Juka – okrasná i léčivá rostlina, pro lidi i pro zvířata

V našich končinách je juka známá především jako okrasná rostlina zahrad, její příbuzná pak jako nenáročná pokojová rostlina.

Domov má juka (yucca, yakka) v pouštích Kalifornie a Mexika, místní indiáni ji od pradávna využívají jako léčivou rostlinu. Pro její léčivé účinky ji nazývají „zlatá juka“ nebo „strom života“. Jako extrakt juku najdeme v alternativní medicíně i výživě pro zvířata. Jaké přínosy a účinky může rostlina nabídnout? To se dozvíte níže. Dozvíte se také něco o pěstování juky, ještě předtím o vzhledu rostliny.

Vzhled – Pěstování – Extrakt z juky – Účinky – Dávkování – Kontraindikace – Ostropestřec pro zvířata

 

Vzhled rostliny aneb Jak vypadá juka?

Juka, nazývaná také yucca nebo yakka zahrnuje asi 40 druhů rostlin. Název přísluší rodu jednoděložných rostlin, které se řadí do čeledi chřestovitých (Asparagales), podčeledi agávovitých (Agavoideae). Jde o vytrvalé rostliny s dužinatými listy mečovitého tvaru a zvonkovitými květy. Mívají stromkovitý vzrůst, zpravidla se silným kmenem. Vzdáleně mohou připomínat palmy. Hojně jsou rozšířeny především v jižních částech USA, v Mexiku, latinské Americe a karibských oblastech.

Pěstování juky

U nás se nejčastěji pěstuje juka vláknitá, lat. Yucca filamentosa, která je mrazuvzdorná. Pěstuje se jako solitérní trvalka. Jde o sukulent, který se svým vzrůstem podobá statným travinám. Vytváří uspořádané růžice tuhých stálezelených listů a v létě kvete bílými květy, vyrůstají na stoncích o výšce až 180 cm. Dařit se jí bude na slunném místě i v polostínu. Patří mezi nenáročné rostliny, nebývá napadána škůdci a netrpí chorobami, stejně tak ani její příbuzná juka obrovská (Yucca elephantipes, Yucca guattemalensis). Ta se u nás pěstuje jako pokojová rostlina.

Edible, Medicinal, and Utilitarian Plants : Yucca

Video: Yucca filamentosa

 

Extrakt z juky

Na trhu je juka k dispozici jako doplněk stravy, také jako výživový doplněk pro zvířata. Extrakt z juky představuje sušenou rostlinu Yucca Schidigera, která se mele na jemný pudrovitý prášek. Je skvěle rozpustný a má mírně nahořklou chuť. Hořkou chuť juky mají na svědomí saponiny, které představují hlavní účinné látky.

Saponiny v organismu působí jako detoxikační prostředek, podporují očistné procesy, vylučování a metabolismus. V malém množství je najdeme i v luštěninách, rajčatech, bramborách aj.

Účinky

Yucca Shidigera ve svém složení nabízí stearové saponiny, které vynikají svoji pěnivostí. Nevstřebávají se do krve, ale mají schopnost čistit zažívací trakt, zejména střeva. Terpenové saponiny, které Yucca také obsahuje, jsou oproti tomu rozpustné ve vodě. V zažívacím traktu nepění, ale vstřebávají se do krve. I tyto saponiny se starají o očistu organismu, především ho zbavují patogenních mikroorganismů, jako jsou viry, bakterie a plísně. I proto se yucca doporučuje při plísních v organismu. Saponiny v organismu pomáhají rozpouštět organické soli, kyselinu mléčnou, kyselinu močovou… dle Dědka kořenáře umožňují rozpouštět i ledvinové a žlučníkové kameny.

Účinné látky se získávají zejména v oddenku, ale jsou rozloženy v celé rostlině. Vedle saponinů jde o enzymy, chlorofyl a antioxidanty, mj. resveratrol jako zástupce polyfenolů. Přestože se účinky resveratrolu v současnosti zpochybňují, mnoho vědeckých studií dokládá, že působí jako účinná látka v prevenci civilizačních chorob, neurodegenerativních procesů i virových infekcí (více o účincích resveratrolu, ale i pochybnostech tady).

Vedle detoxikačních a antioxidačních vlastností se extraktu z juky připisují i protizánětlivé účinky. I díky nim má juka pomáhat při zánětech kloubů, revmatických onemocněních a proti nejrůznějším otokům. Protizánětlivým a antirevmatickým vlastnostem rostliny yucca schidigera se mj. věnuje studie autorů PR Cheeke, S. Piacente a W. Oleszek. 

Pokud jde o tvrzení z aktuálního seznamu zdravotních tvrzení, který vydal EFSA – Evropský úřad pro bezpečnost potravin je možné uvádět: Yucca (Yucca schidigera) podporuje detoxikaci organismu.

Dávkování

Yucca se podává postupně, začíná se v menších dávkách. Detoxikaci organismu totiž mohou provázet i nepříjemné průvodní projevy, např. nevolnosti, povlak na jazyku, zvýšené pocení, bolesti hlavy apod.

Kontraindikace

Yucca se nepodává lidem po transplantaci orgánů či tkání, protože posiluje imunitu, hrozí tak odmítnutí cizího tělesa. Nedoporučuje se v kombinaci s léky na ředění krve. Yucca sama o sobě mírně zvyšuje krvácivost.

Juka pro zvířata

Přínosy extraktu z juky oceňují i chovatelé. Nejde jenom o psy nebo kočky, juka se využívá i jako výživový doplněk pro koně, prasata, drůbež a další hospodářská zvířata. Má podporovat zdravé zažívání, metabolismus a detoxikaci, ale má také pomáhat při potížích s klouby. Mj. se doporučuje pro lepší srst, ale také silnější imunitu, odolnost proti stresu nebo alergiím.

Výhodnou vlastností je také schopnost juky snížit tělesný pach, také pach moči nebo stolice. I to je jeden z důvodů, proč se přidává do krmiva.

REKLAMA

KRMIVO S EXTRAKTEM Z JUKY

Extrakt z juky najdeme ve složení granulí Nativia. Jde o české granule pro psy a kočky s vysokým podílem živočišných bílkovin. Společnost Nativia si zakládá na obsahu živin zabezpečujících zdravou a přirozenou výživu psů a koček, stejně jako vysokou kvalitu vstupních surovin.

Receptury granulí Nativia neobsahují obiloviny ani další potenciální alergeny jako je kukuřice nebo sója. Granule jsou naopak obohaceny o extrakt z juky, také extrakt z čekanky jako prebiotikum. Nechybí ani probiotika v podobě bakterií Enterococcus faecium. Příznivé účinky slibuje i extrakt z ostropestřce.

Tags: alergie psa,bylinky pro zvířata

Internetové zdroje: 

/1/ 4 znaky, díky kterým pozná kvalitní granule i laik. VášChovatel.cz [online]. Nové Dvory: VAPASKO s.r.o., 1. června 2019 [cit. 2019-09-19]. Dostupné z: https://www.vaschovatel.cz/blog/269-4-znaky-diky-kterym-pozna-kvalitni-granule-i-laik.html

Obrázky:

Zdroj ilustračních obrázků: Pixabay.com, Unsplush.com, commons.wikipedia.org

Pečlivě studujeme všechny dostupné zdroje, hledáme na internetu, v herbářích a další literatuře, v odborných časopisech. Čerpáme z rad veterinářů i zkušenějších chovatelů, a nejenom jich. Přesto nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné péče. Web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog.

Disclaimer. Tyto webové stránky mají má pouze informativní charakter. Nemůžeme nahradit lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky, v jejich rukou by měla být i léčba zvířat. Samozřejmě chápeme, že nejvíce pro své miláčky může udělat zejména jejich majitel. To nejdůležitější je láska.:-)

Nejsme a nechceme se tvářit jako odborníci. Jsme jenom nadšení chovatelé, milovníci přírody a bylinek, co se snaží sdílet zkušenosti a získané informace s ostatními.

Nejsme eshop. 

Jsme pisálci, fotografové a designéři života. Jsme také autoři, redaktoři, tvůrci obsahu, správci a provozovatelé webu.

Chceme být otevření a pravdiví. Přestože web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog, nevylučujeme ani placené formy spolupráce tak, abychom alespoň částečně pokryli náklady na provoz, správu webu a tvorbu obsahu.

Sdílíme své vlastní zkušenosti, čerpáme ze zkušeností jiných, jako zdroj využíváme i odborníky a experty z oboru, z nekomerční i komerční sféry. Nebráníme se různým formám #spolupráce, pokud nám umožní zachovat si autenticitu webu.

Těší nás, že za námi stojí partneři, kteří nám v rámci spolupráce dávají veškerý prostor pro zachování autenticity a co nejkvalitnějšího obsahu. Za to jim děkujeme.

PES | KOČKA | VÝŽIVA ZVÍŘAT | KRMIVO PRO PSA | NATIVIA | BYLINKY

Diskuze

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *