Mainská mývalí kočka

Mainská mývalí kočkaTohle kočičí plemeno upoutá na první pohled – svoji velikostí. Mainská mývalí kočka však není jen impozantní, má společenskou povahu a zaujme i některými svými projevy. Prosím, seznamte se!

O plemeni


Mainská mývalí kočka (Maine Coon) pochází z amerického státu Maine, mezi jejími předky však najdeme i norskou lesní kočku. Legendy ji pojí i s kočkami Marie Antoinetty. Mainská mývalí se řadí mezi největší kočky. A v současnosti je v Česku také jedním z nejoblíbenějších plemen. Za její oblibou není jenom její majestátný vzhled, ale také její nekonfliktní povaha a zajímavé chování, které právem vzbuzuje u chovatelů pozornost.

Charakteristika


Mainská kočka je charakteristická robustní postavou, dlouhým obdélníkovým tělem, hranatými obrysy a mohutným ocasem, který dorůstá až do délky jednoho metru. Připomíná ocas mývala, odtud také pochází název plemene. Kocouři mohou dorůst až do hmotnosti 9 – 11 kg, kočičky bývají nápadně drobnější, oproti kocourům mají cca polovinu hmotnosti.

Video: Omar – mainská mývalí kočka a aktuálně také největší domácí kočka na světě

Meet Omar, World's Longest Cat

Mainská mývalí kočka má typické rysí uši. Proporčně odpovídají hlavě, ale na rozdíl od jiných plemen je zdobí i štětičky, které známe zejména na rysovi. Má také hustou polodlouhou srst s výrazným límcem kolem krku. Barvy mohou být různé, vždy jde o přirozené barvy, které známe od kočky domácí. Nejčastěji je to černá mramorovaná a černě tygrovana s bílou. Kočka však může být i černá, modrá, červená, krémová, želvovinová, nevyhýbá se ji kresba ani skvrny. Naopak exotické barevné odstíny (lila, plavá, barmská aj.) patří k jiným plemenům. Celé spektrum barevných variací však nabízejí oči mainky, nezřídka se mění i v průběhu života téže kočky.

Povaha


Mainská mývalí kočka je nezávislá, přesto si ke své rodině vytváří citové pouto. Zpravidla vychází dobře i s jinými zvířaty a dětmi. Je přítulná a mazlivá, ale není vlezlá. Je hravá, ale není přehnaně aktivní. Je to společenské plemeno s klidnou povahou.

Video: Má klidnou povahu, to však neznamená, že se s mainkou budete nudit.:-)

Maine Coon CATS Are The BEST Cats Ever - Videos Vines Compilation 2017

Zajímavosti


Mainská mývalí kočka mňouká jen velmi tiše, naopak hlasitě přede. Její mňoukání připomíná vrkání holuba. Neobvyklé jsou nejenom její zvukové projevy, ale i tělesné pozice nebo místa, která si vybírá pro odpočinek. Bývají nečekaná a od pohledu nepohodlná. Zvláštní je i její pití vody, kdy do vodní hladiny nejprve zvíří packou. Některé kočky dokonce pijí pomocí packy, ze které dělají jakoby lžičku.

Standard


Mainská mývalí kočka byla oficiálně poprvé představena v roce 1860 na výstavě koček v New Yorku, v 19. století však upadlo v zapomnění. Plemeno bylo obnoveno a v polovině 20. století a oficiálně uznáno v roce 1976.

Standard mainské mývalí kočky (výňatek)


Je to od pohledu silná a robustní kočka. Všechny části těla působí harmonicky, pravoúhým (hranatým) dojmem. Má typicky hranatou hlavu, velké uši (se štětičkami), silnou kostru. Kocouři mají silný osvalený krk.

Tělo je silné, osvalené, hrudník široký. Končetiny střední délky končí velkými chlupatými tlapkami. Ocas je dlouhý a vlající.


ZDROJE, další informace Mainská mývalí kočka na wikipedii, Popis plemena na Moje kočkaPlemeno na Miciny.czČeská veterina, iFauna: Velikán mezi kočkami

Diskuze

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *