Skip to content →

Šanta – bylinka proti stresu pro kočky i pro lidi

Většina majitelů koček jistě ví, jak je šanta kočičí pro čtyřnohé chlupáče přitažlivá. Šanta však nepůsobí jenom na kočky, ale jako léčivá bylinka je užitečná i lidem.

Šanta příznivě ovlivňuje zejména nervovou soustavu, zklidňuje psychiku a působí proti stresu. Tato kouzelná bylinka s ještě kouzelnější vůní však toho slibuje mnohem víc.

V tomto článku si šantu jako léčivou bylinku představíme.

Šanta na zahradě

Šanta kočičí (nepeta cataria) je nenáročnou trvalkou, která si své místo najde takřka v jakékoliv zahradě. Své místo má i v zahradě u kocoura.

Pochází z jižní Evropy, ale daří se ji i v našich podmínkách, kde bez potíží přezimuje. Její pěstování zvládnou i zahradníci – začátečníci. Snadno se množí dělením trsů i řízkováním, bez problémů je i pěstování ze semen.

Šanta kočičí bývá vysoká kolem padesáti centimetrů. Má menší listy trojúhelníkového tvaru s pilovitým okrajem. Ty jsou z rubu šedavé a plstnaté. Ve vidlanovitých svazcích vyrůstají na rostlině po celé léto pronikavě voňavé květy, původně bílé až narůžovělé, nyní vyšlechtěné i do modrých a fialových odstínů. Plodem je tvrdka.

Nepeta je okrasou zahrady, která přitahuje kočky i pohledy lidí. A její pěstování má navíc svůj účel – pro kočky i pro léčivé účinky u lidí.

Foto: takto vypadá šanta u kocoura doma, tedy na zahradě

Léčivé účinky šanty

Dle lidového léčitelství má nepeta sedativní působení na lidskou psychiku. Ulevuje od psychického napětí, neklidu, nervozity, podrážděnosti a stresu. Pomáhá při nespavosti, ale umí toho ještě víc!

  • šanta příznivě působí na nervovou soustavu
  • Je prospěšná při zažívacích potížích
  • tlumí křeče, žaludeční, střevní i svalové
  • jemně snižuje krevní tlak
  • pomáhá při menstruačních bolestech
  • je užitečná ženám při hormonální nerovnováze
  • přináší úlevu v období klimakteria
  • snižuje horečku, je prospěšná při nachlazení
  • vně hojí nejrůznější rány a pohmožděniny

Šanta kočičí je bezpečnou bylinkou bez vedlejších účinků. Je vhodná i pro malé děti, těhotné a kojící ženy. Její výrazná vůně však může být pro někoho výrazná až příliš. V tom případě se dá bez problémů kombinovat s dalšími méně aromatickými bylinkami. Na druhé straně troška šanty svou vůní úžasně zpestří téměř každý bylinný čaj.

Na člověka působí šanta jemněji než na kočky. Její působení na kočky je individuální, často kočky spíše rozdivočí, než zklidní, někdy dělá kočky hravější, jindy přítulnější.

Více o působení šanty na kočky najdete v samostatném článku.

Zpět k lidem…

Jak využít šantu pro zdraví?

Léčivé účinky nese celá kvetoucí nať šanty. Ta se připravuje buď čerstvá, nebo sušená jako klasický bylinný čaj. Přidává se do nejrůznějších bylinných směsí, zvláště těch, které jsou zaměřeny na ženské potíže.

Čerstvé lístky šanty je možné využít i v kuchyni, do zeleninových salátů, ale i slaných koláčů, nádivek, polévek, omáček aj.

Nálev ze šanty je možné použít i pro přípravu bylinné koupele. Jako obklad pomáhá hojit různé kožní neduhy. Hojení podporuje i přímo, kdy se jako čerstvě nasekaná rostlina přikládá na řezné rány.

Zajímavá je i schopnost odpuzovat hmyz.

Bylinky na nervy

Šanta kočičí je jednou z opomenutých bylinek na nervy. Její účinky můžeme přirovnat k oblíbenější meduňce. Mezi bylinkami, které jsou blízké kočkám i člověku má vedle šanty výsadní místo také kozlík lékařský. Kozlík má příznivé účinky na psychiku koček i člověka, zklidňuje a pomáhá proti stresu, jen ta jeho vůně nemusí být každému příjemná.

Existují i další bylinky na nervy, mj. to bude levandule, heřmánek, třezalka, andělika, chmel, rozmarýn, dobromysl, mateřídouška, bazalka aj.

Každá hvězdička je dobrá! Ušlo to.Bylo to fajn, ale...Článek se líbil.Super článek.Super článek, chválím. 10x, ø4,80

Loading...


© 2016 – 2018 U KOCOURA DOMA Všechna práva vyhrazena. 

sdileni3

Published in All Dům & zahrada