Stres zmizí hned. Kouzlit umí bergamot. Citrusová vůně vám zvedne náladu!

Každým okamžikem prožíváme nádech nebo výdech. Prostřednictvím dýchání se dostane kyslík ke každé jediné buňce lidského těla. Je to naprosto klíčová činnost pro činnost všech buněk a orgánů, imunitního systému, ale i nervů a mozku. Je to činnost tak přirozená, že na její význam často zapomínáme. A pak dýcháme povrchně, tedy nedostatečně, anebo zběsile a divíme se, že nás ovládá stres.

Co tak začít konečně dýchat! Svěží vůně bergamotu se přitom bude hodit!

Úvodní foto: Pixabay.com

Aromaterapie – Esenciální olej bergamot – Účinky – Antistress

Hodné tuky

Aromaterapie proti stresu

Způsob dýchání ovlivňuje naše psychické rozpoložení, náladu, úroveň stresu, ale také i schopnost koncentrace a mentálních výkonů. Řízené dýchání je tím nejjednodušším způsobem, jak se zbavit stresu. Skvěle se doplňuje s aromaterapií, zvláště antistresovými esencemi jako je bergamot.

Uprostřed nabitého dne se vás zmocnil stres? Jednoduše se zhluboka nadechněte, postarejte se o dostatek energie v podobě kyslíku. Postaráte-li se o to, abyste své mozkové buňky naplnili nejenom kyslíkem, ale i osvěžující citrusovou esencí bergamotu, rázem svůj organismus dostanete do jiného módu.

Bergamot je silným pomocníkem proti stresu a únavě, jeho lehká vůně silně ovlivňuje psychiku. Okamžitě napomáhá lepšímu dýchání, právě dýchání je klíčem, který otevírá dveře z každé psychicky náročné a stresující situace.

reklama

Povzbuzující citrusová esence

Bergamot představuje jednu z těch méně známých citrusových esencí, je to exotický bratr citronu, limetky, pomeranče, grepu, mandarinky nebo pomela. Jeho aromaterapeutické účinky se nevyužívají zdaleka tolik, jak by si zasloužil. Naopak je tomu v parfumářství, kdy se bez něho neobejde mnoho věhlasných parfémů. Údajně až polovina všech dámských parfémů obsahuje v nějaké míře bergamot. Bergamot je také nedílnou složkou oblíbeného černého čaje Earl Grey. Přesto samotná vonná silice bergamotu stojí tak trochu v pozadí.

Essential Oils: Bergamot

Video: Esenciální olej bergamot (Youtube)

Účinky esence bergamot

Bergamot má vynikající povzbuzující a antidepresivní působení. Má schopnost posilovat organismus, a je tak užitečný při stresu a únavě. Kdo z nás by alespoň někdy nepotřeboval od stresu a únavy pomoct? Právě bergamot se nabízí jako skvělý pomocník.

Svěží lehká citrusová vůně s ovocným nádechem a nezvyklými dřevito-bylinnými tóny podporuje dýchání, vonné esence spolu s životadárným kyslíkem okamžitě mění stav mysli a psychické rozpoložení.

  • bergamot povzbuzuje, odstraňuje stres a pomáhá proti únavě
  • posiluje, zklidňuje podrážděné nervy, působí antidepresivně
  • uvolňuje dýchání, čistí vzduch, neutralizuje pachy
  • má antibakteriální a antiseptické vlastnosti
  • je prospěšný při onemocnění dýchacích cest

Vůně bergamotu toho umí ještě víc. Snižuje teplotu a tiší různé druhy bolestí. Je prospěšná pro zdravé zažívání, podporuje metabolismus a ulevuje při potížích močových cest.

Využití bergamotu

Nejsou to jenom parfémy. Ředěná silice bergamotu slouží i v pěstící kosmetické péči, zvláčňuje a omlazuje pokožku, podporuje hojení, léčí nejrůznější kožní neduhy. Jeho nevýhodou je však fotosenzibilita – zvyšuje citlivost pokožky na sluneční záření. Podobně jako jiné citrusové esence se proto nehodí užívat během slunečných dnů, kdy je pokožka vystavována nadměrným slunečním paprskům. 12 hodin po použití esence nevystavujte pokožku slunečnímu záření ani paprskům solária.

Výhodou bergamotu je schopnost odpuzovat obtížný hmyz. Funguje jako přírodní repelent.

Antistresová atmosféra s vůní bergamotu

Zbavit se stresu a starostí? Není to vůbec tak složité, jak se zdá. Stačí se nadechnout citrusové vůně bergamotu. Jednoduše otevřete lahvičku s esenciálním olejem a zhluboka se nadechněte. Veškerý stres pak prostě vydechněte ven ze svého těla.

Vonná silice bergamot vytvoří antistresovou atmosféru, která bude přát vašemu mentálnímu výkonu. K tomu vám pomůže aroma lampa nebo aroma difuzér, který vonnou mlhu vytváří dlouhodobě a zcela automaticky, bez použití otevřeného ohně.

reklama

Esenciální oleje nacházejí i kulinářské využití, přestože oficiálně se pro vnitřní užití užívat nesmějí a jejich vnitřní užití se nesmí ani doporučovat. Jakkoli, v miniaturních dávkách mohou fungovat jako klasická aromata do potravin, esence a extrakty, které však nebývají čistě přírodní. Má-li tak esenciální olej bergamot fungovat, je potřeba ho naředit – v alkoholu, rostlinném oleji nebo třeba medu, ostatně v Turecku se bergamot tradičně využívá do marmelády, ve francouzském městě Nancy je zase dle Citrusové kuchařky místní specialitou bergamotový bonbon. Dortová kuchařka nabízí recept na Citrónový cheesecake s bergamotem a server Recepty Online zase recept cukrářského a pekařského mistra Josefa Maršálka na Makronky s olivovým olejem a bergamotem, kde se však jako ingredience využívá čaj Earl Grey.

Upozorňujeme, že vnitřní užití esenciálních olejů není legislativně přípustné. Pokud je chcete využívat jako kulinářské aroma, vždy jenom v několika málo kapkách, nikdy ne přímo!

Kouzla aromaterapie

Aromaterapie je postavena na působení vůní, které dokážou vytvořit příjemnou atmosféru, zklidnit i povzbudit, mají terapeutické působení na mysl, tělo i duši. Esenciální oleje aromaterapie harmonizují prostor, současně přitom čistí a osvěžují vzduch. Všechny silice nesou i očistné vlastnosti, obzvláště některé vynikají svými antibakteriálními, protivirovými a protiplísňovými účinky. Některé působí i jako přírodní dezinfekce, vedle borovicové silice je to také citronová silice nebo levandule, nejoblíbenější silice vůbec.

Tymián

Zdraví voní po tymiánu. Jak s kouzelnou bylinkou osvěžit a dezinfikovat vzduch?

Tymián je typická středomořská bylinka, která má ráda slunce a sucho. Nedostatek vody kompenzuje vysokým…

Les

Inspirováno přírodou: Energie a síla lesa. Jak se doma postarat o svěží vzduch?

Stres a únava na nás útočí ze všech stran. Řešení je na dosah. Základním zdrojem…

Literatura

  • Frej, D., Kuchař, J., Kozumplík, M.: Svět přírodních antivirotik: Prevence a terapie pomocí domácích prostředků. Praha: Eminent, 2020. ISBN: 978-80-7281-557-9
  • Armbruster, U., Bergmann, H.: Léčivé byliny v květináči a na zahradě: Jak je pěstovat a sklízet. Praha: grada, 2020. ISBN: 978-80-271-1005-6
  • Zrubecká, A.: Aromaterapie podle ročních období. Praha: CPress, 2018. ISBN 978-80-264-2085-9
  • Germann, G., Germann, P.: Rostliny pro aromaterapii. 90 vonných rostlin, jejich znaky a způsob využití. Praha: Grada, 2013. ISBN: 978-80-247-4672-2

Internetové zdroje

/1/ Znáte bergamot? Jeho olej chutná i uzdravuje. [online]. Praha: Narrative Media, 13. červenec 2011 [cit. 2016-09-18]. Dostupné z: https://www.spektrumzdravi.cz/wellness/wellness-znate-bergamot-jeho-olej-chutna-i-uzdravuje

/2/ 10 tipů pro domácnost bez chemikálií. Nazeleno.cz [online]. Praha: Narrative Media, 13. červenec 2011 [cit. 2016-09-18]. Dostupné z:
https://www.nazeleno.cz/bydleni/domacnost/10-tipu-pro-domacnost-bez-chemikalii.aspx

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Stres zmizí hned. Kouzlit umí bergamot. Citrusová vůně vám zvedne náladu!

Za pár vteřin! Stačí se nadechnout! Bergamot je silným pomocníkem proti stresu a únavě, jeho lehká vůně silně ovlivňuje psychiku. Okamžitě napomáhá lepšímu dýchání, i to jsou kouzla aromaterapie!

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

AROMATERAPIE | BACHOVY ESENCE | BYLINKOVÁNÍ |  VRNIVÁ MAGIE |  DŮM & ZAHRADA

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *