Santolína – svatá bylinka s vůní Středomoří

Svatolína - santolínaSantolína (česky také svatolina, svatá bylina) patří mezi středomořské bylinky s úžasnou vůní a kouzelným vzhledem.

Santolína má ráda teplo a slunce, které také připomíná barvou svých květů. Přesto se dá relativně snadno pěstovat i v našich podmínkách. Na pěstování je nenáročná, bude dělat radost svoji krásou a pro svoji vůni najde využití i v kuchyni. Byla by škoda, kdyby na vaší bylinkové zahrádce chyběla.

OLIVOVÁ BYLINKA -- VYUŽITÍ -- KOŘENÍ -- JEDLÉ KVĚTY -- LÉČITELSTVÍ -- AROMATERAPIE

OLIVOVÁ BYLINKA

Santolíně se v Německu říká Olivenkraut, i v Česku někdy narazíme na označení olivová bylinka. Olivy svoji vůní skutečně může připomínat a stejně jako olivy najde uplatnění jako zpestření italských pokrmů. Právě v Itálii má svůj domov, tady na ni narazíme v přírodě na suchých slunečních místech.

Olivová bylinka – svatolina cypřišová (Santolina chamaecyparissus, Santolina chamaecyparis, Santolina marchii) nebo svatolina rozmarýnolistá (Santolina rosmarinifolia, Santolina viridis) je zástupcem z čeledi hvězdnicovitých (Astreraceae). Rostlina je typická svými úzkými, jemně zpeřenými listy. Svoji strukturou mohou připomínat u nás známější řebříček, listy však větvičky zarůstají mnohem více bohatě.

Santolína vytváří 20 – 90 cm vysoké neopadavé keříčky. Mají hustý polokulovitý tvar. Svatolína se rozrůstá tak bujně, že může být považována i za půdokryvnou rostlinu. Může tvořit i zajímavý nízký živý plot.

Koncem května vykvétají malé zářivě žluté květy, které rostlinu zdobí po celé léto.

PĚSTOVÁNÍ SVATOLÍNY

Santolína se pěstuje podobně jako levandule nebo rozmarýn. Je mrazuvzdorná (do -- 17°C), ale extrémní mrazy české zimy nesnese. Pěstuje se proto jako přenosná rostlina anebo se na zimu přikrývá.

  • Stačí jí dostatek slunce a propustná, nejlépe písčitá půda. Nebude se jí dařit v jílovité anebo přemokřené půdě. Zvláště v zimě ji může přemokření velmi rychle zahubit.
  • Na pěstování není náročná a dělá radost svými rychlými přírůstky.
  • Netrpí chorobami ani škůdci. Nevyžaduje hnojení.

Množí se semeny nebo řízkováním. Řízky se odebírají během léta.

Po odkvětu se rostlina sestřihává, na jaře se pak provádí hluboký řez. Ten zajistí bohatý a kompaktní tvar rostliny.

V zahradnictví je santolina k dostání ve třech základních podobách:

  • santolína rozmarýnolistá (Santolina rosmarinifolia) – se smaragdově zelenými listy, někdy označovaná také jako santolina zelená (Santolina virens)
  • santolína cypřiškovitá (Santolina chamaecyparissus) – silně aromatická rostlina se stříbřitě šedivými listy
  • santolína neapolská (Santolina neapolitana) – rostlina vyššího vzrůstu
Santolina chamaecyparissus - grow & care (Lavender cotton)

VYUŽITÍ A ÚČINKY

Svatolína v kuchyni jako koření

Svatolína má svěží vůni s pryskyřičným nádechem, která zpestří pokrmy středomořské kuchyně. Jako koření se užívají čerstvé i sušené listy santoliny. Hodí se jako přísada bylinkového másla, tvarohu, grilovacích marinád nebo pesta (v kombinaci s dalšími středomořskými bylinkami). Jako zelené koření dochutí zeleninové saláty, také brambory nebo rybí speciality.

Hodí se do studené kuchyně, do teplých se přidává až před koncem přípravy, aby neztratila svoji chuť.

Jedlé květy

Santolína nabízí i jedlé květy, ale jsou dost tvrdé, proto se užívají zejména jako ozdoba jídla. Hodí se i pro přípravu voňavého čaje, který má posilující účinky.

Lidové léčitelství

V lidovém léčitelství jsou svaté bylině přisuzovány například analgetické schopnosti. Dle lidového léčitelství působí santolina proti střevním parazitům, nebo k povzbuzení jaterní činnosti.

Vnitřně se však užívá jen v malých dávkách, rozhodně není vhodná pro těhotné ženy a malé děti. Je totiž příliš aromatická, i proto se často kombinuje s jinými bylinami.

Svatolína jako silný čajový nálev má i vnější využití. Může se stát základem aromatické koupele nebo obkladu na bolavé svaly a klouby.

Santolina chamaecyparissus

Aromaterapie

Svatolína je svatou bylinou s magickými schopnostmi, údajně dokáže učinit člověka neviditelným. Slouží i v aromaterapii jako vykuřovadlo k pročištění prostoru. Její vůně má vyhánět zlé síly a spolehlivě vyhání i nepříjemný hmyz. Svoji vůní pomáhá chránit před chmyzem i na zahrádce okolo rostoucí rostliny.

Sušené větvičky se dávají do skříně, protože odpuzují moly (podobně jako levandule). Sušená květina poslouží i jako dekorace.

#bylinky #herbar #kvety #jaro #leto #jarnipabeni #jarnikrasa #bloosom #flower #sunnyday #sunny  #floweroftheday #santolina #svatolina #koreni #vonavekoreni #aromaterapie

Pečlivě studujeme všechny dostupné zdroje, hledáme na internetu, v herbářích a další literatuře, v odborných časopisech. Čerpáme z rad veterinářů i zkušenějších chovatelů, a nejenom jich. Přesto nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné péče. Web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog.

Disclaimer. Tyto webové stránky mají má pouze informativní charakter. Nemůžeme nahradit lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky, v jejich rukou by měla být i léčba zvířat. Samozřejmě chápeme, že nejvíce pro své miláčky může udělat zejména jejich majitel. To nejdůležitější je láska.:-)

Nejsme a nechceme se tvářit jako odborníci. Jsme jenom nadšení chovatelé, milovníci přírody a bylinek, co se snaží sdílet zkušenosti a získané informace s ostatními.

Nejsme eshop. 

Zajímají vás bylinky?

V sekci bylinky najdete mj. majoránkukozlík, řeřichu, brahmihoubovou bylinurýmovník sedmikrásku, muchovník nebo šantu kočičí. Další praktické informace, tipy a návody najdete v herbářích a knihách o bylinkách, které najdete také v knihkupectví KOSMAS…

Diskuze

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *