Agastache – nevšední bylinka s nevšední vůní lékořice

Agastache anýzová

Agastache je bylinka z čeledi hluchavkovitých, která pochází převážně ze Severní Ameriky a Mexika. Je to dekorativní rostlina s modrofialovými květy a zajímavou vůní připomínající lékořici, anýz a mátu. Už dle svého názvu je obdivuhodná, tak se totiž do češtiny překládá slovo „agathos“.

Květy agastache ozdobí každý trvalkový záhon, také proto, že přitahují včely a motýly. Listy agastache lze zase využít jako zelené koření, ale i k přípravě léčivého čaje. Agastache je dekorativní i léčivá bylinka současně.

Jak vypadá agastache?DruhyAgastache fenyklováAgastache vrásčitá

Léčivé účinkyVyužitíPěstování

 

Jak vypadá agastache?


Agastache je aromatická teplomilná trvalka, která svými listy připomíná svoji známější příbuznou hluchavku. Je příbuzná také šalvěji, levanduli nebo rozmarýnu. Pevné stonky nesou srdčité listy se zubovitým okrajem. Rostlina je typická svým přeslenovitým květenstvím zakončeným ostrou špičkou. Připomíná barevnou svíci, hraje v různých odstínech modré, fialové nebo růžové, ve velikosti několika centimetrů až několika desítek centimetrů. Agastache obecně patří mezi vyšší rostliny s výškou od 50 do 100 centimetrů. Vytvářejí bohaté trsy a rychle se rozrůstají i do šířky.

U nás se nejčastěji pěstuje agastache fenyklová (agastache anýzová) nebo agastache vrásčitá (korejská máta).

Anise Hyssop, Agastache foeniculum (part 1)

Video: Agastache anýzová (Agastache foeniculum)

Druhy achastache


Agastache fenyklová

Agastache fenyklová, také agastache anýzová nebo lidově anýzový yzop (Agastache foeniculum) nese výraznou anýzovou vůni a květy modré, modrofialové až fialové barvy. Právě tento druh je doma v Mexiku a jihovýchodní části USA.

Agastache mexická

Achastache mexická (Agastache mexicana) kvete fialovými až modrými květy (kultivar Blue Fortune). Říká se jí také citronová máta.

Agastache vrásčitá

Agastache vrásčitá, achastache svraskalá, nazývaná také tibetský lofant (Agastache rugosa) kvete modrými, bílými až nažloutlými květy (kultivar Alabaster), které se hodí i do suchých vazeb. Nese silné antibakteriální a antimykotické účinky. Pochází z východní Asie a je nedílnou součástí tradiční čínské medicíny.

Kultivary

V zahradnictví na agastache natrefíte v různých kultivarech, například Balmy Purple, Raspberry Summer, Blue Boa, Blue Spike nebo Agastache „Blue Fortune“ (modré štěstí) – kultivar vzniklý křížením Agastache foeniculum pocházejícího ze Severní Ameriky a Agastache rugosa z východní Asie. Pro dekorativní účely je vyhledávaná například i Agastache aurantiaca (kultivary Agastache aurantiaca Tango nebo Agastache aurantiaca Apricot sprite) se zářivými oranžovými květy.

My u kocoura doma pěstujeme kultivar After Eight. Jedná se o křížence agastache fenyklové a agastache vrásčité. Je charakteristický nafialovělou zelenou barvou stonků a listů. Nechybí mu intenzivní aroma fenyklu, anýzu až lékořice, ani léčivé účinky.

Purple giant hyssop (agastache rugosa) in mid August

Video: Agastache vrásčitá (Agastache rugosa)

Léčivé účinky


Agastache vyniká svými antibakteriálními, antimykotickými a antiseptickými účinky. Posiluje a podporuje pocení, i proto se rostlina skvěle hodí k provonění sauny – tak ji také využívali již američtí indiáni. Vůně agastache působí i antidepresivně, pomáhá proti stresu. I proto se sušená agastache hodí do relaxačních bylinných polštářů pro klidný spánek, třeba i v kombinaci s meduňkou a mateřídouškou.

Také tradiční čínská medicína využívá antiseptické účinky rostliny. Slouží zde jako přírodní lék při nachlazení, ale také trávicích potížích.

Využití agastache


Listy agastache se uplatní jako jedlá dekorace sladkých dezertů, ovocných salátů i dalších pokrmů. Užívají se čerstvé i sušené. Dají se z nich připravovat osvěžující limonády, sirupy, ale i bylinný čaj, který podporuje pocení, zlepšuje trávení a posiluje nervy.

Video: Pěstování agastache

Pěstování agastache


Agastache je suchomilná rostlina, které budou vyhovovat propustné půdy. Nesnáší přemokření, zvlášť v zimě. I našich podmínkách by měla přezimovat, tomu pomůže podzimní řez. Rostlina se na zimu zatahuje, na jaře znovu raší ze země, často se přitom objevují i semenáčky. Dá se pěstovat i v nádobě.

Pečlivě studujeme všechny dostupné zdroje, hledáme na internetu, v herbářích a další literatuře, v odborných časopisech. Čerpáme z rad veterinářů i zkušenějších chovatelů, a nejenom jich. Přesto nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné péče. Web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog.

Disclaimer. Tyto webové stránky mají má pouze informativní charakter. Nemůžeme nahradit lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky, v jejich rukou by měla být i léčba zvířat. Samozřejmě chápeme, že nejvíce pro své miláčky může udělat zejména jejich majitel. To nejdůležitější je láska.:-)

Nejsme a nechceme se tvářit jako odborníci. Jsme jenom nadšení chovatelé, milovníci přírody a bylinek, co se snaží sdílet zkušenosti a získané informace s ostatními.

Nejsme eshop. 

Zajímají vás bylinky?

V rámci našeho bylinkování jsme pro vás připravili články o bylinkách jako je kozlík lékařský, šanta kočičí, také majoránka, mateřídouška, sedmikráska, řeřicha, rýmovník, kurkuma, brahmi aj. Vybíráme pro vás: bylinky na nespavost, bylinky na mozek, paměť a koncentraci

Mnoho užitečných rad, návodů, informací a inspirace najdete v knihách a herbářích, které v široké paletě nabízí například knihkupectví KOSMAS:

3/5 - (2 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *