Šanta – bylinka proti stresu pro kočky i pro lidi

Většina majitelů koček jistě ví, jak je šanta kočičí pro čtyřnohé chlupáče přitažlivá. Šanta však nepůsobí jenom na kočky, ale jako léčivá bylinka je užitečná i lidem.

Šanta příznivě ovlivňuje zejména nervovou soustavu, zklidňuje psychiku a působí proti stresu. Tato kouzelná bylinka s ještě kouzelnější vůní však toho slibuje mnohem víc.

V tomto článku si šantu jako léčivou bylinku představíme.

Šanta na zahradě

Šanta kočičí (nepeta cataria) je nenáročnou trvalkou, která si své místo najde takřka v jakékoliv zahradě. Své místo má i v zahradě u kocoura.

Pochází z jižní Evropy, ale daří se ji i v našich podmínkách, kde bez potíží přezimuje. Její pěstování zvládnou i zahradníci – začátečníci. Snadno se množí dělením trsů i řízkováním, bez problémů je i pěstování ze semen.

Šanta kočičí bývá vysoká kolem padesáti centimetrů. Má menší listy trojúhelníkového tvaru s pilovitým okrajem. Ty jsou z rubu šedavé a plstnaté. Ve vidlanovitých svazcích vyrůstají na rostlině po celé léto pronikavě voňavé květy, původně bílé až narůžovělé, nyní vyšlechtěné i do modrých a fialových odstínů. Plodem je tvrdka.

Nepeta je okrasou zahrady, která přitahuje kočky i pohledy lidí. A její pěstování má navíc svůj účel – pro kočky i pro léčivé účinky u lidí.

Šanta kočičí proti stresu a nespavosti
Šanta kočičí – dekorativní, aromatická a léčivá bylinka proti stresu

Léčivé účinky šanty

Dle lidového léčitelství má nepeta sedativní působení na lidskou psychiku. Ulevuje od psychického napětí, neklidu, nervozity, podrážděnosti a stresu. Pomáhá při nespavosti, ale umí toho ještě víc!

 • šanta příznivě působí na nervovou soustavu
 • Je prospěšná při zažívacích potížích
 • tlumí křeče, žaludeční, střevní i svalové
 • jemně snižuje krevní tlak
 • pomáhá při menstruačních bolestech
 • je užitečná ženám při hormonální nerovnováze
 • přináší úlevu v období klimakteria
 • snižuje horečku, je prospěšná při nachlazení
 • vně hojí nejrůznější rány a pohmožděniny

Šanta kočičí je bezpečnou bylinkou bez vedlejších účinků. Je vhodná i pro malé děti, těhotné a kojící ženy. Její výrazná vůně však může být pro někoho výrazná až příliš. V tom případě se dá bez problémů kombinovat s dalšími méně aromatickými bylinkami. Na druhé straně troška šanty svou vůní úžasně zpestří téměř každý bylinný čaj.

Na člověka působí šanta jemněji než na kočky. Její působení na kočky je individuální, často kočky spíše rozdivočí, než zklidní, někdy dělá kočky hravější, jindy přítulnější.

Více o působení šanty na kočky najdete v samostatném článku.

Zpět k lidem…

Jak využít šantu pro zdraví?

Léčivé účinky nese celá kvetoucí nať šanty. Ta se připravuje buď čerstvá, nebo sušená jako klasický bylinný čaj. Přidává se do nejrůznějších bylinných směsí, zvláště těch, které jsou zaměřeny na ženské potíže.

Čerstvé lístky šanty je možné využít i v kuchyni, do zeleninových salátů, ale i slaných koláčů, nádivek, polévek, omáček aj.

Nálev ze šanty je možné použít i pro přípravu bylinné koupele. Jako obklad pomáhá hojit různé kožní neduhy. Hojení podporuje i přímo, kdy se jako čerstvě nasekaná rostlina přikládá na řezné rány.

Zajímavá je i schopnost odpuzovat hmyz.

Bylinky na nervy

Šanta kočičí je jednou z opomenutých bylinek na nervy. Její účinky můžeme přirovnat k oblíbenější meduňce. Mezi bylinkami, které jsou blízké kočkám i člověku má vedle šanty výsadní místo také kozlík lékařský. Kozlík má příznivé účinky na psychiku koček i člověka, zklidňuje a pomáhá proti stresu, jen ta jeho vůně nemusí být každému příjemná.

Existují i další bylinky na nervy, mj. to bude levandule, heřmánek, třezalka, andělika, chmel, rozmarýn, dobromysl, mateřídouška, bazalka aj.

Zajímají vás bylinky?

Načerpejte inspiraci o zkušených bylinkářů, hledejte v tradicích a zvyklostech našich babiček. Objevujte bylinky tak, jak je dosud neznáte. Studnicí informací i praktických rad jsou knihy o bylinkách, je jich nespočet, tady jsou některé z nich:

Každá hvězdička je dobrá! Ušlo to.Bylo to fajn, ale...Článek se líbil.Super článek.Super článek, chválím. (Hvězdičkujte!)

Loading…

Zdroje: vlastní poznatky a zkušenosti, literatura, internetové zdroje, více…

Internetové zdroje a další informace: 

ZDROJE …

Obrázky:

Zdroj ilustračních obrázků: Pixabay.com

Upozornění: žádné informace na tomto webu nemají odborný charakter…

Pečlivě studujeme všechny dostupné zdroje, hledáme na internetu, v herbářích a další literatuře, v odborných časopisech. Čerpáme z rad veterinářů i zkušenějších chovatelů, a nejenom jich. Přesto nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné péče.

Náš web má pouze informativní charakter. Nemůžeme nahradit lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky, v jejich rukou by měla být i léčba zvířat. Samozřejmě chápeme, že nejvíce pro své miláčky může udělat zejména jejich majitel.

Nejsme a nechceme se tvářit jako odborníci. Jsme jenom nadšení chovatelé, milovníci přírody a bylinek, co se snaží sdílet zkušenosti a získané informace s ostatními. 

Jsme pisálci, fotografové a designéři života. Chceme se podělit o své poznatky, zkušenosti a zážitky ze života s chlupáči. Chceme sdílet svoji radost. Více…

Hledáme inspiraci pro dům i zahradu, pro zdravé bydlení, vyznáváme domov bez chemie a pěstování bez chemie. Zajímá nás permakultura, BIO zahrada a užitečné vlastnosti rostlin. Fandíme bylinkování. Zajímají nás bylinky, třeba tyto: agastachebrahmikozlíkmajoránkapopenecsaturejkasantolínasedmikráska, šalvěj ananasovášanta kočičírýmovníkřeřicha. Nezapomínáme ani na koření, naše oblíbené je zlaté koření – kurkuma, na mozek a pevné nervy. A nejenom to!

#zahradaukocoura #ovocnestromy #bobule #bylinky #zdravebydleni

Naší smečce vládne černý kocour. Máme i kočičku a nechybí nám ani pes.

 • Černý kocour se svým sametově něžným kožíškem přímo vybízí k pohlazení. Jen si ho pohlaďte! Jen se podívejte do jeho magických očí a nechte všechny starosti zmizet.
 • Máme i kočičku. Je to potvora, ale hlavně je to radost!
 • Největší mazel sice vypadá jako pes baskervillský, ale jenom vypadá, opravdu. Náš pes, tedy fenka je doslova ten největší mazel.:-)

Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, vrnivou spokojenost a harmonii. Náš web U KOCOURA DOMA má být útočištěm pro všechny milovníky zvířat a přírody. Jsme tady pro všechny vyznavače šťastného domova, věčné hledače krásy, i pro ty, kterým voní bylinky nebo jim přirostla k srdci zahradaVíce o nás…

Buďte s námi v kontaktu na sítích:  Facebook instagram pinterest youtube 

Kontaktujte nás na emailu ukocouradoma/zavináč/seznam.cz anebo využijte kontaktní formulář.

Jsme otevřeni různým formám spolupráce.

© 2016 – 2019 U KOCOURA DOMA Všechna práva vyhrazena.

reklama

Stojíme si za svým.

Aby tento web za něco stál.

Píšeme o tom, co se nás týká. Jsme osobní. Jsme chovatelé, ale nejsme odborníci. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odbornou pomoc, ať již lékařskou či veterinární v případě, že půjde o zvíře.

Nejsme eshop. Pouze doporučujeme, doporučujeme produkty, které známe, máme rádi a sami používáme. Naše tipy jsou skutečně naše tipy. Představujeme to, co se nám fakt líbí, nejenom na oko.

Affiliate Disclaimer

Když něco doporučujeme, tak to doporučujeme z vlastní vůle, nikoli proto, že nám za to někdo zaplatil.

Náš web má pouze informativní charakter, nejsme a netváříme se jako odborníci. Nemůžeme nahradit odbornou lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky. Nedáváme odborná ani obchodní doporučení. Tím však nevylučujeme partnerskou spolupráci.

Vyloučení odpovědnosti

www.ukocouradoma.cz slouží primárně jako osobní blog.

Jde o informační webové stránky pro širokou veřejnost s obsahem přizpůsobeným především srozumitelnosti a čitelnosti. Texty jsou vytvářeny s ohledem na přesnost a faktickou správnost, přesto autor ani provozovatel webu nenese odpovědnost za případnou škodu v důsledku nepřesných informací. Nenese a nemůže nést zodpovědnost ani za případnou škodu, která vznikla v souvislosti s užíváním webu a obsažených informací.

Tento web má pouze informační charakter. Informace si nekladou za cíl a v žádném případě nenahrazují konzultaci u odborníka. V případě konkrétních zdravotních potíží vyhledejte odbornou lékařskou pomoc.

Tímto vylučujeme zodpovědnost i za trvalost obsahu tohoto webu. Veškeré informace mohou být kdykoliv pozměněny nebo zcela odstraněny. Neneseme zodpovědnost ani za případné výpadky webu.

Všechna autorská práva vyhrazena. Veškerý obsah je autorským dílem a jako takový je chráněný autorským zákonem.

Tyto webové stránky mohou obsahovat odkazy na jiné webové stránky. Za externí stránky rozhodně nepřebíráme odpovědnost, neodpovídáme za případné škody vzniklé s jejich obsahem či provozováním. Přístup na jiné webové stránky a využití jejich obsahu je na vlastní riziko internetového uživatele.

NĚCO PRO PANIČKY A PÁNÍČKY

Udělejte něco pro spokojenost svých mazlíčků, dopřejte jim spokojené paničky a páníčky. Inspirujte se u chlupáčů, radujte se ze života, relaxujte, nedejte šanci stresu.

2 názory na “Šanta – bylinka proti stresu pro kočky i pro lidi”

 1. Zuzana

  Šantu jsme měli dlouhá léta na zahradě. A pokaždé v ní kočka odpočívala, ale nikdy nám tak krásně nevykvetla jako vám.

  1. Děkuji za komentář, Zuzano. Šantu máme letos první rok a asi jsme se štěstím natrefili na půdu a polohu, která ji vyhovuje (je ve slunném záhonku mezi skalničkami a bylinkami, tam, kde se daří i levanduli, mateřídoušce…

Diskuze

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *