Zdraví voní po tymiánu. Jak s kouzelnou bylinkou osvěžit a dezinfikovat vzduch?

Tymián

Tymián je typická středomořská bylinka, která má ráda slunce a sucho. Nedostatek vody kompenzuje vysokým obsahem silic. Právě silice dávají tymiánu působivou bylinkovou vůni, ale také výrazné léčivé účinky.

Čerstvá i sušená bylinka nachází uplatnění v kuchyni jako aromatické koření, mj. je společně s levandulí součástí slavného provensálského koření nebo svazku bylinek bouquet garni. Pro své antiseptické, dezinfekční a protizánětlivé vlastnosti je také tradiční součástí lidového léčitelství.

Úvodní foto: Pixabay.com

Léčivá síla silice – Thymol – Účinky tymiánu – Dezinfekce – Úklid – Tymiánová koupel

Léčivá síla bylinkové silice

Tymián se v lidovém léčitelství uplatňuje jako přírodní antibiotikum, pomáhá při zažívacích potížích a poruchách trávení, ale také při nachlazení a respiračních onemocněních, revmatismu, chudokrevnosti nebo bolestech hlavy. Působí diureticky, také proti parazitům, plísním, mikrobům, bakteriím i proti virům. Odolnosti a zdraví prospívá i tím, že podporuje tvorbu bílých krvinek. Jeho bylinná vůně posiluje celý organismus včetně psychiky.

O rozšíření tymiánu se postarali již staří Římané. Tymián znali jako koření, skvělé například k aromatizaci sýrů. Římští vojáci pak tymián využívali právě jako posilující bylinku. Před bojem si měli dopřávat posilující tymiánové koupele, aby získali sílu a posílili svoji odvahu. Posilující účinky tymiánu pak po vzoru Římanů využívali i středověcí rytíři. Tymián si však získal oblibu všude tam, kam se dostal. Již staří Sumerové ho znali jako vykuřovadlo. Již před tisíci lety nejspíš tušili, že nemá vliv jenom na energetické úrovni, ale působí jako dezinfekce vzduchu a brání tak šíření různých infekčních nemocí.

Tymián silice

Thymol a další účinné látky

Léčivou sílu dávají tymiánu zmiňované silice. Jejich klíčovou složkou je thymol. Ten byl izolován již v roce 1719, aby od té doby slouží jako účinné antiseptikum. Do objevu penicilinu se v praxi využíval jako lék pro celou řadu převážně zánětlivých onemocnění. Dnes ho najdeme například v ústních vodách, přípravcích proti kožním infekcím nebo plísním.

Není to však jen thymol, tymiánová silice obsahuje také karvakrol, cineol, cymen, linalool, bornylacetát.

Účinky aneb Jak poslouží silice tymiánu?

Tymián v domácnosti funguje jako přírodní dezinfekce. Svěží bylinné aroma očistí, osvěží a provoní vzduch dnes, stejně jako před tisíci lety. Můžete přitom sáhnout nejenom po bylince samotné, ale také po ryzí silici tymiánu, kterou dnes využívá aromaterapie. Vdechnout prostoru tymiánovou atmosféru zdraví pak můžete prostřednictvím klasické aromalampy anebo aroma difuzéru, který do ovzduší rozptytluje studenou vonnou mlhu s esencí léčivé bylinky.

reklama

Silice tymiánu nese dezinfekční účinky, působí proti bakteriím, virům, plísním i proti parazitům. Je protizánětlivá, protirevmatická a protikřečová. Pronikavá vůně tymiánu posiluje funkce celého organismu. Je prospěšná proti infekcím v dýchacím, zažívacím i močopohlavním systému. Posiluje srdce a krevní oběh, ale také psychiku. Je to silně povzbuzující vůně, která přijde vhod při nervové slabosti, stresu, ale i chronické úzkosti. Tymián aktivuje tělo i mysl, rozptyluje melancholii. I v moderní době dodává odvahu a sebedůvěru, eliminuje strach, pochybnosti i pesimismus.

Tymiánová silice okamžitě pomáhá při zánětech dutin, posiluje činnost plic, také srdce, ledvin a nervového systému. Podporuje vykašlávání, pocení a obranyschopnost.

Pozor, tymiánová vůně je silná, silnější než jiné vonné esence, vždy ji užívejte jen v malých dávkách a s velkou obezřetností. Rozhodně není vhodná pro děti, těhotné a kojící ženy. Tymián nepoužívejte při epilepsii, vysokém krevním tlaku, srdečních chorobách, těžkých chorobách jater a ledvin. Při zdravotních potížích byste užití bylinek měli vždy konzultovat s lékařem.

Dezinfekce: Jak dezinfikovat prostor vůní tymiánu?

Stačí pár kapek. Chcete-li dezinfikovat, provonět a očistit prostor, nakapejte 3 – 5 kapek do misky s vodou, která je součástí aromalampy. Esence se budou do vzduchu dostávat působením tepla svíčky, která hoří pod miskou. Jednoduše můžete klasickou misku s vodou umístit na topení. Nejefektivnější cestou provonění prostoru je studená mlha, kterou vytváří elektrický aroma difuzér. Speciální přístroj se dlouhodobě postará o příjemné ovzduší v interiéru, bezpečně a prakticky.

Tymián můžete kombinovat i s dalšími vonnými esencemi, ty posílí jeho působení a harmonicky vyladí jeho intenzivní vůni. Jde například o esenciální olej bergamot či jiné citrusy, také meduňka nebo rozmarýn.

Úklid bez chemie: Jak využít silici tymiánu?

Esenciální oleje mají v praxi široké využití, jejich dezinfekční, antibakteriální, antivirové a protiplísňové účinky se skvěle hodí také pro ekologický úklid bez chemie. Přírodní cestou si poradí s nečistotou i nežádoucími mikroorganismy, stačí pár kapek v kombinaci s octem, jedlou sodou či jiným přírodním čističem, lze je míchat i s klasickými mycími či úklidovými prostředky. Tymián se řadí k těm nejsilnějším a nejúčinnějším esencím pro důkladnou očistu od nejrůznějších patogenů.

Poslouží i k dezinfekci prádla, pak se kape asi 10 kapek přímo do bubnu pračky anebo do tekutého pracího gelu. Esenciální oleje se uplatní i jako aviváž k provonění prádla, pak se ředí s neutrální aviváží nebo octem namísto aviváže. Provoní prádlo a chrání ho proti parazitům, vedle tymiánu se k tomuto účelu ideálně hodí oblíbená silice levandule.

reklama

Kouzla aromaterapie

Aromaterapie je postavena na působení vůní, které dokážou vytvořit příjemnou atmosféru, zklidnit i povzbudit, mají terapeutické působení na mysl, tělo i duši. Esenciální oleje aromaterapie harmonizují prostor, současně přitom čistí a osvěžují vzduch. Všechny silice nesou i očistné vlastnosti, obzvláště některé vynikají svými antibakteriálními, protivirovými a protiplísňovými účinky. Některé působí i jako přírodní dezinfekce, vedle borovicové silice je to také citronová silice nebo levandule, nejoblíbenější silice vůbec.

Literatura

  • Frej, D., Kuchař, J., Kozumplík, M.: Svět přírodních antivirotik: Prevence a terapie pomocí domácích prostředků. Praha: Eminent, 2020. ISBN: 978-80-7281-557-9
  • Armbruster, U., Bergmann, H.: Léčivé byliny v květináči a na zahradě: Jak je pěstovat a sklízet. Praha: grada, 2020. ISBN: 978-80-271-1005-6
  • Zrubecká, A.: Aromaterapie podle ročních období. Praha: CPress, 2018. ISBN 978-80-264-2085-9
  • Germann, G., Germann, P.: Rostliny pro aromaterapii. 90 vonných rostlin, jejich znaky a způsob využití. Praha: Grada, 2013. ISBN: 978-80-247-4672-2

Internetové zdroje

/1/ 10 tipů pro domácnost bez chemikálií. Nazeleno.cz [online]. Praha: Narrative Media, 13. červenec 2011 [cit. 2020-09-11]. Dostupné z:
https://www.nazeleno.cz/bydleni/domacnost/10-tipu-pro-domacnost-bez-chemikalii.aspx

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Zdraví voní po tymiánu. Jak s kouzelnou bylinkou osvěžit a dezinfikovat vzduch?

Tymián je typická středomořská bylinka, která má ráda slunce a sucho. Nedostatek vody kompenzuje vysokým obsahem silic. Právě silice dávají bylince vůni, ale také výrazné léčivé účinky. Hodí se pak jako dezinfekce prostoru, pročistí, osvěží a provoní ovzduší v domácnosti. Jak na to?

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

Les

Inspirováno přírodou: Energie a síla lesa. Jak se doma postarat o svěží vzduch?

Stres a únava na nás útočí ze všech stran. Řešení je na dosah. Základním zdrojem…

Olivové mýdlo

„Obyčejné“ mýdlo má své místo v každé domácnosti. Univerzální pomocník působí i proti virům

Přírodní olivové mýdlo hýčká pokožku, přitom ji dokonale čistí. Myje od nečistot, poradí si dokonce…

5/5 - (5 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *