Sloní paměť není mýtus, slon opravdu vyniká svými mentálními schopnostmi, dokonce si v zajetí dokáže osvojit až desítky povelů. Ovšem to umí i delfýn. Vědci nyní v délce paměti jako rekordmany označují právě delfíny.
Podle studie amerických vědců si delfíni dokážou pamatovat zvuky vydávané blízkým jedincem až dvacet let. Kytovci na sebe dokonce mají hvízdat jménem. To je ohromující, přesto zůstává ohromná i paměť slonů. Ohromný je ostatně i samotný mozek slonů. Sloni však mají velké také srdce…
Paměť jako slon
Velikost mozku nemá přímou souvislost s jeho kapacitou a funkcí, jak potvrzují delfíni, také šimpanz nebo nadmíru chytrý novozélandský papoušek nestor kea. Jakkoli, mozek slona je s hmotností kolem pěti kilogramů jeden z největších mozků vůbec a dává také suchozemským obrům mimořádné kognitivní schopnosti a inteligenci.
Sloni ohromí nejen sloní pamětí…
Sloni velmi dobře identifikují členy svého stáda, protože cizí slon představuje nebezpečí, mají sloni vybudované perfektní rozeznávací schopnosti. Jiné slony jsou schopné dokonce rozeznat podle pachu. Pamatují si pach jiných slonů, ať již jsou cizí i nebo jde o členy vlastní smečky. Slonovi stačí jiného slona poznat jen krátce, a přece si ho dlouhodobě udrží v paměti a rozpozná ho i po čase.
Nejde však jen o sociální paměť. Sloni disponují vynikající orientací. Každé stádo má vůdčí slonice, které mají zmapované rozsáhlé území africké divočiny a zdroje vody, které sloni potřebují pro přežití. To drží v paměti dlouhé roky a vždy z paměti také spolehlivě vyloví, aby zachránili celou smečku před kritickou dehydratací.
Video: Sloni a voda (Youtube)
Chytří obři nemají jen velký mozek
Mozek slona je složen z neuvěřitelných 257 miliard neuronů, zatímco lidský mozek obsahuje „jen“ 86 miliard neuronů. Již starořecký filozof Aristoteles údajně prohlásil, že sloni předčí všechna ostatní zvířata v intelektu a důvtipu. I moderní časopis ABC Science uvedl, že sloni jsou stejně chytří jako šimpanzi nebo delfíni. Není to tedy jenom sloní paměť, je to také mimořádná inteligence a schopnost řešit problémy, kterou nádherní obři disponují.
Při zkoumání obrovského mozku slonů vědci také objevili překvapivě velký a složitý hippocampus. Právě tato část mozku se v neurovědě spojuje s některými druhy paměti, zejména prostorovou pamětí a orientací v prostoru. Hippocampus je také centrum emocí. U slona zabírá asi 0,7 % z centrálních struktur mozku, lidský hippocampus zabírá asi 0,5 %. To je vědecký důkaz o tom, že slon je emotivnější bytost než člověk. Empatii a altruismus u slonů pozorujeme v podobě spolupráce, ale i ochotě spolupracovat a pomáhat, nejenom v rámci druhu. Sloni soucítí i s jinými zvířaty a lidmi. Jsou ochotni pomáhat každému.
Video: Slůňata v Zoo Praha (Youtube)
Sloni v ZOO
Sloni jsou po celém světě považováni za symbol štěstí a moudrosti. Proto jsou také k vidění na mnoha místech v nejrůznějších podobách jako figurky a sochy.Naživo jsou pak sloni k vidění v zoologických zahradách, kde také patří (doslova) k těm největším atrakcím. K těm nejvýznamnějším evropským chovatelům slonů patří ZOO Praha.
První slon byl do pražské zoologické zahrady dovezen již dva roky po jejím otevření. Bylo to v roce 1933 a šlo současně o prvního slona v celém Československu. Původně se sloni chovali v dolní části ZOO, avšak od roku 2012 jsou v horní části, která není ohrožena povodněmi. Jejich současná expozice byla vystavěna v letech 2010 až 2013 a stála 346 milionů korun. Údolí slonů s pavilonem a trojicí výběhů o celkové ploše přes 0,8 hektarů se stalo nejdražší stavbou v historii zoologické zahrady.
Údolí slonů je dostupné i online. Těmi největšími hvězdami jsou zpravidla ti nejmenší sloni, což v roce 2020 potvrdili hned dvě novorozené samičky. Dvě narozená mláďata, které se již nyní prohání i venkovním výběhem, dělají v Praze obrovskou radost, jak se na obrovská zvířata sluší a patří.
Sloni ohromí
Přezdívá se jim něžní obři. Přestože v případě nebezpečí dokážou projevit všechnu svoji sílu v ryzí podobě, jsou to klidná a mírumilovná zvířata. Členové stáda se k sobě chovají s láskou a respektem. Slonice patří mezi ty nejlepší matky ve zvířecí říši, starají se přitom nejenom o své potomky, ale i o mláďata jiných samic ve smečce. Přijdou-li o člena svého stáda, smutní a dokonce provádějí určité pohřební rituály.
Mohutné sloní tělo vyžaduje velkou dávku energie, a tak většinu času sloni tráví obstaráváním potravy a jídlem. Druhým úkolem nezbytným pro přežití je zajištění přísunu vody, protože organismus slona je náchylný k dehydrataci. Potrava a voda. Tyto dva klíčové úkoly zabírají slonům většinu dne, na spánek jim pak zbývají pouhé dvě hodiny. Pokud jde o spánek, sloni jsou opakem spáčů, jako je medvídek koala nebo lenochod, spí méně než většina zvířat planety.
Literatura
- Zvířata: Velká ilustrovaná encyklopedie. Praha: Svojtka & Co., 2011. ISBN: 978-80-256-0514-1
- Zvířata a rostliny – Nový průvodce přírodou. Praha: BETA Dobrovský, 2011. ISBN: 978-80-7291-218-6
- Velká kniha živočichů od jednobuněčných po savce. Praha: Ikar, 2019. ISBN: 978-80-551-7045-9
- Úžasná zvířata a jejich superschopnosti. Praha: Fragment, 2020. ISBN: 978-80-253-4713-3
…a vlastní poznatky a zkušenosti
Vynikající paměť, inteligence i empatie. To vše ve sloní dávce
Sloní paměť není mýtus, slon opravdu vyniká svými mentálními schopnostmi. Je mu vlastní také mimořádná inteligence a schopnost řešit problémy, také spolupráce, empatie a altruismus.
Redakce U KOCOURA DOMA
Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…
Přírodní olivové mýdlo hýčká pokožku, přitom ji dokonale čistí. Myje od nečistot, poradí si dokonce…
Tymián je typická středomořská bylinka, která má ráda slunce a sucho. Nedostatek vody kompenzuje vysokým…