Od nejvyšší české rozhledny až po tu Cimrmanovu

V nepřeberné paletě krás a možných turistických cílů mají sice v České republice výsostné postavení hrady a zámky, ale zdaleka nejde jenom o ně. Pohled z výšky nenabízejí jenom hrady či zříceniny, ale také rozhledny s nádhernými výhledy na krajinu daného regionu. Ovšem také rozhledny samotné stojí za pohled.

V ČR najdeme více než šest stovek, mohou být dřevěné, kamenné i kovové. Jednoduché rozhledny provázejí i složité architektonické experimenty. Každá rozhledna je originál, nade všemi originály ční Žižkovská věž.

Nejvyšší rozhledna v ČR – Nejnižší rozhledna – Rozhledna roku – Nejoblíbenější rozhledny v ČR (tabulka)

Nejvyšší rozhledna v ČR

Žižkovská věž, resp. Žižkovský televizní vysílač je nejvyšší rozhledna v ČR. Televizní vysílač vysoký 216 metrů byl na pražském Žižkově postaven v letech 1985 až 1992, podle návrhů architektů Václav Aulického a Jiřího Kozáka.

Tower Park Prague / Žižkovská věž - official video

Video: Žižkovská věž, YouTube

Dodnes patří Žižkovská věž k těm nejkontroverznějším pražským stavbám, ale prvenství mezi rozhlednami, při dobrých podmínkách také až stokilometrový rozhled, jí nejde upřít. Malebná Petřínská rozhledna jí výškou nemůže konkurovat. Přesto má také své prvenství. Dle dat agentury CzechTourism za rok 2019 je nejnavštěvovanější rozhlednou Česka.

I Petřínská rozhledna je jednou z dominant Prahy, a to od roku 1981, kdy byla postavena v rámci Jubilejní výstavy jako volná kopie pařížské Eiffelovy věže, ovšem poměrově 1:5. Je vysoká 63,5 metrů. Nahoru vede 299 schodů.

Petřínská rozhledna

Video: Petřínská rozhledna, YouTube

Nejoblíbenější česká rozhledna v Praze má i moderní konkurenci. Tyčí se na kopci Horka v lesoparku Čihadla v Praze 14 jako vyhlídková věž Doubravka. Měří 23 metrů a k jejímu vrcholu vede 98 schodů po vnitřním točitém schodišti. Rozhledna Doubravka pochází z ateliéru Prof. Ing. arch. Martina Rajniše a jeho tým z Huti architektury. Dřevěná rozhledna byla otevřena v roce 2018. Agátové dřevo, které bylo na stavbu použito, pochází z okolí moravského Bzence.

Video: Věž Doubravka, YouTube

Další dřevěná pražská rozhledna Obora, stála v Zoo Praze, ta je však aktuálně nepřístupná. Svoji rozhlednu má i Botanická zahrada Prahy. V parku Cibulka v Košířích je volně přístupná stará kamenná rozhledna. Jako vyhlídková věž slouží i dřívější vodárenská věž na Novém městě. Pokud však budeme pátrat po nejvyšších rozhlednách, musíme se vydat do

Nejvýše položená rozhledna v ČR

I nejvýše položená rozhledna Česka představuje televizní vysílač. Přestože Praděd v Hrubém Jeseníku ještě do druhé světové války zdobila kamenná rozhledna z roku 1912 v architektuře gotického hradu. Když se původní rozhledna zřídila, nahradil ji 162 metrů vysoký vysílač. Výstavba probíhala v letech 1966 až 1973 podle projektu architekta Karla Hubáčka. Zatímco Žižkovský vysílač bývá nezřídka zatracovaný, za ten liberecký obdržel autor Perretovu cenu Mezinárodní unie architektů. Rozhledna na Ještědu, který se tyčí do výšky 1012 metrů nad mořem, je tak také nejvýše hodnocenou rozhlednou v Česku.

Video: Ještěd (dokument), YouTube

Hrubý Jeseník na Nymbursku má však i svůj západní okraj a právě tam se nachází naopak nejníže položená rozhledna v ČR. Nese jméno Romanka a byla postavena na místě 205 m n. m. S výškou 26 metrů nabízí výhled na Ještěd nebo Krkonoše.

Nejnižší rozhledna v ČR

Zatímco většina Čechů rozhledny zbožňuje, nejslavnější Čech Jára Cimrman neměl rád výšky. Jeho rozhledna tedy nemá výšku žádnou, resp. uvádí se -0,15 metrů. Nejnižší rozhledna Česka je umístěna v dolíku, vedle výhledu nabízí i možnost vyzkoušet prototyp Cimrmanova dalekohledu.

Rozhledna roku 2019

Rozhledny v České republice hojně přibývají. Právě na novinky mezi rozhlednami se zaměřuje Anketa Rozhledna roku. V lednu 2020 byla na základě veřejného hlasování vyhlášena Rozhledna roku 2019, kterou se stala Velká Deštná. Moderní dřevěná rozhledna na nejvyšším vrcholu Orlických hor Velká Deštná v nadmořské výšce 1115 metrů byla otevřena na konci října 2019. Je vysoká 19 metrů a skýtá výhled na Rychnovské, polské Stolové a Bystřické hory, Králický Sněžník, Krkonoše a Ještěd.

Velká Deštná - rozhledna, Orlické hory z dronu DJI Spark.

Video: Rozhledna Velká Deštná, YouTube

Druhé místo Ankety Rozhledna roku 2019 obsadila rozhledna Funpark Šibeník v Mostě, na třetím místě se umístila Šťastná věž ve Spáleném Poříčí v Plzeňském kraji.

Nejoblíbenější rozhledny v ČR dle návštěvnosti

Rozhledna/věž Návštěvnost (tis.) Kraj
1. Petřínská rozhledna, Praha 701,6 Hl. město Praha
2. Staroměstská mostecká věž, Praha 154,7 Hl. město Praha
3. Vyhlídková věž katedrály sv. Bartoloměje, Plzeň 78,5 Plzeňský
4. Štramberská Trúba – Věž hradu Štramberk 63,3 Moravskoslezský
5. Vyhlídková věž Nové radnice, Ostrava 59,5 Moravskoslezský
6. Vyhlídková věž Staré radnice, Brno 51,6 Jihomoravský
7. Malostranská mostecká věž, Praha 50,6 Hl. město Praha
8. Rozhledna Kaiser Franz Josef Warte na Biskupské kupě, Zlaté Hory 42,8 Olomoucký
9. Bílá věž, Hradec Králové 40,4 Královéhradecký
10. Rozhledna Klínovec, Boží Dar 34,4 Karlovarský

Tabulka vychází z dat agentury CzechTourism, která pravidelně eviduje návštěvnost jednotlivých turistických destinací v ČR. Návštěvnost rozhleden je uváděna za rok 2019.

Nové rozhledny v ČR

Velká Deštná patří mezi nové rozhledny v ČR, v roce 2019 jich bylo otevřeno hned dvanáct, například rozhledna Šibenice, která tvarem připomíná vojenský bunkr. V Krušných horách byla zpřístupněna vyhlídka na Božím Daru, která zase připomíná krabičku od zápalek. Rozhledna na na Hradišťském vrchu u města Kaplice má půdorys ve tvaru pětilisté růže, odkazuje tak na znak šlechtického rodu Rožmberků. Nové rozhledny zpravidla charakterizuje neobvyklé pojetí, i mezi nimi je však unikátem rozhledna bez jediného schodu. Byla otevřena v roce 2018 na Kobylím vrchu u obce Kobylí v Jihomoravském kraji. Bezbariérová rozhledna nese název Stezka nad vinohrady.

Jak zlepšit vzduch v interiéru

Zdravý domov: 5 tipů jak zlepšit ovzduší v interiéru

Znečištěné ovzduší? Ano, vzduch ve městech není právě nejčistší. Vzduch uvnitř budov je však až…

Energizující atmosféra borovice. Naplňte vzduch svěžestí lesa!

Čistý vzduch je klíčovou podmínkou života. Bohužel, aniž bychom si to uvědomovali, většina z nás…

Literatura:

  • Návštěvnost turistických cílů 2019. Praha: CzechTourism, 2020.

Internet:

/1/ Klofcová, M.: Tisková zpráva: Turismus je černé zlato. CzechTourism.cz [online]. Praha: CzechTourism, 27. června 2019 [cit. 2020-08-01]. Dostupné z: https://www.czechtourism.cz/pro-media/tiskove-zpravy/turismus-je-cerne-zlato/

/2/ Tipy na rozhledny roku 2019. Kudyznudy.cz [online]. Praha: EMPRESA MEDIA, 7. března 2020 [cit. 2020-08-01]. Dostupné z: https://www.kudyznudy.cz/aktuality/tipy-na-rane-jarni-vylety-na-nove-rozhledny

/3/ Poznejte patnáct „nej“ českých rozhleden. Kudyznudy.cz [online]. Praha: EMPRESA MEDIA, 28. března 2020 [cit. 2020-08-01]. Dostupné z: https://www.kudyznudy.cz/aktuality/poznejte-deset-nej-ceskych-rozhleden

Od nejvyšší české rozhledny až po tu Cimrmanovu

Mezi turistickými cíli mají sice v České republice výsostné postavení hrady a zámky. Pohled z výšky však nenabízejí jenom hrady či zříceniny, ale také rozhledny. Nade všemi ční Žižkovská věž, nejvyšší rozhledna v ČR.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

ZVÍŘATA | MLÁĎATA | ZOO | NAŠE ČESKO

5/5 - (3 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *