Hrůzoptáci seriemy: Nová atrakce v Zoo Olomouc

Seriemy rudozobé (Cariama cristata) se po roce stráveném v neveřejné části Zoo Olomouc představují veřejnosti. Návštěvníci pár seriem mohou spatřit v jedné z voliér naproti euroasijskému safari. Spíše než je uvidí, je nejspíš uslyší. Zvuk těchto zvláštních ptáků, kteří jsou doma v Jižní Americe, se nese na kilometry daleko. Již to vzbuzuje hrůzu.

Poslední hrůzoptáci na planetě

Jako hrůzoptáci se seriemy označují zejména pro jejich pravěké příbuzné. V období třetihor představoval gigantický nelétavý pták Phorusrhacos roli vrcholového predátora. K lovu využíval až tři čtvrtě metru dlouhý zobák, dorůstal až do výšky 2,5 metru a váhy 130 kilogramů. Postrach jihoamerické pampy z období třetihor vyhynul zhruba před jedním a půl milionem let, na Zemi však zanechal svého menšího bratrance. Seriema rudozobá (Cariama cristata) obývá stejné oblasti výskytu a stejně jako hrůzopták ze třetihor létá jen nerada. Zato s oblibou využívá své dlouhé štíhlé končetiny včetně srpovitého drápu na prstu dolní končetiny, který slouží k rozpárání kořisti, pokud je příliš velká na spolknutí.

V přírodě seriema loví zejména drobné obratlovce, v jejím jídelníčku najdeme i malé ptáky nebo hady, afrického hadilova ostatně připomíná již svým vzhledem nebo způsobem života. Tento pták vyniká během, kdy dokáže vyvinout rychlost až 25 km/hod., na krátký okamžik i mnohem víc.

Red-legged Seriema Slow Motion Hunting and Running Display

Video: Seriema, YouTube

Seriemy v Zoo Olomouc

Samec do Olomouce přicestoval ze zoo a botanické zahrady města Plzně, samice pochází z odchovu jihlavské zoo. V Zoo Olomouc zakládají chov seriem vůbec poprvé. Připravili pro ně voliéru ve stylu jejich jihoamerické domoviny. Zdobí je tak primárně pampová tráva (Cortaderia selloana). Pampová tráva, kortadérie, je jako impozantní trvalka k vidění i v českých zahradách, na rozdíl od seriem, za těmi se musí do zoo. Chovají je v Zoo Olomouc, ale i dalších zoologických zahradách Česka. Nechybí ani v Zoo Praha.

  • Zvířata a rostliny – Nový průvodce přírodou. Praha: BETA Dobrovský, 2011. ISBN: 978-80-7291-218-6
  • Velká kniha živočichů od jednobuněčných po savce. Praha: Ikar, 2019. ISBN: 978-80-551-7045-9
  • Úžasná zvířata a jejich superschopnosti. Praha: Fragment, 2020. ISBN: 978-80-253-4713-3

Hrůzoptáci seriemy: Nová atrakce v Zoo Olomouc. Seriemy rudozobé (Cariama cristata) se po roce stráveném v neveřejné části Zoo Olomouc představují veřejnosti. Návštěvníci pár seriem mohou spatřit v jedné z voliér naproti euroasijskému safari. Spíše než je uvidí, je nejspíš uslyší. Zvuk těchto zvláštních ptáků, kteří jsou doma v Jižní Americe, se nese na kilometry daleko. Již to vzbuzuje hrůzu.

, ,

Křivánková, R.: Hrůzoptáci seriemy: Nová atrakce v Zoo Olomouc. ukocouradoma.cz [online]. U Kocoura doma, 25. květen 2022 [cit. 2022-05-25]. Dostupné z: https://ukocouradoma.cz/seriemy-zoo-olomouc/

Seriema rudozobá

Seriema rudozobá, lat. Cariama cristata žije přirozeně na území jižní Brazílie, Uruguaje, Paragaje a severní Argentiny. Dříve se řadila mezi krátkokřídlé, tedy jeřáby nebo chřástaly, nově je zařazována do samostatné čeledi Cariamidae, spolu se seriemou neboli čuňou černozobou (Chunga burmeisteri). Řád Cariamae zahrnuje také příbuznou čeleď Phorushracidae, zmiňované obří třetihorní hrůzoptáky. Jejich nejbližšími příbuznými mezi současnými ptáky jsou dravci, papoušci a pěvci. Zvukové projevy seriemy však zpět rozhodně nepřipomínají, popisují se jako přidušený štěkot psa nebo přímo vřískot. Některé formy zvuku seriemy jsou podobné hudrování krocana.

ZPRÁVY ZE ZOO · NOVÉ ČLÁNKY · ČESKO · OBJEVUJTE!

5/5 - (1 vote)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.