Skip to content →

Kočičí ušní svrab

Kočičí ušní svrabUšní svrab představuje jeden z nejčastějších kočičích problémů. Ačkoliv může napadat i psy a jiné šelmy, kočky jsou k ušnímu svrabu velmi náchylné. Vzhledem k tomu, že se velmi snadno šíří, ušním svrabem za svůj život opakovaně trpí každá venkovní kočka…

Níže se dozvíte: Co je to kočičí ušní svrab? Jak poznat ušní svrab? Jak léčit ušní svrab?

Co je to kočičí ušní svrab?

Ušní svrab je název pro onemocnění zevního zvukovodu koček a jiných zvířat (psi, fretky, lišky aj.). Lidově se označuje také jako prašivina. Původcem tohoto onemocnění je roztoč – strupovka ušní (Otodectes cynotis) – viz foto.

Kočičí ušní svrab pod mikroskopem
Foto: kočičí ušní svrab – strupovka ušní

Strupovka ušní, příbuzná zákožky svrabové napadající zejména psy nebo i člověka, je parazitem o velikosti asi půl milimetru. Jeho vývojový cyklus trvá asi 3 týdny (z vajíčka se vylíhnou jedinci, kteří začnou také klást vajíčka). Strupovka se živí kožními buňkami, nesaje krev.

Může přežít asi týden bez hostitele. Pokud jde o zvířata, nejčastěji napadá uši koček. Strupovka člověka nenapadá. Snadno se však šíří mezi domácími zvířaty navzájem.

Ušní svrab se snadno přenese i na další kočky ve společné domácnosti. Napadá i psy, ty však méně často. Přenáší se odlupujícími se kousky kůže i částečkami ušního mazu, které si zvíře snadno z uší vydrbe. Zvířata se proto musejí přeléčit všechna, i ty, u kterých se příznaky přímo neprojevují.

Pokud ušní svrab neléčíme, může přerůst až v hnisavý zánět zvukovodu, poškodit bubínek či střední ucho zvířete.

Jak poznat ušní svrab?

  • Ušní svrab kočky zpravidla pociťují v podobě méně či více intenzivního svědění. Pak se drbou (někdy až do krve) a nápadně třepou hlavou. Svědění přitom nezpůsobuje přímo parazit, ale jde o alergickou reakci na jeho přítomnost.
  • Ucho kočky bývá také bolestivé.
  • Mírnější formy ušního svrabu však na kočce nemusejí být znát. Dají se však rozeznat pohledem do ucha. Na pohled se ušní svrab jeví jako drobné tmavé hrudky usazené v záhybech ušního boltce. Vzhledem připomínají kávovou sedlinu. To je pro kočičí ušní svrab typické.
  • Přítomnost roztočů vede ke zvýšené tvorbě ušního mazu. I proto svrab ústí až ve hnisavé záněty.

Příznaky jako svědění, zvýšený a páchnoucí ušní maz mohou být projevem napadení i jinými parazity, jinými roztoči, kvasinkami nebo plísněmi. I proto je vhodné při těchto projevech navštívit veterináře. Ten určí původce obtíží a dle toho i léčbu.

Jak léčit ušní svrab?

Pokud kočce pouze svědí ucho, zkuste nejprve čištění uší pomocí čistících ušních kapek. Více v článku o čištění uší koček. Běžné čištění uší zpravidla ušní svrab však často bohužel nedokáže potlačit. Stačí totiž, aby zůstal jeden parazit, a časem je ucho zanesené svrabem znovu…

Léčba ušního svrabu by proto měla být profesionální. Lékař nejprve mikroskopickým vyšetřením potvrdí, že se jedná o svrab. Dle rozsahu onemocnění pak stanoví léčbu.

Kočičí svrab – léčba

Léčba ušního svrabu u koček zpravidla spočívá v čištění uší speciálními kapkami (samočištění). Úspěšnost léčby závisí na důsledném a pravidelném čištění. To je nutné i přesto, že se kočka zpravidla brání, ještě více, má-li uši zanícené a velmi bolestivé. Kapky se aplikují přímo do uší, aby pomáhaly s tzv. samočištěním uší (návod najdete v článku Kočičí uši a péče o uši kočky).

otofin

usni-roztok-se-stribrem Frontline Combo pro kočky

Jako hlavní či podpůrná léčba samočistícími kapkami fungují i antiparazitika aplikované na kůži (za krk), tzv. spot-on nebo také pipetky. Jedna speciální lihová pipetka účinkuje proti svrabu, ale také proti blechám, klíšťatům (Advocate, dle některých zdrojů i Frontline combo), příp. i oblým červům (Stronghold). Účinná látka antiparazitika se prostřednictvím kůže dostává pod těla, aby likvidovala parazity. Někdy je nutné aplikaci opakovat. Pokud půjde o některé konkrétní veterinární přípravky (Stronghold), jejich aplikace/prodej přísluší veterináři).

Na svrab koček účinkují také další antiparazitika – spreje proti blechám. Pozor, kočky mají speciální přípravky proti parazitům. Sprej (či jakýkoliv jiný přípravek) proti blechám určený pro psy by mohl kočce těžce ublížit.

V pokročilém stádiu se ušní svrab u koček léči i injekčními přípravky (Ivomec, Dectomax). Někdy se léčba neobejde ani bez antibiotik.

Léčba svrabu ušního je vždy dlouhodobá. Ne nadarmo se říká, že je něco „úporné jako svrab“.

Ušní kapky Orisolve Vet pro kočky a psy

Hvězdičky se hodí! Ušlo to.Bylo to fajn, ale...Článek se líbil.Super článek.Super článek, chválím. 28x, ø4,21

Loading...


Upozornění: pečlivě studujeme dostupné zdroje, čerpáme z rad veterinářů i zkušenějších chovatelů. Přesto nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné veterinární péče. Jsme jenom chovatelé, co se snaží sdílet zkušenosti a získané informace s ostatními. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky, v jejich rukou by měla být i léčba zvířat. Samozřejmě chápeme, že nejvíce pro své miláčky může udělat zejména jejich majitel.

Zdroje: iReceptář: Kdy kočkám čistit uši?/1/, Zvěrolékařka: Ušní svrab/2/, Veterinárnípéče.cz – Aptus Orisolve Vet/3/, Petramalatkova.cz: Ušní svrab/4/, iFauna: Co na ušní svrab?/5/

© 2016 – 2018 Všechna práva vyhrazena. Pokud čerpáte z našeho obsahu, nezapomeňte nás uvést jako zdroj. V případě zájmu o spolupráci nás kontaktujte.

Published in All Kočka domácí Návody pro kočkomily