Skip to content →

Santolína – svatá bylinka s vůní Středomoří

Santolína (česky také svatolina, svatá bylina) patří mezi středomořské bylinky s úžasnou vůní a kouzelným vzhledem.

Santolína má ráda teplo a slunce, které také připomíná barvou svých květů. Přesto se dá relativně snadno pěstovat i v našich podmínkách. Na pěstování je nenáročná, bude dělat radost svoji krásou a pro svoji vůni najde využití i v kuchyni. Byla by škoda, kdyby na vaší bylinkové zahrádce chyběla.

Santolína

OLIVOVÁ BYLINKAVYUŽITÍKOŘENÍJEDLÉ KVĚTYLÉČITELSTVÍAROMATERAPIE

OLIVOVÁ BYLINKA

Santolíně se v Německu říká Olivenkraut, i v Česku někdy narazíme na označení olivová bylinka. Olivy svoji vůní skutečně může připomínat a stejně jako olivy najde uplatnění jako zpestření italských pokrmů. Právě v Itálii má svůj domov, tady na ni narazíme v přírodě na suchých slunečních místech.

Olivová bylinka – svatolina cypřišová (Santolina chamaecyparissus, Santolina chamaecyparis, Santolina marchii) nebo svatolina rozmarýnolistá (Santolina rosmarinifolia, Santolina viridis) je zástupcem z čeledi hvězdnicovitých (Astreraceae). Rostlina je typická svými úzkými, jemně zpeřenými listy. Svoji strukturou mohou připomínat u nás známější řebříček, listy však větvičky zarůstají mnohem více bohatě.

Santolína vytváří 20 – 90 cm vysoké neopadavé keříčky. Mají hustý polokulovitý tvar. Svatolína se rozrůstá tak bujně, že může být považována i za půdokryvnou rostlinu. Může tvořit i zajímavý nízký živý plot.

Koncem května vykvétají malé zářivě žluté květy, které rostlinu zdobí po celé léto.

PĚSTOVÁNÍ SVATOLÍNY

Santolína se pěstuje podobně jako levandule nebo rozmarýn. Je mrazuvzdorná (do – 17°C), ale extrémní mrazy české zimy nesnese. Pěstuje se proto jako přenosná rostlina anebo se na zimu přikrývá.

  • Stačí jí dostatek slunce a propustná, nejlépe písčitá půda. Nebude se jí dařit v jílovité anebo přemokřené půdě. Zvláště v zimě ji může přemokření velmi rychle zahubit.
  • Na pěstování není náročná a dělá radost svými rychlými přírůstky.
  • Netrpí chorobami ani škůdci. Nevyžaduje hnojení.

Množí se semeny nebo řízkováním. Řízky se odebírají během léta.

Po odkvětu se rostlina sestřihává, na jaře se pak provádí hluboký řez. Ten zajistí bohatý a kompaktní tvar rostliny.

V zahradnictví je santolina k dostání ve třech základních podobách:

  • santolína rozmarýnolistá (Santolina rosmarinifolia) – se smaragdově zelenými listy, někdy označovaná také jako santolina zelená (Santolina virens)
  • santolína cypřiškovitá (Santolina chamaecyparissus) – silně aromatická rostlina se stříbřitě šedivými listy
  • santolína neapolská (Santolina neapolitana) – rostlina vyššího vzrůstu

VYUŽITÍ A ÚČINKY

Svatolína v kuchyni jako koření

Svatolína má svěží vůni s pryskyřičným nádechem, která zpestří pokrmy středomořské kuchyně. Jako koření se užívají čerstvé i sušené listy santoliny. Hodí se jako přísada bylinkového másla, tvarohu, grilovacích marinád nebo pesta (v kombinaci s dalšími středomořskými bylinkami). Jako zelené koření dochutí zeleninové saláty, také brambory nebo rybí speciality.

Hodí se do studené kuchyně, do teplých se přidává až před koncem přípravy, aby neztratila svoji chuť.

Jedlé květy

Santolína nabízí i jedlé květy, ale jsou dost tvrdé, proto se užívají zejména jako ozdoba jídla. Hodí se i pro přípravu voňavého čaje, který má posilující účinky.

Lidové léčitelství

V lidovém léčitelství jsou svaté bylině přisuzovány například analgetické schopnosti. Dle lidového léčitelství působí santolina proti střevním parazitům, nebo k povzbuzení jaterní činnosti.

Vnitřně se však užívá jen v malých dávkách, rozhodně není vhodná pro těhotné ženy a malé děti. Je totiž příliš aromatická, i proto se často kombinuje s jinými bylinami.

Svatolína jako silný čajový nálev má i vnější využití. Může se stát základem aromatické koupele nebo obkladu na bolavé svaly a klouby.

Aromaterapie

Svatolína je svatou bylinou s magickými schopnostmi, údajně dokáže učinit člověka neviditelným. Slouží i v aromaterapii jako vykuřovadlo k pročištění prostoru. Její vůně má vyhánět zlé síly a spolehlivě vyhání i nepříjemný hmyz. Svoji vůní pomáhá chránit před chmyzem i na zahrádce okolo rostoucí rostliny.

Sušené větvičky se dávají do skříně, protože odpuzují moly (podobně jako levandule). Sušená květina poslouží i jako dekorace.

#bylinky #herbar #kvety #jaro #leto #jarnipabeni #jarnikrasa #bloosom #flower #sunnyday #sunny  #floweroftheday #santolina #svatolina #koreni #vonavekoreni #aromaterapie

Chcete více bylinek?

V sekci bylinky najdete mj. majoránkukozlík, řeřichu, brahmihoubovou bylinurýmovník sedmikrásku, muchovník nebo šantu kočičí. Další praktické informace, tipy a návody najdete v herbářích a knihách o bylinkách jako jsou například tyto:

Každá hvězdička je dobrá! Ušlo to.Bylo to fajn, ale...Článek se líbil.Super článek.Super článek, chválím. 3x, ø4,33


Loading...

Kocour Doma

Sdílíme kočičí, ale také psí a člověčí zážitky. Přáli bychom si, aby vám přinesly radost stejně tak, jako ji přinesly nám. Naše společné chvilky nás naplňují vrnivou, příjemnou a hebkou spokojeností. Třeba budou i pro vás malou inspirací k životu jako v bavlnce.

Upozornění: žádné informace na tomto webu nemají odborný charakter...

Pečlivě studujeme všechny dostupné zdroje, hledáme na internetu, v herbářích a další literatuře, v odborných časopisech. Čerpáme z rad veterinářů i zkušenějších chovatelů, a nejenom jich. Přesto nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné péče.

Náš web má pouze informativní charakter. Nemůžeme nahradit lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky, v jejich rukou by měla být i léčba zvířat. Samozřejmě chápeme, že nejvíce pro své miláčky může udělat zejména jejich majitel.

Nejsme a nechceme se tvářit jako odborníci. Jsme jenom nadšení chovatelé, milovníci přírody a bylinek, co se snaží sdílet zkušenosti a získané informace s ostatními. 

Jsme pisálci, fotografové a designéři života. Chceme se podělit o své poznatky, zkušenosti a zážitky ze života s chlupáči. Chceme sdílet svoji radost. Více…

Hledáme inspiraci pro dům i zahradu, pro zdravé bydlení, vyznáváme domov bez chemie a pěstování bez chemie. Zajímá nás permakultura, BIO zahrada a užitečné vlastnosti rostlin. Fandíme bylinkování. Zajímají nás bylinky, třeba tyto: agastachebrahmikozlíkmajoránkapopenecsaturejkasantolínasedmikráska, šalvěj ananasovášanta kočičírýmovníkřeřicha. Nezapomínáme ani na koření, naše oblíbené je zlaté koření – kurkuma, na mozek a pevné nervy. A nejenom to!

#zahradaukocoura #ovocnestromy #bobule #bylinky #zdravebydleni

Naší smečce vládne černý kocour. Máme i kočičku a nechybí nám ani pes.

  • Černý kocour se svým sametově něžným kožíškem přímo vybízí k pohlazení. Jen si ho pohlaďte! Jen se podívejte do jeho magických očí a nechte všechny starosti zmizet.
  • Máme i kočičku. Je to potvora, ale hlavně je to radost!
  • Největší mazel sice vypadá jako pes baskervillský, ale jenom vypadá, opravdu. Náš pes, tedy fenka je doslova ten největší mazel.:-)

Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, vrnivou spokojenost a harmonii. Náš web U KOCOURA DOMA má být útočištěm pro všechny milovníky zvířat a přírody. Jsme tady pro všechny vyznavače šťastného domova, věčné hledače krásy, i pro ty, kterým voní bylinky nebo jim přirostla k srdci zahradaVíce o nás…

Buďte s námi v kontaktu na sítích:  Facebook instagram pinterest youtube 

Kontaktujte nás na emailu ukocouradoma/zavináč/seznam.cz anebo využijte kontaktní formulář.

Jsme otevřeni různým formám spolupráce.

© 2016 – 2019 U KOCOURA DOMA Všechna práva vyhrazena.

reklama

Stojíme si za svým.

Aby tento web za něco stál.

Píšeme o tom, co se nás týká. Jsme osobní. Jsme chovatelé, ale nejsme odborníci. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odbornou pomoc, ať již lékařskou či veterinární v případě, že půjde o zvíře.

Nejsme eshop. Pouze doporučujeme, doporučujeme produkty, které známe, máme rádi a sami používáme. Naše tipy jsou skutečně naše tipy. Představujeme to, co se nám fakt líbí, nejenom na oko.

Affiliate Disclaimer

Když něco doporučujeme, tak to doporučujeme z vlastní vůle, nikoli proto, že nám za to někdo zaplatil.

Náš web má pouze informativní charakter, nejsme a netváříme se jako odborníci. Nemůžeme nahradit odbornou lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky. Nedáváme odborná ani obchodní doporučení. Tím však nevylučujeme partnerskou spolupráci.

Vyloučení odpovědnosti

www.ukocouradoma.cz slouží primárně jako osobní blog.

Jde o informační webové stránky pro širokou veřejnost s obsahem přizpůsobeným především srozumitelnosti a čitelnosti. Texty jsou vytvářeny s ohledem na přesnost a faktickou správnost, přesto autor ani provozovatel webu nenese odpovědnost za případnou škodu v důsledku nepřesných informací. Nenese a nemůže nést zodpovědnost ani za případnou škodu, která vznikla v souvislosti s užíváním webu a obsažených informací.

Tento web má pouze informační charakter. Informace si nekladou za cíl a v žádném případě nenahrazují konzultaci u odborníka. V případě konkrétních zdravotních potíží vyhledejte odbornou lékařskou pomoc.

Tímto vylučujeme zodpovědnost i za trvalost obsahu tohoto webu. Veškeré informace mohou být kdykoliv pozměněny nebo zcela odstraněny. Neneseme zodpovědnost ani za případné výpadky webu.

Všechna autorská práva vyhrazena. Veškerý obsah je autorským dílem a jako takový je chráněný autorským zákonem.

Tyto webové stránky mohou obsahovat odkazy na jiné webové stránky. Za externí stránky rozhodně nepřebíráme odpovědnost, neodpovídáme za případné škody vzniklé s jejich obsahem či provozováním. Přístup na jiné webové stránky a využití jejich obsahu je na vlastní riziko internetového uživatele.

NĚCO PRO PANIČKY A PÁNÍČKY

Udělejte něco pro spokojenost svých mazlíčků, dopřejte jim spokojené paničky a páníčky. Inspirujte se u chlupáčů, radujte se ze života, relaxujte, nedejte šanci stresu.

Published in All Bylinkování Bylinky