Agastache – nevšední bylinka s nevšední vůní lékořice

Agastache je bylinka z čeledi hluchavkovitých, která pochází převážně ze Severní Ameriky a Mexika. Je to dekorativní rostlina s modrofialovými květy a zajímavou vůní připomínající lékořici, anýz a mátu. Už dle svého názvu je obdivuhodná, tak se totiž do češtiny překládá slovo „agathos“.

Květy agastache ozdobí každý trvalkový záhon, také proto, že přitahují včely a motýly. Listy agastache lze zase využít jako zelené koření, ale i k přípravě léčivého čaje. Agastache je dekorativní i léčivá bylinka současně.

Jak vypadá agastache?DruhyAgastache fenyklováAgastache vrásčitá

Léčivé účinkyVyužitíPěstování

Jak vypadá agastache?

Agastache je aromatická teplomilná trvalka, která svými listy připomíná svoji známější příbuznou hluchavku. Je příbuzná také šalvěji, levanduli nebo rozmarýnu.

Pevné stonky nesou srdčité listy se zubovitým okrajem. Rostlina je typická svým přeslenovitým květenstvím zakončeným ostrou špičkou. Připomíná barevnou svíci, hraje v různých odstínech modré, fialové nebo růžové, ve velikosti několika centimetrů až několika desítek centimetrů. Agastache obecně patří mezi vyšší rostliny s výškou od 50 do 100 centimetrů. Vytvářejí bohaté trsy a rychle se rozrůstají i do šířky.

U nás se nejčastěji pěstuje agastache fenyklová (agastache anýzová) nebo agastache vrásčitá (korejská máta).

Druhy achastache

Agastache fenyklová

Agastache fenyklová, také agastache anýzová nebo lidově anýzový yzop (Agastache foeniculum) nese výraznou anýzovou vůni a květy modré, modrofialové až fialové barvy. Právě tento druh je doma v Mexiku a jihovýchodní části USA.

Agastache mexická

Achastache mexická (Agastache mexicana) kvete fialovými až modrými květy (kultivar Blue Fortune). Říká se jí také citronová máta.

Agastache vrásčitá

Agastache vrásčitá, achastache svraskalá, nazývaná také tibetský lofant (Agastache rugosa) kvete modrými, bílými až nažloutlými květy (kultivar Alabaster), které se hodí i do suchých vazeb. Nese silné antibakteriální a antimykotické účinky. Pochází z východní Asie a je nedílnou součástí tradiční čínské medicíny.


V zahradnictví na agastache natrefíte v různých kultivarech. Pro dekorativní účely je vyhledávaná například i Agastache aurantiaca (kultivary Agastache aurantiaca Tango nebo Agastache aurantiaca Apricot sprite) se zářivými oranžovými květy.

My u kocoura doma pěstujeme kultivar After Eight. Jedná se o křížence agastache fenyklové a agastache vrásčité. Je charakteristický nafialovělou zelenou barvou stonků a listů. Nechybí mu intenzivní aroma fenyklu, anýzu až lékořice, ani léčivé účinky.

Agastache anýzová
Foto: Agastache anýzová After Eight U KOCOURA DOMA

Léčivé účinky

Agastache vyniká svými antibakteriálními, antimykotickými a antiseptickými účinky. Posiluje a podporuje pocení, i proto se rostlina skvěle hodí k provonění sauny – tak ji také využívali již američtí indiáni. Vůně agastache působí i antidepresivně, pomáhá proti stresu. I proto se sušená agastache hodí do relaxačních bylinných polštářů pro klidný spánek, třeba i v kombinaci s meduňkou a mateřídouškou.

Také tradiční čínská medicína využívá antiseptické účinky rostliny. Slouží zde jako přírodní lék při nachlazení, ale také trávicích potížích.

Využití agastache

Listy agastache se uplatní jako jedlá dekorace sladkých dezertů, ovocných salátů i dalších pokrmů. Užívají se čerstvé i sušené. Dají se z nich připravovat osvěžující limonády, sirupy, ale i bylinný čaj, který podporuje pocení, zlepšuje trávení a posiluje nervy.

Pěstování agastache

Agastache je suchomilná rostlina, které budou vyhovovat propustné půdy. Nesnáší přemokření, zvlášť v zimě. I našich podmínkách by měla přezimovat, tomu pomůže podzimní řez. Rostlina se na zimu zatahuje, na jaře znovu raší ze země, často se přitom objevují i semenáčky. Dá se pěstovat i v nádobě.

Zajímají vás bylinky?

V rámci našeho bylinkování jsme pro vás připravili články o bylinkách jako je kozlík lékařský, šanta kočičí, také majoránka, mateřídouška, sedmikráska, řeřicha, rýmovník, kurkuma, brahmi aj. Vybíráme pro vás: bylinky na nespavost, bylinky na mozek, paměť a koncentraci

Mnoho užitečných rad, návodů, informací a inspirace najdete v knihách:

Každá hvězdička je dobrá! Ušlo to.Bylo to fajn, ale...Článek se líbil.Super článek.Super článek, chválím. (Hvězdičkujte!)

Loading…

Upozornění: žádné informace na tomto webu nemají odborný charakter…

Pečlivě studujeme všechny dostupné zdroje, hledáme na internetu, v herbářích a další literatuře, v odborných časopisech. Čerpáme z rad veterinářů i zkušenějších chovatelů, a nejenom jich. Přesto nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné péče.

Náš web má pouze informativní charakter. Nemůžeme nahradit lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky, v jejich rukou by měla být i léčba zvířat. Samozřejmě chápeme, že nejvíce pro své miláčky může udělat zejména jejich majitel.

Nejsme a nechceme se tvářit jako odborníci. Jsme jenom nadšení chovatelé, milovníci přírody a bylinek, co se snaží sdílet zkušenosti a získané informace s ostatními. 

Jsme pisálci, fotografové a designéři života. Chceme se podělit o své poznatky, zkušenosti a zážitky ze života s chlupáči. Chceme sdílet svoji radost. Více…

Hledáme inspiraci pro dům i zahradu, pro zdravé bydlení, vyznáváme domov bez chemie a pěstování bez chemie. Zajímá nás permakultura, BIO zahrada a užitečné vlastnosti rostlin. Fandíme bylinkování. Zajímají nás bylinky, třeba tyto: agastache, brahmi, kozlík, majoránka, popenec, saturejka, santolína, sedmikráska, šalvěj ananasová, šanta kočičí, rýmovník, řeřicha. Nezapomínáme ani na koření, naše oblíbené je zlaté koření – kurkuma, na mozek a pevné nervy. A nejenom to!

#zahradaukocoura #ovocnestromy #bobule #bylinky #zdravebydleni

Naší smečce vládne černý kocour. Máme i kočičku a nechybí nám ani pes.

  • Černý kocour se svým sametově něžným kožíškem přímo vybízí k pohlazení. Jen si ho pohlaďte! Jen se podívejte do jeho magických očí a nechte všechny starosti zmizet.
  • Máme i kočičku. Je to potvora, ale hlavně je to radost!
  • Největší mazel sice vypadá jako pes baskervillský, ale jenom vypadá, opravdu. Náš pes, tedy fenka je doslova ten největší mazel.:-)

Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, vrnivou spokojenost a harmonii. Náš web U KOCOURA DOMA má být útočištěm pro všechny milovníky zvířat a přírody. Jsme tady pro všechny vyznavače šťastného domova, věčné hledače krásy, i pro ty, kterým voní bylinky nebo jim přirostla k srdci zahradaVíce o nás…

Buďte s námi v kontaktu na sítích:  Facebook instagram pinterest youtube 

Kontaktujte nás na emailu ukocouradoma/zavináč/seznam.cz anebo využijte kontaktní formulář.

Jsme otevřeni různým formám spolupráce.

© 2016 – 2019 U KOCOURA DOMA Všechna práva vyhrazena.

reklama

Stojíme si za svým.

Aby tento web za něco stál.

Píšeme o tom, co se nás týká. Jsme osobní. Jsme chovatelé, ale nejsme odborníci. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odbornou pomoc, ať již lékařskou či veterinární v případě, že půjde o zvíře.

Nejsme eshop. Pouze doporučujeme, doporučujeme produkty, které známe, máme rádi a sami používáme. Naše tipy jsou skutečně naše tipy. Představujeme to, co se nám fakt líbí, nejenom na oko.

Affiliate Disclaimer

Když něco doporučujeme, tak to doporučujeme z vlastní vůle, nikoli proto, že nám za to někdo zaplatil.

Náš web má pouze informativní charakter, nejsme a netváříme se jako odborníci. Nemůžeme nahradit odbornou lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky. Nedáváme odborná ani obchodní doporučení. Tím však nevylučujeme partnerskou spolupráci.

Vyloučení odpovědnosti

www.ukocouradoma.cz slouží primárně jako osobní blog.

Jde o informační webové stránky pro širokou veřejnost s obsahem přizpůsobeným především srozumitelnosti a čitelnosti. Texty jsou vytvářeny s ohledem na přesnost a faktickou správnost, přesto autor ani provozovatel webu nenese odpovědnost za případnou škodu v důsledku nepřesných informací. Nenese a nemůže nést zodpovědnost ani za případnou škodu, která vznikla v souvislosti s užíváním webu a obsažených informací.

Tento web má pouze informační charakter. Informace si nekladou za cíl a v žádném případě nenahrazují konzultaci u odborníka. V případě konkrétních zdravotních potíží vyhledejte odbornou lékařskou pomoc.

Tímto vylučujeme zodpovědnost i za trvalost obsahu tohoto webu. Veškeré informace mohou být kdykoliv pozměněny nebo zcela odstraněny. Neneseme zodpovědnost ani za případné výpadky webu.

Všechna autorská práva vyhrazena. Veškerý obsah je autorským dílem a jako takový je chráněný autorským zákonem.

Tyto webové stránky mohou obsahovat odkazy na jiné webové stránky. Za externí stránky rozhodně nepřebíráme odpovědnost, neodpovídáme za případné škody vzniklé s jejich obsahem či provozováním. Přístup na jiné webové stránky a využití jejich obsahu je na vlastní riziko internetového uživatele.

NĚCO PRO PANIČKY A PÁNÍČKY

Udělejte něco pro spokojenost svých mazlíčků, dopřejte jim spokojené paničky a páníčky. Inspirujte se u chlupáčů, radujte se ze života, relaxujte, nedejte šanci stresu.

Diskuze

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *