Rekordní rok 2023 v Zoo Olomouc

Zoo Olomouc dosáhla v roce 2023 nejvyšší návštěvnost za 25 let, návštěvníkům proto se začátkem nového roku děkuje za věrnost. Za podporu děkuje i svému zřizovateli Statutárnímu městu Olomouc. Rok 2023 shrnuje i výčtem celkového počtu návštěvníků, který prošel branami olomoucké zoo od jejího založení v roce 1956. Celkem za zvířaty na Svatý kopeček u Olomouce dorazilo 17 266 552 návštěvníků.

Nejvíce návštěvníků za 25 let

Velikonoce, Předsletová konference čarodějnic, Večer duchů, Zoo světel a Víkend dětí… To jsou návštěvnicky nejzajímavější akce, které se na Svatém kopečku během roku probíhají. Každý den u zvířat však má něco do sebe…

Za celých 365 dnů roku 2023 navštívilo Zoo Olomouc 381 818 lidí, za celé čtvrtstoletí nezaznamenali návštěvnost vyšší. Úctyhodnou návštěvnost však měla olomoucká zoo i v předchozím roce, a to 367 711 lidí. Ti všichni se vydali do zoologické zahrady o rozloze 42 hektarů, kde je k vidění 1828 zvířat ve 387 druzích. Nechybí ani oblíbená mláďata. V roce 2023 se jich v Olomouci narodilo hned 266.

Kotul veverovitý (Saimiri sciureus) v Zoo Olomouc
Foto: Kotul veverovitý (Saimiri sciureus), zdroj: Zoo Olomouc

Nejvýznamnější mláďata

Zoo Olomouc na svém webu shrnuje ty nejvýznamnější odchovy, kdy chovatelé přivítali na svět mláďata vzácnější než jiná.

Významné odchovy proběhly dle informací přímo ze zoo u amazoňanů modročelých, banánovců obecných, čájí obojkových, čápů černých, damanů skalních, daňků mezopotámských, gibonů lar, emu hnědých, hrabáčů kapských, felzum madagaskarských, gekonů obrovských, jeřábů mandžuských, kaloňů rodriguezských, klaunů očkatých, koníčků kuda, lam vikuní, lemurů běločelých a kata, sobů polárních, urzonů kanadských, pakoňů běloocasých, oryxů jihoafrických, klokanů rudých, klokanů parma, kočkodanů husarských, vari černobílých, sovic sněžních, velbloudů dvouhrbých, medojedů kapských, koček krátkouchých, kozorožců kavkazských a sibiřských, mar slaništních, sik vietnamských, sobů polárních, sýčků obecných, vousáků senegalských a zubrů, největších evropských kopytníků s hmotností až 1000 kilogramů.

Chovatelé nezapomínají zmínit ani mláďata kotula veverovitého, která se narodila koncem roku 2023. Poslední přišlo na svět 1. prosince 2023 císařským řezem, dostalo proto příznačné jméno Císař.

Novinky 2023

V uplynulém roce Zoo Olomouc otevřela poslední dvě etapy Safari, konkrétně Arktidu a Austrálii. Návštěvníci se dočkali také nové terarijní expozice. K nejzajímavějším novinkám patří i Zelená střecha pavilonu žiraf.

V roce 2024 chystá dokončení projektu Rekonstrukce inženýrských sítí. Pro návštěvníky by se měla otevřít voliéra Bábovka, zimoviště ptáků s vodními kaskádami a jezírkem. Chystá se i projekt vzdělávacího centra Loděnka, nové restaurace a hospodářské budovy.

5/5 - (1 vote)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *