Skip to content →

BIO repelenty pro zvířata. Bez chemie

Jsou nenápadná. Zdánlivě vypadají neškodná, ale opak je pravdou. Klíšťata jsou významnými přenašeči závažných onemocnění, ohrožují nejenom člověka, ale i jeho zvířata, kočky a psy. Není divu, že hledáme ty nejlepší cesty, jak proti klíšťatům bojovat. Boj to není snadný.

Přírodní repelenty a antiparazitika, bez chemie, BIO

Chemické preparáty slibují vysokou účinnost, ta je však vykoupena možnými riziky. Existují i přírodní repelenty a antiparazitika bez chemie, účinkují nejenom proti klíšťatům, ale i dalšímu nepříjemnému hmyzu. Jsou přírodní a tedy šetrnější alternativou. To však bohužel neznamená, že i ona nenesou rizika.

BIO pipety proti klíšťatům – BIO obojky proti klíšťatům – Přírodní spreje proti klíšťatům

Přírodní alternativy aneb jde to i jinak

Nežádoucí vedlejší účinky nebo více či méně vážné alergické reakce na antiparazitika nutí chovatele hledat něco proti klíšťatům jinde než v chemických laboratořích. I v přírodě se dají najít látky, které odpuzují nebo přímo hubí hmyz.

  • Jako repelenty funguje většina éterických olejů aromaterapie. Jde totiž o čisté esence rostliny, které i pro rostlinu mj. fungují jako ochrana před škodlivým hmyzem. Nejvýraznější repelentní a insekticidní účinky nese tea tree oil, citronella (obsahující geraniol), lemongrass (citronová tráva), eukalyptus, také rozmarýn, tymián, levandule, máta nebo hřebíček.
  • Bylinky lze využít jednak v podobě esenciálního oleje, jednak v původní podobě, resp. sušené. Vedle zmiňovaných bylinek bude užitečný například i fenykl. Proti klíšťatům a dalšímu nepříjemnému hmyzu pak pomáhají přímo, prostřednictvím vykuřování, jako přírodní sprej proti hmyzu nebo jako repelentní olej.
  • Proti hmyzu je účinný i naprosto neškodný třezalkový olej, také olej routový, který však může být fototoxický. Velmi intenzivně proti hmyzu působí také nimbový olej nebo neem extrakty (extrakty z rostliny zaderach indický, nazývané také extrakty z margosy). Margosa, neem, nimbový olej už jsou však natolik silné, že nesou i určitá rizika.

POZOR I látky přírodního původu mohou být toxické. I zmiňované éterické oleje jsou natolik koncentrované a silné, že v neředěné podobě znamenají nebezpečí. Zejména pro kočky jsou některé z nich smrtelně jedovaté, zejména oblíbený tea tree oil. Nebezpečný je i éterický olej citronella, eukalyptus, nimbový olej aj. S jejich manipulací a aplikací je proto třeba vždy nejvyšší míra obezřetnosti.

Jak vypadá nabídka přírodních (BIO) repelentů a antiparazitik pro zvířata? Najdete v ní přírodní pipety, obojky i spreje proti klíšťatům…

BIO pipety proti klíšťatům

Přírodní repelent spot on pro psy Přírodní antiparazitní pipetka pro psy Fyto pipeta proti klíšťatům, přírodní, velký pes
Přírodní repelent spot on pro kočky Přírodní antiparazitní pipeta pro kočky Fyto pipeta proti klíšťatům

BIO obojky proti klíšťatům

BIO obojek proti klíšťatům Beaphar Přírodní repelentní obojek Repelentní fyto obojek

Přírodní spreje proti klíšťatům, a nejenom spreje

Přírodní repelent pro zvířata Práškový šampon pro zvířata s repelentem Šampon pro psy s repelentem, přírodní

RECEPT OD KOCOURA

Jak si vyrobit sprej proti klíšťatům? Bez chemie

Jeden z receptů využívá sílu rozmarýnu, který kombinuje s bílým vinným octem jako nosičem.

  • Nejprve si připravte rozmarýnový nálev tak, že litrem vroucí vody zalijete asi hrst rozmarýnu (čerstvého nebo sušeného).
  • Přikrytý nálev pak necháte luhovat min. 30 minut (čím déle, tím lépe), pak ho přecedíme (přefiltrujeme).
  • Jakmile rozmarýn z nálevu scedíte, přidáte do něho ještě 1 – 2 lžíce vinného octa. Přírodní sprej proti klíšťatům je hotový!
  • Aplikuje se pomocí rozprašovače a uchovává v ledničce.

Podobně bude fungovat i naředěný rozmarýnový ocet (rozmarýn nejprve naložíme do octa, nechám stát cca dva týdny a slijeme).

Kvasnice nebo česnek – přírodní pomocníci proti klíšťatům

Preventivně proti klíšťatům údajně působí B-komplex. Má odpuzovat klíšťata natolik, že na člověka, také psa nebo kočku nejdou. Pokud tedy chcete zkusit opravdu něco přírodního a šetrného proti klíšťatům, zkuste pivovarské kvasnice (pivovarské droždí) jako bohatý zdroj B-komplexu (vitamínů skupiny B).

Podobnou službu jako kvasnice by měl udělat i česnek. Pro zvířata existují dokonce česnekové tablety, které kombinují výtažky s česneku právě s pivovarským droždím.

Česnekové tablety pro zvířata, pivovarské kvasnice česnek, česnekové tablety Pivovarské kvasnice s česnekem, pro psy

Chcete vědět víc? Tady najdete kompletní informace o tom, jak proti klíšťatům bojovat, jak své mazlíčky chránit a také to, proč je ochrana před klíšťaty tak důležitá.

Každá hvězdička je dobrá! Ušlo to.Bylo to fajn, ale...Článek se líbil.Super článek.Super článek, chválím. 4x, ø5,00

Loading...


UPOZORNĚNÍ Pečlivě studujeme dostupné zdroje, čerpáme z rad veterinářů i zkušenějších chovatelů. Přesto nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné veterinární péče. Nejsme ani obchodníci nebo eshop. Jsme jen chovatelé sdílející zkušenosti a získané informace. V případě zdravotních potíží se obraťte na odborníky, v jejich rukou by měla být i léčba zvířat. Samozřejmě víme, že nejvíce pro mazlíčky může udělat zejména jejich majitel. To nejdůležitější je láska.:-)


ZDROJE: http://blog.rudyhosvet.cz/jak-ucinne-jsou-bio-antiparazitni-obojky/http://www.veterinapruceli.cz/prevence/klistatahttps://www.vitalia.cz/clanky/ochrana-proti-klistatum-repelent-naramek-nebo-bylinky/https://blog.mall.cz/hobby/vyrobte-si-prirodni-antiparazitika-pro-psy-a-kocky-688.htmlhttps://www.prozeny.cz/clanek/jak-se-letos-vyhnout-klistatum-vyrobte-si-prirodni-repelenty-13141

© 2016 – 2018 U KOCOURA DOMA Všechna práva vyhrazena. Kontakt

sdileni3

Published in All Proti klíšťatům