Kočičí oči

Kočičí očiNádherné oči, které zrcadlí nedotknutelnou energii a krásu života. Magické oči, které jsou oknem až do duše kočky i nejhlubších pravd celého vesmíru. Tajemné oči, které nám nikdy nepředají své tajemství, ač víme, že tam je. To vše jsou kočičí oči.

Pojďme se na ty oči podívat blíže. Narazíme na stereoskopické vidění, prostorové vidění, noční vidění a další zvláštnosti očí kočky. Ohromí nás také barvy kočičích očí.

 

Stereoskopické vidění


Obě oči kočky směřují dopředu. V tom se podobá člověku, také stavbou oka, které je komorové. Kočka vidí stereoskopicky, tzn. že obě oči snímají stejný obraz. To vidění činí dokonalejší. Kočky oči jsou umístěny blízko sebe tak, že má kočka užší zorné pole.

Zatímco zorné pole člověka je asi 220 stupňů, zorné pole očí kočky je asi 205 stupňů.

Prostorové vidění


I přes menší zorné pole je zrak kočky dokonalejší. Lepší zrak podporuje i lepší schopnost otáčet hlavou. Kočka také více vyklenutou rohovku. Kočičí zrak podporuje i velmi flexibilní horizontální zornice.

Kočka zornička
Kočka a její oči, magie sama

Ve středu zorničky jsou svěrací svaly, které zužují nebo rozšiřují středový otvor oka. Na množství světla přitom reagují téměř okamžitě. Při plném světle je zornička jen velmi tenká. Při nedostatku světla zornice zakryje skoro celou duhovku, vytvoří až kruhový tvar. Kočka díky flexibilitě zorniček lépe ostří, má lepší prostorové vidění a také může využívat vyvinuté prostorové vidění.

Parametry oka kočky ji propůjčují dokonalý zrak zejména na vzdálenost 2 – 6 metrů. S rostoucím věkem jsou kočky spíše dalekozraké. Kočka údajně neumí zaostřit na velmi krátkou vzdálenost, nevidí velmi blízké nepohybující se předměty. Možná ano, ale zpravidla si jich nevšímá.

Na rozdíl od psů údajně dokážou kočky rozlišovat barvy. Údajně vidí minimálně tyto barvy – červená, zelená a modrá barva.

Jak se starat o oči kočky? Vše potřebné se dozvíte v tomto článku: Oči kočky. Jak o ně pečovat a jak je čistit?

Noční vidění


I přes obecně přijímaný mýtus, kočky nevidí ve tmě, ne v té absolutní tmě. Přesto v noci vidí lépe než člověk. Stačí ji minimum světla, aby dokázala vidět. Kočka tedy nevidí v absolutní tmě, ale vidí v šeru.

Noční vidění umožňuje stavba kočičího koka s vyklenutou rohovkou, flexibilní zornicí, ale také zvláštní cévnaté vrstvě mezi sítnicí a cévnatkou oka (tapetum lucidum). Tato vrstva trojúhelníkovitého tvaru je umístěna nad vstupem svazku zrakových nervů do oka. Jde o hranolovité buňky s obsahem guaninu a pigmentu. Fungují jako krystaly odrážející světlo. Tapetum lucidum tak představuje jakési zrcadlo, které odráží světelné paprsky. Ty tak opakovaně, tentokrát zezadu dráždí smyslové buňky sítnice. Kočka tak obraz vnímá dvakrát a lépe tak vidí i za snížené viditelnosti, tedy sníženého množství světla.

Tapedum lucidum způsobuje také známý efekt svítících očí u koček. Oči kočky právě díky malé krystalické vrstvě uvnitř oka v noci září – zeleně až žlutě (modré oči koček svítí ve tmě červeně).

Kočka v noci, kočičí oči svítí
Magické kočičí stvoření

Barvy kočičích očí


Duhovka oka kočky obsahuje barevné pigmenty. Barva kočičích očí (tak, jak ji vnímáme my) je však jen světelným efektem, který závisí také na zaoblení rohovky a také úhlu pohledu. Oči kočky budou vypadat jinak, pokud změníme úhel, pod kterým se na ně díváme. Ovlivňuje ji také množství a intenzita světla.

Žluté nebo oranžové oči kočky mívají pigment uložení v přední části oka. Pokud barvu kočičích očí vnímáme jako zelenou, více pigmentu je uloženo v zadní části oka. Oranžové či měděné oči se vyznačují velkým množstvím pigmentu, méně ho najdeme u žlutých očí, zelené ho mají ještě méně a nejméně ho mají kočky s modrýma očima, zpravidla jde o bílé kočky se světle modrýma očima, ale natrefit se dá i na kombinaci modrého a zeleného oka – viz foto níže. Modré oči jsou typické také pro některá kočičí plemena, například ragdoll nebo siamská kočka. Siamská kočka je zvláštní í sníženou schopností prostorového vidění. To si kompenzuje šilháním.

Pigment kočičí oči nemusejí mít vůbec, to zaznamenáváme především u vzácných albínů. Barva duhovky je pak dána barvou krve v očních cévkách. Oko se pak jeví jako červené.

Bílá kočka a její oči - jedno modré, jedno zelené
Bílá kočka a její pozoruhodné oči, vešla se modrá i zelená barva…

Koťata se rodí slepá

Zrak kočky získávají asi od druhého týdne věku. Až během prvních tří měsíců se pak v očích koťat postupně ukládá barevný pigment. Proto mají koťata stejné, většinou modré až modrošedé oči.

Koťata a jejich oči
Koťata jsou rozkošná a mají rozkošné oči

Zvláštnosti kočičích očí


Kočičí oči jsou jedna velká zvláštnost. Jejich magie je v jejich hloubce. Pohled přitahují svoji barevnou duhovkou, proměnlivými zorničkami nebo zrcadlovou vrstvou, která z nich v noci dělá svítící oči. Tím však výčet zvláštností kočičích očí ještě nekončí.

Horní i spodní víčko kočičího oka je pohyblivé. Navíc je doplňuje ještě třetí víčko, tzv. mžurka. Třetí víčko, mžurka představuje odchlípnutou kůži, která se stará o vlhčení a čištění oka. Kočky tak mnohem méně mrkají. Všimli jste si?

Chcete vědět o kočkách víc? Zajímají vás kočičí příběhy, plemena koček anebo péče o kočku, péče o oči, uši, srst… naše návody pro kočkomily?

Internetové zdroje: 

/1/ Kdy kočkám čistit uši? iReceptář.cz [online]. 2018 [cit. 2018-12-25]. Dostupné z: https://www.ireceptar.cz/zvirata/kdy-kockam-cistit-usi/

Obrázky:

Zdroj ilustračních obrázků: Pixabay.com

Pečlivě studujeme všechny dostupné zdroje, hledáme na internetu, v herbářích a další literatuře, v odborných časopisech. Čerpáme z rad veterinářů i zkušenějších chovatelů, a nejenom jich. Přesto nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné péče. Web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog.

Disclaimer. Tyto webové stránky mají má pouze informativní charakter. Nemůžeme nahradit lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky, v jejich rukou by měla být i léčba zvířat. Samozřejmě chápeme, že nejvíce pro své miláčky může udělat zejména jejich majitel. To nejdůležitější je láska.:-)

Nejsme a nechceme se tvářit jako odborníci. Jsme jenom nadšení chovatelé, milovníci přírody a bylinek, co se snaží sdílet zkušenosti a získané informace s ostatními.

Nejsme eshop. 

Diskuze

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *