujal až později. Mezinárodní organizací FIFe bylo plemeno uznáno v roce 1995, právě jako burmilla.

Burmilla se vyhnula živelnému rozvoji i slepým uličkám, od počátku byl chov pevně v rukou zkušených chovatelů a vyhlášených kočičích genetiků. Při šlechtění se pro výběr vhodných chovných párů využíval i speciální software. Postupně se šlechtění přesunulo z Velké Británie do Dánska, právě dánská chovatelka Birget Nehammer se zasloužila o uznání plemene. FIFe povoluje křížení s barmskými kočkami, ale v genofondu se výhodně osvědčila také perská nebo exotická kočka. Na vývoji plemene zanechala svůj otisk i exotická kočka a česká chovatelská stanice Dee,CZ.

TOP 10 BURMILLA CATS BREEDS

Video: Burmilla, kočičí plemeno (YouTube)

Charakteristika plemene

Burmilla je středně velká, typicky bílá kočka, resp. stříbřitě bílá kočka, ačkoli existuje i v dalších barevných varietách. FIFe rozlišuje dvě barevné skupiny:

  • Skupina I zahrnuje všechny barvy bez červené (černá, modrá, čokoládová, lila, skořicová, plavá stříbřitě stínovaná, závojová).
  • Skupina II pak pokrývá kočky červené barvy, také krémové a všechny želvovinové stříbřitě stínované a závojové.

Nedávno byla uznána i atraktivní zlatá barva, která se občas objeví u všech koček stříbrné barvy, nejenom u burmilly, ale i perské nebo britské kočky.

Barvě srsti odpovídá také typické rámování očí burmilly. To připomíná linky vytvořené konturovací tužkou a ještě podtrhuje krásu obrovských očí, které září v odstínech zelené, modravé nebo jantarové. Právě zářivé oči jsou pro burmillu charakteristické, jsou velké, šikmo posazené a mají mandlovitý tvar. Dávají tak kočce exotický vzhled.

Výraz kočky ještě umocňuje široká linie obočí a kulatá lebka, která se zužuje do tupého klínu. Z profilu má zvíře prohnutý nos, který končí jemnou špičkou. Tvoří s bradou jednu linii. Uši kočky jsou středně velké, mají širokou základnu a zužují se do tenké špičky.

Srst burmilly je hedvábně jemná, je sice krátká, ale hustá. Pyšní se bohatou podsadou a vyžaduje tak pravidelné vyčesávání. Jinak péče o kočku není nijak náročná, pro přívětivou povahu je to prakticky bezproblémová kočka.

Ideal Companion: Burmilla | Cat Breeding Videos

Video: Burmilla, kočičí plemeno (YouTube)

Povaha burmilly

Burmilla je kočka s veselou povahou. Vyhledává společnost. Vyžívá se v přítomnosti lidí, ale i zvířat. Bez potíží se snese i s jinými kočkami. Je nekonfliktní, přítulná, trpělivá, ale i hravá, aktivní, nebojácná a zvídavá. Snadno se učí i povely jako aport, zvládá i chodit na vodítku. Vyniká inteligencí, která jí umožňuje také vymýšlet různé kočičí lumpárny, ačkoli není zákeřná. Dle zkušené chovatelky z chovatelské stanice Dee,CZ burmille nechybí ani smysl pro humor.

Barmské činčily jsou tolerantní a přizpůsobivé. Jedna kočka však bude vyžadovat pozornost člověka, pokud ji nemá, strádá. Pak je lepší k ní pořídit i druhou kočku. Jsou to typické rodinné kočky. Jako ideální kočky pro rodinný život je označila i chovatelka.

Sleepy Max (burmilla cat)

Video: Burmilla (YouTube)

Chovatelské stanice

Chovatelské stanice plemene sdružuje Burmilla klub, volné sdružení chovatelů a milovníků burmill. Klub dnes eviduje patnáctku chovatelských stanic, které se chovu elegantních koček věnují po celém Česku, mj. například například zmiňovaná Dee,CZ, chovatelská stanice  Mjuu, Minted, Momoiro, Princess Bibi,CZ, Libland,CZ, Mila Moravia, nebo chovatelská stanice plemene burmila a ruská modrá Aviloma,CZ.

Péče o kočku

Burmilla patří k menším kočkám s jemnou srstí, které přijde vhod vyčesávání. Na zdraví kočky se ve velké míře podepisuje důmyslné šlechtění. Jde tak o velmi zdravé plemeno, které se nepotýká s žádnými specifickými zdravotními potížemi. Péče o kočku spočívá především v zajištění jejího vyžití v domácnosti. Šplhadla, škrabadla či pelíšky by v bytě s burmillou měly být samozřejmostí, a také miska s vodou a kvalitním krmivem.

Literatura:

  • Gordoň, Zdeněk; Thámová, Olga: Plemena koček: Průvodce do kapsy. Praha: Aventinum, 1999.
  • Verhoef – Verhallen, Ester: Kočky – Velký atlas plemen. Praha: Rebo Production, 2015.
  • Gordoň, Zdeněk, Kočky – příruční atlas. Praha: Universum, 2018.
  • Říhová, Marie: Chov koček. Praha: Grada, 2007.
  • Hüsemann, Lena: Kočka: chov, bydlení, hry. Praha: Grada, 2010.

Internetové zdroje

/1/ Burmilla klub (oficiální webové stránky) [online]. Burmilla.eu, 2020 [cit. 2020-12-21]. Dostupné z: http://www.burmilla.eu/Burmilla-klub.html

/2/ Chovatelská stanice DEE,CZ (oficiální webové stránky) [online]. Chovatelská stanice DEE*CZ, 2020 [cit. 2020-12-21]. Dostupné z: http://www.burmilla.snadno.eu/ABOUT-BURMILLAS–O-BURMILKACH.html

/3/ Čermáková, K.: Burmilla je pes, kterého nemusíte venčit, tvrdí chovatelka koček. iDnes.cz [online]. Praha: MAFRA, 22. července 2011 [cit. 2020-12-21]. Dostupné z: https://www.idnes.cz/hobby/mazlicci/kocici-plemeno-burmilla-je-pes-ktereho-nemusite-vencit-tvrdi-chovatelka.A110721_151350_hobby-mazlicci_mce

/4/ Jelínková, B.: Burmilla: kočka, kterou můžete naučit aportovat. Mazloun.cz [online]. jPub, 11. září 2018 [cit. 2020-12-21]. Dostupné z: https://mazloun.cz/plemena-kocek/kocici-plemeno-burmilla/

/5/ Burmilla. HelloSandy.cz [online]. Brno: Hello Sandy, 2020 [cit. 2020-12-21]. Dostupné z: https://www.hellosandy.cz/burmilla-barmila/

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Burmilla

Burmilla je atraktivní společenská kočka. Je inteligentní a elegantní, nejenom chováním, ale i vzhledem. Oslní stříbřitě bílou srstí a zářivýma očima. Řadí se mezi nová plemena, krátkosrsté kočky. Říká se jí také barmská činčila.

Autor: Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

PLEMENA KOČEK PODLE ABECEDY | PLEMENA KOČEK | KOČKA |  NÁVODY PRO KOČKOMILY

4.9/5 - (8 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *