Skip to content →

Archiv rubriky: All

Blbé krávy? Kdepak, jejich inteligence či paměť je pozoruhodná

Sample Text

Myslíme si o nich, že jsou hloupé, přitom hloupé je pochybovat o inteligenci krav. My lidé kravám opravdu křivdíme, podobně jako dalším hospodářským zvířatům. Nejenom kráva, tedy tur domácí, domestikovaný sudokopytnatý savec, i další hospodářská zvířata podceňujeme v jejich schopnostech, inteligenci, paměti, sociálních vazbách či mateřské lásce. To vše jim je vlastní.

Krávy jsou typické svým komplexním společenským životem, tedy, pokud k němu mají příležitost. Navíc je charakterizuje i láska k hudbě.

founder

Ovce nejsou hloupé, jejich inteligence překvapila i vědce

Hloupost ovcí je jeden z mýtů, kterým jsou hospodářská zvířata obklopena a nejde jenom o tyto chlupaté sudokopytníky. Zvířata, která nazýváme hospodářská, mají nezřídka lepší schopnosti než pes nebo kočka, přesto o nich nevíme. Hospodářská zvířata tu bohužel nebývají od toho, abychom vnímali jejich inteligenci, paměť, společenskou strukturu nebo mateřskou lásku, přesto to vše mají…

Ovce přitom navíc vynikají v navigaci a orientaci, schopnosti zmapovat své okolí a plánovacích dovednostech. Dokážou se dostat z bludiště, umějí rozlišovat na různé lidské tváře a dokonce reagovat na různé výrazy v obličeji.

founder

Co obsahuje krmivo pro psa? Zeptali jsme se výživářského specialisty…

Pes, krmivo pro psa

Strava, vhodné krmivo hraje rozhodující roli v tom, jak je pes zdravý a vitální. Nevhodné krmivo může zvířeti uškodit. Každý chovatel chce pro svého psa jistě to nejlepší, a tak se snaží pro něho vybrat i to nejlepší krmivo. Jde převážně o granule pro psa.

Většina chovatelů chápe, že kvalitu granulí určuje především jejich složení. Jenže složení granulí je neurčité, v praxi jde o informaci, jejíž podoba závisí především na přístupu výrobce. Nakonec se na trhu setkáváme s tím, že většina granulí nemá nezajímavé složení. Většina z nich obsahuje zdánlivě stejné složky, nějakou podobu masa a vysoký podíl bílkovin. Jak si tedy mezi granulemi vybrat ty pravé? Jak poznat kvalitní granule pro psa?

founder

Změny klimatu. Také demonstrujete? Anebo na klima kašlete?

Greta Thunberg

V pátek 20. září odstartoval celosvětový protestní týden za klima, který navazuje na iniciativu Friday for future (Pátky pro budoucnost). Tato iniciativa se zrodila jako reakce na aktivity švédské školačky Grety Thunberg. Byla to ostatně Greta, která místo páteční školní výuky začala demonstrovat za klima. Nemusíte souhlasit se zanedbáváním školní docházky, demonstrace ani Greta se vám nemusí líbit, přesto je oteplování žhavé téma současnosti. A to se snad nemůže líbit nikomu…

founder

Celosvětový úklidový den: Je čas na velký úklid Česka i celé planety

Ukliďme Česko

Globální akce Celosvětový úklidový den (World Cleanup Day) chce upozornit na problém s odpadem, kterého je všude kolem nás stále více. Nejde však jen o upozornění, podnícení diskuse o udržitelném způsobu nakládání s odpady nebo boj proti plastům. Jde také o konkrétní akce, které bojují proti odpadu a především se zaměřují na jeho úklid. Lidé po celém světě sbírají odpadky, uklízejí města, ale i lesy nebo řeky.

founder

Krmivo pro psa. Co byste o něm měli vědět?

Krmivo pro psa

Přestože má výživa psa a člověka mnoho společných rysů, každý z nich má rozdílné požadavky na složení potravy. Člověk je všežravec. Pes je masožravec, ač se za tisíce let domestikace od vlka jako čistého masožravce částečně přiblížil k člověku jako všežravci.

Odpovědnost za plnohodnotnou výživu a vyváženou krmnou dávku nese za psa jeho majitel. I proto by měl znát základní nutriční požadavky zvířete. Samozřejmě musí brát v potaz nejen obsah živin a složení krmiva, ale také vlastnosti jako vzhled, vůně či chutnost. Ani sebedokonalejší složení totiž nebude nic platné, pokud zvíře nebude stravu ochotně přijímat.

Jde také o zdravotní nezávadnost, bezpečnost a spolehlivost daného krmiva. To vše musí majitel psa ohlídat. Podstatnou roli přitom hraje také cena…

founder

3 jednoduché triky, jak poznat kvalitní granule pro psa

Jste si opravdu jistí, že svému psovi dáváte vše, co potřebuje? Krmíte ho granulemi, které mu skutečně prospívají? Není náhodou, jenom čistě náhodou, možné, že jste podlehli reklamním trikům výrobců granulí, důmyslnému marketingu, atraktivnímu obalu či třeba prostě jen pestrým barvám?

Zkuste si své granule otestovat, jen tak, pro jistotu. Je to snadné. Nemusíte granule posílat do žádné laboratoře na otestování, ani žádat o pomoc odborníka na výživu zvířat. Nepotřebujete žádné speciální znalosti. Ověřit kvalitu svých granulí můžete úplně sami, nepotřebujete k tomu téměř nic, jenom samotné granule a svůj zrak.

Poznat kvalitní granule pro psa není vůbec tak složité, jak by se mohlo zdát. Složité není ani ujistit se, že kvalitními granulemi psa skutečně krmíte. Stačí jen vědět, na co se zaměřit. Stačí vám jenom jediné – dobře se dívat.

founder

Veselý úklid s aromaterapií

Pomeranč

Čistota voní, ale voní příjemně. Všemožné chemické čističe mají vůni, která není příjemná, ani zdravá. Dráždí citlivé sliznice lidí, a co teprve zvířat! Stejnou službu jako agresivní chemie udělá i ekologická drogerie. Ta nabízí čistící účinky bez nežádoucího vedlejšího působení, naopak.

Ekologická drogerie je založena na působení přírodních éterických olejů, které vedle čistících, antibakteriálních, antivirových a protiplísňových vlastností dokážou i harmonizovat psychiku. Pokud jde o citrusové esence, tak přímo zlepšují náladu. Takový éterický olej pomeranč rozveseluje, právě ten je jednou z klíčových složek čistícího přípravku AROMA SANITOL.

founder

Co všechno ovlivňuje chování psa? Výchova půjde lépe, budete-li to vědět

Chování psa je z velké části založeno na výchově, které se mu dostává od svého chovatele. Avšak výchova rozhodně není jediným faktorem ovlivňujícím chování psa. Pochopit všechny faktory, základní psí instinkty a vzorce chování je předpokladem pro efektivní výchovu a výcvik psa.

Chování psa je z velké části dáno jeho vrozenými dispozicemi, které si nese od svých předků. A nejde jenom o nejbližší předky. Jde o stovky a tisíce let, ve kterém pes prošel šlechtěním a dlouhodobou domestikací. Na jejím začátku, asi 13 tisíc let zpátky, přitom stál vlk. I toho si pes stále nese v genech, i vlk se zrcadlí v chování psa…

founder