Mainská mývalí kočka

Tohle kočičí plemeno upoutá na první pohled – svoji velikostí. Je to ta největší kočka vůbec. Mainská mývalí kočka (Maine Coon), příbuzná norské lesní kočky, však není jen impozantní svým vzhledem, má také pozoruhodnou společenskou povahu a zaujme i některými svými projevy.

Prosím, seznamte se s kočkou, která hlasitě přede, ale nemňouká. Její zvukové projevy připomínají spíše holubí vrkání.

Plemeno – Charakteristika – Povaha kočky – Zajímavosti Standard

O plemeni

Mainská mývalí kočka (Maine Coon) pochází z amerického státu Maine, mezi jejími předky však najdeme i norskou lesní kočku. Legendy ji pojí i s kočkami Marie Antoinetty. Mainská mývalí se řadí mezi největší kočičí plemena. A v současnosti je v Česku také jedním z nejoblíbenějších plemen. Za její oblibou není jenom její majestátný vzhled, ale také její nekonfliktní povaha a zajímavé chování, které právem vzbuzuje u chovatelů pozornost.

Charakteristika

Mainská kočka je charakteristická robustní postavou, dlouhým obdélníkovým tělem, hranatými obrysy a mohutným ocasem, který dorůstá až do délky jednoho metru. Připomíná ocas mývala, odtud také pochází název plemene. Kocouři mohou dorůst až do hmotnosti 9 až 11 kg, kočičky bývají nápadně drobnější, oproti kocourům mají cca polovinu hmotnosti.

Omar, perhaps world's longest cat, finds internet fame

Video: Omar – mainská mývalí kočka a aktuálně také největší domácí kočka na světě (Youtube)

Mainská mývalí kočka má typické rysí uši. Proporčně odpovídají hlavě, ale na rozdíl od jiných plemen je zdobí i štětičky, které známe zejména na rysovi. Má také hustou polodlouhou srst s výrazným límcem kolem krku. Barvy mohou být různé, vždy jde o přirozené barvy, které známe od kočky domácí. Nejčastěji je to černá mramorovaná a černě tygrovana s bílou. Kočka však může být i černá, modrá, červená, krémová, želvovinová, nevyhýbá se ji kresba ani skvrny. Naopak exotické barevné odstíny (lila, plavá, barmská aj.) patří k jiným plemenům. Celé spektrum barevných variací však nabízejí oči mainky, nezřídka se mění i v průběhu života téže kočky.

Povaha

Mainská mývalí kočka je nezávislá, přesto si ke své rodině vytváří citové pouto. Zpravidla vychází dobře i s jinými zvířaty a dětmi. Je přítulná a mazlivá, ale není vlezlá. Je hravá, ale není přehnaně aktivní. Je to společenské plemeno s klidnou povahou.

Maine Coon Cat: Trust And Love Between Cat And Owner.

Video: Má klidnou povahu, to však neznamená, že se s mainkou budete nudit.:-) (Youtube)

Zajímavosti

Mainská mývalí kočka mňouká jen velmi tiše, naopak hlasitě přede. Její mňoukání připomíná vrkání holuba. Neobvyklé jsou nejenom její zvukové projevy, ale i tělesné pozice nebo místa, která si vybírá pro odpočinek. Bývají nečekaná a od pohledu nepohodlná. Zvláštní je i její pití vody, kdy do vodní hladiny nejprve zvíří packou. Některé kočky dokonce pijí pomocí packy, ze které dělají jakoby lžičku.

Standard

Mainská mývalí kočka byla oficiálně poprvé představena v roce 1860 na výstavě koček v New Yorku, v 19. století však upadlo v zapomnění. Plemeno bylo obnoveno a v polovině 20. století a oficiálně uznáno v roce 1976.

Standard mainské mývalí kočky (výňatek)

Je to od pohledu silná a robustní kočka. Všechny části těla působí harmonicky, pravoúhým (hranatým) dojmem. Má typicky hranatou hlavu, velké uši (se štětičkami), silnou kostru. Kocouři mají silný osvalený krk.

Tělo je silné, osvalené, hrudník široký. Končetiny střední délky končí velkými chlupatými tlapkami. Ocas je dlouhý a vlající.

Literatura

 • Gordoň, Zdeněk; Thámová, Olga: Plemena koček: Průvodce do kapsy. Praha: Aventinum, 1999.
 • Verhoef – Verhallen, Ester: Kočky – Velký atlas plemen. Praha: Rebo Production, 2015.
 • Gordoň, Zdeněk, Kočky – příruční atlas. Praha: Universum, 2018.
 • Říhová, Marie: Chov koček. Praha: Grada, 2007.
 • Hüsemann, Lena: Kočka: chov, bydlení, hry. Praha: Grada, 2010.

Internet

ZDROJE, další informace Popis plemena na Moje kočkaPlemeno na Miciny.czČeská veterina, iFauna: Velikán mezi kočkami

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Mainská mývalí kočka, kočičí plemeno

Plemeno koček, které patří k těm nejoblíbenějším. Jde také o ty největší kočky. Mainská mývalí kočka nezaujme jen vzhledem, zajímavá je i její povaha a projevy.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

 

Jak zlepšit vzduch v interiéru

Zdravý domov: 5 tipů jak zlepšit ovzduší v interiéru

Znečištěné ovzduší? Ano, vzduch ve městech není právě nejčistší. Vzduch uvnitř budov je však až…

Energizující atmosféra borovice. Naplňte vzduch svěžestí lesa!

Čistý vzduch je klíčovou podmínkou života. Bohužel, aniž bychom si to uvědomovali, většina z nás…

5/5 - (2 votes)

4 názory na “Mainská mývalí kočka”

 1. Dobrý den ,
  Chtěl bych vás poprosit o radu ,pohled na věc ,
  Máme rok mainskeho kocourka ,jní vypadá velmi v pohodě ,ale když leží nebo usíná ,tak se třese ,paní chovatelka říkala že je to zřejmě tím že roste a dělají to svaly ..mě se to moc nezda..
  Děkuji za jakýkoliv pohled na věc ..
  Od veterináře jsme dostali doporučení na magnetickou rezonanci ,že jinak nelze nic odhalit

  1. Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Bojím se, že takto na dálku nejsme schopni poradit nic relevantního, snad jen obrátit se na jiného veterináře. Možná by věděl víc i bez té magnetické rezonance. Nejspíš to bude znít příliš prostě, ale není možné, že je mu třeba zima?

   1. Dobrý den, mám stejný problém u půlročního maiňáka. Jen při usínání. Jinak je kocourek vitální, žere, má teplá ouška, tak mu zima určitě nebude.

 2. Dobrý den, chtěla bych si koupit Mainskou mývalí kočku . Rozhoduji se a nevím, zda si pořídit kočičku nebo kocourka . Prosím o radu.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *