Dvorští hadilovové mají dvě mláďata. Pocházejí přímo z Afriky, ale v Česku se jim daří

Chovný pár hadilovů císařů v Dvoře Králové pečuje o dvě mláďata. V lidské péči se přitom tito opeřenci rozmnožují jen výjimečně. Zoo Dvůr Králové je první, komu se vzácné dravce bizarního vzezření podařilo v Česku a na Slovensku rozmnožit.

Nejúspěšnější chovatelé na světě

Poprvé Safari Park Dvůr Králové rozmnožil hadilovy v roce 2009. Od té doby se zde vylíhlo celkem 23 mláďat, z toho se jich 15 podařilo úspěšně odchovat. Dvorští chovatelé se tak řadí mezi nejúspěšnější chovatele těchto afrických dravců na světě.

Odchov letošního mláděte je unikátní v tom, že rodiče pocházejí přímo z Afriky. Jsou tak nepříbuzní s ptáky v lidské péči. Hadilov písař je typický citlivostí na vyrušování nebo přesuny, i proto je odchov tak obtížný. Dvorský pár hadilovů přitom v minulosti vlastní neopatrností svoji snůšku opakovaně rozbil, chovatelé jim proto letos vejce odebrali, aby je přenesli do umělé líhně. V hnízdě zatím zůstaly atrapy. Pravá vejce se do hnízda vrátila asi za čtyřicet dnů, těsně před líhnutím. To se totiž mládě ve vejci začíná ozývat. Rodiče pak přebírají znovu péči bez toho, aby hrozilo nešťastné rozbití vajec. Tak se to v Safari parku Dvůr Králové osvědčilo. Bez klidu a stálého stanoviště by to však také nešlo. Klid je pro rozmnožování hadilovů klíčový, to potvrzuje i zkušený chovatel:

Ve volných výbězích je proto možné vidět jen mladá zvířata. Jakmile ptáci dospějí, jsou přesunuti do voliéry, která navazuje na zimoviště. Zde není nutné jedince odchytávat, stěhovat, nebo jim zastřihovat pera na křídlech a zamezit tak případnému úniku.

Michal Podhrázský, zoolog, Safari Park Dvůr Králové
Secretary Birds: Killer Queens

Video: Hadilov písař (Sagittarius serpentarius), YouTube

Hadilov písař

Hadilov písař (Sagittarius serpentarius) je velký dravý pták s výškou až 1,3 metrů. Ostatní dravce však nepřipomíná. Má dlouhé štíhlé nohy, které využívají k lovu. Již dle názvu loví hady, dokonce i ty jedovaté. Oproti dravcům nekrouží nad kořistí ve vzduchu, při lovu si spíš vykračuje, denně až desítky kilometrů. Dlouhýma silnýma nohama pak kořist ubije. K jeho vzhledu patří i volná péra na hlavě připomínající písařovo brko zastrčené za ucho, proto také druhové jméno písař.

Hadilovové žijí v trvalých párech. Velké ploché hnízdo si staví na keřích nebo nižších stromech a několik sezón ho pak využívají. Oba rodiče se střídají v sezení na vejcích i péči o mláďata. Avšak ne vždy je odchov úspěšný.

Hadilov písař v zoo

V roce 2017 se uskutečnil mimořádný odchov ve spolupráci Zoo Dvůr Králové a Zoo Liberec. Tehdy rodiče odmítli mládě, a tak ho chovatelé umístili do Zoo Liberec, aby se o něho starali orly bělohlaví. Ti opravdu mládě hadilova bez větších potíží odchovali, zahřívali ho a krmili jako vlastní. Příběh o tom, jak orel z Liberce zachránil mládě Hadilova z Dvora Králové se stal senzací.

Jak zlepšit vzduch v interiéru

Zdravý domov: 5 tipů jak zlepšit ovzduší v interiéru

Znečištěné ovzduší? Ano, vzduch ve městech není právě nejčistší. Vzduch uvnitř budov je však až…

Energizující atmosféra borovice. Naplňte vzduch svěžestí lesa!

Čistý vzduch je klíčovou podmínkou života. Bohužel, aniž bychom si to uvědomovali, většina z nás…

Literatura

  • Zvířata: Velká ilustrovaná encyklopedie. Praha: Svojtka & Co., 2011. ISBN: 978-80-256-0514-1
  • Zvířata a rostliny – Nový průvodce přírodou. Praha: BETA Dobrovský, 2011. ISBN: 978-80-7291-218-6
  • Úžasná zvířata a jejich superschopnosti. Praha: Fragment, 2020. ISBN: 978-80-253-4713-3

Internetové zdroje

/1/ Pokračování úspěšné ságy: Dvorští hadilovové vychovávají dvě mláďata. Rodiče pocházejí přímo z Afriky. SafariPark.cz [online]. Dvůr Králové: Zoo Dvůr Králové, 25. července 2020 [cit. 2020-07-26]. Dostupné z: https://safaripark.cz/cz/zvirata-a-expozice/nove-prirustky/pokracovani-uspesne-sagy-dvorsti-hadilovove-vychovavaji-dve-mladata.rodice-pochazeji-primo-z-afriky

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Dvorští hadilovové mají dvě mláďata. Pocházejí přímo z Afriky, ale v Safari Parku se jim daří

Chovný pár hadilovů císařů v Dvoře Králové pečuje o dvě mláďata. V lidské péči se přitom tito opeřenci rozmnožují jen výjimečně. Zoo Dvůr Králové je první, komu se vzácné dravce bizarního vzezření podařilo v Česku a na Slovensku rozmnožit.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

5/5 - (1 vote)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *