BIO repelenty pro zvířata. Bez chemie

Jsou nenápadná. Zdánlivě vypadají neškodná, ale opak je pravdou. Klíšťata jsou významnými přenašeči závažných onemocnění, ohrožují nejenom člověka, ale i jeho zvířata, kočky a psy. Není divu, že hledáme ty nejlepší cesty, jak proti klíšťatům bojovat. Boj to není snadný.

Chemické preparáty slibují vysokou účinnost, ta je však vykoupena možnými riziky. Existují i přírodní repelenty a antiparazitika bez chemie, účinkují nejenom proti klíšťatům, ale i proti dalšímu nepříjemnému hmyzu. Jsou přírodní a tedy šetrnější alternativou. I tyto přírodní preparáty však nesou určitá rizika. Vše, co byste měli vědět, se dozvíte níže.

AROMAFAUNA – BIO pipety – BIO obojky proti klíšťatům – Přírodní spreje proti klíšťatům

Přírodní alternativy aneb jde to i jinak

Nežádoucí vedlejší účinky nebo více či méně vážné alergické reakce na antiparazitika nutí chovatele hledat něco proti klíšťatům jinde než v chemických laboratořích. I v přírodě se dají najít látky, které odpuzují nebo přímo hubí hmyz.

 • Jako repelenty působí většina éterických olejů aromaterapie. Jde totiž o čisté esence rostliny, které i pro rostlinu mj. fungují jako ochrana před škodlivým hmyzem. Nejvýraznější repelentní a insekticidní účinky nese tea tree oil, citronella (obsahující geraniol), lemongrass (citronová tráva), eukalyptus, také rozmarýn, tymián, levandule, máta nebo hřebíček. Některé z esenciálních olejů jsou však pro zvířata, zvláště pro kočky, toxické. Jde o vysoce koncentrované látky, a tak je třeba s nimi zacházet obezřetně, ředit je a pečlivě zvažovat dávkování.
 • Bylinky lze využít jednak v podobě esenciálního oleje, jednak v původní podobě, resp. sušené. Vedle zmiňovaných bylinek bude užitečný například i fenykl. Proti klíšťatům a dalšímu nepříjemnému hmyzu pak pomáhají přímo, prostřednictvím vykuřování, jako přírodní sprej proti hmyzu nebo jako repelentní olej.
 • Proti hmyzu je účinný i naprosto neškodný třezalkový olej, také olej routový, který však může být fototoxický. Velmi intenzivně proti hmyzu působí také nimbový olej nebo neem extrakty (extrakty z rostliny zaderach indický, nazývané také extrakty z margosy). Margosa, neem, nimbový olej už jsou však natolik silné, že nesou i určitá rizika. Ne všechny oleje, esence a bylinky jsou vhodné pro zvířata! Rozhodně se nedají aplikovat bez pečlivého uvážení.

POZOR! I látky přírodního původu mohou být toxické. I zmiňované éterické oleje jsou natolik koncentrované a silné, že v neředěné podobě znamenají nebezpečí.

Zejména pro kočky jsou některé z bylinek a esencí toxické, například oblíbený tea tree oil. Nebezpečný je i éterický olej citronella, eukalyptus, nimbový olej aj.

S jejich manipulací a aplikací je proto třeba vždy nejvyšší míra obezřetnosti.

Jak vypadá nabídka? Z čeho vybírat?

Přírodní (BIO) repelenty a antiparazitika pro zvířata

Na trhu aktuálně natrefíte na různé přírodní pipety, obojky i spreje proti klíšťatům…

Za pozornost stojí i přírodní veterinární přípravky značky AROMAFAUNA. Využívají výhodné vlastnosti bylin, resp. éterické oleje z bylin a rostlin, které bezpečně, ale účinně odpuzují klíšťata i další obtížní hmyz. Doporučují se při při zvýšeném výskytu klíšťat, blech a hmyzu. Chrání kožíšky psů a koček před nejrůznějšími parazity.

