Česká cena za architekturu 2022: Nechte se inspirovat!

Česká cena za architekturu je soutěžní přehlídkou realizovaných staveb v České republice, kterou vyhlašuje Česká komora architektů. Sedmičlenná porota je mezinárodní a ze vybírá ze všech staveb, tato soutěž totiž na rozdíl od jiných nemá kategorie.

29 finalistů, 29 architektonických perel

V sedmém ročníku České ceny za architekturu nominovala porota z 201 přihlášených staveb celkem dvacet devět děl. Vítězové budou oznámeni v listopadu 2022 na slavnostním galavečeru ve Foru Karlín. Všechny nominované stavby charakterizují vysoké estetické a technické kvality, stejně jako společenský přínos. Také mají dle architektů schopnost komunikovat s okolím, přesto, že dvě třetiny z nich byly financovány ze soukromých zdrojů.

Nejvíce nominací je v Praze a Zlínském kraji, kde je hned pět staveb nominovaných na Cenu za architekturu. Následuje Liberecký, Jihočeský a Pardubický kraj se čtyřmi nominovaným stavbami. Jednu stavbu ve výběru mají kraje Vysočina, Ústecký, Moravskoslezský, Olomoucký a Jihomoravský.

Dvě realizace přitom vzešly z architektonické soutěže s potvrzením regulérnosti od České komory architektů. Jedná se o Dostavbu Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích dle návrhu Kuba & Pilař architekti a Památník Zámeček Víta Podráského a Jana Žalského.

Projekty pro bydlení, ale i sportovní hala

Nejhojnější zastoupení v nominacích na Českou cenu za architekturu 2022 mají projekty pro bydlení, soukromé, rekreační i hromadné. Mezi nominacemi však nechybí ani veřejné stavby, například dvě vyhlídky v krajině nebo naučná stezka.

V pestré paletě staveb je zastoupeno i vinařství, konkrétně Vinařství Obelisk ve Valticích,  lihovar nebo sportovní hala, konkrétně sportovní hala/tělocvična ZŠ Nový Hrozenkov, na které se podepsalo duo Janica Šipulová a Martin Sládek z ateliéru CONSEQUENCE FORMA architects. Cílem architektů bylo přinést do vesnice současnou architekturu, která sem zapadne, ale také přinese něco nového a neotřelého.

Sportovní hala / tělocvična ZŠ Nový Hrozenkov - Cena předsedy Senátu 2022

Video: Česká cena za architekturu 2022, Cena předsedy Senátu (YouTube)

Novostavba v Novém Hrozenkově v areálu místní základní školy již byla oceněna Cenou předsedy Senátu Parlamentu ČR pana Miloše Vystrčila. Vystrčil ocenil nadčasovost dřeva, čistou formu a interakci mezi interiérem haly a přírodními scenériemi prostřednictvím velkoformátové prosklené stěny, která zdůrazňuje kvality valašské krajiny. Halu označil za následováníhodný příklad vstupu současné architektury do venkovské krajiny.

Hvězdičkujeme...

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *