Krkonoše jinak: Nová naučná stezka s jeleny

Krkonoše patří k těm nejoblíbenějším turistickým cílům v Česku. Přestože je mnoho Čechů důvěrně zná, stále mají čím překvapit. Stále se otevírají nové stezky umožňující poznat Krkonoše trochu jinak.

V sezóně 2020 otevřela Správa Krkonošského národního parku hned dvě stezky. V dubnu představila novou Vřetenovčí hravou naučnou stezku u Janských Lázní. Ta doplnila oblíbenou 1 500 metrů dlouhou Stezka korunami stromů Krkonoše na okraji Janských Lázních, která patří mezi padesátku nejnavštěvovanějších míst Česka. V lokalitě Přední Planina nad Špindlerovým Mlýnem připravili správci novou naučnou stezku o jelenech a slibují, že na ní jeleny návštěvníci skutečně zažijí, zejména ti nejmenší.

Jeleni v Krkonoších – Naučné stezky pro děti – Krkonošská pivní stezka

Jeleni v Krkonoších

Jeleni jsou těmi největšími zvířaty žijícími v Krkonoších. Setkání s jelenem je pro návštěvníky hor pokaždé intenzivním zážitkem. Nová naučná stezka navazuje na program Jelen lesní, který se stal nejúspěšnějším programem Krkonošského národního parku pro veřejnost. Naučná stezka s jeleny seznamuje zábavnou formou. Ve výšce 1198 nad mořem je k tomuto účelu na délce 0,7 kilometrů připraveno sedm jednoduchých aktivit.

Poklady krkonošské přírody - Jelen lesní

Video: Jelen lesní v Krkonoších (Youtube)

První stanoviště Jelení stezky patří myslivcům, kteří neznají slova jako oči, uši či nohy. Dozvíte se tam, jak jelena vidí a popisují myslivci. Na další zastávce si můžete zkusit jelena doběhnout anebo zvednou jeho parohy. Na Jelení stezce je připraven i xylofon, hudební nástroj provází i noty s písničkou o jelenovi…

Děti mohou zjistit, zda jsou větší nebo menší než jelen, laň, rys nebo divoké prase.

Kde je Jelení stezka?

Jelení hravá naučná stezka vede od horní stanice lanovky na Pláni k Boudě na Pláni. Je vhodná i pro kočárky a invalidní vozíky.

Naučné stezky pro děti

Nové stezky mají i ryze praktický účel, kladou si za cíl odlehčit turisticky zatíženým místu v Krkonoších. Když se turisté po horách rozprostřou do širší oblasti, prospěje to horám i návštěvníkům hledajícím v horách klid.

Jelení hravá naučná stezka a Vřetenovčí hravá naučná stezka nově rozšiřují naučné stezky pro děti, jako je Medvědí stezka, Sojčí stezka, Liščí stezka, Mravenčí stezka, Včelí stezka, Včelí stezka hraběte Harracha, stezka nazvaná Ke Krakonošově zpovědnici, Mechová pěšinka, Stezka stopaře aneb Jízda za zvířátky, Lufťákova stezka, Špindlmanova mise, Mlynářovy okruhy, stezka Krkonošská zvířátka, Benecká přírodní stezka nebo Pohádková stezka, cestou příběhů Marie Kubátové.

Krkonošský národní park

Video: Krkonošský národní park (Youtube)

Krkonošská pivní stezka

Krkonoše však nabízejí i sportovně gastronomický zážitek, který více než děti ocení tatínkové. Krkonošská pivní stezka spojuje nejkrásnější partie Krkonoš a výborné pivo. Krkonošská pivní stezka je spojena s ochutnávkou piv z malých lokálních pivovarů:

  • Pivovar Hendrych Vrchlabí (pivo ochutnáte na Friesových boudách)
  • Pivovarská Bašta Vrchlabí s pivem Krkonošský Medvěd
  • penzion Andula u Friesových bud (pivo Fries a Hendrych)
  • hotel Friesovy boudy (s pivem Fries a Hendrych)
  • pivovar Trautenberk Malá Úpa
  • Pecký pivovar v Peci pod Sněžkou s jejich pivem Sněžka.

Krkonoše

Krkonoše představují nejvyšší pohoří Česka a České vysočiny a patří mezi nejoblíbenější horská místa v Česku. Leží v severovýchodních Čechách, západní část spadá do Libereckého, východní do Královéhradeckého kraje. Vyskytují se zde reliktní a endemické druhy rostlin a živočichů, které jsou od roku 1963 chráněny jako Krkonošský národní park (KRNAP). Nejvyšší plochy ležící nad horní hranicí lesa v Česku doplňují kosodřeviny, smilkové hole, kamenná a suťová moře. Biotop se nazývá arkto-alpínská tundra. Na několika místech zde najdeme i rašeliniště. Legendy Krkonoše spojují s Krakonošem, bájný duch Krakonoš má pohoří střežit.

Jak zlepšit vzduch v interiéru

Zdravý domov: 5 tipů jak zlepšit ovzduší v interiéru

Znečištěné ovzduší? Ano, vzduch ve městech není právě nejčistší. Vzduch uvnitř budov je však až…

Energizující atmosféra borovice. Naplňte vzduch svěžestí lesa!

Čistý vzduch je klíčovou podmínkou života. Bohužel, aniž bychom si to uvědomovali, většina z nás…

Literatura

  • Kocourek, J.; Podhorský, M.: Česko krásné, Česko mé. Praha: Freytag & Berndt, 2012. ISBN: 978-80-7445-098-3
  • Soukup, V.; David, P.; Petr, L. a kol.: Česko. Dějiny, místopis, osobnosti, památky, příroda, umění. Praha: Universum, 2018. ISBN: 978-80-242-6231-4
  • Krejčí, P.: Krajinou domova. Praha: Edice České televize, 2018. ISBN: 978-80-7404-312-3
  • Kholová, H.: Putování českou přírodou. Praha: Esence, 2019. ISBN: 978-80-7617-710-9

Internetové zdroje

/1/ Tisková zpráva: Krkonoše mají naučnou stezku o jelenech. ČTK [online]. Praha: ČTK, 20. května 2020 [cit. 2020-05-22]. Dostupné z: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/krkonose-maji-naucnou-stezku-o-jelenech/1893213 

/2/ Drahný, R.: Právě vzniká Jelení hravá naučná stezka Správy KRNAP nad Špindlerovým Mlýnem. Tisková zpráva. KRNAP.cz [online]. Vrchlabí: Správa KRNAP, 20. května 2020 [cit. 2020-05-22]. Dostupné z: https://www.krnap.cz/tiskove-zpravy/prave-vznika-jeleni-hrava-naucna-stezka-spravy-krnap-nad-spindlerovym-mlynem/

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Krkonoše jinak: Nová naučná stezka s jeleny

Krkonoše patří k těm nejoblíbenějším turistickým cílům v Česku. Přestože je mnoho Čechů důvěrně zná, stále mají čím překvapit. Stále se otevírají nové stezky umožňující poznat Krkonoše trochu jinak, naposledy Jelení stezka.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

5/5 - (3 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *