Největší milovníci planety: Nosorožci a jejich neuvěřitelná výdrž!

Pokud jde o schopnost páření, ve zvířecí říši jsou rekordmani nosorožci. Právě to je pravděpodobně jeden z důvodů, proč se dostali na pokraj vymizení. Přestože vědci něco takového vylučují, poptávka po rozích nosorožců je údajně dána právě nezvyklou milostnou výdrží zvířecích velikánů. Někteří muži věří, že roh nosorožce působí jako afrodiziakum, ale v lidové medicíně se využívá takřka jako všelék.

Úvodní foto: Pixabay.com

Jak to ti nosorožci dělají?

Milostný akt nosorožců trvá desítky minut, rekordem je páření nosorožců v délce přes hodinu. Samec během páření opakuje ejakulace, dvacet i vícekrát. Páření zpravidla nekončí kvůli samci, jak to známe, ale kvůli samici. Ta jednoduše dvoutunového samce déle neunese.

Příroda to zařídila tak, aby se milostný akt nemusel opakovat. Jedenkrát to oběma nosorožcům úplně stačí, pro oba těžkotonážní velikány na sloupovitých nohách je páření nesmírně obtížné. Samice zpravidla zabřezne hned po prvním páření. Možná i proto přežily tyto býložravé kolosy s pancéřovaným tělem na Zemi miliony let. Ani tělo jako tank však nedokáže čelit střelným zbraním moderního člověka, a tak se živoucí relikt pravěku za sto let zařadil mezi nejohroženější zvířata planety.

Přírodní afrodiziakum

Nosorožčí rohy: údajný všelék i symbol mužství

Roh nosorožce není součást lebky, je to kožní útvar vzniklý nadměrným zrohovatěním pokožky. Tvoří ho převážně kreatin, podobně jako lidské nehty. Vědci také nadneseně popisují, že podobné magické účinky jako rohovina může přinést i okusování nehtů. Orientální medicína však využívá nejenom rohy, ale všechny části těla nosorožců. Například pupeční šňůra omotaná kolem pasu má působit proti žaludeční nevolnosti, moč nosorožce proti astmatu. Prášek z nosorožcích rohů se v orientální medicíně používá k tlumení ohně, který způsobuje například chrlení krve, choroby srdce nebo horečku.

Východní medicína údajně neužívá roh přímo jako afrodiziakum, přesto je poptávka u různých po rozích nosorožců nesmírná. Nevyužívají se jenom jako prášek, ale také jako materiál pro výrobu kultovních předmětů. V arabském světě se například muži honosí obřadní dýkou jambia, je symbolem mužství a bohatství. Rukojeť z nosorožčího rohu vykládají drahé kameny a zdobí zlato. Věří se také, že nosorožčí roh má schopnost chránit před jedem. Z pohárů z rohoviny lze údajně vypít i otrávený nápoj. Jed z něho totiž vyšumí.

Rhino Love Caught On Camera | Africa | BBC Earth

Video: Nosorožci (Youtube)

Muž nosorožce netrumfne, fosa ano

Přestože jsou nosorožci bezesporu ohromnými milovníky, pokud budeme dostatečně hledat, najdeme na planetě tvory, kteří živoucí tanky ve výdrži překonají. Pouze na Madagaskaru žije endemická šelma fosa (Cryptoprocta ferox), příbuzná cibetkovitým šelmám a čeledi promykovitých (surikaty, promyky, mangusty), která vzhledem připomíná kočku. Stejně jako kočkovité šelmy má také zatažitelné drápky. Údajně i její jméno pochází z místního jazyka, kde „posa“ znamená „kočka“. Ovšem může jít také o malajské slovo „pusa“ s významem „lasice“.

Fossa: the King of Madagascar

Video: Fosa, královna Madagaskaru a zabiják lemurů (Youtube)

Samotáři, kteří se neostýchají

Dříve se fosy řadily k cibetkovitým, dnes mají samostatnou čeleď madagaskarské šelmy a podčeleď madagaskaršní puchulové. Váží sice jen mezi sedmi až dvanácti kilogramy, ale na Madagaskaru jsou na vrcholu potravního řetězce. Fosy jsou samotáři, vyjma doby páření. Páří se výhradně na stromě a akt trvá i několik hodin. Hmotností jsou pro fosy nosorožci vzdálení světelné roky, ovšem jako milovníci jim směle konkurují. Pokud jde o samičky, nosorožčí pravidlo jednou a dost fosám opravdu nic neříká. I po několikahodinovém páření se samičky fosy neostýchají vrhnout na páření s jiným partnerem. Běžně se páří s několika samci po sobě.

Bohužel i fosy patří k ohroženým druhům, v volné přírodě jich má žít jen asi 2500. Nemají sice rohy, zato jsou zdatné šelmy a vedle lemurů, ptáků a vajec do jídelníčku zařadily i domácí slepice. Pro místní jsou tak škodná. Loví se pro maso, využívají v medicíně, ale ohrožuje je také ztráta přirozeného prostředí, zejména těžba dřeva a intenzivní zemědělství.

Madagaskarská fosa v ZOO Česka

Přestože je jediným domovem fosy Madagaskar, dají se tyto pozoruhodné šelmy vidět naživo i v Česku. Již v polovině osmdesátých let začala fosy chovat ZOO ve Dvoře Králové, později se přidaly i další zoologické zahrady, ZOO Ústí nad Labem, ZOO Plzeň a ZOO Olomouc. V současnosti se chovem fosy pyšní vedle Safari Parku Dvůr Králové jen ZOO Tábor, kde je fosa jedním z nejvzácnějších zvířat.

Ovšem pozor, charakteristickým znakem fos je teritoriální chování. Podobně jako kočky i fosy své teritorium značkují. A protože má fosa téměř ve všem před ostatními zvířaty navrch, i její značkování, resp. pach je bezkonkurenční. Podobné je to i s jejím hlasem, zvuky mohou připomínat mňoukání kočky, ale jsou nesrovnatelně silnější.

Největší milovníci planety

Několikatunová opancířované monstra nosorožci vydrží jako milenci dlouho, ve zvířecí říši jsou právem považovány za rekordmany. Přesto jim nepatří prvenství. Překonají je mnohem menší šelmy fosy, které se páří i několik hodin.

Jde-li o vytrvalost, může se králem milovníků označit král džungle lev. Samotný milostný akt sice netrvá déle než minutu, ovšem v době říje se lvi páří několik dnů s neuvěřitelnou vytrvalostí. Lev se páření věnuje dvacetkrát až čtyřicetkrát denně. Podobně to má i šimpanz bonobo.

Literatura

  • Zvířata: Velká ilustrovaná encyklopedie. Praha: Svojtka & Co., 2011. ISBN: 978-80-256-0514-1
  • Zvířata a rostliny – Nový průvodce přírodou. Praha: BETA Dobrovský, 2011. ISBN: 978-80-7291-218-6
  • Velká kniha živočichů od jednobuněčných po savce. Praha: Ikar, 2019. ISBN: 978-80-551-7045-9
  • Úžasná zvířata a jejich superschopnosti. Praha: Fragment, 2020. ISBN: 978-80-253-4713-3

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Nosorožci a jejich neuvěřitelná výdrž!

Ve zvířecí říši jsou v páření rekordmani nosorožci. Právě proto se také zřejmě dostali na pokraj vymizení. Nosorožčí roh údajně působí jako afrodiziakum. Výdrž nosorožců je ohromná, ale na Madagaskaru mají konkurenci v podobě fosy.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

Olivové mýdlo

„Obyčejné“ mýdlo má své místo v každé domácnosti. Universální pomocník působí i proti virům

Přírodní olivové mýdlo hýčká pokožku, přitom ji dokonale čistí. Myje od nečistot, poradí si dokonce…

Tymián

Zdraví voní po tymiánu. Jak s kouzelnou bylinkou osvěžit a dezinfikovat vzduch?

Tymián je typická středomořská bylinka, která má ráda slunce a sucho. Nedostatek vody kompenzuje vysokým…

5/5 - (5 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *