Mateřídouška – jemná kráska se silnou vůní proti stresu

Mateřídouška je suchomilnou rostlinou z čeledi hluchavkovitých, resp. pod pojmem mateřídouška se rozumí celý rod rostlin. I v Česku voní na suchých mezích, loukách a stráních, ale zdobí i zahrady jako skalnička nebo půdokryvná rostlina.

Drobná, nadmíru voňavá rostlinka nabízí romantickou krásu, ale i silně posilující léčivé účinky a kulinářské využití. Je známá i jako koření, ač častěji v podobě označované jako tymián.

Úvodní foto: Pixabay.com

Jak vypadá? – Léčivé účinky – Využití – Pěstování – Druhy

Jak vypadá mateřídouška?

Mateřídouška vytváří nízké keříky nebo roste v trsech. Je charakteristická sice tenkými, ale dřevnatými stonky a zejména pronikavou hřejivou vůní, která provází celou rostlinu. Z plazivých, vystoupavých nebo přímých stonků vyrůstají větvičky čtyřhranného profilu jsou nezřídka načervenalé. Mohou být ochlupené. Vstřícné listy mají čárkovitý až oválný tvar, jsou krátce řapíkaté nebo přisedlé, jasně zelené. Okraj listů bývá celokrajný i zoubkatý, listy mohou být chlupaté i lysé.

Od května se na mateřídoušce začínají objevovat drobné pyskaté fialové či růžové kvítky, které pak rostlinku zkrášlují po celé léto. Květy vyrůstají v hlavatém květenství na vrcholku lodyhy. Plodem jsou tvrdky.

Vůně mateřídoušky, stejně jako výška rostliny, tvar a velikost listů nebo barva květů je značně variabilní v závislosti na konkrétním druhu nebo podruhu. Ty se mezi sebou často kříží a mohou tak působit zmatky v určování. Všechny aromatické druhy mateřídoušky však nabízejí podobné využití a léčivé účinky. To platí i pro tymián, který se někdy označuje jako mateřídouška obecná. V léčitelství se uplatňuje nejenom mateřídouška obecná, ale i mateřídouška úzkolistá a další druhy mateřídoušky.

Foto, zdroj: Instagram

Léčivé účinky

V lidovém léčitelství se využívá celá horní část mateřídoušky (zelená nať včetně květů). Ta slouží jako zklidňující prostředek proti stresu a podrážděným nervům, je prospěšná proti nespavosti, ale i zažívacích potížích nervového původu. Mimo to ulevuje při kašli a nachlazení a významně posiluje imunitní systém. Na to odkazuje již samotný latinský název rostliny pocházející z řeckého slova „thymos“ s významem „síla, mužnost.“

Ve starém Řecku se mateřídouška využívala jako vykuřovadlo. Pálila se na posvátných místech, aby její dým probouzel sílu a pomáhal od strachu. Dodával odvahu i válečníkům. Vůně mateřídoušky posléze našla i využití v parfumerii, i tam se uplatňují její posilující účinky.

  • mateřídouška posiluje imunitní systém, má dezinfekční účinky
  • zklidňuje nervy, pomáhá proti stresu, mírní bolesti hlavy
  • uvolňuje svalové napětí, tiší bolesti svalů a kloubů
  • pomáhá proti nespavosti, léčí závratě
  • ulevuje při zánětech dýchacích cest, tiší suchý kašel, podporuje vykašlávání
  • je prospěšná při zažívacích potížích, podporuje vylučování žaludečních šťáv
  • vně se uplatňuje na špatně se hojící rány a zánětlivá onemocnění kůže

Využití mateřídoušky

Mateřídouška se užívá čerstvá i sušená. Sbírá se za slunečného počasí nadzemní část rostliny, bez dřevnatých stonků. Nejsilnější účinky má v období počátku květu. Jako koření se sušená mateřídouška uplatní v nejrůznějších pokrmech, skvěle se snoubí například s grilovanou zeleninou, provoní nejrůznější marinády, ale třeba i rajskou omáčku. Hodí se do tvarohu, různých krémových pomazánek, také bylinkového másla, octu nebo oleje.

V léčitelství se nejčastěji podává jako klasický čajový nálev. Mateřídouškový čaj slouží pro zklidnění nervů, klidný spánek nebo při respiračních potížích. Při nachlazení je vhodná i v podobě sirupu. Jak na to?

Mateřídouškový sirup – recept

Kvetoucí nať mateřídoušky nařežeme a prokládáme do sklenice s třtinový cukrem.

Napěchujeme a necháme stát v uzavřené sklenici, na teplém a slunečném místě asi 3 týdny. Poté směs slijeme do hrnce. Sklenici můžeme propláchnout vodou a tu do hrnce také slít. Následně sirup vaříme na mírném ohni, aby zhoustl. Slíváme do uzavíratelných sklenic a necháme vychladnout dnem vzhůru. Uchováváme na chladném a temném místě.

Bylinku lze při respiračních potížích kombinovat s lípou, diviznou, heřmánkem, proskurníkem, jitrocelem nebo šalvějí.

A dál?

  • Mateřídouška, resp. mateřídouškový čaj pomůže i jako kloktadlo při bolestech v krku.
  • V neposlední řadě se dá mateřídouška, resp. nálev z čerstvé nebo sušené byliny využít i pro přípravu posilující aromaterapeutické koupele. Ta uleví při bolestech svalů a kloubů, ale pomůže i s hojením různých kožních neduhů.
  • Využití nachází i mateřídouškový olej, nejenom pro své hojivé účely, ale i jako pomocník při respiračních onemocněních.

Mateřídouškový olej – recept

Suchou zelenou nať mateřídoušky uložíme do sklenice, zalijeme kvalitním rostlinným olejem tak, aby bylinka byla zcela ponořená. Necháme stát alespoň 2 týdny, sklenici přitom občas protřepeme. Poté slijeme. Hotový mateřídouškový olej uchováváme na chladném a temném místě.

Olej využijeme při kožních plísních, při hojení ran, také při revmatismu, bolestech svalů a kloubů. Při chřipce a nachlazení olejem potíráme hrudník.

Mateřídouška je pro každého!

Mateřídouška je jemnou bylinkou, která neuškodí, ale pomáhá. Je vhodná i pro děti a seniory.

Mateřídouška a aromaterapie

Mateřídouška se využívá i jako esenciální olej. Aromaterapie využívá její schopnost pomáhat proti stresu, únavě a depresi, stejně jako schopnost tlumit bolesti hlavy a posilovat organismus.

Jak pěstovat mateřídoušku

Video: Jak pěstovat mateřídoušku?

Pěstování mateřídoušky

Mateřídouška divoce roste po celé Evropě, ale i ve střední a severní Asii, v severní Africe nebo Severní Americe. K vidění je i v českých zahradách a dá se bez problémů pěstovat i v truhlíku jako balkónová rostlina. Mateřídouška je nenáročnou rostlinou, které se bude dařit téměř všude. Chcete-li ji udělat dobře, připravte pro ni propustnou suchou půdu a především slunné stanoviště. Čím více slunce, tím je mateřídouška aromatičtější a tím silnější jsou také její léčivé účinky. Vysazuje se během března a dubna, na zimu se pro jistotu zakrývá.

Mateřídouška si udržuje atraktivní vzhled asi pět let, poté dřevnatí. Dřevnaté stonky už obrůstají jen obtížně. Dá se tomu předejít pravidelným řezem rostliny nebo obnovou v podobě nových sazeniček. Množí se dělením trsů, starší rostliny hřížením.

V závislosti na druhu a odrůdě je buď plazivou skalničkou nebo kompaktním keříkem.

Druhy mateřídoušky

V české přírodě se dá narazit na několik druhů mateřídoušek, které se mezi sebou vzájemně kříží. Je to nejčastěji mateřídouška vejčitá, která roste na celém území Česka. V teplejších oblastech roste mateřídouška olysalá, mateřídouška časná nebo mateřídouška panonská. Pouze v Krkonoších pak lze natrefit na mateřídoušku alpinskou, pouze v nejvyšších polohách Jeseníků se pak vyskytuje mateřídouška ozdobná (mateřídouška sudetská). Místy je u nás k vidění i mateřídouška úzkolistá, vázaná na písčité substráty, nebo jako zahradní skalnička mateřídouška bělokvětá, která však u nás není původní. Přechodně u nás zplaňuje i mateřídouška / tymián obecný, lat. thymus vulgaris.

V zahradnictví se dá narazit i na thymus comusus, mateřídoušku hlavatou. Koupit se dá v zahradnictví také mateřídouška citronová a nejrůznější kultivary mateřídoušky, například Aureus, Lemon Variegata, Silver King (s panašovanými listy, také Thymus Bressingham Seedling, Doon Valley, Lammefjord, Pink Chintz, Red Carpet aj.

V některých zdrojích se všechny mateřídoušky označují jako variety mateřídoušky úzkolisté, taxonomie není jednotná a je v ní zmatek.

Druhy mateřídoušky, domácí v ČR

  • mateřídouška vejčitá, lat. Thymus pulegioides
  • mateřídouška olysalá, lat. Thymus glabrescens
  • mateřídouška časná, lat. Thymus praecox
  • mateřídouška panonská, lat. Thymus pannonicus
  • mateřídouška alpinská, lat. Thymus alpestris
  • mateřídouška ozdobná (sudetská), lat. Thymus pulcherrismus (Thymus sudeticus)
  • mateřídouška úzkolistá, lat. Thymus serpyllum
  • mateřídouška / tymián obecný, lat. Thymus vulgaris

Mateřídouška nebo tymián?

Tymián obecná (Thymus vulgaris) bývá oproti mateřídoušce (často míněna mateřídouška úzkolistá) vyšší, častěji vytváří keříky, zatímco mateřídouška je plazivou rostlinou (vzhledem k množství variet to však není pravidlem). Identifikačním znakem tymiánu by měl být podvinutý okraj čepele listů, ten mateřídouška nemá.

Tymián se řadí zejména ke středomořským bylinkám, je aromatičtější a také dřív kvete. Mateřídouška je spíše českou bylinkou.

reklama

Chcete více bylinek?

V sekci bylinky najdete mj. majoránkukozlík, řeřichu, brahmihoubovou bylinurýmovník nebo šantu kočičí. Ještě více bylinek? Mnoho užitečných rad, návodů, informací a inspirace najdete v knihách a herbářích. Nabídka je široká, níže je malá ukázka z knihkupectví KOSMAS.

Nabídka knihkupectví KOSMAS

Literatura

  • Kreuterová, M. L.: Biozahrádka: Pěstování blízké přírodě. Praha: Knižní klub, 2014. ISBN: 978-80-242-4214-9
  • Michalová, A.: Česká biokuchařka – Vaříme z biopotravin. Praha: Fontána 2001. ISBN: 80-86179-79-6
  • Zemanová, H.: BioAbecedář Hanky Zemanové. Praha: Smart Press, 2017. ISBN: 978-80-88244-00-4

Internetové zdroje

/1/ Mateřídouška nebo tymián?. Zahrada-centrum.cz [online]. Praha: Zahrada-centrum.cz, 11. července 2017 [cit. 2020-01-01]. Dostupné z: https://www.zahrada-centrum.cz/clanky/nahled/665-materidouska-nebo-tymian

ZDROJE a další informace: https://cs.wikipedia.org/wiki/Mate%C5%99%C3%ADdou%C5%A1ka, , http://www.ceskatelevize.cz/porady/10744345634-kouzelne-bylinky/7669-bylinky/23396-materidouska-obecna/, https://abecedazahrady.dama.cz/katalog-rostlin/materidouska-uzkolista

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Mateřídouška – jemná kráska se silnou vůní proti stresu

Mateřídouška je suchomilnou rostlinou z čeledi hluchavkovitých. Drobná, nadmíru voňavá rostlinka nabízí romantickou krásu, ale i silně posilující léčivé účinky a kulinářské využití. Je známá i jako koření, ač častěji v podobě označované jako tymián.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

5/5 - (1 vote)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *