Mainská mývalí kočka

Mainská mývalí kočka

Tohle kočičí plemeno upoutá na první pohled – svoji velikostí. Mainská mývalí kočka (Maine Coon), příbuzná norské lesní kočky, však není jen impozantní svým vzhledem, má také pozoruhodnou společenskou povahu a zaujme i některými svými projevy.

Prosím, seznamte se s kočkou, která hlasitě přede, nemňouká, její zvukové projevy připomínají spíše holubí vrkání!

Úvodní foto: Pixabay.com

Plemeno – Charakteristika – Povaha kočky – Zajímavosti Standard

 

O plemeni

Mainská mývalí kočka (Maine Coon) pochází z amerického státu Maine, mezi jejími předky však najdeme i norskou lesní kočku. Legendy ji pojí i s kočkami Marie Antoinetty. Mainská mývalí se řadí mezi největší kočky. A v současnosti je v Česku také jedním z nejoblíbenějších plemen. Za její oblibou není jenom její majestátný vzhled, ale také její nekonfliktní povaha a zajímavé chování, které právem vzbuzuje u chovatelů pozornost.

Charakteristika

Mainská kočka je charakteristická robustní postavou, dlouhým obdélníkovým tělem, hranatými obrysy a mohutným ocasem, který dorůstá až do délky jednoho metru. Připomíná ocas mývala, odtud také pochází název plemene. Kocouři mohou dorůst až do hmotnosti 9 – 11 kg, kočičky bývají nápadně drobnější, oproti kocourům mají cca polovinu hmotnosti.

Meet Omar, World's Longest Cat

Video: Omar – mainská mývalí kočka a aktuálně také největší domácí kočka na světě

Mainská mývalí kočka má typické rysí uši. Proporčně odpovídají hlavě, ale na rozdíl od jiných plemen je zdobí i štětičky, které známe zejména na rysovi. Má také hustou polodlouhou srst s výrazným límcem kolem krku. Barvy mohou být různé, vždy jde o přirozené barvy, které známe od kočky domácí. Nejčastěji je to černá mramorovaná a černě tygrovana s bílou. Kočka však může být i černá, modrá, červená, krémová, želvovinová, nevyhýbá se ji kresba ani skvrny. Naopak exotické barevné odstíny (lila, plavá, barmská aj.) patří k jiným plemenům. Celé spektrum barevných variací však nabízejí oči mainky, nezřídka se mění i v průběhu života téže kočky.

Povaha

Mainská mývalí kočka je nezávislá, přesto si ke své rodině vytváří citové pouto. Zpravidla vychází dobře i s jinými zvířaty a dětmi. Je přítulná a mazlivá, ale není vlezlá. Je hravá, ale není přehnaně aktivní. Je to společenské plemeno s klidnou povahou.

Maine Coon CATS Are The BEST Cats Ever - Videos Vines Compilation 2017

Video: Má klidnou povahu, to však neznamená, že se s mainkou budete nudit.:-)

Zajímavosti

Mainská mývalí kočka mňouká jen velmi tiše, naopak hlasitě přede. Její mňoukání připomíná vrkání holuba. Neobvyklé jsou nejenom její zvukové projevy, ale i tělesné pozice nebo místa, která si vybírá pro odpočinek. Bývají nečekaná a od pohledu nepohodlná. Zvláštní je i její pití vody, kdy do vodní hladiny nejprve zvíří packou. Některé kočky dokonce pijí pomocí packy, ze které dělají jakoby lžičku.

Standard

Mainská mývalí kočka byla oficiálně poprvé představena v roce 1860 na výstavě koček v New Yorku, v 19. století však upadlo v zapomnění. Plemeno bylo obnoveno a v polovině 20. století a oficiálně uznáno v roce 1976.

Standard mainské mývalí kočky (výňatek)

Je to od pohledu silná a robustní kočka. Všechny části těla působí harmonicky, pravoúhým (hranatým) dojmem. Má typicky hranatou hlavu, velké uši (se štětičkami), silnou kostru. Kocouři mají silný osvalený krk.

Tělo je silné, osvalené, hrudník široký. Končetiny střední délky končí velkými chlupatými tlapkami. Ocas je dlouhý a vlající.

Internetové zdroje: 

/1/ Furminátor – zkušenosti? iFauna.cz [online]. Brno: iFauna.cz, 12. dubna 2015 [cit. 2019-10-12]. Dostupné z: https://www.ifauna.cz/psi/diskuse/detail/2923699/furminator

ZDROJE, další informace Mainská mývalí kočka na wikipedii, Popis plemena na Moje kočkaPlemeno na Miciny.czČeská veterina, iFauna: Velikán mezi kočkami

Obrázky:

Zdroj ilustračních obrázků: Pixabay.com, Unsplush.com, commons.wikipedia.org

Pečlivě studujeme všechny dostupné zdroje, hledáme na internetu, v herbářích a další literatuře, v odborných časopisech. Čerpáme z rad veterinářů i zkušenějších chovatelů, a nejenom jich. Přesto nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné péče. Web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog.

Disclaimer. Tyto webové stránky mají má pouze informativní charakter. Nemůžeme nahradit lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky, v jejich rukou by měla být i léčba zvířat. Samozřejmě chápeme, že nejvíce pro své miláčky může udělat zejména jejich majitel. To nejdůležitější je láska.:-)

Nejsme a nechceme se tvářit jako odborníci. Jsme jenom nadšení chovatelé, milovníci přírody a bylinek, co se snaží sdílet zkušenosti a získané informace s ostatními.

Nejsme eshop. 

Jsme pisálci, fotografové a designéři života. Jsme také autoři, redaktoři, tvůrci obsahu, správci a provozovatelé webu.

Chceme být otevření a pravdiví. Přestože web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog, nevylučujeme ani placené formy spolupráce tak, abychom alespoň částečně pokryli náklady na provoz, správu webu a tvorbu obsahu.

Sdílíme své vlastní zkušenosti, čerpáme ze zkušeností jiných, jako zdroj využíváme i odborníky a experty z oboru, z nekomerční i komerční sféry. Nebráníme se různým formám #spolupráce, pokud nám umožní zachovat si autenticitu webu.

Těší nás, že za námi stojí partneři, kteří nám v rámci spolupráce dávají veškerý prostor pro zachování autenticity a co nejkvalitnějšího obsahu. Za to jim děkujeme.

PLEMENA KOČEK | KOČKA |  NÁVODY PRO KOČKOMILY | KOČIČÍ PŘÍBĚHY

2 názory na “Mainská mývalí kočka”

 1. Dobrý den ,
  Chtěl bych vás poprosit o radu ,pohled na věc ,
  Máme rok mainskeho kocourka ,jní vypadá velmi v pohodě ,ale když leží nebo usíná ,tak se třese ,paní chovatelka říkala že je to zřejmě tím že roste a dělají to svaly ..mě se to moc nezda..
  Děkuji za jakýkoliv pohled na věc ..
  Od veterináře jsme dostali doporučení na magnetickou rezonanci ,že jinak nelze nic odhalit

  1. Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Bojím se, že takto na dálku nejsme schopni poradit nic relevantního, snad jen obrátit se na jiného veterináře. Možná by věděl víc i bez té magnetické rezonance. Nejspíš to bude znít příliš prostě, ale není možné, že je mu třeba zima?

Diskuze

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *