Vraní superúplněk aneb indiánské loučení se zimou

Vraní úplněkTřetí úplněk v roce připadá na začátek března 2020. Nazývá se také vraní nebo červí úplněk, dle indiánské mytologie. Astrologie vraní úplněk 2020 řadí ke znamení panny.

Březnový úplněk bude ještě působivější než jindy a jeho účinky budou ještě silnější. Půjde totiž o tzv. superúplněk, Měsíc bude Zemi tak blízko, jak jen to jde. O to větší a zářivější se bude jevit. Jeho účinky budou také silnější…

 

Superúplněk – o co jde?


Úplněk nastává ve chvíli, kdy se Měsíc ocitá na opačné straně od Země, než je Slunce. Sluneční paprsky tak měsíční kotouč osvětlují zářivým světlem žlutých či oranžových odstínů. Přestože astronomové nemají termín zrovna v lásce, Astronomický ústav Akademie věd popisuje i fenomén zvaný superúplněk, nazývaný také superměsíc (anglicky Supermoon)…

Superúplněk představuje astronomický jev způsobený elipsovitým pohybem Měsíce kolem Země. Tím, že Měsíc Zemi neobíhá po kružnici, ale po elipse, je při úplňku vždy jinak daleko. Úplněk nenastává vždy v okamžiku, kdy je Měsíc Zemi nejblíž. Pokud ano, hovoříme právě o superúplňku nebo také velkém úplňku.

Měsíc se při superúplňku jeví ze Země větší než obvykle, dokonce až o 14 %. Má také být až o 30 % jasnější, pohled na něho nám však musí umožnit aktuální počasí. V roce 2020 je Měsíc nejblíže Zemi v tyto termíny: 13. ledna, 10. února, 10 března, 7. dubna, 6. května, 3. června, 30. června, 25. července, 21. srpna, 18. září, 16. října, 14. listopadu a 12. prosince. Právě 9. března, konkrétně v 18 hodin a 47 minut nastává úplněk, tedy superúplněk. Vzdálenost Měsíce od Země bude čítat 357 404 kilometrů. Dalšího superúplňku se dočkáme již následující měsíc, konkrétně v termínu 8. dubna 2020. To bude Měsíc ještě o necelých 400 kilometrů blíže.

Vraní úplněk


Jednotlivé úplňky nesou označení podle indiánské mytologie. Protože ten březnový často provází i krákání vran, začali ho indiáni nazývat také úplněk vraní. Vrána je v mytologii magickým zvířetem, které má dar vidět svět iluzí. Dokonce má umět oživit stín, na rozdíl od nás ostatních. Pro nás spíše nese ponaučení o tom, že bychom měli rozlišovat světlo a stín, realitu a iluze. Měsíční světlo s tím může pomoci, má schopnost projasňovat to, co vidíme, dokonce osvětluje i to, co je běžně skryté.

Březnový úplněk nepatří jen vranám, v kalendáři často poukazuje také na návrat stěhovavých ptáků. Jde o poslední úplněk zimy, a protože se v tomto období v půdě začínají rojit žížaly, říká se mu podle indiánů také červí úplněk. Půda i celá příroda se chystá na příchod jara. Jedna fáze končí, druhá začíná, zářivá Luna je toho důkazem.

Úplněk ve znamení Panny


Úplněk je příležitost k očistným rituálům, cestě do svého nitra, ale znamená také ohrožení lidské psychiky. Pro úplněk ve znamení panny to platí obzvlášť, protože panna je sama o sobě náchylná k psychickým výkyvům a stresu. Je to zodpovědná, systematická a pořádkumilovná osobnost, která je spokojená, když je všechno dokonalé. Každá maličkost může spokojenost panny narušit…

Nejenom pro panny, i pro ostatní znamení zvěrokruhu platí, že červí úplněk nás může vyvést z míry. Může v nás budit pochybnosti. Můžeme mít najednou sklony dramatizovat. O co důležitější je nepodléhat proměnlivým emocím, o to důležitější je spoléhat na svoji vnitřní intuici. Luna by měla pomoct s tím, abychom si ve svém nitru udělali jasno. Máme příležitost udělat pořádek v sobě i kolem sebe, úklid a sebepoznání jsou hlavními tématy tohoto času.

Tags: astro, astrologie, úplněk, vesmír

AKTUÁLNĚ nejenom z domova. Sledujeme zprávy a jsme rychlí jako blesk(či Blesk?), sledujeme zejména dobré zprávy, protože těch není nikdy dost, ani Dnes, ani zítra. Přinášíme zajímavé informace z kočičího světa, ale i světů jiných. Časem jich snad bude celý seznam (či Seznam?). Píšeme příběhy, tvoříme zajímavé (Prima) zpravodajství a reportáže ze současného dění.

Internetové zdroje: 

/1/ Měsíc aktuálně. Česká astronomická společnost. Astro.cz [online]. 2019 [cit. 2019-02-19]. Dostupné z: https://www.astro.cz/na-obloze/mesic.html

#uplnek #mesic #moon  #meditace #ritualy #carodejnickeritualy #magie #bilamagie #kouzla

 

Disclaimer. Tyto webové stránky mají pouze informativní charakter, nejde o zdravotní ani výživová tvrzení. Využíváme vlastní zkušenosti a poznatky, stejně jako čerpáme z doporučení jiných, využíváme všemožné dostupné zdroje, přesto v žádném případě nenahrazujeme odborníky. Nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné péče.

Přestože jde o seriózní vědu z pozoruhodnými poznatky, legislativně je astrologie zábava. V žádném případě nenahrazuje astrologie odborníky, ať již lékaře, psychology a psychiatry, právníky nebo ekonomy. Pokud hledáte praktickou radu pro řešení vážných zdravotních či jiných problémů, musíme vás odkázat na experty daného oboru.

Affiliate disclaimer. Nejsme eshop. Naše tipy jsou skutečně naše tipy.

Nejsme eshop. 

AKTUÁLNĚ | NOČNÍ OBLOHA | MĚSÍC | PŘÍRODA

Diskuze

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *