Stres zmizí hned. Kouzlit umí svěží bergamot…

Každým okamžikem prožíváme nádech nebo výdech. Prostřednictvím dýchání se dostane kyslík ke každé jediné buňce lidského těla. Je to naprosto klíčová činnost pro činnost všech buněk a orgánů, imunitního systému, ale i nervů a mozku. Je to činnost tak přirozená, že na její význam často zapomínáme. A pak dýcháme povrchně, tedy nedostatečně, anebo zběsile a divíme se, že nás ovládá stres.

Co tak začít konečně dýchat! Svěží vůně bergamotu se přitom bude hodit!

AromaterapieEsenciální olej bergamotÚčinkyAntistress

 

Aromaterapie proti stresu


Způsob dýchání ovlivňuje naše psychické rozpoložení, náladu, úroveň stresu, ale také i schopnost koncentrace a mentálních výkonů. Řízené dýchání je tím nejjednodušším způsobem, jak se zbavit stresu. Skvěle se doplňuje s aromaterapií, zvláště antistresovými esencemi jako je bergamot.

Uprostřed nabitého dne se vás zmocnil stres? Jednoduše se zhluboka nadechněte, postarejte se o dostatek energie v podobě kyslíku. Postaráte-li se o to, abyste své mozkové buňky naplnili nejenom kyslíkem, ale i osvěžující citrusovou esencí bergamotu, rázem svůj organismus dostanete do jiného módu.

Bergamot je silným pomocníkem proti stresu a únavě, jeho lehká vůně silně ovlivňuje psychiku. Okamžitě napomáhá lepšímu dýchání, právě dýchání je klíčem, který otevírá dveře z každé psychicky náročné a stresující situace.

Povzbuzující citrusová esence


Bergamot představuje jednu z těch méně známých citrusových esencí, je to exotický bratr citronu, limetky, pomeranče, grepu, mandarinky nebo pomela. Jeho aromaterapeutické účinky se nevyužívají zdaleka tolik, jak by si zasloužil. Naopak je tomu v parfumářství, kdy se bez něho neobejde mnoho věhlasných parfémů. Údajně až polovina všech dámských parfémů obsahuje v nějaké míře bergamot. Bergamot je také nedílnou složkou oblíbeného černého čaje Earl Grey. Přesto samotná vonná silice bergamotu stojí tak trochu v pozadí.

Essential Oils: Bergamot

Video: Esenciální olej bergamot

Účinky esence bergamot


Bergamot má vynikající povzbuzující a antidepresivní působení. Má schopnost posilovat organismus, a je tak užitečný při stresu a únavě. Kdo z nás by alespoň někdy nepotřeboval od stresu a únavy pomoct? Právě bergamot se nabízí jako skvělý pomocník.

Svěží lehká citrusová vůně s ovocným nádechem a nezvyklými dřevito-bylinnými tóny podporuje dýchání, vonné esence spolu s životadárným kyslíkem okamžitě mění stav mysli a psychické rozpoložení.

  • bergamot povzbuzuje, odstraňuje stres a pomáhá proti únavě
  • posiluje, zklidňuje podrážděné nervy, působí antidepresivně
  • uvolňuje dýchání, čistí vzduch, neutralizuje pachy
  • má antibakteriální a antiseptické vlastnosti
  • je prospěšný při onemocnění dýchacích cest

Vůně bergamotu toho umí ještě víc. Snižuje teplotu a tiší různé druhy bolestí. Je prospěšná pro zdravé zažívání, podporuje metabolismus a ulevuje při potížích močových cest.

Využití bergamotu


Nejsou to jenom parfémy. Ředěná silice bergamotu slouží i v pěstící kosmetické péči, zvláčňuje a omlazuje pokožku, podporuje hojení, léčí nejrůznější kožní neduhy. Jeho nevýhodou je však fotosenzibilita – zvyšuje citlivost pokožky na sluneční záření. Podobně jako jiné citrusové esence se proto nehodí užívat během slunečných dnů, kdy je pokožka vystavována nadměrným slunečním paprskům. 12 hodin po použití esence nevystavujte pokožku slunečnímu záření ani paprskům solária.

Výhodou bergamotu je schopnost odpuzovat obtížný hmyz. Funguje jako přírodní repelent.

Esenciální olej bergamot, BIOPřírodní pokojový sprej Citrusová zahrada, BIOPokojový sprej Radost ze života, BIO, Farfalla

Antistresová atmosféra s vůní bergamotu

Zbavit se stresu a starostí? Není to vůbec tak složité, jak se zdá. Stačí se nadechnout citrusové vůně bergamotu. Jednoduše otevřete lahvičku s esenciálním olejem a zhluboka se nadechněte. Veškerý stres pak prostě vydechněte ven ze svého těla.

Vonná silice bergamot vytvoří antistresovou atmosféru, která bude přát vašemu mentálnímu výkonu. K tomu vám pomůže aroma lampa nebo aroma difuzér, který vonnou mlhu vytváří dlouhodobě a zcela automaticky, bez použití otevřeného ohně.

Aroma difuzér DaoliaAroma difuzér KaoliaAroma difuzér Cerealia
Kaolia, Ultrasonic diffuser

Video: Aroma difuzér v praxi

Bergamot pro gurmány


Esenciální oleje nacházejí i kulinářské využití, přestože oficiálně se pro vnitřní užití užívat nesmějí a jejich vnitřní užití se nesmí ani doporučovat. Jakkoli, v miniaturních dávkách mohou fungovat jako klasická aromata do potravin, esence a extrakty, které však nebývají čistě přírodní. Má-li tak esenciální olej bergamot fungovat, je potřeba ho naředit – v alkoholu, rostlinném oleji nebo třeba medu, ostatně v Turecku se bergamot tradičně využívá do marmelády, ve francouzském městě Nancy je zase dle Citrusové kuchařky místní specialitou bergamotový bonbon. Dortová kuchařka nabízí recept na Citrónový cheesecake s bergamotem a server Recepty Online zase recept cukrářského a pekařského mistra Josefa Maršálka na Makronky s olivovým olejem a bergamotem, kde se však jako ingredience využívá čaj Earl Grey.

Upozorňujeme, že vnitřní užití esenciálních olejů není legislativně přípustné. Pokud je chcete využívat jako kulinářské aroma, vždy jenom v několika málo kapkách, nikdy ne přímo!

Kouzla aromaterapie po francouzsku: hojivá vůně levandule

Romantická levandule se svými stříbřitými listy a jemně fialovými kvítky přináší potěšení na první pohled.…

Energizující atmosféra borovice. Naplňte vzduch svěžestí lesa!

Čistý vzduch je klíčovou podmínkou života. Bohužel, aniž bychom si to uvědomovali, většina z nás…

AROMATERAPIE | DŮM & ZAHRADA | ZDRAVÉ BYDLENÍ | VESELÝ ÚKLID

Internetové zdroje: 

/1/ Ionizace. Wikipedie. [online]. Wikipedia.org, 2019 [cit. 2019-02-25]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Ionizace

 

Obrázky:

Zdroj ilustračních obrázků: Pixabay.com, Unsplush.com, commons.wikipedia.org

Pečlivě studujeme všechny dostupné zdroje, hledáme na internetu, v herbářích a další literatuře, v odborných časopisech. Čerpáme z rad veterinářů i zkušenějších chovatelů, a nejenom jich. Přesto nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné péče. Web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog.

Disclaimer. Tyto webové stránky mají má pouze informativní charakter. Nemůžeme nahradit lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky, v jejich rukou by měla být i léčba zvířat. Samozřejmě chápeme, že nejvíce pro své miláčky může udělat zejména jejich majitel. To nejdůležitější je láska.:-)

Nejsme a nechceme se tvářit jako odborníci. Jsme jenom nadšení chovatelé, milovníci přírody a bylinek, co se snaží sdílet zkušenosti a získané informace s ostatními.

Affiliate Disclaimer. Nefungujeme jako eshop. Naše tipy jsou naše tipy. Doporučované produkty máme rádi a sami používáme.

Tags: Domov bez chemie, zdraví, aromaterapie

NECHYBÍ VÁM DOMA NĚCO?


Příjemná atmosféra domova. Dá se vůbec nějak definovat? Jisté je, že se na ní velkou měrou podílí vzduch v domácnosti. Měl by být čistý, bez prachu a dalších nečistot, bez patogenních mikroorganismů, jako jsou bakterie, viry a plísně. V dobré víře sami zamořujeme své ovzduší nejrůznějšími chemickými přípravky, agresivními čističi nebo dokonce na chemii založenými osvěžovači vzduchu. Ty patří paradoxně v domácnosti k největším znečišťovatelům ovzduší. Přitom je lze snadno nahradit přírodní cestou. Čisté esenciální oleje, základ aromaterapie mají původ v různých částech rostlin. 

Pokud mají esenciální oleje skutečně dlouhodobě pročistit a provonět vzduch v domácnosti, bude se hodit aroma difuzér. Jde o přístroj, který se stará o rozptylování vonných esencí do ovzduší. Funguje jako přírodní osvěžovač vzduchu, navíc dlouhodobý. Představuje ten nejefektivnější a zároveň nejbezpečnější způsob provonění interiéru, ale stará se také o jeho zvlhčení, i tím prospívá dýchání. Aroma difuzéry vedle vůní často využívají i hru barev, i díky tomu jsou v interiéru nejenom funkčním, ale i designovým prvkem. To platí i pro aroma difuzéry české značky Eta.

Aroma difuzér a zvlhčovač vzduchu Eta

Česká značka Eta nabízí hned tři aroma difuzéry v různých designových provedeních. Minimalistický design aroma difuzéru ETA Essencio kontrastuje s krajkovým motivem difuzéru ETA essenco. ETA Sento, luxusní designový doplněk, je v provedení sklo a bambusové dřevo jako podstavec skleněné baňky. Všechny využívají vysokofrekvenční ultrazvukový oscilátor, ten z vody s esenciálním olejem vytváří mikroskopické kapičky a ty pak vyfukuje do místnosti v podobě studené páry (vodní tříště). Praktickou vychytávkou difuzérů je nabíjecí akumulátor, při umístění tak nelimituje délka přívodního kabelu.

Aroma difuzéry a zvlhčovače vzduchu najdete v eshopu DATART:

reklama

Diskuze

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *