Hrošík liberijský v Safari Parku Dvůr Králové: Už druhý za půl roku!

O velkou radost v podobě malého hrošíka liberijského se nyní na dálku dělí Safari Park Dvůr Králové nad Labem. Stejně jako další české zoo sice mají zavřeno a jsou bez návštěvníků, zvířata však zde i nadále žijí svým životem, včetně matek a mláďat.

Hrošíci v Zoo Dvůr Králové nad Labem

25. února 2021 porodila mládě šestiletá samice Malaya. Malý sameček tak bude dělat společnost druhému mláděti, které se narodilo v říjnu druhé chovné samici Tanquey. Jde také o samečka. Za poslední rok se ve všech světových zoo narodilo jen dvanáct hrošíků, dva z toho ve Dvoře Králové. To je pro místní chovatele obrovský úspěch.

Matka a syn

Malaya se v únoru stala matkou poprvé a svoji roli zvládá na výbornou. Mládě dostává od matky vše, co potřebuje a zoologové nemusejí do odchovu nijak zasahovat. Malaya sama se narodila v Gaia Zoo v Nizozemí, a to před šesti lety. Jejím partnerem se v Safari Parku stal sedmnáctiletý samec Wamburuhtuh řečený Valda. Do Podkrkonoší se dostal z holandského Rotterdamu v roce 2020 po několikaletých jednáních s evropskou koordinátorkou chovu. Evropský chov hrošíků se totiž pojí s problémem v nedostatku chovných samců. Dvě mláďata hrošíků, kteří se po patnácti letech v Safari Parku narodili, jsou tak velmi cení.

Rozmnožování hrošíků v zoologických zahradách je důležité i kvůli tomu, že jedinců v divoké přírodě rychle ubývá. Bohužel jsou loveni a stejně jako další zvířecí druhy se i hrošíci potýkají s úbytkem svého přirozeného životního prostředí.

Safari Park Dvůr Králové: Mládě hrošíka liberijského

Video: Safari Park Dvůr Králové: Mládě hrošíka liberijského (YouTube)

Hrošíci v Safari Parku

Chov hrošíků liberijských navazuje na slavnou tradici, která započala již v roce 1972, kdy se povedlo odchovat vůbec první mládě v zemi. Šlo o samce Viktora. Současnou skupinu hrošíků tvoří kromě Valdy, Malayi a druhé chovné samice Tanquey také její jedenačtyřicetiletá matka tana. Ta patří mezi nejstarší hrošíky na světě. Tana i Tanquey se obě narodili ve Dvoře Králové, stejně jako dvě nová mláďata. Hrošíci jsou však samotáři. Každý hrošík liberijský tam musí mít vlastní stáj, stýkají se jenom ve dnech říje. Těchto dnů moc není a je na chovatelích, aby je dokázali vypozorovat. Jinak hrozí i riziko, že se zvířata navzájem smrtelně zraní.

„V současnosti probíhá rekonstrukce pavilonu hrošíků, která je jedním ze symbolických dárků k 75. narozeninám Safari Parku. Obě mláďata v něm bude možné pozorovat lépe než kdy dřív,“ upozorňuje ředitel Safari Parku Přemysl Rabas.

Hrošík liberijský

Hrošík liberijský, lat. Hexaprotodon liberiensis Morton, domorodci nazývaný nigbwe, představuje trpasličí druh hrocha. Jeho existence byla dokázána teprve v roce 1914, do té doby byl považován pouze za mýtické zvíře. Hrošík liberijský je doma v západní Africe, v Libérii, Pobřeží slonoviny, Sierra Leone a Guiney. Obývá skrytě tropické deštné pralesy.

Literatura

  • Zvířata: Velká ilustrovaná encyklopedie. Praha: Svojtka & Co., 2011. ISBN: 978-80-256-0514-1
  • Zvířata a rostliny – Nový průvodce přírodou. Praha: BETA Dobrovský, 2011. ISBN: 978-80-7291-218-6
  • Velká kniha živočichů od jednobuněčných po savce. Praha: Ikar, 2019. ISBN: 978-80-551-7045-9
  • Úžasná zvířata a jejich superschopnosti. Praha: Fragment, 2020. ISBN: 978-80-253-4713-3

Internetové zdroje

/1/ Dvě za půl rok. Sarari Park se raduje z dalšího mláděte hrošíka liberijského. SafariPark.cz [online]. Dvůr Králové nad Labem: Zoo Dvůr Králové, 5. březen 2021 [cit. 2021-03-10]. Dostupné z: https://safaripark.cz/cz/zvirata-a-expozice/nove-prirustky/dve-za-pul-roku.safari-park-se-raduje-z-dalsiho-mladete-hrosika-liberijskeho

/2/ Hrošík liberijský: Safari Park Dvůr Králové. Safaripark.cz [online]. Dvůr Králové nad Labem: Zoo Dvůr Králové, 5. březen 2021 [cit. 2021-03-10]. Dostupné z: https://safaripark.cz/cz/zvirata-a-expozice/lexikon-zvirat/hrosik-liberijsky

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Hrošík liberijský v Safari Parku Dvůr Králové: Už druhý za půl roku!

Hrošík liberijský, již druhý za půl roku, udělal radost v Safari Parku Dvůr Králové nad Labem. Mládě porodila mládě šestiletá samice Malaya 25. února 2021. Je to sameček, který bude dělat společnost druhému mláděti, které se narodilo v říjnu druhé chovné samici Tanquey.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

Les

Inspirováno přírodou: Energie a síla lesa. Jak si doma zařídit svěží vzduch?

Stres a únava na nás útočí ze všech stran. Vyvětrat, vyčistit vzduch a nabít ho novou energií je snadné. Pomůže aromaterapie a esenciální oleje. Inspirací nám může být síla lesa, les, který nabízí novou energii, povzbuzení, posílení i projasnění mysli.

Tymián

Zdraví voní po tymiánu. Jak s kouzelnou bylinkou osvěžit a dezinfikovat vzduch?

Tymián je typická středomořská bylinka, která má ráda slunce a sucho. Nedostatek vody kompenzuje vysokým…

5/5 - (6 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.