Skip to content →

Ušní olej pro kočky, psy i jiná zvířata

Ušní olej pro kočky, psy i jiná zvířata

Uši, jejich tvar, postavení či pohyb jsou charakteristickým znakem našich domácích mazlíčků. Tak jako jsou pro konkrétní zvířata, kočky, psy, králíky aj. typické jejich uši, tak jsou pro konkrétní uši typické i určité potíže.

Především venkovní kočky jsou náchylné na ušní svrab a s ním spojené komplikace, svědění, záněty aj. Psy s převislýma či příliš chlupatýma ušima zase často trápí zapařování, od kterého se pak odvíjí zánět zvukovodu a další potíže. A tak bychom mohli pokračovat dále… se závěrem, že péče o uši je součástí lásky, kterou můžete svému mazlíčkovi dát. A jistě mu bude prospěšná.

Péče o ušiČištění ušíJak používat ušní olej? – Co umí ušní olej?

Péče o uši by měla být jemná a citlivá

Péče o uši brání vzniku možných nepříjemností a také pomáhá se těchto nepříjemností v podobě zánětů, svědění, svrabu a dalších parazitů zbavit.

Ale pozor, nadměrná péče o uši může udělat víc škody než užitku. Ať ucho vypadá jakkoli, vždy jde o jemný a citlivý orgán. Jemně a citlivě bychom také měli přistupovat k péči o ucho. Spočívá především ve vizuální kontrole uší.

Čištění uší přichází na řadu ve chvíli, kdy je to potřeba. Jinak by se měly o vše postarat čistící rituály zvířete samotného, jeho instinkty a zvyky. Například kočka je na čištění specialista a v čistém prostředí si s čištěním uší poradí zpravidla sama (to neplatí pro kočičí seniory nebo nezkušená koťata).

Čištění uší na principech aromaterapie

Drbání, třepání hlavy, viditelné poškození pokožky, zarudnutí, otoky, nánosy mazu a nečistot, výtok, zápach nebo bolest jsou příznaky toho, že s uchem není něco v pořádku.

  • Pokud jde o příznaky vážnější, měli bychom se obrátit na odbornou veterinární pomoc. Pouze veterinář totiž odhalí pravou příčinu potíží, a dle příčiny pak i vhodnou metodu léčby.
  • V případě mírnějších potíží nebo jako prevence se hodí čištění uší.

Specifický způsob, jak šetrně, ale účinně čistit uši domácích mazlíčků, nabízí ušní olej z dílny AROMAFAUNA. Ušní olej FAUNA OTIS je založený na působení pečujících rostlinných olejů a aromaterapeutických éterických olejů s účinky proti bakteriím i dalším nežádoucím mikroorganismům. Je ideální jako přírodní prostředek pro běžné čištění, ošetření a péči o uši. Může ulevit i při chronických potížích, působí jako prevence i doplňková léčba při napadení parazity, při zánětu a dalších onemocněních.

Slovy veterinářky MVDr. Aleny Vaníčkové:

„Ušní olej se osvědčil i při řešení ušního svrabu psů a koček. Bioaktivní látky z éterických olejů působí nejenom proti dospělým parazitům, ale i proti nedospělým stádiím a vajíčkům.

Zlepšení stavu můžete očekávat během několika dní. Je však vhodné v aplikaci vytrvat alespoň po dobu 2 týdnů.“

Zdroj: AROMAFAUNA

reklama

Jak ošetřovat uši ušním olejem? Jak používat ušní olej?

Pokud je ucho znečištěné, nejdříve je třeba odstranit nečistoty. K tomu využijeme hadřík, gázu, papírový ubrousek, vatový polštářek apod. Mělo by jít o pevný materiál, aby jeho kousky nezůstávaly v uchu. Mohly by pak způsobovat potíže.

K čištění uší se zásadně nedoporučují vatové tyčinky, protože hrozí poškození struktur ucha. Vždy je třeba postupovat obezřetně a tak, abychom nečistoty posouvaly směrem ven, nikoliv dovnitř ucha, kde hrozí ucpání zvukovodu.

Nečistoty snáze odstraníme, pokud hadřík na čištění ucha namočíme v převařené vodě nebo rostlinném oleji. Hodí se např. mandlový olej, jojobový olej nebo neutrální olej FAUNA LECITOL N.

Je možné také využít speciální aromaterapeutický přípravek FAUNA DESINF na lihové bázi. Mějte však na paměti, že není dobré uši příliš odmašťovat.

Maz má v uchu důležitou funkci, slouží jako ochrana ucha i sluchu samotného. Nesmí ho však být ani málo, ani moc. I proto je vhodné regulaci hladiny mazu podpořit právě prostřednictvím jemného ušního oleje.

Ušní olej FAUNA OTIS se aplikuje jen v několika málo kapkách. Do ucha by měl přijít vždy až poté, co je ucho očištěné od nečistot.

  • Ušní olej nakapeme do vyčištěného ucha a rozprostřeme ho jemným masírováním ucha. Jako prevence se aplikuje do ucha 1 – 2x týdně 1 – 2 kapky, samozřejmě dle velikosti psa, resp. ucha.
  • Pokud se ušní olej aplikuje při napadení bakteriemi, plísněmi či parazity, jako je například svrab, aplikují se 1 – 2 kapky 2x denně.

Vyplatí se olej aplikovat před koupelí nebo před procházkou v neznámém prostředí, například v prostoru s volně pobíhajícími zvířaty.

Co umí aromaterapeutický ušní olej?

  • Ušní olej obsahuje účinné látky výhradně rostlinného původu, které uklidňují, ošetřují sliznice ucha a optimalizují fyziologické funkce ucha. Nese protizánětlivé vlastnosti.
  • Díky obsahu éterických olejů působí proti usídlování a rozmnožování nežádoucích mikroorganismů (jako je svrab), které jsou původci zánětů vnějšího či vnitřního ucha, způsobují svědění i další potíže.
  • Jemné rostlinné oleje vytvářejí na sliznicích ucha ochranný film. Ten chrání před vysušováním, reguluje hladinu mazu a správný mazotok.

Lepkavý, voděodolný ušní maz (cerumen) funguje jako ochrana pokožky ucha. Spolupodílí se na mikroklimatu ucha, právě specifické mikroklima zajišťuje bakteriální rovnováhu. Ušní maz je produktem mazových a potních žláz, které jsou hojně rozesety po celém uchu. Určitá hladina ušního mazu je pro ucho nezbytná, ale pochopitelně nesmí být mazu moc.

Nízká i příliš vysoká hladina ušního mazu vede k porušení ušního mikroklimatu, to může vyústit v přemnožení nežádoucích bakterií, kvasinek i dalších mikroorganismů. Výsledkem je pak vznik zánětu.

JAK JE TO U KOCOURA DOMA?

Jako nadšeným příznivcům aromaterapie se nám do tlapek dostal i aromaterapeutický ušní olej FAUNA OTIS.

Ihned po otevření lahvičky olej osloví svou příjemnou bylinnou vůní, která láká k aplikaci. Ale pozor, stále platí, že nic se nemá přehánět – s péčí o uši i dávkováním ušního oleje. Po kapce do každého ouška dostane preventivně náš kocour i kočička. Speciální hojivou kúru pro obrovská, převislá, často ušpiněná ouška chystáme i pro našeho psa. Časem tak jistě vznikne i podrobnější recenze z testování oleje…

reklama

Ušní olej FAUNA OTIS – informace

Ušní olej představuje účinný přírodní prostředek. Jemné rostlinné oleje (mandlový olej, brutnákový olej, sojový olej, slunečnicový olej, jojobový olej, aj.), které obsahuje, vytvářejí na sliznicích ucha ochranný film. Chrání před vysušováním, reguluje mazotok, má silné protizánětlivé působení.

Ušní olej obsahuje účinné látky výhradně rostlinného původu, které uklidňují, ošetřují sliznice ucha a optimalizují fyziologické funkce ucha. Díky obsahu éterických olejů (tymián, šalvěj, jalovec) působí proti rozmnožování nežádoucích mikroorganismů, které jsou původci zánětů vnějšího či vnitřního ucha, způsobují svědění i další potíže. Olej se osvědčil i proti usídlení parazitů v ušní mušli.

Vlastnosti

Ošetřuje sliznici vnitřního ucha. Napomáhá průtoku mazu. Éterické oleje působí preventivně proti usídlování a rozmnožování nežádoucích mikroorganismů, které způsobují svědění a mnohdy i záněty.

Použití

Preventivní použití: 1–2x týdně pomocí pipetky kápneme do ucha 1–2 kapky přípravku, v závislosti na velikosti psa, resp. ucha. Olej se rozprostře jemným masírováním po sliznici ucha.

Při potížích: Olej se doporučuje použít i při onemocnění ucha – napadení bakteriemi, plísněmi i parazity např. svrab a další. Při nemoci nutno zvýšit na 1–2 kapky 2x denně, po dobu 14 dní. Dávku je vhodné upravit dle velikosti zvířete.

Tip: Ušní olej lze aplikovat před koupelí nebo před procházkou v neznámém prostředí (les, louky, prostory s volně pobíhajícími zvířaty).

Složení/INCI: Prunus amygdalus Dulcis Oil, Canola Oil, Glycine soja Oil, Hypericum perforatum Flower Extract, Olea europaea Fruit Oil, Simmondsia chinensis Seed Oil, Lecithin, Borago officinalis Seed Oil, Tocopheryl acetate, Thymus vulgaris Flower/Leaf Oil, Melaleuca alternifolia Leaf Oil, Retinyl palmitate, Salvia officinalis Oil, Juniperus communis Fruit

Každá hvězdička je dobrá! Ušlo to.Bylo to fajn, ale...Článek se líbil.Super článek.Super článek, chválím. 2x, ø5,00


Loading...

Radka K.

Radka K.

Panička at U KOCOURA DOMA
Mám ráda, když jsem obklopena těmi, které mám ráda. Jsou to mé kočky, tedy kocour a kočka, taky pes. Líbí se mi, když mám kolem sebe věci, které se mi líbí.
Nabízím inspiraci pro šťastný domov, spokojenost a osobní rozvoj. Sdílím své zážitky a postřehy ze života s chlupáči. Jsou má terapie proti stresu.
Kdo jsem? Jsem redaktor, kreativec, stratég. Mojí profesí je Content marketing. Jednoduše tvořím. Synergicky tvořím obsah, který má smysl nejen pro mě.
Radka K.

Zdroje: vlastní poznatky a zkušenosti, literatura, internet...

Internetové zdroje a další informace: 

/1/ Kdy kočkám čistit uši? iReceptář.cz [online]. 2018 [cit. 2018-12-25]. Dostupné z: https://www.ireceptar.cz/zvirata/kdy-kockam-cistit-usi/

/2/ FAUNA OTIS. aromafauna.eu [online]. Heřmanův Městec: AROMATERAPIE FAUNA s. r. o., 7. prosince 2017 [cit. 2019-08-07]. Dostupné z: https://eshop.aromafauna.eu/fauna-otis

/3/ MVDr. Richterová, Z. Zánět zevního ucha psů a koček: 12 příznaků, které nesmíte podcenit. Radaveterináře.cz [online]. Praha: HKR Vet s.r.o., 3. prosince 2018 [cit. 2019-08-07]. Dostupné z:  https://www.radaveterinare.cz/clanky/zanet-zevniho-ucha-psu-a-kocek-12-priznaku-ktere-nesmite-podcenit-297 

/4/ MVDr. Malatková, P. Vše, co by měl každý majitel psa vědět o ušním svrabu. Petramalatkova.cz [online]. 2019 [cit. 2019-08-07]. Dostupné z: http://petramalatkova.cz/odhalte-pricinu-bolestivych-usi-vaseho-psa-nebo-kocky-muze-to-byt-usni-svrab/

/5/ Ušní choroby koček. Zooo.cz [online]. 2019 [cit. 2019-08-07]. Dostupné z: https://www.zooo.cz/infekce-zanety-usi-u-kocek/

/6/ Co na ušní svrab? Diskuze na iFauna.cz [online]. 2018 [cit. 2018-12-25]. Dostupné z: https://www.ifauna.cz/kocky/nemodforum/r/detail/787956/co-na-usni-svrab

Obrázky:

Zdroj ilustračních obrázků: Pixabay.com

Upozornění: informace nemají odborný charakter...

Pečlivě studujeme všechny dostupné zdroje, hledáme na internetu, v herbářích a další literatuře, v odborných časopisech. Čerpáme z rad veterinářů i zkušenějších chovatelů, a nejenom jich. Přesto nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné péče.

Náš web má pouze informativní charakter. Nemůžeme nahradit lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky, v jejich rukou by měla být i léčba zvířat. Samozřejmě chápeme, že nejvíce pro své miláčky může udělat zejména jejich majitel. To nejdůležitější je láska.:-)

Nejsme a nechceme se tvářit jako odborníci. Jsme jenom nadšení chovatelé, milovníci přírody a bylinek, co se snaží sdílet zkušenosti a získané informace s ostatními. 

Nejsme eshop. Disclaimer

Naší smečce vládne černý kocour. Máme i kočičku a nechybí nám ani pes.

  • Černý kocour se svým sametově něžným kožíškem přímo vybízí k pohlazení. Jen si ho pohlaďte! Jen se podívejte do jeho magických očí a nechte všechny starosti zmizet.
  • Máme i kočičku. Je to potvora, ale hlavně je to radost!
  • Největší mazel sice vypadá jako pes baskervillský, ale jenom vypadá, opravdu. Náš pes, tedy fenka je doslova ten největší mazel.:-)

Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, vrnivou spokojenost a harmonii. Náš web U KOCOURA DOMA má být útočištěm pro všechny milovníky zvířat a přírody. Jsme tady pro všechny vyznavače šťastného domova, věčné hledače krásy, i pro ty, kterým voní bylinky nebo jim přirostla k srdci zahradaVíce o nás…

Buďte s námi v kontaktu na sítích:  Facebook instagram pinterest youtube 

Kontaktujte nás na emailu ukocouradoma/zavináč/seznam.cz anebo využijte kontaktní formulář.

Jsme otevřeni různým formám spolupráce.

© 2016 – 2019 U KOCOURA DOMA Všechna práva vyhrazena.

Stojíme si za svým.

Aby tento web za něco stál.

Píšeme o tom, co se nás týká. Jsme osobní. Jsme chovatelé, ale nejsme odborníci. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odbornou pomoc, ať již lékařskou či veterinární v případě, že půjde o zvíře.

Nejsme eshop. Pouze doporučujeme, doporučujeme produkty, které známe, máme rádi a sami používáme. Naše tipy jsou skutečně naše tipy. Představujeme to, co se nám fakt líbí, nejenom na oko.

Affiliate Disclaimer

Když něco doporučujeme, tak to doporučujeme z vlastní vůle, nikoli proto, že nám za to někdo zaplatil.

Náš web má pouze informativní charakter, nejsme a netváříme se jako odborníci. Nemůžeme nahradit odbornou lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky. Nedáváme odborná ani obchodní doporučení. Tím však nevylučujeme partnerskou spolupráci.

Vyloučení odpovědnosti

www.ukocouradoma.cz slouží primárně jako osobní blog. Disclaimer

Jde o informační webové stránky pro širokou veřejnost s obsahem přizpůsobeným především srozumitelnosti a čitelnosti. Texty jsou vytvářeny s ohledem na přesnost a faktickou správnost, přesto autor/autoři ani provozovatel webu nenese odpovědnost za případnou škodu v důsledku nepřesných informací. Nenese a nemůže nést zodpovědnost ani za případnou škodu, která vznikla v souvislosti s užíváním webu a obsažených informací.

Tento web má pouze informační charakter. Informace si nekladou za cíl a v žádném případě nenahrazují konzultaci u odborníka. V případě konkrétních zdravotních potíží vyhledejte odbornou lékařskou pomoc.

Cookies a GDPR

Věnujeme pozornost GDPR a ochraně osobních údajů, jak nejlépe to umíme. Využíváme soubory cookies a další technologie, které nám pomáhají vytvářet tento web tak, aby svým návštěvníkům nabízel co možná nejlepší obsah. Používáním webu vyjadřujete souhlas s podmínkami použití webu, principy ochrany osobních údajů, GDPR a zásadami cookies.

NĚCO PRO PANIČKY A PÁNÍČKY

Udělejte něco pro spokojenost svých mazlíčků, dopřejte jim spokojené paničky a páníčky. Inspirujte se u chlupáčů, radujte se ze života, relaxujte, nedejte šanci stresu.

Published in All