Jsou nenápadná. Zdánlivě vypadají neškodná, ale opak je pravdou. Klíšťata jsou významnými přenašeči závažných onemocnění, ohrožují nejenom člověka, ale i jeho zvířata, kočky a psy. Není divu, že hledáme ty nejlepší cesty, jak proti klíšťatům bojovat. Boj to není snadný.
Chemické preparáty slibují vysokou účinnost, ta je však vykoupena možnými riziky. Existují i přírodní repelenty a antiparazitika bez chemie, účinkují nejenom proti klíšťatům, ale i proti dalšímu nepříjemnému hmyzu. Jsou přírodní a tedy šetrnější alternativou. I tyto přírodní preparáty však nesou určitá rizika. Vše, co byste měli vědět, se dozvíte níže.
Úvodní foto: Pixabay.com
AROMAFAUNA – BIO pipety – BIO obojky proti klíšťatům – Přírodní spreje proti klíšťatům
Přírodní alternativy aneb jde to i jinak
Nežádoucí vedlejší účinky nebo více či méně vážné alergické reakce na antiparazitika nutí chovatele hledat něco proti klíšťatům jinde než v chemických laboratořích. I v přírodě se dají najít látky, které odpuzují nebo přímo hubí hmyz.
- Jako repelenty působí většina éterických olejů aromaterapie. Jde totiž o čisté esence rostliny, které i pro rostlinu mj. fungují jako ochrana před škodlivým hmyzem. Nejvýraznější repelentní a insekticidní účinky nese tea tree oil, citronella (obsahující geraniol), lemongrass (citronová tráva), eukalyptus, také rozmarýn, tymián, levandule, máta nebo hřebíček. Některé z esenciálních olejů jsou však pro zvířata, zvláště pro kočky, toxické. Jde o vysoce koncentrované látky, a tak je třeba s nimi zacházet obezřetně, ředit je a pečlivě zvažovat dávkování.
- Bylinky lze využít jednak v podobě esenciálního oleje, jednak v původní podobě, resp. sušené. Vedle zmiňovaných bylinek bude užitečný například i fenykl. Proti klíšťatům a dalšímu nepříjemnému hmyzu pak pomáhají přímo, prostřednictvím vykuřování, jako přírodní sprej proti hmyzu nebo jako repelentní olej.
- Proti hmyzu je účinný i naprosto neškodný třezalkový olej, také olej routový, který však může být fototoxický. Velmi intenzivně proti hmyzu působí také nimbový olej nebo neem extrakty (extrakty z rostliny zaderach indický, nazývané také extrakty z margosy). Margosa, neem, nimbový olej už jsou však natolik silné, že nesou i určitá rizika. Ne všechny oleje, esence a bylinky jsou vhodné pro zvířata! Rozhodně se nedají aplikovat bez pečlivého uvážení.
POZOR! I látky přírodního původu mohou být toxické. I zmiňované éterické oleje jsou natolik koncentrované a silné, že v neředěné podobě znamenají nebezpečí. Zejména pro kočky jsou některé z bylinek a esencí toxické, například oblíbený tea tree oil. Nebezpečný je i éterický olej citronella, eukalyptus, nimbový olej aj. S jejich manipulací a aplikací je proto třeba vždy nejvyšší míra obezřetnosti.
Jak vypadá nabídka? Z čeho vybírat?
Přírodní (BIO) repelenty a antiparazitika pro zvířata
Na trhu aktuálně natrefíte na různé přírodní pipety, obojky i spreje proti klíšťatům. Za pozornost stojí i přírodní veterinární přípravky značky AROMAFAUNA. Využívají výhodné vlastnosti bylin, resp. éterické oleje z bylin a rostlin, které bezpečně, ale účinně odpuzují klíšťata i další obtížní hmyz. Doporučují se při při zvýšeném výskytu klíšťat, blech a hmyzu. Chrání kožíšky psů a koček před nejrůznějšími parazity.
Mezi přírodními repelenty a antiparazitiky mají aromaterapeutické přípravky specifické postavení, také jejich využití vyžaduje specifický přístup. Jejich aplikace je trošku jiná než u běžně dostupných komerčních přípravků, většinou na bázi chemie.
Odhalte kouzla aromaterapie
Osvojit si něco z aromaterapeutických procedur není nic náročného, odměnou vám bude příjemná vůně, bezpečné repelentní působení i dobrý pocit, že se dá proti klíšťatům bojovat i bez chemie.
AROMAFAUNA
Pod značkou AROMAFAUNA jsou vám a vašim čtyřnohým miláčkům dostupné aromaterapeutické veterinární přípravky. Nechybí mezi nimi ani přípravky proti parazitům, jako jsou klíšťata, blechy, ale i roztoči aj.
V první řadě jde o směsi éterických olejů s antiparazitními a repelentními účinky. Nesou označení ANTIPARAZIN, INSEKTIN a REPELIN.
Jak využít éterické oleje a jejich směsi proti klíšťatům u zvířat?
V praxi se vonné éterické oleje a směsi aplikují ředěné v nosných rostlinných olejích (například olivový, jojobový olej), kdy se vtírají do srsti zvířete. Protože jsou vysoce koncentrované, přímo je lze aplikovat pouze na obojek či vodítko. Jinak se ředí – buď rostlinným olejem, anebo octem či lihovým nosičem, v kombinaci s rozprašovačem do podoby spreje.
Speciálním aromaterapeutických přípravkem při zvýšeném výskytu klíšťat, blech a nepříjemného hmyzu je FAUNA SPOT. Také aplikace tohoto aromaterapeutického přípravku je specifická, avšak není nutno ho ředit. Nejlépe ho aplikovat po dobu několika dnů, po několika kapkách. Skvěle se doplňuje s antiparazitním mycím olejem HY-INSI.
REKLAMA
Aromaterapie značky AROMAFAUNA skýtá i praktický deodorační INSI SPRAY při zvýšeném výskytu klíšťat, blech a hmyzu. Tento přírodní repelent, založený na éterických olejích tymián, cedr a lavandin, je bezpečný pro psy, kočky i jejich páníčky. Provází ho příjemná povznášející vůně bylin a cedrového dřeva.
REKLAMA
BIO pipety proti klíšťatům
REKLAMA
![]() |
![]() |
![]() |
BIO obojky proti klíšťatům
REKLAMA
![]() |
![]() |
![]() |
Přírodní spreje proti klíšťatům, a nejenom spreje
REKLAMA
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
RECEPT OD KOCOURA
Jak si vyrobit sprej proti klíšťatům? Bez chemie
Jeden z DIY receptů využívá sílu rozmarýnu. Rozmarýn se kombinuje s bílým vinným octem jako nosičem. Čerstvý nebo sušený rozmarýn a vinný ocet jsou dvě základní ingredience, které budete potřebovat…
Jak na to?
- Nejprve si připravte rozmarýnový nálev tak, že litrem vroucí vody zalijete asi hrst rozmarýnu (čerstvého nebo sušeného).
- Přikrytý nálev pak necháte luhovat min. 30 minut (čím déle, tím lépe), pak ho přecedíme (přefiltrujeme).
- Jakmile rozmarýn z nálevu scedíte, přidáte do něho ještě 1 – 2 lžíce vinného octa. Přírodní sprej proti klíšťatům je hotový!
- Aplikuje se pomocí rozprašovače a uchovává v ledničce.
Podobně bude fungovat i naředěný rozmarýnový ocet (rozmarýn nejprve naložíme do octa, nechám stát cca dva týdny a slijeme).
Video: DIY přírodní repelent (Youtube)
Kvasnice nebo česnek
Preventivně proti klíšťatům údajně působí B-komplex. Má odpuzovat klíšťata natolik, že na člověka, také psa nebo kočku nejdou. Pokud tedy chcete zkusit opravdu něco přírodního a šetrného proti klíšťatům, zkuste pivovarské kvasnice (pivovarské droždí) jako bohatý zdroj B-komplexu (vitamínů skupiny B).
Podobnou službu jako kvasnice by měl udělat i česnek. Pozor! Podobně jako cibule je pro zvířata toxický, proto vyžaduje obezřetnost a úměrné dávkování. Pro zvířata existují dokonce česnekové tablety, které kombinují výtažky s česneku právě s pivovarskými kvasnicemi – nebo pivovarské kvasnice s česnekem.
8v1 pivovarské kvasnice Vitality – specifikace
Doplněk stravy, doplňkové krmivo pro dospělé psy.
Pivovarské kvasnice jsou vhodné pro všechna zvířata, jsou také nedílnou součástí zlepšení zdravotního stavu u lidí…
Dávkování
1 tableta na 4 kg váhy psa denně.
Pivovarské kvasnice zlepší vitalitu, ale nejen to.
- Díky obsahu prospěšných nutrientů se starají o pevné nervy, nervový systém i mentální činnost, tím i větší ovladatelnost při výcviku psa.
- Cenné prvky napomáhají zvyšovat odolnost proti stresu zvířete. Mají příznivý vliv na vývoj kůže a kvalitu srsti, ale také na reprodukci, zabřezávání fen a kvalitu spermií v ejakulátu.
- Příznivě se odráží ve správném růstu štěňat a koťat. Jsou prospěšné i pro kojící feny, podporují laktaci.
- Navíc zlepšují chuť k jídlu, působí proti průjmům a příznivě se odráží i v hospodaření s vodou v organismu.
Pivovarské kvasnice fungují jako vyvážený zdroj vitamínů B-komplexu, např. biotinu. Jsou také významným zdrojem bílkovin a stopových prvků, jako je železo, zinek aj.
Složení: kvasnice, oleje a tuky (0,8% rybí tuk), zelenina (1,2% česnek), minerály.
Jakostní znaky: proteiny 43%, vlhkost 8%, popeloviny 9%, tuky 7%, vláknina 1%, vitamín B1 800 mg / kg, vitamín B2 500 mg / kg, vitamín B6 60 mg / kg, biotin 1900 m.j./ kg, amid kyseliny nikotinové 1200 mg / kg, železo 1914 mg / kg, měď 2,5 mg / kg, mangan 323 mg / kg, zinek 3270 mg / kg, kobalt 114 mg / kg.
Stopové prvky
VÁPNÍK (Ca)
Uplatňuje se při tvorbě a mineralizaci kostí a zubů a při metabolismu ostatních potřebných prvků(fosforu, hořčíku, sodíku, zinku, manganu aj.), aktivaci enzymů a hormonů v procesu srážení krve a regulaci neuromuskulárního dráždění aj.
FOSFOR (P)
Nachází se ve všech buňkách a zúčastňuje se při tvorbě a mineralizaci kostí, je součástí nukleových kyselin, fosfoproteinů a fosfolipidů, uplatňuje se při syntéze enzymů, hormonů, bílkovin i některých vitamínů a metabolických procesech organismu. Při poruchách metabolismu vápníku a fosforu dochází k celé řadě onemocnění zvířat.
SODÍK (Na)
Uplatňuje se při regulaci osmotického tlaku v organismu zvířat a v procesech distribuce vody mezi extracelulární a intracelulární tekutinou.
Draslík (K)
Uplatňuje se například při metabolismu sacharidů, regulaci intracelulárního osmotického tlaku a acidobazické rovnováhy, v procesu buněčného dělení a udržování svalového tonusu, udržování a regulaci bachorového pH aj.
Hořčík (Mg)
Uplatňuje se jako nepostradatelný prvek v rámci metabolických procesů organismu zvířat. Při poruchách metabolismu hořčíku dochází k vážným onemocněním zvířat: Pastevní tetanle, Tetanle telat,Transportní tetanle, Stájová tetanle a dále zpomalení růstu a poruch nervové a svalové činnosti.
Železo (Fe)
Uplatňuje se při celé řadě metabolických procesů, je nepostradatelné v procesu krvetvorby, tkáňového dýchání aj. Při nedostatku železa v organismu zvířat může vznikat hypochromní mikrocytární anémie, která se projevuje celkovou slabostí, poruchami trávení a dýchání, průjmy, bledostí sliznice a kůže.
Měd‘ (Cu)
Obdobně jako železo se uplatňuje v celé řadě metabolických procesů a při jejím nedostatku v organismu zvířat dochází k narušení normální funkce řady orgánů a systémů, snížení chuti k přijímání potravy a zaostávání ve vývoji, zpomalení růstu a ke zhoršení celkového zdravotního stavu zvířat, narušení pigmentace a změny v kvalitě srsti, degenerativním změnám ve tkáni mozku zvířat a k poruchám osifikace.
ZINEK (Zn)
Zinek se podílí v rámci metabolických procesů na syntéze různých enzymů. Při deficitním stavu zinku v organismu zvířete dochází ke snížení růstu zvířat, dochází k nepříznivým změnám na kostře zvířat a ke zhoršení reprodukčních ukazatelů (snížení spermiogeneze, zpomaluje se vývoj druhotných i prvotních pohlavních znaků a u samic dochází k potlačení všech etap pohlavního cyklu).
MANGAN (Mn)
Mangan je pro organismus zvířat nenahraditelným prvkem. Je součástí systému některých enzymů, zúčastňuje se v procesu tkáňového dýchání a při jeho nedostatku v krmné dávce je možné pozorovat zpomalený růst a deformace kostry. Snížení hladiny manganu v organismu zvířat je provázeno také poruchami pohlavních funkcí a zpomalení růstu.
SELEN (Se)
Selen se uplatňuje v celé řadě metabolických procesů a při nedostatku selenu v organismu zvířat může docházet k vážným onemocněním. Dále může docházet k různým poruchám v reprodukci aj.
Chcete vědět víc?
V tomto článku najdete kompletní informace o tom, jak proti klíšťatům bojovat, jak své mazlíčky chránit a také to, proč je ochrana před klíšťaty tak důležitá.
Aktuální předpověď aktivity klíštěte obecného (Ixodes ricinus) pro území České republiky připravuje Český hydrometeorologický ústav na svém webu tady. Jak vypadá prevence proti klíšťatům v podání Ministerstva zdravotnictví? Mrkněte na oficiální web… Jde-li vám o vyšetření klíštěte – zjistit možnost rizika přenosu infekce z konkrétního klíštěte odbornou analýzou, můžete využít specializovanou laboratoř, třeba tuto.
S klíšťaty můžete přijít do kontaktu na těch nejdivnějších místech, zdaleka nežijí jen v lesích,…
Máme k dispozici nespočet prostředků proti klíšťatům, komárům a dalšímu nepříjemnému hmyzu. Bohužel většina těchto…
AKTUÁLNĚ | KOČKA | PES | ZAHRADA | PROTI KLÍŠŤATŮM
Literatura
- Mandžuková, J.: Bylinky – Léčivá moc přírody. Praha: Esence, 2020. ISBN: 978-80-7617-918-9
Internetové zdroje
/1/ Klíšťata a jejich vliv na zdraví zvířat. Krmení.cz (Moje kočka) [online]. 2020 [cit. 2018-04-20]. Dostupné z: https://krmeni.cz/klistata-a-jejich-vliv-na-zdravi-zvirat
/2/ Klíšťata jsou tady! Dejte si pozor na své psy a kočky. Týden.cz [online]. Praha: Impression Media, 2. březen 2012 [cit. 2018-04-20]. Dostupné z: https://www.tyden.cz/rubriky/zdravi/klistata-jsou-tady-dejte-si-pozor-na-sve-psy-a-kocky_226893.html
/3/ PORADNA: Proti parazitům dobře pomáhá nová pilulka, tvrdí veterináři. iDnes.cz [online]. Praha: MAFRA, 2. července 2016 [cit. 2018-04-20]. Dostupné z: https://www.idnes.cz/hobby/mazlicci/psi-kocky-paraziti-tabletka.A160630_124424_hobby-mazlicci_bma
/4/ Sezona klíšťat začíná. Víte, jak ochránit svého psa a kočku? iPrima.cz [online]. Praha: FTV Prima, 9. březen 2016 [cit. 2018-04-20]. Dostupné z: https://living.iprima.cz/zahrada/sezona-klistat-zacina-vite-jak-ochranit-psa-nebo-kocku
/5/ Nedejte blechám a klíšťatům šanci. Krmení.cz (Můj pes) [online]. Praha: Krmení.cz, 7. květen 2011 [cit. 2018-04-20]. Dostupné z: https://krmeni.cz/nedejte-blecham-a-klistatum-sanci
/6/ Klíšťata a blechy – jak nejlépe ochránit Vašeho psa a Váš byt? Veterina-info.cz [online]. Praha: Veterina-info.cz, 4. srpen 2004 [cit. 2018-04-20]. Dostupné z: http://www.veterina-info.cz/odborne-clanky/klistata-a-blechy-jak-nejlepe-ochranit-vaseho-psa-a-vas-byt-172.html
/7/ Klíšťata. VeterinaPrůčelí.cz [online]. Praha: Veterinární ordinace Průčelí, 2020 [cit. 2018-04-20]. Dostupné z: https://www.veterinapruceli.cz/prevence/klistata
/8/ Víchová, T.: Nejlepší ochrana proti klíšťatům: Repelent, náramek nebo bylinky? Vitalia.cz [online]. Praha: Internet Info, 15. květen 2015 [cit. 2018-04-20]. Dostupné z: https://www.vitalia.cz/clanky/ochrana-proti-klistatum-repelent-naramek-nebo-bylinky/
/9/ Vyrobte si přírodní antiparazitika pro psy a kočky. Mall.cz [online]. Praha: Mall Group, 8. března 2018 [cit. 2018-04-20]. Dostupné z: https://blog.mall.cz/hobby/vyrobte-si-prirodni-antiparazitika-pro-psy-a-kocky-688.html
/10/ Vyšínová, R.: Jak se letos vyhnout klíšťatům? Vyrobte si přírodní repelenty. Proženy.cz [online]. Praha: Seznam.cz, 30. červen 2015 [cit. 2018-04-20]. Dostupné z: https://www.prozeny.cz/clanek/jak-se-letos-vyhnout-klistatum-vyrobte-si-prirodni-repelenty-13141
…a vlastní poznatky a zkušenosti
BIO repelenty pro zvířata. Bez chemie
Klíšťata tu jsou a budou. Naštěstí existují také prostředky proti hmyzu, které proti klíšťatům a dalšímu nepříjemnému hmyzu pomáhají. Existují i BIO repelenty, tedy přírodní prostředky proti hmyzu, bez chemie.
Redakce U kocoura doma
Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…
Jsme pisálci, fotografové a designéři života. Jsme také autoři, redaktoři, tvůrci obsahu, správci a provozovatelé webu.
Chceme být otevření a pravdiví. Přestože web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog, nevylučujeme ani placené formy spolupráce tak, abychom alespoň částečně pokryli náklady na provoz, správu webu a tvorbu obsahu.
Sdílíme své vlastní zkušenosti, čerpáme ze zkušeností jiných, jako zdroj využíváme i odborníky a experty z oboru, z nekomerční i komerční sféry. Nebráníme se různým formám #spolupráce, pokud nám umožní zachovat si autenticitu webu.
Tento článek vznikl na základě spolupráce.