Ravintsara: kafrový aroma silák proti virům z Madagaskaru

Koronavirová pandemie obrátila celý svět vzhůru nohama. Ze dne na den změnila každodenní život všech bez vyjímky. Většina z nás se přitom nestačí divit, co všechno jeden škodlivý mikroorganismus dokáže. Covid-19, neviditelný nepřítel se stal rázem středem pozornosti, předmětem vědeckého zkoumání a intenzivního hledání možného léku. Nejenom lékaři, ale i alternativní terapeuté nabízejí možnosti obrany, minimálně v podobě prevence a důrazu na vlastní imunitní systém. Do centra pozornosti se tak dostala i aromaterapie a s ní i ravintsara.

Éterický olej ravintsara

Aromaterapie nabízí podpůrné prostředky, které mohou být prospěšné pro imunitní systém, některé dokonce se schopností působit proti virům. Esenciálním olejům, které aromaterapie využívá, se totiž tradičně přiřazují také dezinfekční, antibakteriální a protivirové účinky. Tím nejsilnějším protivirovým prostředkem aromaterapie má být éterický olej ravintsara.

reklama

Esenciální olej Ravintsara Nobilis Tilia

Éterický olej ravintsara se získává destilací z listů rostliny kafrovník lékařský neboli skořicovník kafrový, lat. Cinnamomum camphora. Rostlina pochází z Asie, za její domovinu je označován ostrov Madagaskar, ačkoliv se tam dostal nejspíš původně z Dálného východu. Na Madagaskaru osídluje kafrovník deštné pralesy. Až patnáct metrů vysoká rostlina je typická oválnými kožovitými listy. Na horní straně jsou lesklé tak, jak to známe například z vavřínu, ostatně patří také do čeledi vavřínovitých.

Z jazyku madagaskarských domorodců má také pocházet samotný pojem ravintsara, který se dá přeložit jako „list na všechno“. Na co všechno se používá v aromaterapii? Jaké účinky éterickému oleji ravinsara s intenzivní kafrovou vůní s tóny eukalyptu a kadidla aromaterapie přisuzuje?

Účinky připisované éterickému oleji ravintsara

  • je prospěšný při nejrůznějších virózách
  • doporučuje se jako podpůrný prostředek při chřipce a respiračních potížích
  • má být užitečný při infekcích dýchacího nebo zažívacího ústrojí
  • pro své antivirové vlastnosti je prospěšný i proti oparům
  • specificky působí na neurotropické viry (opary, neštovice, moluska)
  • působí imunostimulačně, tzn. posiluje organismus
  • rozpouští únavu, je oporou při mentální činnosti
  • příznivě působí na psychiku, mírní stres, deprese a úzkostí
  • zklidňuje podrážděnost a roztěkanou mysl
  • posiluje koncentraci a paměť
  • pomáhá tak proti nespavosti
  • funguje vzpruha pro svaly
  • ulevuje při svalových bolestech

Jako velmi dobrý antivirový prostředek označuje olej ravintsara na serveru Rehabilitace.info aromaterapeutka Pavlína Klaudová, která zmiňuje i využití při pásovém oparu. Na virová kožní onemocnění (pásový opar i další opary, plané neštovice, molusky nebo mírné formy bradavic) je olej z ravintsary účinný i dle aromaterapeutky ze společnosti Nobilis Tilia Adély Zrubecké. Na blogu Nobilis oleji přisuzuje silné protivirové účinky, pro které se používá k posílení imunitního systému při nejrůznějších infekcích, zejména dýchacího a zažívacího ústrojí. Na blogu aromaterapeutické společnosti Original ATOK se ravintsara probojovala mezi 7 aroma siláků proti virům. Zmiňují také výzkum Dr. Franchomma, dle kterého skupina virů (mezi nimi i Covid) citlivě reaguje na éterické oleje s vysokým obsahem mono-terpenových alkoholů a fenolů. Franchomm přitom vyzdvihl právě ravintsaru.

Kontraindikace – kdy se ravintsara nedoporučuje?

Éterický olej ravinstsara rozhodně není vhodný pro malé děti. Nelze ho používat ani v blízkosti malých dětí, mohl by způsobovat dýchací nebo nervové potíže. Ravintsaru by rozhodně neměly používat děti do 2 let a těhotné ženy.

Pozor, ravintsara není raventsara (Ravensara aromatica) a není to ani kafr. Ravintsara vždy pochází z Madagaskaru a je bohatá na 1,8-ceneol, kterému jsou mj. prokázána protivirová aktivita. Označuje se jako Cinnamomum camphora b.s. 1,8 cineol. Esenciální olej kafr pochází z dálného východu a označuje se biochemickou specifitou (b.s.) camphor. Existuje také esenciální olej Cinnamomum camphora b.s. linalol, kterému se říká Ho-sho nebo linaloové dřevo.

Ravintsaru lze využívat samostatně, avšak její silně kafrová vůně nemusí být každému příjemná. Dá se kombinovat i s dalšími esenciálními oleji, např.:

  • ravintsara, citron, eukalyptus jako směs éterických olejů proti chřipce
  • ravintsara, citron, mandarinka jako směs proti nespavosti a pro klidný spánek
  • ravintsara, citron, ho-sho jako směs na podporu mentálních výkonů a paměť

Praktické využití éterických olejů

Éterické oleje jsou vysoce koncentrované esence rostlin, využívají se proto vždy jenom po kapkách. Základní využití nacházejí v aromalampě, kdy se do nádoby s vodou nakape pár kapek esence. Když se pod nádobkou zapálí svíčka, voda se odpařuje do prostoru a s ní i molekuly vonné esence.

Praktičtější způsob rozptylování vonných éterických olejů do ovzduší nabízí aroma difuzér. Moderní přístroj se stará o rozptylování vonných esencí do prostoru prostřednictvím tzv. studené mlhy. Oproti aromalampě, která využívá plemen svíčky, je elektrický aroma difuzér také bezpečnější. Nejenže dlouhodobě provoní prostor, ale také ho pročistí a osvěží. V případě esenciálního oleje ravintsara navíc ovzduší provoní antivirovou vůní, která posiluje tělo i ducha.

Aroma difuzér Sento Eta
Aroma difuzér Essenco Eta
Aroma difuzér Eta Himalaia
Aroma difuzér Sento Eta
Aroma difuzér Essenco Eta
Aroma difuzér Eta Himalaia
next arrow
previous arrow

Odhalte kouzla aromaterapie

Vonné silice, také esenciální oleje nebo jen esence jsou čistými výtažky rostlin. Právě čisté silice mohou nabídnout komplexní terapeutické působení, jejich chemické alternativy oproti tomu pouze voní, v tom lepším v případě. V horším případě jsou syntetické vůně v domácnosti bohatým zdrojem škodlivin. Při výběru vonné silice proto dbejte na 100% přírodní původ.

Éterické, také esenciální oleje nebo silice pocházejí z nejrůznějších částí květin, bylin nebo stromů. Získávají se z květů, ale i plodů, kůry nebo kořenů. Éterický olej ravintsara se destiluje z listů. Jeho intenzivní kafrová vůně posiluje organismus, podobně působí i lesní esenciální oleje, zejména borovice, ale také i smrk, jedle, modřín aj. Lesní esence vynikají očistnými, dezinfekčními a antiseptickými účinky, ale jsou tu i esenciální oleje jiné. K těm nejoblíbenějším patří relaxační levandule proti stresu nebo také protistresový a povzbuzující bergamot s kořeněnou citrusovou vůní plnou svěžesti. Široký výběr vonných esencí na vás čeká v eshopu econea.cz.

reklama

Přírodní dezinfekce povrchů

Dezinfekční prostředky bývají často založeny na alkoholu, který se dá označit jako přírodní dezinfekce. DIY dezinfekce se dá jednoduše připravit smícháním vody a vysokoprocentního alkoholu jako je líh. Dle serveru ekokoza.cz by měla být koncentrace alkoholu minimálně šedesátiprocentní, vychází přitom ze stanoviska Světové zdravotnické organizace (WHO), Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) a dalších organizací v souvislosti s koronavirovou pandemií. Dezinfekční a antiseptické vlastnosti ještě povýší esenciální oleje aromaterapie, může to být také hřebíček nebo tymián a jeho složka thymol.

Přírodní dezinfekce Atok thymol, hřebíček, alkohol

Alkohol a esenciální oleje bývají také základem ekologické drogerie, přírodní dezinfekce, která se dá běžně pořídit, například pod značkou Original ATOK.

Vysoce účinná lihovo-bylinná dezinfekce povrchů a předmětů. Tak definuje dezinfekční sprej Thymosan výrobce, společnost Original ATOK. Tradiční postupy starých bylinkářů kombinuje s nejnovějšími trendy v přírodní kosmetice a aromaterapii, aby vytvářela vlastní unikátní receptury. Tou je i dezinfekce Thymosan s lehce kořeněnou vůní esenciálního oleje hřebíček, ve které nechybí vedle alkoholu ani thymol. Aromaterapeutická receptura je speciálně vyvinutá pro dezinfekci všech typů obuvi, ponožek i dalších textilií. Má výrazné baktericidní, fungicidní a virucidní účinky. Vhod přijde zejména těm, které trápí plíseň, mykóza nebo nadměrné pocení nohou.

Česká značka Original ATOK je jednou z mnoha zajímavých značek, které najdete v eshopu BIOOO.cz.

  • Frej, D., Kuchař, J., Kozumplík, M.: Svět přírodních antivirotik: Prevence a terapie pomocí domácích prostředků. Praha: Eminent, 2020. ISBN: 978-80-7281-557-9
  • Armbruster, U., Bergmann, H.: Léčivé byliny v květináči a na zahradě: Jak je pěstovat a sklízet. Praha: grada, 2020. ISBN: 978-80-271-1005-6
  • Zrubecká, A.: Aromaterapie podle ročních období. Praha: CPress, 2018. ISBN 978-80-264-2085-9
  • Germann, G., Germann, P.: Rostliny pro aromaterapii. 90 vonných rostlin, jejich znaky a způsob využití. Praha: Grada, 2013. ISBN: 978-80-247-4672-2
  • le, J.: Clinical aromatherapy: essential oils in healthcare. Churchill Livingstone, 2015. ISBN 9780702054402

Esenciálním olejům, které aromaterapie využívá, se tradičně přiřazují dezinfekční, antibakteriální a protivirové účinky. Nejsilnější protivirový éterický olej dle aromaterapie představuje ravintsara.

, , ,

Křivánková, R.: Ravintsara: kafrový aroma silák proti virům z Madagaskaru. ukocouradoma.cz [online]. U Kocoura doma, 11. září 2020 [cit. 2022-05-21]. Dostupné z: https://ukocouradoma.cz/ravintsara/

Aromaterapie

Aromaterapie je postavena na působení vůní, které dokážou vytvořit příjemnou atmosféru, zklidnit i povzbudit, mají terapeutické působení na mysl, tělo i duši. Esenciální oleje aromaterapie harmonizují prostor, současně přitom čistí a osvěžují vzduch. Všechny silice nesou i očistné vlastnosti, obzvláště některé vynikají svými antibakteriálními, protivirovými a protiplísňovými účinky. Některé působí i jako přírodní dezinfekce, vedle esenciálního oleje ravintsara je to i borovicová silice, citronová silice nebo levandule, nejoblíbenější silice vůbec.

PRAKTICKÁ AROMATERAPIE · ZDRAVÝ DOMOV · VOŇAVÝ ÚKLID · OBJEVUJTE!

CANNOR Relaxační sprej bergamot a Ylang Ylang
Alma Olej Z lesa
Jungle Way vykuřovací tyčinky
Alma Miluj se
Alma přírodní parfém Láska
Almara soap Gold Chocolate
Dekubitus konopná mast
Alma Měsíčková péče
Alma Šípkové pohlazení
Alma Růžová zahrada
Zázračné srdéčko Medarek
Almara soap Magická aura
Poetico Večerní maska se šípkovým olejem, arnikou a plicníkem
Almara soap Medový květ
Renovality Betaglukan
Relaxační spray na polštář
CANNOR Relaxační sprej bergamot a Ylang Ylang
Alma Olej Z lesa
Jungle Way vykuřovací tyčinky
Alma Miluj se
Alma přírodní parfém Láska
Almara soap Gold Chocolate
Dekubitus konopná mast
Alma Měsíčková péče
Alma Šípkové pohlazení
Alma Růžová zahrada
Zázračné srdéčko Medarek
Almara soap Magická aura
Poetico Večerní maska se šípkovým olejem, arnikou a plicníkem
Almara soap Medový květ
Renovality Betaglukan
Relaxační spray na polštář_banner
next arrow
previous arrow

reklama

5/5 - (3 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *