Stres zmizí hned. Kouzlit umí bergamot. Citrusová vůně vám zvedne náladu!

Každým okamžikem prožíváme nádech nebo výdech. Prostřednictvím dýchání se dostane kyslík ke každé jediné buňce lidského těla. Je to naprosto klíčová činnost pro činnost všech buněk a orgánů, imunitního systému, ale i nervů a mozku. Je to činnost tak přirozená, že na její význam často zapomínáme. A pak dýcháme povrchně, tedy nedostatečně, anebo zběsile a divíme se, že nás ovládá stres. Co tak začít konečně dýchat! Svěží vůně bergamotu se přitom bude hodit!

Aromaterapie proti stresu

Způsob dýchání ovlivňuje naše psychické rozpoložení, náladu, úroveň stresu, ale také i schopnost koncentrace a mentálních výkonů. Řízené dýchání je tím nejjednodušším způsobem, jak se zbavit stresu. Skvěle se doplňuje s aromaterapií, zvláště antistresovými esencemi jako je bergamot.

Uprostřed nabitého dne se vás zmocnil stres? Jednoduše se zhluboka nadechněte, postarejte se o dostatek energie v podobě kyslíku. Postaráte-li se o to, abyste své mozkové buňky naplnili nejenom kyslíkem, ale i osvěžující citrusovou esencí bergamotu, rázem svůj organismus dostanete do jiného módu. Bergamot je silným pomocníkem proti stresu a únavě, jeho lehká vůně silně ovlivňuje psychiku. Okamžitě napomáhá lepšímu dýchání, právě dýchání je klíčem, který otevírá dveře z každé psychicky náročné a stresující situace.

Povzbuzující citrusová esence

Bergamot představuje jednu z těch méně známých citrusových esencí, je to exotický bratr citronu, limetky, pomeranče, grepu, mandarinky nebo pomela. Jeho aromaterapeutické účinky se nevyužívají zdaleka tolik, jak by si zasloužil. Naopak je tomu v parfumářství, kdy se bez něho neobejde mnoho věhlasných parfémů. Údajně až polovina všech dámských parfémů obsahuje v nějaké míře bergamot. Bergamot je také nedílnou složkou oblíbeného černého čaje Earl Grey. Přesto samotná vonná silice bergamotu stojí tak trochu v pozadí.

Bergamot má přitom vynikající povzbuzující a antidepresivní působení. Má schopnost posilovat organismus, a je tak užitečný při stresu a únavě. Kdo z nás by alespoň někdy nepotřeboval od stresu a únavy pomoct? Právě bergamot se nabízí jako skvělý pomocník.

Svěží lehká citrusová vůně s ovocným nádechem a nezvyklými dřevito-bylinnými tóny podporuje dýchání, vonné esence spolu s životadárným kyslíkem okamžitě mění stav mysli a psychické rozpoložení.

reklama

Esenciální olej bergamot NT

Účinky esence bergamot

  • bergamot povzbuzuje, odstraňuje stres a pomáhá proti únavě
  • posiluje, zklidňuje podrážděné nervy, působí antidepresivně
  • uvolňuje dýchání, čistí vzduch, neutralizuje pachy
  • má antibakteriální a antiseptické vlastnosti
  • je prospěšný při onemocnění dýchacích cest

Vůně bergamotu toho umí ještě víc. Snižuje teplotu a tiší různé druhy bolestí. Je prospěšná pro zdravé zažívání, podporuje metabolismus a ulevuje při potížích močových cest.

Využití bergamotu

Nejsou to jenom parfémy. Ředěná silice bergamotu slouží i v pěstící kosmetické péči, zvláčňuje a omlazuje pokožku, podporuje hojení, léčí nejrůznější kožní neduhy. Jeho nevýhodou je však fotosenzibilita – zvyšuje citlivost pokožky na sluneční záření. Podobně jako jiné citrusové esence se proto nehodí užívat během slunečných dnů, kdy je pokožka vystavována nadměrným slunečním paprskům. 12 hodin po použití esence nevystavujte pokožku slunečnímu záření ani paprskům solária.

Výhodou bergamotu je schopnost odpuzovat obtížný hmyz. Funguje jako přírodní repelent.

Essential Oils: Bergamot

Video: Esenciální olej bergamot (Youtube)

Antistresová atmosféra s vůní bergamotu

Zbavit se stresu a starostí? Není to vůbec tak složité, jak se zdá. Stačí se nadechnout citrusové vůně bergamotu. Jednoduše otevřete lahvičku s esenciálním olejem a zhluboka se nadechněte. Veškerý stres pak prostě vydechněte ven ze svého těla.

Vonná silice bergamot vytvoří antistresovou atmosféru, která bude přát vašemu mentálnímu výkonu. K tomu vám pomůže aroma lampa nebo aroma difuzér, který vonnou mlhu vytváří dlouhodobě a zcela automaticky, bez použití otevřeného ohně.

Aroma difuzér Sento Eta
Aroma difuzér Essenco Eta
Aroma difuzér Eta Himalaia
Aroma difuzér Sento Eta
Aroma difuzér Essenco Eta
Aroma difuzér Eta Himalaia
next arrow
previous arrow

Bergamot pro gurmány

Esenciální oleje nacházejí i kulinářské využití, přestože oficiálně se pro vnitřní užití užívat nesmějí a jejich vnitřní užití se nesmí ani doporučovat. Jakkoli, v miniaturních dávkách mohou fungovat jako klasická aromata do potravin, esence a extrakty, které však nebývají čistě přírodní. Má-li tak esenciální olej bergamot fungovat, je potřeba ho naředit – v alkoholu, rostlinném oleji nebo třeba medu, ostatně v Turecku se bergamot tradičně využívá do marmelády, ve francouzském městě Nancy je zase dle Citrusové kuchařky místní specialitou bergamotový bonbon. Dortová kuchařka nabízí recept na Citrónový cheesecake s bergamotem a server Recepty Online zase recept cukrářského a pekařského mistra Josefa Maršálka na Makronky s olivovým olejem a bergamotem, kde se však jako ingredience využívá čaj Earl Grey.

Upozorňujeme, že vnitřní užití esenciálních olejů není legislativně přípustné. Pokud je chcete využívat jako kulinářské aroma, vždy jenom v několika málo kapkách a nikdy ne přímo!

Veselé citrusové silice

V kontrastu s kyselou až nahořklou chutí citrusů je působení jejich vůní hravé a veselé. To platí pro bergamot i další citrusové silice jako citron, pomeranč nebo mandarinka. Všechny pomáhají zbavit psychických strastí, ale zbaví také špíny a nečistot kolem sebe. Najdou využití i při úklidu, šetrném úklidu bez chemie či veselém úklidu s aromaterapií, jde o totéž. Silice citron patří mezi ty základní přírodní prostředky, které by při EKO úklidu neměly chybět. V domácnosti však přijdou vhod i další silice, třeba citronová tráva, harmonizující levandule nebo lesní vůně borovice.

Vybrat si tu pravou esenci můžete v eshopu econea.cz.

reklama

Osobní aromaterapie

Aromaterapie využívá řadu postupů a metod, vždy využívají čich. V tom nejsnazším případě stačí tedy k esenciálním olejům přičichnout, inhalovat jejich vůni. Již v nose prostřednictvím čichových buněk, které jsou přímo spojené s limbickým systémem mozku, ovlivňují psychické rozpoložení a náladu.

Pohodlnou a praktickou cestou, jak okamžitě ovlivnit své vnitřní rozpoložení, nabízí prostředky osobní aromaterapie. Nejde jenom o lahvičku s éterickým olejem, ale i praktické aroma roll-ony nebo inhalační tyčinky.

Inhalační tyčinka proti stresu bergamot

Inhalační tyčinky najdete v širokém sortimentu přírodní kosmetiky a aromaterapeutických produktů české značky Nobilis Tilia. Nechybí ani inhalační tyčinka proti stresu, která je založena na svěží vůni bergamotu.

Inhalační tyčinka proti stresu zahání úzkost a nervozitu. Citrusové aroma pomáhá ve vypjatých chvílích. Má schopnost uvolňovat tenzi, zklidní rozjitřené smysly, zmírní strach a nervozitu. Lehká inhalační tyčinka se vejde do každé kabelky, můžete ji tak mít stále u sebe a v případě potřeby k ní přičichnout. Stres nemá šanci. Negativní pocity se rozplynou.

Praktické produkty aromaterapie a přírodní kosmetiku Nobilis Tilia najdete v eshopu Econea.cz.

  • Frej, D., Kuchař, J., Kozumplík, M.: Svět přírodních antivirotik: Prevence a terapie pomocí domácích prostředků. Praha: Eminent, 2020. ISBN: 978-80-7281-557-9
  • Armbruster, U., Bergmann, H.: Léčivé byliny v květináči a na zahradě: Jak je pěstovat a sklízet. Praha: grada, 2020. ISBN: 978-80-271-1005-6
  • Zrubecká, A.: Aromaterapie podle ročních období. Praha: CPress, 2018. ISBN 978-80-264-2085-9
  • Germann, G., Germann, P.: Rostliny pro aromaterapii. 90 vonných rostlin, jejich znaky a způsob využití. Praha: Grada, 2013. ISBN: 978-80-247-4672-2

Za pár vteřin! Stačí se nadechnout! Bergamot je silným pomocníkem proti stresu a únavě, jeho lehká vůně silně ovlivňuje psychiku. Okamžitě napomáhá lepšímu dýchání, i to jsou kouzla aromaterapie!

, , ,

Křivánková, R.: Stres zmizí hned. Kouzlit umí bergamot. Citrusová vůně vám zvedne náladu! ukocouradoma.cz [online]. U Kocoura doma, 18. září 2016 [cit. 2022-05-21]. Dostupné z: https://ukocouradoma.cz/bergamot/

Aromaterapie

Aromaterapie je postavena na působení vůní, které dokážou vytvořit příjemnou atmosféru, zklidnit i povzbudit, mají terapeutické působení na mysl, tělo i duši. Esenciální oleje aromaterapie harmonizují prostor, současně přitom čistí a osvěžují vzduch. Všechny silice nesou i očistné vlastnosti, obzvláště některé vynikají svými antibakteriálními, protivirovými a protiplísňovými účinky. Některé působí i jako přírodní dezinfekce, vedle borovicové silice je to také citronová silice nebo levandule, nejoblíbenější silice vůbec.

PRAKTICKÁ AROMATERAPIE · ZDRAVÝ DOMOV · VOŇAVÝ ÚKLID · OBJEVUJTE!

CANNOR Relaxační sprej bergamot a Ylang Ylang
Alma Olej Z lesa
Jungle Way vykuřovací tyčinky
Alma Miluj se
Alma přírodní parfém Láska
Almara soap Gold Chocolate
Dekubitus konopná mast
Alma Měsíčková péče
Alma Šípkové pohlazení
Alma Růžová zahrada
Zázračné srdéčko Medarek
Almara soap Magická aura
Poetico Večerní maska se šípkovým olejem, arnikou a plicníkem
Almara soap Medový květ
Renovality Betaglukan
Relaxační spray na polštář
CANNOR Relaxační sprej bergamot a Ylang Ylang
Alma Olej Z lesa
Jungle Way vykuřovací tyčinky
Alma Miluj se
Alma přírodní parfém Láska
Almara soap Gold Chocolate
Dekubitus konopná mast
Alma Měsíčková péče
Alma Šípkové pohlazení
Alma Růžová zahrada
Zázračné srdéčko Medarek
Almara soap Magická aura
Poetico Večerní maska se šípkovým olejem, arnikou a plicníkem
Almara soap Medový květ
Renovality Betaglukan
Relaxační spray na polštář_banner
next arrow
previous arrow
5/5 - (2 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *