Velemyš, lemuři, zebra či kočka arabská: Nová mláďata v Zoo Jihlava

Loni se v Zoo Jihlava narodilo či vylíhlo asi pět set mláďat osmdesáti druhů živočichů. K těm nejvýznamnějším patří vedle babirusy sulaweské, vari červeného, varana modrého také koťata vzácného levharta cejlonského. Radost v jihlavské zoo udělala koťata levharta po dlouhých dvanácti letech. Prvním mládětem roku 2022 je v Jihlavě trochu paradoxně velemyš.

Mláďata 2022: Velemyši a lemuři

Již od roku 2008 v Jihlavě chovají velemyši obláčkové, dokonce tady mají jednu z největších chovných skupin v rámci zoologických zahrad na světě. Spolu s velemyší největší jde o největší myšovité hlodavce na světě.

Velemyš největší rozšířila spektrum živočišných druhů Zoo Jihlava v roce 2016. Tajemný hlodavec z Filipín zde udělal radost prvním mládětem až v roce 2022, s počátkem roku 2022 přišlo na svět druhé, jako první mládě roku 2022.

Velemyš největší mládě
Foto: Velemyš největší, mládě z roku 2020, autor: Richard Viduna, zdroj: Zoo Jihlava

Velemyš největší i obláčková žijí endemicky jen na filipínském ostrově Luzon v jihovýchodní Asii. O jejich životě toho pro jejich plachost víme jen velmi málo, nejvíce se o nich dozvídáme právě díky umělému chovu v zoologických zahradách. I v zoo se však velemyši projevují jako velmi plachá zvířata, proto také trvá, než nové mládě v zoo dokážou vyfotit.

Jinak je tomu u lemurů, kteří v Jihlavě obývají expozici africké vesnice Matongo. První mládě tady přišlo na svět 12. února, druhé o deset dnů později. Matky svá mláďata nosí na těle, nejprve na břiše, poté na zádech. Než se osamostatní, nosí je matky až tři měsíce, i potom se ale mláďata v případě nebezpečí utíkají schovat do bezpečného náručí matky.

Video: Zoo Jihlava, YouTube

Zebry a ty další

7. dubna se stádo zeber Burchellových v Zoo Jihlava rozrostlo o nové hříbě. S matkou chodí do výběhu, a tak ho mohou pozorovat i návštěvníci zoo. Brzy by měly porodit i další klisny, takže těch mláďat bude k vidění víc. A nejenom u zeber. V pavilonu šelem dovádí roztomilé kotě kočky arabské. Mláďata ostatně patří k jaru.

Přestože baby boom v Jihlavě teprve startuje, vedle malých lemurů, zebry nebo kotěte již tady hrdě svoje mláďata vodí třeba i husy kuří. Zatímco velemyš je plachá, silně teritoriální husa kuří, resp. houser si troufne na kohokoliv, kdo se přiblíží k výběhu.

Literatura

  • Zvířata: Velká ilustrovaná encyklopedie. Praha: Svojtka & Co., 2011. ISBN: 978-80-256-0514-1
  • Zvířata a rostliny – Nový průvodce přírodou. Praha: BETA Dobrovský, 2011. ISBN: 978-80-7291-218-6
  • Velká kniha živočichů od jednobuněčných po savce. Praha: Ikar, 2019. ISBN: 978-80-551-7045-9
  • Úžasná zvířata a jejich superschopnosti. Praha: Fragment, 2020. ISBN: 978-80-253-4713-3

Internetové zdroje

/1/ Kočka divoká arabská, oficiální webové stránky Zoo Jihlava [online]. Jihlava: Zoo Jihlava, 2022 [cit. 2022-04-24]. Dostupné z: https://zoojihlava.cz/zvire/kocka-divoka-arabska/

/2/ Zelníčková, I.: Zebra, lemuři či kočka arabská. V jihlavské zoo vítají jaro nová mláďata. iDnes.cz [online]. Praha: Mafra, 13. dubna 2022 [cit. 2022-04-24]. Dostupné z: https://www.idnes.cz/jihlava/zpravy/vysocina-jihlava-zoo-zoologicka-zahrada-mladata-zebra-lemur.A220412_660136_jihlava-zpravy_epsal

/3/ Maláč, M.: V Zoo Jihlava se narodili levharti cejlonští! Zoo Jihlava [online]. Jihlava: Zoo Jihlava, 17. června 2021 [cit. 2022-04-24]. Dostupné z: https://zoojihlava.cz/v-zoo-jihlava-se-narodili-levharti-cejlonsti/

/4/ Maláč, M.: Zoo Jihlava má první letošní mládě. Zoo Jihlava [online]. Jihlava: Zoo Jihlava, 11. ledna 2022 [cit. 2022-04-24]. Dostupné z: https://zoojihlava.cz/zoo-jihlava-ma-prvni-letosni-mlade/

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Velemyš, lemuři, zebra či kočka arabská: Nová mláďata v Zoo Jihlava

Přestože baby boom v Jihlavě teprve startuje, vedle velemyši, malých lemurů, zebry nebo kotěte již tady hrdě svoje mláďata vodí třeba i husy kuří. Zatímco velemyš je plachá, silně teritoriální husa kuří, resp. houser si troufne na kohokoliv, kdo se přiblíží k výběhu. Přesto stojí mláďata v Zoo Jihlava za vidění.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

5/5 - (1 vote)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *