Tři miliony korun na dobro v Jizerských horách: Sázení stromů nebo obnova rašeliniště

Celé tři miliony korun, podobně jako v minulých letech, v roce 2023 věnovala Nadace Ivana Dejmala z Liberce na obnovu přírody. Podpořila sázení stromů nebo zadržování vody v krajině prostřednictvím rašeliniště v Jizerských horách.

Rašeliniště Jizery a jizerské lesy

Mezi nejvýznamnější projekty, které nadace podpořila, patřila obnova rašeliniště v národní přírodní rezervaci Rašeliniště Jizery v Jizerských horách, který uskutečňuje Jizersko-ještědský horský spolek. Ten již před časem začal na rašeliništi budovat dřevěné přehrážky zabraňující odtoku vody. V roce 2023 jich vybudoval hned 82.

Lokalita přitom v minulosti trpěla necitlivým odvodňováním, což se nyní daří zvrátit. Pokračování se dočkal i projekt zvyšující druhovou rozmanitost lesů na Liberecku.

Díky našim dárcům je za loňský rok v zemi přes 50 tisíc nových stromků. Lesy budou díky tomu stabilnější, přirozenější, zdravější a zároveň zvýší retenci vody v krajině,

uvedl ředitel Nadace Ivana Dejmala.

Nadace se sídlem v Liberci vznikla v roce 1993 právě kvůli záchraně lesů v Jizerských horách, když bylo po imisní a kůrovcové kalamitě velkoplošně odlesněno více než 100 kilometrů čtverečných náhorní plošiny. Dnes se zdejší lesy zelenají, ač v kontextu globální změny klimatu čelí novým výzvám. Projekty na ochranu přírody v Jizerských horách jsou tak potřeba a budou pokračovat i nadále. Za 30 let činnosti přitom Nadace Ivana Dejmala podpořila stovky projektů, na které rozdělila skoro 34 milionů korun.

5/5 - (2 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *