Zdraví voní po tymiánu. Jak s kouzelnou bylinkou osvěžit a dezinfikovat vzduch?

Tymián je typická středomořská bylinka, která má ráda slunce a sucho. Nedostatek vody kompenzuje vysokým obsahem silic. Právě silice dávají tymiánu působivou bylinkovou vůni, ale také výrazné léčivé účinky. Čerstvá i sušená bylinka nachází uplatnění v kuchyni jako aromatické koření, mj. je společně s levandulí součástí slavného provensálského koření nebo svazku bylinek bouquet garni. Pro své antiseptické, dezinfekční a protizánětlivé vlastnosti je také tradiční součástí lidového léčitelství.

Léčivá síla bylinkové silice

Tymián se v lidovém léčitelství uplatňuje jako přírodní antibiotikum, pomáhá při zažívacích potížích a poruchách trávení, ale také při nachlazení a respiračních onemocněních, revmatismu, chudokrevnosti nebo bolestech hlavy. Působí diureticky, také proti parazitům, plísním, mikrobům, bakteriím i proti virům. Odolnosti a zdraví prospívá i tím, že podporuje tvorbu bílých krvinek. Jeho bylinná vůně posiluje celý organismus včetně psychiky.

O rozšíření tymiánu se postarali již staří Římané. Tymián znali jako koření, skvělé například k aromatizaci sýrů. Římští vojáci pak tymián využívali právě jako posilující bylinku. Před bojem si měli dopřávat posilující tymiánové koupele, aby získali sílu a posílili svoji odvahu. Posilující účinky tymiánu pak po vzoru Římanů využívali i středověcí rytíři. Tymián si však získal oblibu všude tam, kam se dostal. Již staří Sumerové ho znali jako vykuřovadlo. Již před tisíci lety nejspíš tušili, že nemá vliv jenom na energetické úrovni, ale působí jako dezinfekce vzduchu a brání tak šíření různých infekčních nemocí.

Tymián silice

Thymol a další účinné látky

Léčivou sílu dávají tymiánu zmiňované silice. Jejich klíčovou složkou je thymol. Ten byl izolován již v roce 1719, aby od té doby slouží jako účinné antiseptikum. Do objevu penicilinu se v praxi využíval jako lék pro celou řadu převážně zánětlivých onemocnění. Dnes ho najdeme například v ústních vodách, přípravcích proti kožním infekcím nebo plísním.

Není to však jen thymol, tymiánová silice obsahuje také karvakrol, cineol, cymen, linalool, bornylacetát.

Jak poslouží silice tymiánu?

Tymián v domácnosti funguje jako přírodní dezinfekce. Svěží bylinné aroma očistí, osvěží a provoní vzduch dnes, stejně jako před tisíci lety. Můžete přitom sáhnout nejenom po bylince samotné, ale také po ryzí silici tymiánu, kterou dnes využívá aromaterapie. Vdechnout prostoru tymiánovou atmosféru zdraví pak můžete prostřednictvím klasické aromalampy anebo aroma difuzéru, který do ovzduší rozptytluje studenou vonnou mlhu s esencí léčivé bylinky.

Aroma difuzér Sento Eta
Aroma difuzér Essenco Eta
Aroma difuzér Eta Himalaia
Aroma difuzér Sento Eta
Aroma difuzér Essenco Eta
Aroma difuzér Eta Himalaia
next arrow
previous arrow

Přírodní dezinfekce a antibakteriální účinky

Silice tymiánu nese dezinfekční účinky, působí proti bakteriím, virům, plísním i proti parazitům. Je protizánětlivá, protirevmatická a protikřečová. Pronikavá vůně tymiánu posiluje funkce celého organismu. Je prospěšná proti infekcím v dýchacím, zažívacím i močopohlavním systému. Posiluje srdce a krevní oběh, ale také psychiku. Je to silně povzbuzující vůně, která přijde vhod při nervové slabosti, stresu, ale i chronické úzkosti. Tymián aktivuje tělo i mysl, rozptyluje melancholii. I v moderní době dodává odvahu a sebedůvěru, eliminuje strach, pochybnosti i pesimismus.

Tymiánová silice okamžitě pomáhá při zánětech dutin, posiluje činnost plic, také srdce, ledvin a nervového systému. Podporuje vykašlávání, pocení a obranyschopnost.

Pozor, tymiánová vůně je silná, silnější než jiné vonné esence, vždy ji užívejte jen v malých dávkách a s velkou obezřetností. Rozhodně není vhodná pro děti, těhotné a kojící ženy. Tymián nepoužívejte při epilepsii, vysokém krevním tlaku, srdečních chorobách, těžkých chorobách jater a ledvin. Při zdravotních potížích byste užití bylinek měli vždy konzultovat s lékařem.

Dezinfekce: Jak dezinfikovat prostor vůní tymiánu?

Stačí pár kapek. Chcete-li dezinfikovat, provonět a očistit prostor, nakapejte 3 – 5 kapek do misky s vodou, která je součástí aromalampy. Esence se budou do vzduchu dostávat působením tepla svíčky, která hoří pod miskou. Jednoduše můžete klasickou misku s vodou umístit na topení. Nejefektivnější cestou provonění prostoru je studená mlha, kterou vytváří elektrický aroma difuzér. Speciální přístroj se dlouhodobě postará o příjemné ovzduší v interiéru, bezpečně a prakticky.

Tymián můžete kombinovat i s dalšími vonnými esencemi, ty posílí jeho působení a harmonicky vyladí jeho intenzivní vůni. Jde například o esenciální olej bergamot či jiné citrusy, také meduňka nebo rozmarýn.

Úklid bez chemie: Jak využít silici tymiánu?

Esenciální oleje mají v praxi široké využití, jejich dezinfekční, antibakteriální, antivirové a protiplísňové účinky se skvěle hodí také pro ekologický úklid bez chemie. Přírodní cestou si poradí s nečistotou i nežádoucími mikroorganismy, stačí pár kapek v kombinaci s octem, jedlou sodou či jiným přírodním čističem, lze je míchat i s klasickými mycími či úklidovými prostředky. Tymián se řadí k těm nejsilnějším a nejúčinnějším esencím pro důkladnou očistu od nejrůznějších patogenů.

Poslouží i k dezinfekci prádla, pak se kape asi 10 kapek přímo do bubnu pračky anebo do tekutého pracího gelu. Esenciální oleje se uplatní i jako aviváž k provonění prádla, pak se ředí s neutrální aviváží nebo octem namísto aviváže. Provoní prádlo a chrání ho proti parazitům, vedle tymiánu se k tomuto účelu ideálně hodí oblíbená silice levandule, ale i další silice. Vybrat si tu pravou můžete v eshopu econea.cz.

reklama

Přírodní dezinfekce povrchů

Dezinfekční prostředky bývají často založeny na alkoholu, který se dá označit jako přírodní dezinfekce. DIY dezinfekce se dá jednoduše připravit smícháním vody a vysokoprocentního alkoholu jako je líh. Dle serveru ekokoza.cz by měla být koncentrace alkoholu minimálně šedesátiprocentní, vychází přitom ze stanoviska Světové zdravotnické organizace (WHO), Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) a dalších organizací v souvislosti s koronavirovou pandemií. Dezinfekční a antiseptické vlastnosti ještě povýší esenciální oleje aromaterapie, například zmiňovaný tymián a jeho složka thymol.

Přírodní dezinfekce Atok thymol, hřebíček, alkohol

Alkohol a esenciální oleje bývají také základem ekologické drogerie, přírodní dezinfekce, která se dá běžně pořídit, například pod značkou Original ATOK.

Vysoce účinná lihovo-bylinná dezinfekce povrchů a předmětů. Tak definuje dezinfekční sprej Thymosan výrobce, společnost Original ATOK. Tradiční postupy starých bylinkářů kombinuje s nejnovějšími trendy v přírodní kosmetice a aromaterapii, aby vytvářela vlastní unikátní receptury. Tou je i dezinfekce Thymosan s lehce kořeněnou vůní esenciálního oleje hřebíček, ve které nechybí vedle alkoholu ani thymol. Aromaterapeutická receptura je speciálně vyvinutá pro dezinfekci všech typů obuvi, ponožek i dalších textilií. Má výrazné baktericidní, fungicidní a virucidní účinky. Vhod přijde zejména těm, které trápí plíseň, mykóza nebo nadměrné pocení nohou.

Česká značka Original ATOK je jednou z mnoha zajímavých značek, které najdete v eshopu BIOOO.cz.

  • Frej, D., Kuchař, J., Kozumplík, M.: Svět přírodních antivirotik: Prevence a terapie pomocí domácích prostředků. Praha: Eminent, 2020. ISBN: 978-80-7281-557-9
  • Armbruster, U., Bergmann, H.: Léčivé byliny v květináči a na zahradě: Jak je pěstovat a sklízet. Praha: grada, 2020. ISBN: 978-80-271-1005-6
  • Zrubecká, A.: Aromaterapie podle ročních období. Praha: CPress, 2018. ISBN 978-80-264-2085-9
  • Germann, G., Germann, P.: Rostliny pro aromaterapii. 90 vonných rostlin, jejich znaky a způsob využití. Praha: Grada, 2013. ISBN: 978-80-247-4672-2

Tymián je typická středomořská bylinka, která má ráda slunce a sucho. Nedostatek vody kompenzuje vysokým obsahem silic. Právě silice dávají bylince vůni, ale také výrazné léčivé účinky. Hodí se pak jako dezinfekce prostoru, pročistí, osvěží a provoní ovzduší v domácnosti. Jak na to?

, , , ,

Křivánková, R.: Zdraví voní po tymiánu. Jak s kouzelnou bylinkou osvěžit a dezinfikovat vzduch? ukocouradoma.cz [online]. U Kocoura doma, 11. září 2020 [cit. 2022-05-21]. Dostupné z: https://ukocouradoma.cz/zdravi-tymian/

Aromaterapie

Aromaterapie je postavena na působení vůní, které dokážou vytvořit příjemnou atmosféru, zklidnit i povzbudit, mají terapeutické působení na mysl, tělo i duši. Esenciální oleje aromaterapie harmonizují prostor, současně přitom čistí a osvěžují vzduch. Všechny silice nesou i očistné vlastnosti, obzvláště některé vynikají svými antibakteriálními, protivirovými a protiplísňovými účinky. Některé působí i jako přírodní dezinfekce, vedle borovicové silice je to také citronová silice nebo levandule, nejoblíbenější silice vůbec.

PRAKTICKÁ AROMATERAPIE · ZDRAVÝ DOMOV · VOŇAVÝ ÚKLID · OBJEVUJTE!

CANNOR Relaxační sprej bergamot a Ylang Ylang
Alma Olej Z lesa
Jungle Way vykuřovací tyčinky
Alma Miluj se
Alma přírodní parfém Láska
Almara soap Gold Chocolate
Dekubitus konopná mast
Alma Měsíčková péče
Alma Šípkové pohlazení
Alma Růžová zahrada
Zázračné srdéčko Medarek
Almara soap Magická aura
Poetico Večerní maska se šípkovým olejem, arnikou a plicníkem
Almara soap Medový květ
Renovality Betaglukan
Relaxační spray na polštář
CANNOR Relaxační sprej bergamot a Ylang Ylang
Alma Olej Z lesa
Jungle Way vykuřovací tyčinky
Alma Miluj se
Alma přírodní parfém Láska
Almara soap Gold Chocolate
Dekubitus konopná mast
Alma Měsíčková péče
Alma Šípkové pohlazení
Alma Růžová zahrada
Zázračné srdéčko Medarek
Almara soap Magická aura
Poetico Večerní maska se šípkovým olejem, arnikou a plicníkem
Almara soap Medový květ
Renovality Betaglukan
Relaxační spray na polštář_banner
next arrow
previous arrow
5/5 - (7 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.