Ušní svrab představuje jeden z nejčastějších kočičích problémů. Ačkoliv může napadat i psy a jiné šelmy, zvláště kočky jsou k ušnímu svrabu velmi náchylné. Možná i proto, že jejich uši nápadně vyčnívají. Vzhledem k tomu, že se snadno šíří, ušním svrabem za svůj život opakovaně trpí snad každá venkovní kočka.
Úvodní foto: Pixabay.com
Níže v článku se dozvíte: Co je to kočičí ušní svrab? Jak poznat ušní svrab? Jak léčit ušní svrab?
Co je to kočičí ušní svrab?
Ušní svrab je název pro onemocnění zevního zvukovodu koček a jiných zvířat (psi, fretky, lišky aj.). Lidově se označuje také jako prašivina. Původcem tohoto onemocnění je nepříjemný roztoč strupovka ušní (Otodectes cynotis) – viz foto níže. Svrab u koček v podobě strupovky ušní se nazývá také otodektový svrab. U králíků, koní, ovcí nebo koz se vyskytuje tzv. psoroptový svrab, jehož původcem je jiný cizopasník – Psoroptes cuniculi.
Foto: Kočičí ušní svrab pod mikroskopem, zdroj: Otodectes cynotis/ CC BY-SA (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)
Svrab neboli strupovka ušní
Strupovka ušní, příbuzná zákožky svrabové (Sarcoptes scabiei) napadající zejména psy nebo i člověka, je parazitem o velikosti asi půl milimetru. Vývojový cyklus tohoto parazita je velmi rychlý. Trvá asi 3 týdny, tzn. z vajíčka se vylíhnou jedinci, kteří do 3 týdnů začnou také klást vajíčka.
Strupovka se živí kožními buňkami, nesaje krev. Může přežít asi týden bez hostitele. Pokud jde o zvířata, nejčastěji napadá uši koček. Strupovka člověka údajně nenapadá. Snadno se však šíří mezi domácími zvířaty navzájem. Ušní svrab se velmi rychle rozšíří i na další kočky ve společné domácnosti. Napadá i psy, ty však méně často. Přenáší se odlupujícími se kousky kůže i částečkami ušního mazu, které si zvíře snadno z uší vydrbe. Zvířata se proto v případě potíží musejí přeléčit všechna, i ta, u kterých se příznaky přímo neprojevují.
Pokud ušní svrab neléčíme, může přerůst až v hnisavý zánět zvukovodu, poškodit bubínek či střední ucho zvířete.
Video: Kočičí ušní svrab (Youtube)
Jak poznat ušní svrab?
- Ušní svrab kočky zpravidla pociťují v podobě méně či více intenzivního svědění. Pak se drbou (někdy až do krve) a nápadně třepou hlavou. Svědění přitom nezpůsobuje přímo parazit, ale jde o alergickou reakci na jeho přítomnost.
- Ucho kočky bývá také bolestivé. Nenechá si pak na něho sáhnout.
- Mírnější formy ušního svrabu na kočce nemusejí být vůbec znát. Dají se však rozeznat pohledem do ucha. Na pohled se ušní svrab jeví jako drobné tmavé hrudky usazené v záhybech ušního boltce. Vzhledem připomínají kávovou sedlinu. To je pro kočičí ušní svrab typické.
- Přítomnost roztočů vede ke zvýšené tvorbě ušního mazu. I proto svrab ústí až ve hnisavé záněty.
Příznaky jako svědění, zvýšený a páchnoucí ušní maz mohou být projevem napadení strupovkou, ale také projevem napadení jinými parazity, jinými roztoči, kvasinkami nebo plísněmi. I proto je vhodné při těchto projevech navštívit veterináře. Ten určí původce obtíží a dle toho i konkrétní léčbu.
Foto zdroj: Pixabay.com
Jak léčit ušní svrab?
Pokud kočce pouze svědí ucho, můžete nejprve zkusit čištění uší pomocí čistících ušních kapek, více v článku o čištění uší koček. Svědění však může být příznakem hlubších potíží. Běžné čištění uší navíc zpravidla ušní svrab nedokáže potlačit. bohužel. Stačí totiž, aby zůstal jeden parazit, a časem je ucho zanesené svrabem znovu. Léčba ušního svrabu by proto měla být profesionální. Lékař nejprve mikroskopickým vyšetřením potvrdí, že se jedná o svrab. Dle rozsahu onemocnění pak stanoví léčbu.
Nejde však jen o samotný svrab a další nežádoucí mikroorganismy, upozorňuje veterinářka MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.
Bakteriální či kvasinkové infekce se nezřídka v uších rozvíjejí díky jinému prvotnímu problému – tím může být zánět daný potížemi jako je například alergie na krmivo, atopická dermatitidy či např. demodikóza. I proto je třeba pomoc veterináře, který pátrá právě po primární příčině onemocnění.
Kočičí svrab – léčba
Léčba ušního svrabu u koček zpravidla spočívá v čištění uší speciálními ušními kapkami (jeden ze speciálních způsobů čištění se označuje jako samočištění), např. kapkami Aptus ORISOLVE s ionty stříbra. Úspěšnost léčby závisí na důsledném a pravidelném čištění (samočištění) uší. To je nutné i přesto, že se kočka zpravidla brání, ještě více se brání, má-li uši zanícené a velmi bolestivé.
Kapky se aplikují zpravidla přímo do uší kočky, aby pak pomáhaly s tzv. samočištěním uší (návod najdete v článku Kočičí uši a péče o uši kočky).
Nejenom ušní kapky
Jako hlavní či podpůrná léčba samočistícími kapkami fungují i antiparazitika aplikované na kůži (za krk), tzv. spot-on nebo také pipetky. Jedna speciální lihová pipetka účinkuje proti svrabu, ale také proti blechám, klíšťatům (Advocate, Broadline, dle některých zdrojů i Frontline combo), příp. i oblým červům (Stronghold). Účinná látka antiparazitika se prostřednictvím kůže dostává do těla, aby likvidovala parazity. Někdy je nutné aplikaci opakovat. Pokud půjde o některé konkrétní veterinární přípravky (Stronghold, Broadline), jejich aplikace/prodej přísluší pouze veterináři.
Na svrab koček účinkují také další antiparazitika – spreje proti blechám. Pozor, kočky mají speciální přípravky proti parazitům. Sprej (či jakýkoliv jiný přípravek) proti blechám určený pro psy by mohl kočce těžce ublížit. Většina sprejů proti blechám je založena na chemii, existují však i přírodní repelenty pro zvířata.
V pokročilém stádiu se ušní svrab u koček léči i injekčními přípravky (Ivomec, Dectomax). Někdy se léčba neobejde ani bez antibiotik. Léčba svrabu ušního je vždy dlouhodobá. Ne nadarmo se říká, že je něco „úporné jako svrab“.
V boji proti ušnímu svrabu pomáhají také éterické oleje aromaterapie. Jde o přírodní látky extrahované z různých částí rostlin, které jsou typické svou vůní a širokým spektrem bioaktivních vlastností. Vybrané esenciální oleje nesou silné protizánětlivé účinky, jejich složky působí proti bakteriím i parazitům žijícím v uchu kočky, psa či jiného zvířete.
Na působení éterických olejů jsou založeny aromaterapeutické veterinární přípravky AROMAFAUNA. Ušní olej FAUNA OTIS s mandlovým olejem a éterickými oleji z tymiánu a šalvěje se osvědčil právě proti usídlování a rozmnožování nežádoucích mikroorganismů. Ušnímu oleji se věnujeme v samostatném článku tady.
Něco o kočkách
Uši jsou jistě jedním z poznávacích znamení koček, jsou nepřehlédnutelné. Právě uši dělají kočičí siluetu kočičí siluetou, ale kočka zdaleka nejsou jen uši. Jsou to také uhrančivé oči kočky, ze kterých září tajemno. Zdá se, že v sobě nesou tajemství celého vesmíru. Kočka je zajisté tajemné stvoření, ale je to také bytost plná něhy a lásky. Kdo se jednou oddal jejímu slastnému vrnění anebo pohladil její hebkou srst, o tom jistě ví své.
Kočka však není jen tak ledajaký domácí mazlíček. Kočka není pes. Je to osobnost a jako osobnost se chová. Může vás milovat, může s vámi bydlet, může se oddávat vaší péči, ale vždycky bude svá, vždy v ní bude kus divoké šelmy. Kočka divoká se nezapře ani v kočce domácí. Přesto či právě proto nás dvounohé budou kočky neustále přitahovat a stále znovu a znovu budeme podléhat magickému kočičímu kouzlu. A je úplně jedno, zda půjde o takové ty kočky domácí či honosná kočičí plemena. Mainská mývalí kočka, britská kočka, perská kočka, siamská kočka, ragdoll, sphynx, skotská klapouchá kočka… i ta obyčejná kočka z ulice – každá kočka je jedinečná.
Každá kočka má magické schopnosti, Je to strážce šťastného domova. Právě kočka spoluvytváří onu atmosféru pohody, útulnosti a spokojenosti. Je to ochránce před vším zlým, živý symbol štěstí. Ne náhodou se kočka využívá ve felinoterapii, dokáže během chvilky zklidnit roztěkané nervy, zaručeně pomáhá proti stresu. Dokonce i na dálku umí kočka předat trochu té vrnivé spokojenosti. I zprostředkované kočičí příběhy nás dokážou očarovat, takovou moc má kočka.
Literatura
- Gordoň, Zdeněk; Thámová, Olga: Plemena koček: Průvodce do kapsy. Praha: Aventinum, 1999.
- Verhoef – Verhallen, Ester: Kočky – Velký atlas plemen. Praha: Rebo Production, 2015.
- Gordoň, Zdeněk, Kočky – příruční atlas. Praha: Universum, 2018.
- Říhová, Marie: Chov koček. Praha: Grada, 2007.
- Hüsemann, Lena: Kočka: chov, bydlení, hry. Praha: Grada, 2010.
Internetové zdroje
/1/ Co na ušní svrab? Diskuze na iFauna.cz [online]. 2018 [cit. 2018-12-25]. Dostupné z: https://www.ifauna.cz/kocky/nemodforum/r/detail/787956/co-na-usni-svrab
/2/ Kdy kočkám čistit uši? iReceptář.cz [online]. 2018 [cit. 2018-12-25]. Dostupné z: https://www.ireceptar.cz/zvirata/kdy-kockam-cistit-usi/
/3/ Ušní svrab u koček a psů. Veterinární klinika Havlíčkův Brod – Žižkova [online]. 2019 [cit. 2019-08-07]. Dostupné z: https://www.vethb.cz/clanek/28-usni-svrab-u-kocek-a-psu
/4/ MVDr. Lžičařová, I.: Ušní svrab u koček. Veterinární klinika DELTA [online]. Praha: Veterinární klinika DELTA, 30. prosince 2015 [cit. 2019-08-07]. Dostupné z: http://www.veterinadelta.cz/repy/usni-svrab-u-kocek/
/5/ MVDr. Ježková, T: Ušní svrab. Zvěrolékařka.cz [online]. 2019 [cit. 2019-08-07]. Dostupné z: http://zverolekarka.com/usni-svrab/
/6/ Ušní svrab koček. Veterinární ordinace Vladislav. [online]. 2019 [cit. 2019-08-07]. Dostupné z: https://www.veterinavladislav.cz/clanky/usni-svrab-kocky.html
/7/ MVDr. Vaníčková, A: Ušní olej – nejen prevence potíží s ušima. aromafauna.eu [online]. Heřmanův Městec: AROMATERAPIE FAUNA s. r. o., 7. prosince 2017 [cit. 2019-08-07]. Dostupné z: https://www.aromafauna.eu/nase-produkty/pro-kocky/pro-kocky-doporucujeme/usni-olej-nejen-prevence-potizi-s-usima
/8/ MVDr. Richterová, Z. Zánět zevního ucha psů a koček: 12 příznaků, které nesmíte podcenit. Radaveterináře.cz [online]. Praha: HKR Vet s.r.o., 3. prosince 2018 [cit. 2019-08-07]. Dostupné z: https://www.radaveterinare.cz/clanky/zanet-zevniho-ucha-psu-a-kocek-12-priznaku-ktere-nesmite-podcenit-297
/9/ MVDr. Malatková, P. Vše, co by měl každý majitel psa vědět o ušním svrabu. Petramalatkova.cz [online]. 2019 [cit. 2019-08-07]. Dostupné z: http://petramalatkova.cz/odhalte-pricinu-bolestivych-usi-vaseho-psa-nebo-kocky-muze-to-byt-usni-svrab/
/10/ Ušní svrab u koček a psů. Veterinární klinika Havlíčkův Brod – Žižkova [online]. 2019 [cit. 2019-08-07]. Dostupné z: https://www.vethb.cz/clanek/28-usni-svrab-u-kocek-a-psu
/11/ Ušní svrab. Wikipedia [online]. 2018 [cit. 2018-12-25]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/U%C5%A1n%C3%AD_svrab
…a vlastní poznatky a zkušenosti
Kočičí ušní svrab
Ušní svrab představuje jeden z nejčastějších kočičích problémů. Ačkoliv může napadat i psy a jiné šelmy, kočky jsou k ušnímu svrabu velmi náchylné. Jaká je léčba a prevence?
Redakce U kocoura doma
Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…
Jsme pisálci, fotografové a designéři života. Jsme také autoři, redaktoři, tvůrci obsahu, správci a provozovatelé webu.
Chceme být otevření a pravdiví. Přestože web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog, nevylučujeme ani placené formy spolupráce tak, abychom alespoň částečně pokryli náklady na provoz, správu webu a tvorbu obsahu.
Sdílíme své vlastní zkušenosti, čerpáme ze zkušeností jiných, jako zdroj využíváme i odborníky a experty z oboru, z nekomerční i komerční sféry. Nebráníme se různým formám #spolupráce, pokud nám umožní zachovat si autenticitu webu.
Tento článek vznikl na základě spolupráce.