TOP 5: Nejlepší zoologické zahrady v ČR

Zoologické zahrady patří k těm nejoblíbenějším turistickým cílům. Každoročně oslovují miliony návštěvníků, také pro to, že jsou ideální zábavou pro rodinu s dětmi, stejně jako partu dospělých či seniory. Oslovují každého bez ohledu na věk či životní styl. Nejenom přes léto, celoročně je v zoo postaráno o nevšední zábavu, s nenásilným edukačním podtextem. Pořád je na co koukat, zvláště na jaře, kdy na svět a do zoo přicházejí nová mláďata.

V Česku existuje více než dvacítka zoologických zahrad, také různé faunaparky, zookoutky a zvířecí farmy. Každé místo má jistě své kouzlo, stejně jako každé jediné zvíře. Přesto některé zoologické zahrady nad jinými vyčnívají, přesto se pyšní svými nej. Nejnavštěvovanější v Česku Zoo Praha v Tróji, je také jedním z nejnavštěvovanějších českých turistických cílů vůbec. Navíc se může pochlubit i zařazením do první desítky žebříčku nejkrásnějších zahrad světa serveru TripAdvisor nebo výběru časopisu Forbes.

Nejlepší zoologické zahrady v ČR

Zoo Praha – nejnavštěvovanější zoo v Česku

Zoo Praha byla poprvé otevřena 28. září 1931. Prvními obyvateli zoo byli vlci, lvi a dravci v ptačí voliéře. Posléze je doplnili lachtani, které pražské zoo v roce 1934 věnoval herec Vlasta Burian. Krátce po založení se zoo začala věnovat také chovu koně Převalského, dodnes je jeho chovem proslulá. V současnosti se zde však chová přes 670 druhů zvířat, 5 tisíc jedinců na 60 hektarech členitého terénu v krásném prostředí dolní části pražské Troje.

V roce 2020 se pavilony Zoo Praha rozrostly o unikátní expozici tasmánské a australské fauny Darwinův kráter, o rok předtím byl otevřen Rákosův pavilon. V současnosti tak Zoo Praha tvoří 14 unikátních pavilonů, k těm nejoblíbenějším patří Africký dům, Indonéská džungle nebo Údolí slonů, kde v roce 2020 přibyly dvě nová mláďata. Slůňata, které porodily dvě z pražských slonic již mají i jména a patří mezi ty největší zvířecí hvězdy pražské zoo.

Sloní hrátky v blátě

Video: Sloní údolí v Zoo Praha, slůňata v bahně (Youtube)

Zoo Zlín – nejnavštěvovanější zoo na Moravě

Zoo Zlín je nejnavštěvovanější turistickou destinací Zlínského kraje i celé Moravy, za Zoo Praha také druhou nejnavštěvovanější Zoo v Česku. Součástí Zoo Zlín je také zámek Lešná, někdy se jí také říká Zoo Lešná, ostatně neleží přímo ve Zlíně, ale asi 10 kilometrů za metropolí Zlínského kraje. Zdejší zahradu založil podnikatel Tomáš Baťa v roce 1930, ostatně se podílel na výstavbě celého města.

Zámek Lešná dává zlínské zoo romantickou atmosféru, přesto zde nechybějí ani ti největší predátoři přírody nebo zvířecí velikáni sloni. Ti zde mají nový výběh, ale chovné zařízení se má dále rozrůstat do takové míry, že se stane jedním ze třech největších zařízení svého druhy v rámci všech světových zoo.

Zoo Zlín nabízí možnost procestovat celý svět, je rozdělená podle světadílů. Slony, také nosorožce a pštrosy doplňují africké chýše a tropický les. Amazonie nabízí mj. Aligátory, Austrálie zase klokany a pštrosy emu. V blízkosti zámku se nachází Zátoka rejnoků, která patří k největším zlínským lákadlům. Po 25 letech se do Zlína, resp. zdejší americké expozice jaguáři.

ZOO Zlín a zámek Lešná - tip na víkend

Video: Zoo Zlín a zámek Lešná (Youtube)

Zoo Liberec – nejstarší zoo v ČR

Zoologická zahrada v Liberci má své kořeny již na konci 19. století, jsou spojené s činností zdejšího ornitologického spolku. Ornitologové již v roce 1895 vytvořili v liberecké čtvrti Perštýn malý zookoutek. Vedle cizokrajného ptactva a papoušků tu byli k vidění i holuby, drůbež nebo králíci. Posléze zde vzniklo jezírko zvané Gondelteich, dnešní Labutí jezírko s labutím hrádkem a labutěmi. V roce 1904 žádá ornitologický spolek v čele s Antonem Ferdinandem Mullerem o pozemky ke zřízení zoologické zahrady. Ještě téhož roku je Zoo v Liberci otevřena. Údolí potoka, rybníčky pro ptactvo a srnčí výběh, ovce a další domácí zvířectvo ještě před první světovou válkou doplnili exotičtí hadi, ještěři a ryby, také opice, dikobraz nebo divoký buvol. Vedle vlků, divokých psů, lišek a dalších menších šelem zde byli k vidění také medvědi nebo puma.

V současnosti se v Zoo Liberec chová přes 170 druhů zvířat. Své výsostné místo si v Liberci získali bílí tygři, dokonce se zde daří i odchov, mláďata bílých šelmiček zde již několikrát udělala velkou radost. K radostem roku 2020 patří mláďata antilopy nyaly nížinné (první mládě roku 2020), buvolce běločelého, ohroženého filipínského jelínka sambara skvrnitého, také mravenečníka tříprstého nebo orlosupa bradatého. Úspěšný je zde i chov horských kopytníků, například takinů zlatých, největší chovné skupiny v ČR. Právě o další takiny se liberecká zoo rozrostla v roce 2020, také o koně Převalského, kozy šrouborohých, soba karelského nebo nahura modrého.

ZOO Liberec, CZ - INTRO (O nás, About us)

Video: Zoo Liberec (Youtube)

Zoopark Chomutov – největší zoo v ČR

Zoopark Chomutov patří k těm mladším zoologickým zahradám, ale drží prvenství z hlediska rozlohy. S rozlohou 112 hektarů je to největší zoo v Česku. V Chomutově se specializují na evropská zvířata, odborně faunu z palearktické oblasti. Vedle přírodních hnízdišť několika druhů ptactva (zde mají výběhy i sudokopytníci jako zubr evropský, velbloud dvouhrbý, takin indický, kozorožec alpský nebo lichokopytníci, zejména kůň Převalský. Při zooparku působí také Jezdecký klub s tradicí od roku 1976.

Zoopark Chomutov se zabývá i chovem šelem, vedle rysa ostrovida nebo medvěda hnědého je to také manul nebo levhart sněžný. Dále tu má domov i charza žlutohrdlá, tuleň kuželozubý nebo domácí zvířectvo.

Video procházka zooparkem I.

Video: Zoopark Chomutov (Youtube)

Součástí zooparku je i skanzen Stará ves, Centrum krušnohorského lidového umění. Muzeum v přírodě má být památníkem zaniklých podkrušnohorských vesnic, které musely ustoupit těžbě uhlí.

Safari Park Dvůr Králové – nejoriginálnější zoo v ČR

Zoo Dvůr Králové se vydala specifickým směrem, zaměřuje se totiž především na Afriku. K vidění tu je tu tolik afrických savců jako nikde jinde v Česku. Mimo jiné zde mají domov žirafy okapi, které nežijí žádné jiné české zoo. Navíc zde úspěšně chovají i mláďata těchto vzácných žiraf.

Safari Park Dvůr Králové: Jedeme do Afriky!

Video: Safari Park Dvůr Králové (Youtube)

Safari Park Dvůr Králové patří mezi nejkrásnější a s rozlohou 72 hektarů také největší zoologické zahrady v ČR. Její unikátnost tkví především v širokém spektru afrických zvířat, kterých je přes čtyři stovky, a také prohlídkami ve stylu afrického safari. Safari Park Dvůr Králové je jedinou lví safari ve Střední Evropě. K dispozici je zde také klasické safari nebo veřejní safari. Projet je můžete safaribusem, Afrika Expressem či vlastním vozem. A navíc se můžete vydat na prohlídku ve výšce korun stromů – lanovou stezkou Katika Miti.

Mláďata v zoo

Každá zoo má své hvězdy, zpravidla mezi nimi nechybí roztomilá mláďata. K těm největším (doslova) zvířecím celebritám patří slůňata v pražské zoo. Avšak přírůstky s příchodem jara hlásí ze všech zoo a slůňata v tom rozhodně nejsou sama. Jsou tu třeba i jelimánci, kukukifiku či malý husárek ze Zoo Olomouc, plameňáci ze Zoo Ostrava nebo horský papoušek nestor kea ze Zoo Zlín…

Jak zlepšit vzduch v interiéru

Zdravý domov: 5 tipů jak zlepšit ovzduší v interiéru

Znečištěné ovzduší? Ano, vzduch ve městech není právě nejčistší. Vzduch uvnitř budov je však až…

Energizující atmosféra borovice. Naplňte vzduch svěžestí lesa!

Čistý vzduch je klíčovou podmínkou života. Bohužel, aniž bychom si to uvědomovali, většina z nás…

Literatura

  • Návštěvnost turistických cílů 2019. Praha: CzechTourism, 2020.
  • Procházková, J; Nováková, M: Zvířata. Zoologické zahrady, obří akvária, obory, sokolníci, záchranné stanice, města, hřebčín, hrady a zámky. Praha : Olympia, 2003
  • Bell, C. E; Mizicko, L.; Fisher, L. E.: Encyclopedia of the world´s Zoos. Chicago: Fitzroy Dearborn Publishers, 2001.

Internetové zdroje

/1/ Klofcová, M.: Tisková zpráva: Turismus je černé zlato. CzechTourism.cz [online]. Praha: CzechTourism, 27. června 2019 [cit. 2020-07-03]. Dostupné z: https://www.czechtourism.cz/pro-media/tiskove-zpravy/turismus-je-cerne-zlato/

/2/ 50 tipů na nejnavštěvovanější místa v Česku. Kudyznudy.cz [online]. Praha: EMPRESA MEDIA, 21. května 2020 [cit. 2020-06-26]. Dostupné z: https://www.kudyznudy.cz/aktuality/20-tipu-na-nejnavstevovanejsi-mista-v-cesku

…a vlastní poznatky a zkušenosti

TOP 5: Nejlepší zoologické zahrady v ČR

Zoologické zahrady patří k těm nejoblíbenějším turistickým cílům. V Česku existuje více než dvacítka zoologických zahrad, také různé faunaparky, zooparky, zookoutky a zvířecí farmy. Nejnavštěvovanější v Česku Zoo Praha v Tróji, své nej ale mají i další zoo.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

5/5 - (2 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *