Černé mýdlo na úklid: Tisíc a jeden způsob použití

Černé mýdlo, tedy vysoce koncentrované, 100% přírodní mýdlo z olivového a lněného oleje, je především skvělou příležitostí. Je to příležitost dostat do domácnosti, která má být svěží, čistá a přitom bezpečná silného pomocníka pro každodenní i velký úklid. Bez chemie se s ním dá odstranit špína, projasnit všechny povrchy a třeba i vyprat prádlo nebo vykoupat domácí mazlíčky. Černé mýdlo je extra účinné, přitom neobsahuje žádné toxické látky a jeho použití je proto naprosto bezpečné. Ověřeno přímo U Kocoura doma!

Čistí, neznečišťuje

Universální černé mýdlo, biologicky odbouratelný mycí a čistící prostředek ve složení vedle mýdla s lněným olejem v koncentraci 5 – 15 %, nebo vody, nabízí také sůl a jedlou sodu (soda bicarbonate), obojí zhruba do 5 %. To je vše, vše pro přírodní mýdlo, výkonného reprezentanta eko drogerie, dokonale universálního pomocníka (nejenom) pro šetrný, ale také efektivní úklid, který nezatěžuje životní prostředí ani domácnost samotnou. Skvěle se tak hodí tam, kde jsou citliví jedinci, děti a domácí mazlíčci. U Kocoura doma mazlíčci opravdu nechybí a universální pomocník pro úklid i kvůli čistotným mazlíčkům, kteří však čistotu domácnosti se svými tlapkami rozhodně neobstarají, přijde dennodenně vhod.

Jeho všestranné využití navíc ušetří místo, kterého není nikdy dost. V duchu lehkosti a minimalismu pomůže podstatně snížit množství čistících a mycích prostředků doma. A tak to U Kocoura doma chceme.

Variacemi použití černé mýdlo musí ohromit každého, tak jako nás doma, když jsme se pustili do jeho testování (s ním vás detailně seznámíme v samostatném článku Recenze: Všestranné černé mýdlo, všestrannější, než jsme doufali).

Černé mýdlo na úklid

Použití černého mýdla pro úklid

Čistič kuchyně a koupelny, čistí dřezy, kuchyňské a pracovní desky, stejně jako obklady, baterie, umyvadla a vany, přípravek na podlahy všech typů, parkety, plovoucí podlahy, lino/PVC, parkety, dlažby, vhodný na všechny povrchy. A nejenom povrchy.

Černé mýdlo můžete aplikovat přímo na znečištěná místa. Stačí kápnout na houbičku či čistící hadřík a prostě drhnout. Přírodní mýdlo, potassium soap neboli draselné mýdlo je totiž přírodní odstraňovač skvrn, ano, i těch, se kterými si jiné prostředky nemusí poradit. A přitom bezpečně, bez poškození povrchu, proto ho lze využít na keramiku, nerez, stejně jako sklo nebo dřevo.

Nejenže čistí, ale také ošetřuje a chrání povrch, takže se s ním dá skvěle čistit i dřevěný nábytek a dekorace. Dodává lesk, ale nezatěžuje materiály. Využití proto nachází na čištění oken, ale i koberců a čalounění, půjde-li o úklid od podlahy. Půjde-li o úklid od podlahy, začíná u podlahy. Na podlahu se černé mýdlo ředí v teplé vodě.

Univerzální černé mýdlo tekuté
Foto: Univerzální černé mýdlo je tekuté, konzistence je hutná, jak jsme ověřili při testování U Kocoura doma.
© Foto zdroj: U Kocoura doma, autor: Radka Křivánková

Použití černého mýdla doma, v dílně a na zahradě

S černým mýdlem můžete doma uklízet, čistit a umývat, hodí se i k mytí nádobí, kdy ho může doplnit i jedlá soda nebo jílová pasta. Poslouží i jako ekologický prací prostředek, čistič skvrn nebo mýdlo na praní, ideálně v kombinaci s prací sodou.

Černé mýdlo umí obnovit krásu stříbrného, měděného či mosazného nádobí, příborů, ale i šperků, stačí mýdlo naředit vodou a šperky či nádobí máčet asi deset minut. Podobně se mohou čistit i nejrůznější součástky a nářadí z dílny a ze zahrady, ale klidně je můžete s černým mýdlem i přímo drhnout. Rozmíchat ho ve vodě zase můžete na mytí auta. A nejenom to.

Černé mýdlo pro zvířata a rostliny

Černé mýdlo nabízí bezpečný způsob, jak vyčistit pelíšky, kartáče, přepravky, misky a další vybavení pro domácí mazlíčky. Hodí se však i pro mazlíčky samotné, jako šetrný šampon pro lesklou srst, který čistí a chrání před parazity. Můžete ho využít pro psy i kočky, pro které jsou mycí přípravky pro zvířata většinou nebezpečné kvůli jejich hygiencickým návykům v podobě olizování srsti. Ale pozor, černé mýdlo poslouží i pro další zvířata, třeba pro koně, k čištění srsti i kopyt.

Aby toho nebylo málo, našlo černé mýdlo své místo i v ekologickém zahradničení a permakultuře. Ředěné s vodou slouží jako postřik na rostliny proti mšicím, sviluškám a dalšímu hmyzu. Funguje jako přírodní repelent, který se postará o pokojovky i venkovní rostliny. Mj. se hodí jako péče o růže.

Lněný olej jako základ

Ve složení černého mýdla nenajdete žádné agresivní složky, rozpouštědla, optické zjasňovače, umělá barviva, parabeny, fosfáty, chlor, formaldehyd, triclosan, EDTA, SLS, SLES a další reálně či potenciálně škodlivé přísady (bohužel běžné přísady konvenční drogerie).

V jednoduchosti je síla, černé mýdlo neboli Savon Noir je skutečně mýdlo, přírodní mýdlo vyrobené zmýdelněním rostlinných olejů, primárně olivového oleje a oleje lněného. Lněný olej je specifickou ingrediencí universálního černého mýdla, které se využívá primárně pro úklid a jako přípravek moderní eko drogerie pochází z Francie. Nejde tedy o africké černé mýdlo (známé také marocké černé mýdlo) využívané v kosmetice zejména na akné. Původ ho přesto spojuje s jednou legendou kosmetiky a drogerie, z Francie pochází vedle Savon Noir také slavné Marseillské mýdlo na praní běžného i jemného prádla jako je hedvábí, vlna nebo krajka.

Právě v Marseille Nicolas Leblance v osmnáctém století objevil postup průmyslové výroby sody, který odstartoval rozkvět místních továren na mýdlo, primárně Marseillské mýdlo na praní, s otiskem takových vědců jako Michel Eugène Chevreul, Marcellin Berthelot, Gay-Lussac nebo James William McBain. Zatímco francouzský a světový průmysl obecně se bohužel vydal vlastním směrem, Francie stále produkuje tradiční mýdlo odpovídajícím principům udržitelnosti, například jako výrobce Ecodis. Značka La Droguerie Ecologique by Ecodis v současnosti nabízí černé mýdlo a další multifunkční produkty z kategorie ekologická drogerie, typicky složené z několika základních ingrediencí nekompromisní kvality z lokálních zdrojů. Všestranností se značka La Droguerie Ecologique by Ecodis přibližuje také k Zero Waste myšlence.

Africké černé mýdlo?

Jenom pro pořádek, černé mýdlo z Francie, primárně určené na úklid domácnosti, na praní, mytí nádobí, koupel domácích mazlíčků a třeba i mytí rukou, je sice multifunkční, nahradí celou řadu jiných přípravků, ale nikoli africké černé mýdlo na akné. Problematická pokožka zatížená akné, záněty a dalšími neduhy si žádá spíše kosmetické mýdlo, konkrétně africké černé mýdlo (nazývané také marocké černé mýdlo). Někdy je takové mýdlo na akné obohacené o detoxikační aktivní černé uhlí, které z pokožky dokáže vytáhnout nečistoty. Jeho základem není lněný, ale zpravidla olivový olej. Může to být klasická mýdlová kostka, tradičně je však africké černé mýdlo měkké mýdlo. Jako gel nebo pasta je součástí orientálních očistných rituálů arabských lázní Hamman. To už jsme však úplně jinde…

Testování U Kocoura doma

ČERNÉ MÝDLO se ke kocourovi domů dostalo k testování v rámci SPOLUPRÁCE. Obsah článku/recenze je však nezávislý.

Sdílíme své zkušenosti s konkrétními produkty, protože ve sdílení věříme. Tu a tam narazíme na něco, co stojí za článek, resp. recenzi. Píšeme jenom o tom, co se nám líbí, chceme šířit dobro. Testování a recenze U kocoura doma představují především tipy na produkty, které nám udělaly radost a/nebo nás doma těší opakovaně. Třeba potěší i vás!

Univerzální černé mýdlo U Kocoura doma

UNIVERZÁLNÍ ČERNÉ MÝDLO BIO

Univerzální černé mýdlo BIO, Savon Noir
La Droguerie Ecologique by Ecodis
100% přírodní
Složení:
• potassium soap se lněným olejem (5 – 15 %),
• sůl (max 5 %),
• soda bicarbonate, jedlá soda (max 5 %)
• voda (min 30 %)
Certifikace: EcoCert Natural Detergent made with Organic
Země původu: Francie

Popis výrobce: 100% přírodní černé mýdlo s vysokou koncentrací (12 %) má sirupovou konzistenci a dokonale obstará práci běžných úklidových přípravků. Odmašťuje, odstraňuje skvrny, pří úklidu funguje jako čistič, ale také slouží na praní prádla, ruční praní i praní v pračce. Vyčistí a vyleští všechny typy povrchů v domácnosti, hodí se i na mytí nádobí. A to stále není všechno. Slouží i na zahradě nebo při péči o vybavení domácích mazlíčků i domácí mazlíčky samotné. Mýdlo je zkrátka zcela univerzální, velice ekonomické a ohleduplné k naší planetě. Obsahuje BIO lněný olej, jeho kvalitu zaručuje i certifikace od Ecocertu.

„Jeho použití je všestranné, všestrannější, než jsme doufali.“

Recenze od kocoura

ČERNÉ MÝDLO BIO: RECENZE OD KOCOURA

U Kocoura doma máme černé mýdlo, Savon Noir značky La Droguerie Ecologique z dílny Ecodis, klasické přírodní mýdlo, původem z Francie, kolébky přírodních mýdel. Jde o potassium soap, jehož základem je lněný olej. Jednoduché složení kombinuje lněný olej a sodu bicarbona. Dostalo se k nám z eshopu econea.cz, eshopu pro každodenní hrdiny, kde ho označují jako Univerzální černé mýdlo BIO. Univerzální černé mýdlo Ecodis se pyšní se certifikátem EcoCert Natural Detergent made with Organic, co je důležitější – funguje. Jeho použití je všestranné, všestrannější, než jsme doufali. Tak by se dala shrnout naše obsáhlá recenze.

Univerzální černé mýdlo, balení 1 litr
Hop pro něj, Testování U Kocoura doma

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.