Mezi přírodními repelenty a antiparazitiky mají aromaterapeutické přípravky specifické postavení, také jejich využití vyžaduje specifický přístup. Jejich aplikace je trošku jiná než u běžně dostupných komerčních přípravků, většinou na bázi chemie.

Odhalte kouzla aromaterapie

Osvojit si něco z aromaterapeutických procedur není nic náročného, odměnou vám bude příjemná vůně, bezpečné repelentní působení i dobrý pocit, že se dá proti klíšťatům bojovat i bez chemie.

AROMAFAUNA

Pod značkou AROMAFAUNA jsou vám a vašim čtyřnohým miláčkům dostupné aromaterapeutické veterinární přípravky. Nechybí mezi nimi ani přípravky proti parazitům, jako jsou klíšťata, blechy, ale i roztoči aj.

V první řadě jde o směsi éterických olejů s antiparazitními a repelentními účinky. Nesou označení ANTIPARAZIN, INSEKTIN a REPELIN.

Jak využít éterické oleje a jejich směsi proti klíšťatům u zvířat?

V praxi se vonné éterické oleje a směsi aplikují ředěné v nosných rostlinných olejích (například olivový, jojobový olej), kdy se vtírají do srsti zvířete.

Protože jsou vysoce koncentrované, přímo je lze aplikovat pouze na obojek či vodítko. Jinak se ředí – buď rostlinným olejem, anebo octem či lihovým nosičem, v kombinaci s rozprašovačem do podoby spreje.

Speciálním aromaterapeutických přípravkem při zvýšeném výskytu klíšťat, blech a nepříjemného hmyzu je FAUNA SPOT. Také aplikace tohoto aromaterapeutického přípravku je specifická, avšak není nutno ho ředit. Nejlépe ho aplikovat po dobu několika dnů, po několika kapkách. Skvěle se doplňuje s antiparazitním mycím olejem HY-INSI.

Aromaterapie značky AROMAFAUNA skýtá i praktický deodorační INSI SPRAY při zvýšeném výskytu klíšťat, blech a hmyzu. Tento přírodní repelent, založený na éterických olejích tymián, cedr a lavandin, je bezpečný pro psy, kočky i jejich páníčky.

Provází ho příjemná povznášející vůně bylin a cedrového dřeva.

reklama

BIO pipety proti klíšťatům

Přírodní repelent spot on pro psyPřírodní repelent spot on pro psyPřírodní repelent spot on pro psy
Přírodní repelent spot on pro kočkyPřírodní antiparazitní pipeta pro kočkyPřírodní antiparazitní pipetka pro psy

BIO obojky proti klíšťatům

BIO obojek proti klíšťatům Beaphar

Přírodní spreje proti klíšťatům, a nejenom spreje

Přírodní repelent pro zvířataPráškový šampon pro zvířata s repelentemŠampon pro psy s repelentem, přírodní

RECEPT OD KOCOURA

Jak si vyrobit sprej proti klíšťatům? Bez chemie

Jeden z DIY receptů využívá sílu rozmarýnu. Rozmarýn se kombinuje s bílým vinným octem jako nosičem. Čerstvý nebo sušený rozmarýn a vinný ocet jsou dvě základní ingredience, které budete potřebovat…

Jak na to?

 • Nejprve si připravte rozmarýnový nálev tak, že litrem vroucí vody zalijete asi hrst rozmarýnu (čerstvého nebo sušeného).
 • Přikrytý nálev pak necháte luhovat min. 30 minut (čím déle, tím lépe), pak ho přecedíme (přefiltrujeme).
 • Jakmile rozmarýn z nálevu scedíte, přidáte do něho ještě 1 – 2 lžíce vinného octa. Přírodní sprej proti klíšťatům je hotový!
 • Aplikuje se pomocí rozprašovače a uchovává v ledničce.

Podobně bude fungovat i naředěný rozmarýnový ocet (rozmarýn nejprve naložíme do octa, nechám stát cca dva týdny a slijeme).

Video: DIY přírodní repelent

Kvasnice nebo česnek

Preventivně proti klíšťatům údajně působí B-komplex. Má odpuzovat klíšťata natolik, že na člověka, také psa nebo kočku nejdou. Pokud tedy chcete zkusit opravdu něco přírodního a šetrného proti klíšťatům, zkuste pivovarské kvasnice (pivovarské droždí) jako bohatý zdroj B-komplexu (vitamínů skupiny B).

Podobnou službu jako kvasnice by měl udělat i česnek. Pozor! Podobně jako cibule je pro zvířata toxický, proto vyžaduje obezřetnost a úměrné dávkování. Pro zvířata existují dokonce česnekové tablety, které kombinují výtažky s česneku právě s pivovarskými kvasnicemi – nebo pivovarské kvasnice s česnekem.

reklama

8v1 pivovarské kvasnice Vitality – specifikace

Doplněk stravy, doplňkové krmivo pro dospělé psy.

Pivovarské kvasnice jsou vhodné pro všechna zvířata, jsou také nedílnou součástí zlepšení zdravotního stavu u lidí…

Dávkování

1 tableta na 4 kg váhy psa denně.

Pivovarské kvasnice zlepší vitalitu, ale nejen to.

 • Díky obsahu prospěšných nutrientů se starají o pevné nervy, nervový systém i mentální činnost, tím i větší ovladatelnost při výcviku psa.
 • Cenné prvky napomáhají zvyšovat odolnost proti stresu zvířete. Mají příznivý vliv na vývoj kůže a kvalitu srsti, ale také na reprodukci, zabřezávání fen a kvalitu spermií v ejakulátu.
 • Příznivě se odráží ve správném růstu štěňat a koťat. Jsou prospěšné i pro kojící feny, podporují laktaci.
 • Navíc zlepšují chuť k jídlu, působí proti průjmům a příznivě se odráží i v hospodaření s vodou v organismu.

Pivovarské kvasnice fungují jako vyvážený zdroj vitamínů B-komplexu, např. biotinu.  Jsou také významným zdrojem bílkovin a stopových prvků, jako je železo, zinek aj.

Složení: kvasnice, oleje a tuky (0,8% rybí tuk), zelenina (1,2% česnek), minerály.
Jakostní znaky: proteiny 43%, vlhkost 8%, popeloviny 9%, tuky 7%, vláknina 1%, vitamín B1 800 mg / kg, vitamín B2 500 mg / kg, vitamín B6 60 mg / kg, biotin 1900 m.j./ kg, amid kyseliny nikotinové 1200 mg / kg, železo 1914 mg / kg, měď 2,5 mg / kg, mangan 323 mg / kg, zinek 3270 mg / kg, kobalt 114 mg / kg.

Stopové prvky

VÁPNÍK (Ca)

Uplatňuje se při tvorbě a mineralizaci kostí a zubů a při metabolismu ostatních potřebných prvků(fosforu, hořčíku, sodíku, zinku, manganu aj.), aktivaci enzymů a hormonůi v procesu srážení krve a regulaci neuromuskulárního dráždění aj.

FOSFOR (P)

Nachází se ve všech buňkách a zúčastňuje se při tvorbě a mineralizaci kostí, je součástí nukleových kyselin, fosfoproteinů a fosfolipidů, uplatňuje se při syntéze enzymů, hormonů, bílkovin i některých vitamínů a metabolických procesech organismu. Při poruchách metabolismu vápníku a fosforu dochází k celé řadě onemocnění zvířat.

SODÍK (Na)

Uplatňuje se při regulaci osmotického tlaku v organismu zvířat a v procesech distribuce vody mezi extracelulární a intracelulární tekutinou.

Draslík (K)

Uplatňuje se například při metabolismu sacharidů, regulaci intracelulárního osmotického tlaku a acidobazické rovnováhy, v procesu buněčného dělení a udržování svalového tonusu, udržování a regulaci bachorového pH aj.

Hořčík (Mg)

Uplatňuje se jako nepostradatelný prvek v rámci metabolických procesů organismu zvířat. Při poruchách metabolismu hořčíku dochází k vážným onemocněním zvířat: Pastevní tetanle, Tetanle telat,Transportní tetanle, Stájová tetanle a dále zpomalení růstu a poruch nervové a svalové činnosti.

Železo (Fe)

Uplatňuje se při celé řadě metabolických procesů, je nepostradatelné v procesu krvetvorby, tkáňového dýchání aj. Při nedostatku železa v organismu zvířat může vznikat hypochromní mikrocytární anémie, která se projevuje celkovou slabostí, poruchami trávení a dýchání, průjmy, bledostí sliznice a kůže.

Měd' (Cu)

Obdobně jako železo se uplatňuje v celé řadě metabolických procesů a při jejím nedostatku v organismu zvířat dochází k narušení normální funkce řady orgánů a systémů, snížení chuti k přijímání potravy a zaostávání ve vývoji, zpomalení růstu a ke zhoršení celkového zdravotního stavu zvířat, narušení pigmentace a změny v kvalitě srsti, degenerativním změnám ve tkáni mozku zvířat a k poruchám osifikace.

ZINEK (Zn)

Zinek se podílí v rámci metabolických procesů na syntéze různých enzymů. Při deficitním stavu zinku v organismu zvířete dochází ke snížení růstu zvířat, dochází k nepříznivým změnám na kostře zvířat a ke zhoršení reprodukčních ukazatelů (snížení spermiogeneze, zpomaluje se vývoj druhotných i prvotních pohlavních znaků a u samic dochází k potlačení všech etap pohlavního cyklu).

MANGAN (Mn)

Mangan je pro organismus zvířat nenahraditelným prvkem. Je součástí systému některých enzymů, zúčastňuje se v procesu tkáňového dýchání a při jeho nedostatku v krmné dávce je možné pozorovat zpomalený růst a deformace kostry. Snížení hladiny manganu v organismu zvířat je provázeno také poruchami pohlavních funkcí a zpomalení růstu.

SELEN (Se)

Selen se uplatňuje v celé řadě metabolických procesů a při nedostatku selenu v organismu zvířat může docházet k vážným onemocněním. Dále může docházet k různým poruchám v reprodukci aj.

Chcete vědět víc?

V tomto článku najdete kompletní informace o tom, jak proti klíšťatům bojovat, jak své mazlíčky chránit a také to, proč je ochrana před klíšťaty tak důležitá.

Aktuální předpověď aktivity klíštěte obecného (Ixodes ricinus) pro území České republiky připravuje Český hydrometeorologický ústav  na svém webu tady. Jak vypadá prevence proti klíšťatům v podání Ministerstva zdravotnictví? Mrkněte na oficiální web… Jde-li vám o vyšetření klíštěte – zjistit možnost rizika přenosu infekce z konkrétního klíštěte odbornou analýzou, můžete využít specializovanou laboratoř, třeba tuto.

Každá hvězdička je dobrá! Ušlo to.Bylo to fajn, ale...Článek se líbil.Super článek.Super článek, chválím. 6x, ø5,00
Loading…

Upozornění: informace nemají odborný charakter…

Pečlivě studujeme všechny dostupné zdroje, hledáme na internetu, v herbářích a další literatuře, v odborných časopisech. Čerpáme z rad veterinářů i zkušenějších chovatelů, a nejenom jich. Přesto nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné péče.

Náš web má pouze informativní charakter. Nemůžeme nahradit lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky, v jejich rukou by měla být i léčba zvířat. Samozřejmě chápeme, že nejvíce pro své miláčky může udělat zejména jejich majitel. To nejdůležitější je láska.:-)

Nejsme a nechceme se tvářit jako odborníci. Jsme jenom nadšení chovatelé, milovníci přírody a bylinek, co se snaží sdílet zkušenosti a získané informace s ostatními. 

Nejsme eshop. Disclaimer

Jsme pisálci, fotografové a designéři života. Chceme se podělit o své poznatky, zkušenosti a zážitky ze života s chlupáči. Chceme sdílet svoji radost. Více…

Máme i praktické rady a tipy, třeba 7 EKO tipů proti klíšťatům. Připravujeme Návody pro kočkomily nebo články pro ty, kterým je společníkem pes. Píšeme i o klíšťatech, způsobech, metodách a prostředcích proti klíšťatům pro kočky a psy. Věnujeme se aromaterapii, bylinkám nebo zdravému bydlení.

Naší smečce vládne černý kocour. Máme i kočičku a nechybí nám ani pes.

 • Černý kocour se svým sametově něžným kožíškem přímo vybízí k pohlazení. Jen si ho pohlaďte! Jen se podívejte do jeho magických očí a nechte všechny starosti zmizet.
 • Máme i kočičku. Je to potvora, ale hlavně je to radost!
 • Největší mazel sice vypadá jako pes baskervillský, ale jenom vypadá, opravdu. Náš pes, tedy fenka je doslova ten největší mazel.:-)

Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, vrnivou spokojenost a harmonii. Náš web U KOCOURA DOMA má být útočištěm pro všechny milovníky zvířat a přírody. Jsme tady pro všechny vyznavače šťastného domova, věčné hledače krásy, i pro ty, kterým voní bylinky nebo jim přirostla k srdci zahradaVíce o nás…

Buďte s námi v kontaktu na sítích:  Facebook instagram pinterest youtube 

Kontaktujte nás na emailu ukocouradoma/zavináč/seznam.cz anebo využijte kontaktní formulář.

Jsme otevřeni různým formám spolupráce.

© 2016 – 2019 U KOCOURA DOMA Všechna práva vyhrazena.

Stojíme si za svým.

Aby tento web za něco stál.

Píšeme o tom, co se nás týká. Jsme osobní. Jsme chovatelé, ale nejsme odborníci. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odbornou pomoc, ať již lékařskou či veterinární v případě, že půjde o zvíře.

Nejsme eshop. Pouze doporučujeme, doporučujeme produkty, které známe, máme rádi a sami používáme. Naše tipy jsou skutečně naše tipy. Představujeme to, co se nám fakt líbí, nejenom na oko.

Affiliate Disclaimer

Když něco doporučujeme, tak to doporučujeme z vlastní vůle, nikoli proto, že nám za to někdo zaplatil.

Náš web má pouze informativní charakter, nejsme a netváříme se jako odborníci. Nemůžeme nahradit odbornou lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky. Nedáváme odborná ani obchodní doporučení. Tím však nevylučujeme partnerskou spolupráci.

Vyloučení odpovědnosti

www.ukocouradoma.cz slouží primárně jako osobní blog. Disclaimer

Jde o informační webové stránky pro širokou veřejnost s obsahem přizpůsobeným především srozumitelnosti a čitelnosti. Texty jsou vytvářeny s ohledem na přesnost a faktickou správnost, přesto autor/autoři ani provozovatel webu nenese odpovědnost za případnou škodu v důsledku nepřesných informací. Nenese a nemůže nést zodpovědnost ani za případnou škodu, která vznikla v souvislosti s užíváním webu a obsažených informací.

Tento web má pouze informační charakter. Informace si nekladou za cíl a v žádném případě nenahrazují konzultaci u odborníka. V případě konkrétních zdravotních potíží vyhledejte odbornou lékařskou pomoc.

Cookies a GDPR

Věnujeme pozornost GDPR a ochraně osobních údajů, jak nejlépe to umíme. Využíváme soubory cookies a další technologie, které nám pomáhají vytvářet tento web tak, aby svým návštěvníkům nabízel co možná nejlepší obsah. Používáním webu vyjadřujete souhlas s podmínkami použití webu, principy ochrany osobních údajů, GDPR a zásadami cookies.

NĚCO PRO PANIČKY A PÁNÍČKY

Udělejte něco pro spokojenost svých mazlíčků, dopřejte jim spokojené paničky a páníčky. Inspirujte se u chlupáčů, radujte se ze života, relaxujte, nedejte šanci stresu.

Diskuze

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *