Ušní olej pro kočky, psy i jiná zvířata

Uši, jejich tvar, postavení či pohyb jsou charakteristickým znakem našich domácích mazlíčků. Tak jako jsou pro konkrétní zvířata, kočky, psy, králíky aj. typické jejich uši, tak jsou pro konkrétní uši typické i určité potíže.

Především venkovní kočky jsou náchylné na ušní svrab a s ním spojené komplikace, svědění, záněty aj. Psy s převislýma či příliš chlupatýma ušima zase často trápí zapařování, od kterého se pak odvíjí zánět zvukovodu a další potíže. A tak bychom mohli pokračovat dále… se závěrem, že péče o uši je součástí lásky, kterou můžete svému mazlíčkovi dát. A jistě mu bude prospěšná.

Úvodní foto: Pixabay.com

Péče o uši – Čištění uší – Jak používat ušní olej? – Co umí ušní olej?

Péče o uši by měla být jemná a citlivá

Péče o uši brání vzniku možných nepříjemností a také pomáhá se těchto nepříjemností v podobě zánětů, svědění, svrabu a dalších parazitů zbavit. Ale pozor, nadměrná péče o uši může udělat víc škody než užitku. Ať ucho vypadá jakkoli, vždy jde o jemný a citlivý orgán. Jemně a citlivě bychom také měli přistupovat k péči o ucho. Spočívá především ve vizuální kontrole uší.

Čištění uší přichází na řadu ve chvíli, kdy je to potřeba. Jinak by se měly o vše postarat čistící rituály zvířete samotného, jeho instinkty a zvyky. Například kočka je na čištění specialista a v čistém prostředí si s čištěním uší poradí zpravidla sama (to neplatí pro kočičí seniory nebo nezkušená koťata).

Čištění uší na principech aromaterapie

Drbání, třepání hlavy, viditelné poškození pokožky, zarudnutí, otoky, nánosy mazu a nečistot, výtok, zápach nebo bolest jsou příznaky toho, že s uchem není něco v pořádku.

  • Pokud jde o příznaky vážnější, měli bychom se obrátit na odbornou veterinární pomoc. Pouze veterinář totiž odhalí pravou příčinu potíží, a dle příčiny pak i vhodnou metodu léčby.
  • V případě mírnějších potíží nebo jako prevence se hodí čištění uší.

Specifický způsob, jak šetrně, ale účinně čistit uši domácích mazlíčků, nabízí ušní olej z dílny AROMAFAUNA. Ušní olej FAUNA OTIS je založený na působení pečujících rostlinných olejů a aromaterapeutických éterických olejů s účinky proti bakteriím i dalším nežádoucím mikroorganismům. Je ideální jako přírodní prostředek pro běžné čištění, ošetření a péči o uši. Může ulevit i při chronických potížích, působí jako prevence i doplňková léčba při napadení parazity, při zánětu a dalších onemocněních. To potvrzuje i veterinářka MVDr. Alena Vaníčková…

Ušní olej se osvědčil i při řešení ušního svrabu psů a koček. Bioaktivní látky z éterických olejů působí nejenom proti dospělým parazitům, ale i proti nedospělým stádiím a vajíčkům. Zlepšení stavu můžete očekávat během několika dní. Je však vhodné v aplikaci vytrvat alespoň po dobu 2 týdnů.

REKLAMA

Jak ošetřovat uši ušním olejem? Jak používat ušní olej?

Pokud je ucho znečištěné, nejdříve je třeba odstranit nečistoty. K tomu využijeme hadřík, gázu, papírový ubrousek, vatový polštářek apod. Mělo by jít o pevný materiál, aby jeho kousky nezůstávaly v uchu. Mohly by pak způsobovat potíže.

K čištění uší se zásadně nedoporučují vatové tyčinky, protože hrozí poškození struktur ucha. Vždy je třeba postupovat obezřetně a tak, abychom nečistoty posouvaly směrem ven, nikoliv dovnitř ucha, kde hrozí ucpání zvukovodu.

Nečistoty snáze odstraníme, pokud hadřík na čištění ucha namočíme v převařené vodě nebo rostlinném oleji. Hodí se např. mandlový olej, jojobový olej nebo neutrální olej FAUNA LECITOL N. Je možné také využít speciální aromaterapeutický přípravek FAUNA DESINF na lihové bázi. Mějte však na paměti, že není dobré uši příliš odmašťovat. Maz má v uchu důležitou funkci, slouží jako ochrana ucha i sluchu samotného. Nesmí ho však být ani málo, ani moc. I proto je vhodné regulaci hladiny mazu podpořit právě prostřednictvím jemného ušního oleje.

Ušní olej FAUNA OTIS se aplikuje jen v několika málo kapkách. Do ucha by měl přijít vždy až poté, co je ucho očištěné od nečistot.

  • Ušní olej nakapeme do vyčištěného ucha a rozprostřeme ho jemným masírováním ucha. Jako prevence se aplikuje do ucha 1 – 2x týdně 1 – 2 kapky, samozřejmě dle velikosti psa, resp. ucha.
  • Pokud se ušní olej aplikuje při napadení bakteriemi, plísněmi či parazity, jako je například svrab, aplikují se 1 – 2 kapky 2x denně.

Vyplatí se olej aplikovat před koupelí nebo před procházkou v neznámém prostředí, například v prostoru s volně pobíhajícími zvířaty.

Co umí aromaterapeutický ušní olej?

  • Ušní olej obsahuje účinné látky výhradně rostlinného původu, které uklidňují, ošetřují sliznice ucha a optimalizují fyziologické funkce ucha. Nese protizánětlivé vlastnosti.
  • Díky obsahu éterických olejů působí proti usídlování a rozmnožování nežádoucích mikroorganismů (jako je svrab), které jsou původci zánětů vnějšího či vnitřního ucha, způsobují svědění i další potíže.
  • Jemné rostlinné oleje vytvářejí na sliznicích ucha ochranný film. Ten chrání před vysušováním, reguluje hladinu mazu a správný mazotok.

Lepkavý, voděodolný ušní maz (cerumen) funguje jako ochrana pokožky ucha. Spolupodílí se na mikroklimatu ucha, právě specifické mikroklima zajišťuje bakteriální rovnováhu. Ušní maz je produktem mazových a potních žláz, které jsou hojně rozesety po celém uchu. Určitá hladina ušního mazu je pro ucho nezbytná, ale pochopitelně nesmí být mazu moc.

Nízká i příliš vysoká hladina ušního mazu vede k porušení ušního mikroklimatu, to může vyústit v přemnožení nežádoucích bakterií, kvasinek i dalších mikroorganismů. Výsledkem je pak vznik zánětu.

JAK JE TO U KOCOURA DOMA?

Jako nadšeným příznivcům aromaterapie se nám do tlapek dostal i aromaterapeutický ušní olej FAUNA OTIS.

Ihned po otevření lahvičky olej osloví svou příjemnou bylinnou vůní, která láká k aplikaci. Ale pozor, stále platí, že nic se nemá přehánět – s péčí o uši i dávkováním ušního oleje. Po kapce do každého ouška dostane preventivně náš kocour i kočička. Speciální hojivou kúru pro obrovská, převislá, často ušpiněná ouška chystáme i pro našeho psa. Časem tak jistě vznikne i podrobnější recenze z testování oleje…

REKLAMA

Ušní olej FAUNA OTIS – informace, příbalový leták

Ušní olej představuje účinný přírodní prostředek. Jemné rostlinné oleje (mandlový olej, brutnákový olej, sojový olej, slunečnicový olej, jojobový olej, aj.), které obsahuje, vytvářejí na sliznicích ucha ochranný film. Chrání před vysušováním, reguluje mazotok, má silné protizánětlivé působení.

Ušní olej obsahuje účinné látky výhradně rostlinného původu, které uklidňují, ošetřují sliznice ucha a optimalizují fyziologické funkce ucha. Díky obsahu éterických olejů (tymián, šalvěj, jalovec) působí proti rozmnožování nežádoucích mikroorganismů, které jsou původci zánětů vnějšího či vnitřního ucha, způsobují svědění i další potíže. Olej se osvědčil i proti usídlení parazitů v ušní mušli.

Vlastnosti

Ošetřuje sliznici vnitřního ucha. Napomáhá průtoku mazu. Éterické oleje působí preventivně proti usídlování a rozmnožování nežádoucích mikroorganismů, které způsobují svědění a mnohdy i záněty.

Použití

Preventivní použití: 1 – 2x týdně pomocí pipetky kápneme do ucha 1 – 2 kapky přípravku, v závislosti na velikosti psa, resp. ucha. Olej se rozprostře jemným masírováním po sliznici ucha.

Při potížích: Olej se doporučuje použít i při onemocnění ucha – napadení bakteriemi, plísněmi i parazity např. svrab a další. Při nemoci nutno zvýšit na 1 – 2 kapky 2x denně, po dobu 14 dní. Dávku je vhodné upravit dle velikosti zvířete.

Tip: Ušní olej lze aplikovat před koupelí nebo před procházkou v neznámém prostředí (les, louky, prostory s volně pobíhajícími zvířaty).

Složení/INCI: Prunus amygdalus Dulcis Oil, Canola Oil, Glycine soja Oil, Hypericum perforatum Flower Extract, Olea europaea Fruit Oil, Simmondsia chinensis Seed Oil, Lecithin, Borago officinalis Seed Oil, Tocopheryl acetate, Thymus vulgaris Flower/Leaf Oil, Melaleuca alternifolia Leaf Oil, Retinyl palmitate, Salvia officinalis Oil, Juniperus communis Fruit

Literatura

  • Gordoň, Zdeněk; Thámová, Olga: Plemena koček: Průvodce do kapsy. Praha: Aventinum, 1999.
  • Verhoef – Verhallen, Ester: Kočky – Velký atlas plemen. Praha: Rebo Production, 2015.
  • Gordoň, Zdeněk, Kočky – příruční atlas. Praha: Universum, 2018.
  • Říhová, Marie: Chov koček. Praha: Grada, 2007.
  • Hüsemann, Lena: Kočka: chov, bydlení, hry. Praha: Grada, 2010.

Internetové zdroje

/1/ MVDr. Vaníčková, A: Ušní olej – nejen prevence potíží s ušima. aromafauna.eu [online]. Heřmanův Městec: AROMATERAPIE FAUNA s. r. o., 7. prosince 2017 [cit. 2019-08-07]. Dostupné z: https://www.aromafauna.eu/nase-produkty/pro-kocky/pro-kocky-doporucujeme/usni-olej-nejen-prevence-potizi-s-usima

/2/ FAUNA OTIS. aromafauna.eu [online]. Heřmanův Městec: AROMATERAPIE FAUNA s. r. o., 7. prosince 2017 [cit. 2019-08-07]. Dostupné z: https://eshop.aromafauna.eu/fauna-otis

/3/ MVDr. Lžičařová, I.: Ušní svrab u koček. Veterinární klinika DELTA [online]. Praha: Veterinární klinika DELTA, 30. prosince 2015 [cit. 2019-08-07]. Dostupné z: http://www.veterinadelta.cz/repy/usni-svrab-u-kocek/

/4/ MVDr. Richterová, Z. Zánět zevního ucha psů a koček: 12 příznaků, které nesmíte podcenit. Radaveterináře.cz [online]. Praha: HKR Vet s.r.o., 3. prosince 2018 [cit. 2019-08-07]. Dostupné z:  https://www.radaveterinare.cz/clanky/zanet-zevniho-ucha-psu-a-kocek-12-priznaku-ktere-nesmite-podcenit-297 

/5/ MVDr. Malatková, P. Vše, co by měl každý majitel psa vědět o ušním svrabu. Petramalatkova.cz [online]. 2019 [cit. 2019-08-07]. Dostupné z: http://petramalatkova.cz/odhalte-pricinu-bolestivych-usi-vaseho-psa-nebo-kocky-muze-to-byt-usni-svrab/

/6/ Ušní svrab u koček a psů. Veterinární klinika Havlíčkův Brod – Žižkova [online]. 2019 [cit. 2019-08-07]. Dostupné z: https://www.vethb.cz/clanek/28-usni-svrab-u-kocek-a-psu

/7/ MVDr. Ježková, T: Ušní svrab. Zvěrolékařka.cz [online]. 2019 [cit. 2019-08-07]. Dostupné z: http://zverolekarka.com/usni-svrab/

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Ušní olej pro kočky, psy i jiná zvířata

Péče o uši je specifická. Vždy by měla být především jemná a citlivá. Takovou péči a ošetření uší nabízí i ušní olej postavený na základech aromaterapie. Kombinuje rostlinné oleje a éterické oleje s ochranným působením proti bakteriím i dalším parazitům.

Redakce U kocoura doma

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

Jsme pisálci, fotografové a designéři života. Jsme také autoři, redaktoři, tvůrci obsahu, správci a provozovatelé webu.

Chceme být otevření a pravdiví. Přestože web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog, nevylučujeme ani placené formy spolupráce tak, abychom alespoň částečně pokryli náklady na provoz, správu webu a tvorbu obsahu.

Sdílíme své vlastní zkušenosti, čerpáme ze zkušeností jiných, jako zdroj využíváme i odborníky a experty z oboru, z nekomerční i komerční sféry. Nebráníme se různým formám #spolupráce, pokud nám umožní zachovat si autenticitu webu.

Tento článek vznikl na základě spolupráce.

KOČKA |  PLEMENA KOČEK | KOŤATA | KOČIČÍ MAGIE

5/5 - (3 votes)