V Milovicích letos běhá už šest mláďat zubra. A to jich může být ještě víc

Nedávno se rezervace divokých koní, zubrů a praturů stala součástí Národní přírodní památky Mladá. Na konci července přišly z bývalého vojenského prostoru Milovice další pozitivní zprávy. 29. července 2020 se tady narodilo už šesté mláďě zubra evropského. Letos jich tak v Milovicích běhá celkem šest, to jsou nejvyšší přírůstky zubrů od založení rezervace v roce 2015.

A to tady letos klidně mohou přivítat na svět i další mláďata zubra, tedy zubřata…

Šest malých zubrů, anebo víc?

V některých letech se zubří mláďata rodila ještě během léta, takže počty přírůstků nemusejí být konečné. U zubřích samic se březost do poslední chvíle velmi špatně rozeznává, takže se počet narozených mláďat nedá předem odhadnout.

Tak komentoval šestý přírůstek Dalibor Dostal, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která se o rezervaci Milovice stará. Upozorňuje také na to, že u zubrů občas dochází také k podzimním porodům. I se současnými šesti mláďaty je rok 2020 v chovu zubrů v Milovicích veleúspěšný, další nárůst počtu mláďat se navíc dá očekávat příští rok. To už by mohly na svět přivést první zubřata i mladé samice, které se do Milovic dostaly na podzim roku 2017 z polské Bělověže.

Zubři z Milovic jdou do světa

Příští rok bude pokračovat také transport mladých zubrů do dalších lokalit, aby se staly součástí dalších rezervací. Tak se na začátku roku 2020 dostaly tři samice zubrů z Milovic dostaly do Rokycan na západě České republiky, aby tady pomohly založit nový chov. Jeden zubří samec se odstěhoval až do Nizozemí.

Aktuálně je v Milovicích stádo čítající 26 zubrů, počítáme-li i letošní mláďata. Je charakteristické velkou genetickou pestrostí, protože zubři se sem dostali hned z pěti polských rezervací. Mezi nimi jde také o slavný Bělověžský prales, ale najdou se tu i zubři z Národního parku Zuid Kennemerland v Nizozemsku. V Milovicích však nejsou k vidění jenom zubři.

Snaží se zde také o návrat divokých koní a praturů do krajiny. Zubři, divocí koně a pratuři zde fungují jako ekosystémoví inženýři, kteří vytvářejí prostor pro život mnoha vzácných živočichů a rostlin. Jde například o silně ohrožený hořec křížatý a unikátního motýla modrásek hořcový Rebelův, který je na výskyt hořce křížatého vázaný. Pozornost vzbuzují také vzácní korýši listonoh letní a žábronoška letní, kteří vzhledem připomínají pravěké trilobity.

Rezervace Milovice

Rezervace velkých kopytníků vznikla v bývalém vojenském prostoru v roce 2015. Lokalita se stala první rezervací na světě, kde se objevily všechny tři klíčové druhy velkých kopytníků Evropy. Zubři, divocí koně a pratuři se díky rezervaci vracejí zpět do přírody a dávají nám možnost poznat tvář evropské krajiny před nástupem intenzivního zemědělství a zásahů člověka.

Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Botanické zahrady hlavního města Prahy, Zoo Liberec, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Jak zlepšit vzduch v interiéru

Zdravý domov: 5 tipů jak zlepšit ovzduší v interiéru

Znečištěné ovzduší? Ano, vzduch ve městech není právě nejčistší. Vzduch uvnitř budov je však až…

Energizující atmosféra borovice. Naplňte vzduch svěžestí lesa!

Čistý vzduch je klíčovou podmínkou života. Bohužel, aniž bychom si to uvědomovali, většina z nás…

Literatura

  • Studie Dostál et al.: Divoký kůň (Equus ferus) a pratur (Bos primigenius): klíčové druhy pro formování české krajiny. Kutná hora: Česká krajina, 2014
  • Kocourek, J.; Podhorský, M.: Česko krásné, Česko mé. Praha: Freytag & Berndt, 2012. ISBN: 978-80-7445-098-3
  • Soukup, V.; David, P.; Petr, L. a kol.: Česko. Dějiny, místopis, osobnosti, památky, příroda, umění. Praha: Universum, 2018. ISBN: 978-80-242-6231-4
  • Krejčí, P.: Krajinou domova. Praha: Edice České televize, 2018. ISBN: 978-80-7404-312-3
  • Kholová, H.: Putování českou přírodou. Praha: Esence, 2019. ISBN: 978-80-7617-710-9

Internetové zdroje

/1/ V rezervaci velkých kopytníků se letos narodilo již šest zubřích mláďat, nejvíce od jejího založení. Česká-krajina.cz [online]. Kutná Hora: česká krajina, 29. července 2020 [cit. 2020-07-29]. Dostupné z: https://www.ceska-krajina.cz/2670/v-rezervaci-velkych-kopytniku-se-letos-narodilo-jiz-pet-zubrich-mladat-nejvice-od-jejiho-zalozeni/

/2/ Rezervace divokých koní, zubrů a praturů v Milovicích. Kudyznudy.cz [online]. Praha: EMPRESA MEDIA, 2020 [cit. 2020-07-21]. Dostupné z: https://www.kudyznudy.cz/aktivity/rezervace-divokych-koni-v-milovicich

/3/ Seznam národních přírodních památek v Česku na wikipedii. [online]. Wikipedia.org, 2020 [cit. 2020-07-21]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_n%C3%A1rodn%C3%ADch_p%C5%99%C3%ADrodn%C3%ADch_pam%C3%A1tek_v_%C4%8Cesku

V Milovicích letos běhá už šest mláďat zubra. A to jich může být ještě víc

Na konci července 2020 se v rezervaci Milovice narodilo už šesté mláďě zubra evropského. Letos tak v Milovicích běhá celkem šestzubřat. A to tady letos klidně mohou přivítat na svět i další mláďata.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

5/5 - (3 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *