Bílá lvíčata ze Zoo Hodonín se stěhují do Venezuely

Návštěvníky i chovatele těšila bílá lvíčata v Zoo Hodonín po dva roky. Roztomilá koťata, tři samci a jedna samice lva jihoafrického (Panthera leo krugeri), se narodila v srpnu 2020, aby se stala obrovským lákadlem pro návštěvu zoo. Mnozí návštěvníci mířili do zoo právě za nimi. V létě 2020 vážila jen něco málo přes dvě kila, dnes jsou z nich dospělé šelmy. Musejí se tak vydat na cestu, ta jejich má bezmála devět tisíc kilometrů. Stěhují se do jihoamerické Venezuely.

Bílá lvíčata: hvězdy Zoo Hodonín

Šest je třikrát více než dva. Bílí lvi, rodiče a čtyři mláďata, majestátné kočičí šelmy v nezvyklém zbarvení, zářili v Zoo Hodonín jako hvězdy, nejenom letos na jaře, ale po celé dva roky. V květnu 2022 se však lvíčata s návštěvníky i chovateli musela rozloučit. Slovy, která odjezd lvích čtyřčat oznamovala na Facebooku Zoo Hodonín: Nezbývá, než si přát, aby byli spokojeni.

Z jižní Moravy do Jižní Ameriky

Oblíbená lvíčata se na přesun připravovala delší dobu, do posledního dne přitom přitahovala návštěvníky, kteří se s nimi ještě chtěli na poslední chvíli rozloučit. Zařizování dokumentů bylo jen jednou z mnoha věcí, které transport obnášel. Jenom přechod lvů do transportních beden nacvičovali v Hodoníně několik měsíců. O finální přesun se postarala profesionální transportní společnost, která lvíčata převezla do Madridu. Tam na ně čekalo letadlo, aby je přepravilo do Venezuely, kde se sourozenci nejspíš rozdělí do několika zoo.

Když hodonínská lvice odchovala předchozí koťata narozená na konci roku 2018, našla tato lvíčata domov v litevské Zoo Klaipéda. Sama lvice se přitom do Hodonína dostala v roce 2013 z polské Zoo Borysew, kam se předtím přesunula z německého Hodenhagenu. Hodonínský lví samec zase pochází z Lory Parku v Jihoafrické republice. Do Zoo Hodonín byl převezen s mezistanicí v Zoo Chleby jako osmiměsíční lvíče, o měsíc později už v Hodoníně byla i stejně stará samička. Jejich spojení a soužití je v Zoo Hodonín idilické, přestože rozmnožování se povedlo až na potřetí. Než se podařil odchov mláďat v roce 2018, samice dvakrát porodila mrtvá mláďata.

Stejně jako lvíčata, samice i samec v Zoo Hodonín mají vzácnou smetanově bílou barvu. Ve volné přírodě jde o výjimečné zbarvení, v zoologických zahradách je častější, přesto je stále unikátem.

Hvězdičkujeme...

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *